Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Cretanboy45 είπε

Δηλώνεις την πρώτη μέρα όταν παρουσιάζεσαι και έρχονται κι ολλας στο στρατόπεδο σου την πρώτη εβδομάδα να δηλώσετε σε πια μονάδα ειδικών δυνάμεων θέλεις να πας την δευτερη εβδομάδα η την επόμενη μέρα να περάσεις τα αθλήματα τώρα για 35ΜΚ και αλεξίπτωτα επειδή υπάρχει πολύ που θενε να πάνε πρέπει να τα σκίσεις τα αθλήματα επειδή είναι και μεγάλη σειρά τώρα θα έχει πολύ ανταγωνισμό υπάρχει όμως περίπτωση να είναι είδη γεμάτη η 35ΜΚ και θα σε πάνε σε μοιρα αμφιβιων οπου έχουν έλλειψη από άτομα 

Και άπαξ και περάσεις τα αθλήματα φεύγεις αμέσως για ΚΕΕΔ; η περιμένεις μέχρι να ορκιστείς στο ΚΕΝ που παρουσιάζεσαι πρώτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, blackhill66 είπε

O γιοκας μου παρουσιαζεται στις 20/9  στη Χιο στο 297 Μ/Κ ΤΠ  ,ξερει κανενας τι παιζει εκει? να τον στειλω ή να παω εγω στη θεση του?😀

Υπηρέτησα στην 147 ΤΕ πριν κάποια χρόνια, που είναι πολύ κοντά. Η 297 ΜΚ ΤΠ είναι στο Χαλκιο.

Η 147 που ήμουν εγώ (και θεωρούνταν από τις πιο μαύρες μονάδες του νησιού) είναι στη λεγόμενη αριστερή λαυρίνα.
Απέναντι, στη δεξιά λαυρίνα είναι η 96 στην οποία έστελναν όταν υπηρετούσα εγώ όσους παρουσιάζονταν στη 297 μετά από λίγο καιρό. Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να γίνεται το ίδιο. Από τις τρεις η καλύτερη είναι η 297. Η χειρότερη με διαφορά είναι η 147 και η 96 σαν στρατόπεδο δε λέει και πολλά, αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα. Τότε μας πήγαινε αρκετή εμπλοκή πάντως. 

Η Χίος στις εξόδους ήταν μοναδική πάντως. Αν και ακριβό νησί. Καλή θητεία να έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Charismo είπε

Υπηρέτησα στην 147 ΤΕ πριν κάποια χρόνια, που είναι πολύ κοντά. Η 297 ΜΚ ΤΠ είναι στο Χαλκιο.

Η 147 που ήμουν εγώ (και θεωρούνταν από τις πιο μαύρες μονάδες του νησιού) είναι στη λεγόμενη αριστερή λαυρίνα.
Απέναντι, στη δεξιά λαυρίνα είναι η 96 στην οποία έστελναν όταν υπηρετούσα εγώ όσους παρουσιάζονταν στη 297 μετά από λίγο καιρό. Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να γίνεται το ίδιο. Από τις τρεις η καλύτερη είναι η 297. Η χειρότερη με διαφορά είναι η 147 και η 96 σαν στρατόπεδο δε λέει και πολλά, αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα. Τότε μας πήγαινε αρκετή εμπλοκή πάντως. 

Η Χίος στις εξόδους ήταν μοναδική πάντως. Αν και ακριβό νησί. Καλή θητεία να έχει!

σε υπερευχαριστω νασαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά βλέπω σε παλαιότερες φωτογραφίες πριν 1-2 χρόνια στη σελίδα έγραφε πέρα απο το στρατόπεδο που παρουσιάζεσαι, και την μονάδα τοποθέτησης. Εμένα στην σελίδα στρατολογία στις αιτήσεις λεει Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 565 ΤΠ/ΕΟΔ (ΛΑΓΟΣ) και στο pdf σημείωμα κατάταξης Στρδο ΣΧΗ(ΠΖ) ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ (ΛΑΓΟΣ) που απότι κατάλαβα είναι το ίδιο. Δεν μου γράφει όμως μονάδα πουθενά. Αυτό σημαίνει οτι θα μείνω σε όλη τη θητεία μου σε αυτο το στρατόπεδο? Η μήπως θα φύγω απο εκεί αν οχι την ίδια μέρα, λίγες μετα σε μια μονάδα κοντά η μακριά η οποία απλά δεν έχει καθοριστεί ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 5:31 ΜΜ, karxrarias είπε

Παιδιά είναι να μπω Νοέμβριο και γενικά έχω κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου και όταν με πιάνει δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι από τον πονο ούτε για τουαλέτα και είναι στραβό όλο μου το σώμα ξέρεις κάνεις τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση ; Έχω μαγνητική που αποδεικνύει την ύπαρξη της κήλης 

Αν ξέρεις κάποιος να απαντήσει παιδιά θα βοηθούσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chanikos112 είπε

Καλησπέρα παιδιά βλέπω σε παλαιότερες φωτογραφίες πριν 1-2 χρόνια στη σελίδα έγραφε πέρα απο το στρατόπεδο που παρουσιάζεσαι, και την μονάδα τοποθέτησης. Εμένα στην σελίδα στρατολογία στις αιτήσεις λεει Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 565 ΤΠ/ΕΟΔ (ΛΑΓΟΣ) και στο pdf σημείωμα κατάταξης Στρδο ΣΧΗ(ΠΖ) ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ (ΛΑΓΟΣ) που απότι κατάλαβα είναι το ίδιο. Δεν μου γράφει όμως μονάδα πουθενά. Αυτό σημαίνει οτι θα μείνω σε όλη τη θητεία μου σε αυτο το στρατόπεδο? Η μήπως θα φύγω απο εκεί αν οχι την ίδια μέρα, λίγες μετα σε μια μονάδα κοντά η μακριά η οποία απλά δεν έχει καθοριστεί ακομα?

Το ΕΟΔ σημαινει αμα δε κανω λαθος "εκτος οργανικης δυναμης" που σημαινει πως δε θα κατσεις σε αυτο το στρατοπεδο. Λογικα θα κανεις τη βασικη εκπαιδευση και μετα την ορκομωσια θα πας αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DaemonLord92 είπε

Το ΕΟΔ σημαινει αμα δε κανω λαθος "εκτος οργανικης δυναμης" που σημαινει πως δε θα κατσεις σε αυτο το στρατοπεδο. Λογικα θα κανεις τη βασικη εκπαιδευση και μετα την ορκομωσια θα πας αλλου.

Νομίζω πως τους ΕΟΔ τους διώχνουν την πρώτη μέρα, παίρνουν ρούχα, περνάνε γιατρούς και το απόγευμα τους φορτώνουν για άλλα στρατόπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής. Το μόνο που μου μένει για να πάρω το πτυχίο είναι η πτυχιακή, όπου έχω βρεί θέμα και καθηγητή. Σκέφτομαι να μπω στρατό τον Γενάρη. Οπότε θέλω να έχω κάνει την πτυχιακή πριν μπω και αν γίνεται να την παρουσιάσω τέλη Φλεβάρη που γίνεται. Ξέρετε αν θα μπορώ να πάρω 1-2 μέρες άδεια για να το κάνω αυτό ή θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, γιατί θα είμαι το πολύ 1 μήνα στρατό τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rospy2 είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής. Το μόνο που μου μένει για να πάρω το πτυχίο είναι η πτυχιακή, όπου έχω βρεί θέμα και καθηγητή. Σκέφτομαι να μπω στρατό τον Γενάρη. Οπότε θέλω να έχω κάνει την πτυχιακή πριν μπω και αν γίνεται να την παρουσιάσω τέλη Φλεβάρη που γίνεται. Ξέρετε αν θα μπορώ να πάρω 1-2 μέρες άδεια για να το κάνω αυτό ή θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, γιατί θα είμαι το πολύ 1 μήνα στρατό τότε;

Συνήθως δεν προβλέπεται άδεια τόσο νωρίς στη θητεία σου. Παρ'όλα αυτά έχει να κάνει με τον εκάστοτε διοικητή για το αν θα πάρεις τη συγκεκριμένη άδεια. Θα μπορούσες να πάρεις άδεια εξόδου για την παρουσίαση της πτυχιακής σου για μερικές ώρες και να ξαναγυρίσεις πίσω στο στρατόπεδο. Αυτό είναι εφικτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rospy2 είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής. Το μόνο που μου μένει για να πάρω το πτυχίο είναι η πτυχιακή, όπου έχω βρεί θέμα και καθηγητή. Σκέφτομαι να μπω στρατό τον Γενάρη. Οπότε θέλω να έχω κάνει την πτυχιακή πριν μπω και αν γίνεται να την παρουσιάσω τέλη Φλεβάρη που γίνεται. Ξέρετε αν θα μπορώ να πάρω 1-2 μέρες άδεια για να το κάνω αυτό ή θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, γιατί θα είμαι το πολύ 1 μήνα στρατό τότε;

Όπως απάντησε και ο φίλος από πάνω είναι στο χέρι του διοικητή να σου δώσει αν θέλει άδεια για κάτι τέτοιο καθώς δεν προβλέπεται. Οι μόνες μέρες άδεια που προβλέπονται για σχολή είναι οι 12 μέρες άδειας (1 προαναχώρησης και 1 που δίνεις το μάθημα) για εξέταση μαθημάτων της σχολής. Παρουσιάσεις εργασιών-πτυχιακών, ορκωμοσίες κλπ δεν προβλέπονται. Καλή θητεία να έχεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κι οι φοιτητικές άδειες είναι στην ευχέρεια του διοικητή, δεν είναι υποχρεωμένος να τις δώσει...

Όχι τις φοιτητικές τις δικαιούσαι δεν μπορεί να στις κόψει κανείς. Είχα διοικητή που ζήτησε φοιτητική ένας από την σειρά μου και του είχε απαντήσει "αν μπορούσα να μην στην δώσω δεν θα στην έδινα" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...