Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα!Ειδικοτητα ΤΕΧΑΠ στον στρατό ξηράς τι είναι;Ποιες είναι οι αρμοδιότητες που έχει ;Είναι καλά;Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, gba είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!Ειδικοτητα ΤΕΧΑΠ στον στρατό ξηράς τι είναι;Ποιες είναι οι αρμοδιότητες που έχει ;Είναι καλά;Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εμείς ΤΕΧΑΠ λέγαμε τους τεχνικούς αποθηκάριους. Πλέον μη νομίζεις κανείς δεν εξασκεί την ειδικότητά του εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Το πιο πιθανό είναι πως θα αναθέσουν κάποια πόστα σε όσους είναι τυχεροί (ή άτυχοι, όπως το δει κανείς) και οι υπόλοιποι θα χώνονται σε διάφορα χαμαλίκια από δω κι από κει καθημερινά για να μη λένε πως κάθεστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Τρίπολη Αεροπορία:

Ίσως λίγο λεπτομέρεια, αλλά γάντια και σκούφο μας δίνουν? Ή επιτρέπονται τα μαύρα που ήδη έχω? Διότι αλλιώς να πάω να πάρω σκούρο μπλε αναγκαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

 Πρόκεται να καταταχθώ Α' ΕΣΣΟ του 22 (Γενάρη) και γενικότερα ψάχνομαι που να δηλώσω. Είμαι τελειόφοιτος από σχολή Πληροφορικής και ενδιαφέρομαι σε κάτι αντίστοιχο αλλά Αθήνα. Γνωρίζεται κάποια πληροφορία για το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής; Θα προτείνατε κάτι άλλο;

 

Όποια πληροφορία, καλοδεχούμενη!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Charismo είπε

Εμείς ΤΕΧΑΠ λέγαμε τους τεχνικούς αποθηκάριους. Πλέον μη νομίζεις κανείς δεν εξασκεί την ειδικότητά του εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Το πιο πιθανό είναι πως θα αναθέσουν κάποια πόστα σε όσους είναι τυχεροί (ή άτυχοι, όπως το δει κανείς) και οι υπόλοιποι θα χώνονται σε διάφορα χαμαλίκια από δω κι από κει καθημερινά για να μη λένε πως κάθεστε. 

Ωραία φίλε σε ευχαριστώ!Το ΤΕΧΑΠ, υπάγεται στην ειδικότητα γενικών καθηκόντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kosk133 είπε

Επισης θα ηθελα να ρωτησω σημειο υποδοχης σημαινει εκει θα γινει ιατρικες εξετασεις και η παραλλαβη εξοπλισμου και απο κει και μετα μπορει να σε στειλουν αλλου πχ να παρουσιαστεις  Χιο και να σε στειλουν για εκπαιδευση Εβρο ;; Εχω ακουσει οτι Σε στέλνουν σε καποια μοναδα κοντα εκει το ιδιο ισχυει και στα νησια η δεν ειναι σιγουρο ;;

Κατά πάσα πιθανότητα το Σημείο Υποδοχής θα είναι διαφορετικό από τη Μονάδα Τοποθέτησης, αλλά όπως σωστά λες θα είναι κοντά στην περιοχή αυτή. Το ίδιο ισχύει και για τα νησιά, κατά 99,999% δεν πρόκειται να παρουσιαστείς Χίο και μετά τη Βασική Εκπαίδευση να σε στείλουν Έβρο. Άφησα επίτηδες ένα ελάχιστο παραθυράκι πιθανότητας γιατί μιλάμε για το Ελληνικό Δημόσιο, όλα είναι πιθανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,
Δεν ξέρω αν έχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα και μου διέφυγε. Θέλω να ρωτήσω το εξής.
Από το 2012 έως τώρα είχα αναβολή για τον στρατό λόγω σπουδών και τώρα τον Οκτώβριο έκανα διακοπή της αναβολής, ώστε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο.

Από την Στρατολογική υπηρεσία μου ανέφεραν ότι έχω καταταγεί στην Πολεμική αεροπορία.
Εγώ ήθελα να ζητήσω να πάω στρατό ξηράς και έχοντας καταγωγή από Αλεξανδρούπολη, μπας και έχω διανυκτέρευση στο σπίτι μου.
Η μόνη μονάδα πολεμικής αεροπορίας που υπάρχει στον Έβρο είναι στο Διδυμότειχο (100 χλμ από την Αλεξανδρούπολη), οπότε αν ζητήσω να πάω στον Έβρο, ώστε να κάνω 9μηνο και όχι 12μηνο, λογικά θα πάω εκεί.
Από την στρατολογική υπηρεσία μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αίτηση σε κάποιο ΚΕΠ και να ζητήσω να αλλάξω σώμα στρατού και θα πρέπει να αναφέρω τους λόγους γι'αυτήν την αλλαγή.

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω, αν θα λέγατε να μείνω στην αεροπορία και να μην μπω στην διαδικασία να ζητήσω αλλαγή σώματος.

Και δεύτερον, σε περίπτωση που αποφασίσω να προχωρήσω με την αίτηση, γνωρίζει κάποιος τι θα πρέπει να γράψω ως λόγους για την αλλαγή?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Greg9 είπε

Για Τρίπολη Αεροπορία:

Ίσως λίγο λεπτομέρεια, αλλά γάντια και σκούφο μας δίνουν? Ή επιτρέπονται τα μαύρα που ήδη έχω? Διότι αλλιώς να πάω να πάρω σκούρο μπλε αναγκαστικά

Γαντια σας δινουν εκει.. Τωρα σκουφο δν μπορεις να τον φορας κάπου περα απο τον θάλαμο σου στον ελεύθερο σου χρονο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.. ήρθε και σε εμενα το χαρτι για 572ο Μηχανοκίνητο Ταγμα Πεζικου στον Καβησο εβρου(Στρατοπεδο υπολοχαγου βογιατζη).

Κανενας που να εχει παρουσιαστει σχετικα προσφατα εκει να μας πει πως είναι το στρατοπεδο από αποψη καθαριοτηττας , ποσο αυστηροι είναι με το θεμα του κινητου και γενικα αν θα εχει τρεξιμο στην βασικη γιατι δεν ειμαστε και στην καλυτερη φυσικη κατασταση!!!

Και τελος τι ακριβώς κανει το μηχανοκίνητο ταγμα πεζικου?? Πως διαφοροποιείτε από το ¨απλό πεζικο¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Παρουσιαζομαι 19/11 στον Λαγό Έβρου στρατόπεδο Θεοδωράκης Ιωάννης

Στα Τεθωρακισμένα (ΥΕΑ)

Θέλω να ρωτήσω όποιος έχει άποψη για:

1) Πως είναι η κατάσταση στο στρατόπεδο αυτο?

2) Αν στο σώμα των τεθωρακισμένων έχει πιο δυσκολη εκπαίδευση-καθημερινοτητα απο άλλα σώματα πχ πυροβολικό-πεζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπαίδευση (ΣΒΕΝ-ΣΠΕΝ) όλες οι μονάδες ενός στρατοπέδου έχουν κοινή, άντε οι διαβιβαστές να αράζουν π.χ. λίγο παραπάνω ενώ οι μαύροι να κάνουν παραπάνω επαναλήψεις, αλλά με μια απόκλιση 10% το πολύ. Οι διαφορές μετά είναι στις υπηρεσίες, χαρακτηριστικά σε τεθωρακισμένη ταξιαρχία, οι φαντάροι απο όλα τα όπλα μέχρι να ορκιστούν είχαν κάνει 2-3 υπηρεσίες, οι τέθωρες είχαν κάνει 8-9. Επίσης σε μικτά στρατόπεδα τείνουν οι τέθωρες να παίρνουν τις πιο "βρώμικες" υπηρεσίες, π.χ. όλες τις σκοπιές και τα περίπολα, ενώ όλοι οι άλλοι να κάνουν ο,τι μένει και να τους πάει λέλα

7 ώρες πριν, Instagram είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

 Πρόκεται να καταταχθώ Α' ΕΣΣΟ του 22 (Γενάρη) και γενικότερα ψάχνομαι που να δηλώσω. Είμαι τελειόφοιτος από σχολή Πληροφορικής και ενδιαφέρομαι σε κάτι αντίστοιχο αλλά Αθήνα. Γνωρίζεται κάποια πληροφορία για το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής; Θα προτείνατε κάτι άλλο;

 

Όποια πληροφορία, καλοδεχούμενη!

 

Ευχαριστώ

Θα ξέρει το βύσμα σου. Χωρίς αυτό, ξεχνάς την Αθήνα τουλάχιστον για το πρώτο εξάμηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώμα Ερευνας και Πληροφορικής, Άσσηρος έχουμε καμιά πληροφορία πως είναι; Είδα και κάτι άλλα παιδιά να ρωτάνε προηγουμένως. Στις 9/11 παρουσιάζομαι εγώ. Επίσης αν γνωρίζει κανείς πως πάμε από Θεσσαλονίκη, αν υπάρχει συγκοινωνία (?). Είδα πως πάει το 85 στην Άσσηρο αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά είναι από εκεί το στρατόπεδο. Καλή θητεία σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zoodoo είπε

Σώμα Ερευνας και Πληροφορικής, Άσσηρος έχουμε καμιά πληροφορία πως είναι; Είδα και κάτι άλλα παιδιά να ρωτάνε προηγουμένως. Στις 9/11 παρουσιάζομαι εγώ. Επίσης αν γνωρίζει κανείς πως πάμε από Θεσσαλονίκη, αν υπάρχει συγκοινωνία (?). Είδα πως πάει το 85 στην Άσσηρο αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά είναι από εκεί το στρατόπεδο. Καλή θητεία σε όλους.

https://youtu.be/ACZ7-kL-bes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...