Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Σου το είπαν και πιο πάνω. Τα έξοδα της εταιρείας σου τι δουλειά έχουν με το αφορολόγητο της κάρτας;

Ισως κατι δεν εχω καταλαβει καλα τοτε. Ακομα και αυτα να βγαλουμε τα οποια ειναι εξοδα επιχειρησης μονο απο super market/βενζινες/δεη την οποια πληρωνω με καρτα στο site της ΔΕΗ/οτε παλι με καρτα απο την εφαρμογη my cosmote βγαινει πολυ πανω απο 30% το χρονο. Ειναι χρηματα που πληρωνουμε ολοι καθε χρονο απλα για να ζησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Ποιος σου ειπε οτι δεν μετρανε οι δεκο ? 

Έστω , πάμε πάλι , έχεις 8700. Σου έβαλα 3000 εξτρά. Από αυτά πρέπει να ψωνίσεις τα 4500. Με το ζόρι. Άρα σου μένουν και 4200 για να βάλεις στην άκρη. Ποιο 70 τις εκατό λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 3DJIN είπε

ολοι  ειμαστε πανω απο το 30% ηδη και καθομαστε και το ψηριζουμε....

πως το εκρινες αυτο; οχι για εμενα, αλλα για ολους.

απο το μεσο ορο και εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 3DJIN είπε

ολοι  ειμαστε πανω απο το 30% ηδη και καθομαστε και το ψηριζουμε....

Πολύ οριακά, και είναι κρίμα να σου βγαίνει ο πάτος για να βάζεις πέντε δραχμές στην άκρη το χρόνο, και να έρχονται να στα παίρνουν με το έτσι θέλω, δυστυχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα πληρωνουν ολοι με καρτα, τοτε θα πληρωνετε το προϊον με τιμες δανιας & μισθο ζιμπαμπουε.

υπομονη 3-5 χρονια !  το περιμενω πως & πως το κλαμα οταν θα μαζεψουν οι τραπεζιτες ολο το μετρητο.

η φοροδιαφυγη δεν πολεμαται με αστειους τροπους οπως η χρηση καρτας.

γιατι αν δει κανεις το ποσοστο χρησιμοποιησης στη Γερμανια πχ, τοτε θα καταλαβει οτι εκεινοι κλεβουν περισσοτερο.

οταν πας να αλλαξεις ζαντολαστιχα 600€ και μολις βγαλεις τα μαρουλια πληρωνεις 350€ καταλαβαινεις οτι δεν εισαι βλαξ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ρε άνθρωπε , δράμι μυαλό δεν έχεις; Δεν τα μετράει από το υπόλοιπό σου. Μετράει από τα μικτά σου. Ξαναδιάβασε και θα καταλάβεις. Αν βγάζεις 15κ το χρόνο ΑΣΠΡΑ το χρόνο σου μένουν 11700. 

Απο αυτά αφαίρεσε ενοίκια , δέκο ΚΤΛ που ΔΕ ΜΕΤΡΑΝΕ. Πόσα σου μένουν; Να πούμε ότι ήταν κάνα 6 χίλιαρο; Σου μένουν 5700. Πρέπει να ξοδέψεις τα 4500 με κάρτα. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

Και να το συνεχίσω: από τα 5700 που σου μένουν για να φας ουσιαστικά, σε κάθε αγορά πληρώνεις 13% ή 24% ΦΠΑ. Δηλαδή φόρο έτσι; Αλλά σου λένε τα 4500 πρέπει να τα....δικαιολογίσεις που τα βρήκες. Τρέλα λέμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το 60% ειναι πανω απο 30 χιλιαρικα το χρονο(απο βενζινες/πετρελαια μεχρι super market ενφια εφκα τελη κυκλοφοριας δεη κτλ κτλ). Δεν εχω νοικι δεν εχω δανειο δεν χρωσταω πουθενα και εχω δικο μου σπιτι. 

Ε εντάξει, προφανώς και δεν ανήκεις στον μέσο όρο του πληθυσμού και τα προβλήματα που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 3DJIN είπε

ολοι  ειμαστε πανω απο το 30% ηδη και καθομαστε και το ψηριζουμε....

Ειχα φιλο περσι ο οποιος περνει καθαρα το χρονο 10000 ευρω. Με καρτα ειχε κανει ελαχιστες αγορες. Για να μην πληρωσει προστιμο πηγε πηρε S8 κινητο στα 699 τελευταιες μερες του χρονου και γλιτωσε το προστιμο. Οταν καποιος δεν κανει ουτε το 10% του χρονου σε καρτες το 30% θα του φανει υπερογκο. Αλλα καιρος να προσασμοστουν.

Μόλις τώρα, afragorn είπε

Ε εντάξει, προφανώς και δεν ανήκεις στον μέσο όρο του πληθυσμού και τα προβλήματα που προανέφερα.

Καταλαβαινω οτι ο καθενας το βλεπει απο την δικη του οπτικη. Το 30% πιστευω οτι ειναι ενα σωστο ποσοστο συναλλαγων με καρτα καθε χρονο. Μονο για να ζησεις τα θες αυτα. Εκει δηλαδη που πληρωνε ο αλλος μετρητα την ΔΕΗ η την βενζινη ας μαθει να τα πληρωνει με καρτα. Ειναι απολυτα εφικτο κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σόρρυ αλλά δεν έχετε καταλάβει τίποτα. Θα φορολογηθείτε για πράγματα που έχετε ήδη φορολογηθεί. Ίσως σας αξίζει κιόλας. Δεν είναι από το υπόλοιπο που σου μένει , είναι από ΟΛΑ τα λεφτά που πήρες. Άσχετα αν πλήρωσες φόρο , ΕΦΚΑ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Παίδες σόρρυ αλλά δεν έχετε καταλάβει τίποτα. Θα φορολογηθείτε για πράγματα που έχετε ήδη φορολογηθεί. Ίσως σας αξίζει κιόλας. Δεν είναι από το υπόλοιπο που σου μένει , είναι από ΟΛΑ τα λεφτά που πήρες. Άσχετα αν πλήρωσες φόρο , ΕΦΚΑ κτλ. 

Ας το γραψω απλα. 

Εγω μεχρι χθες εβαζα βενζινες εκανα ψωνια στο super market πληρωνα τη ΔΕΗ/οτε με μετρητα. Ειναι δυσκολο να αρχισω να τα πληρωνω με καρτα? Γιατι το 30% βγαινει με τα 3 πραγματα που ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω όλα αυτά είναι ακόμη ένα βήμα προς την προσχεδιασμένη πλήρη κατάργηση των μετρητών σαν μέσο πληρωμής.

Η δήθεν καταπολέμηση της φοροδιαφυγής είναι απλά μια πρόφαση για να γίνει αποδεκτή η νομοθεσία από τους ασθενέστερους, οι οποίοι θα νιώσουν καλύτερα πιστεύοντας ότι οι κυβερνήσεις κυνηγούν τους ισχυρούς και τους φοροφυγάδες για να τους πάρουν τα λεφτά.

Αμ δε...

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Προσφορά / ζήτηση. Αν όλοι οι γιατροί και οι μηχανικοί δούλευαν με απόδειξη, εκεί που ζητάνε 80 χωρίς, 160 με, μετά θα ήταν στα 100 με, για να επιζήσουν. 

Ο ΕΕ που κλέβει, θα επηρεαστεί και αυτός , γιατί θα του ζητάνε ακόμα περισσότεροι απόδειξη. 

Ακόμα όμως και ο ΕΕ που κλέβει, δεν με απασχολεί προσωπικά. Με απασχολεί να τρώει όσα παίρνει. Αν τα τρώει, εκεί που στα 3 βήματα της προηγούμενης ανάρτησης μου, επιστρέφει το 50% στο κράτος, τώρα θα χρειαστούν 4. Πάλι θα επιστρέψουν. Το πρόβλημα ξεκινά όταν τα 3 βήματα, γίνουν 15.

Ακριβώς αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο απλός κόσμος. Πάμε λοιπόν ένα παράδειγμα με απλά λόγια για να καταλάβει η γιαγιά μου 

Ως ΕΕ κοστολογώ τη δουλειά μου στα 100€ ΚΑΘΑΡΑ.

Αν υποθέσουμε ότι η φορολόγηση είναι 22% (οκ άλλαξε αυτό, αλλά ας μιλήσουμε με 22% που ίσχυε μέχρι φέτος), θα πρέπει να ζητήσω 122€ για να είμαι στα 100€ καθαρά. Όμως αν κόψω απόδειξη εκτός από το 22% που πληρώνω ΕΓΩ ως ΕΕ φόρο τον επόμενο χρόνο, εσύ ως ιδιώτης πληρώνεις ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΑ 24% ΦΠΑ. Ο ΦΠΑ είναι δικός σου, όχι δικός μου. 

Συνεπώς για να πάρω εγώ 100 καθαρά, και για να πάρεις εσύ απόδειξη, θα πρέπει να πληρώσεις: 

100 + 22 + 24 = 146 €

Βλέπετε λοιπόν όλοι από που πηγάζει το 30%? 
Εκτός αν νομίζετε ότι τους ήρθε στην τύχη... Γιατί όχι 20%, ή γιατί όχι 40%? Αλλά ούτε και 35%? Κοίτα να δεις που το ποσοστό που σου ζητάνε είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό για το οποίο μιλάμε με παράδειγμα παραπάνω... άκου σύμπτωση ε?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ας το γραψω απλα. 

Εγω μεχρι χθες εβαζα βενζινες εκανα ψωνια στο super market πληρωνα τη ΔΕΗ/οτε με μετρητα. Ειναι δυσκολο να αρχισω να τα πληρωνω με καρτα? Γιατι το 30% βγαινει με τα 3 πραγματα που ανεφερα.

Θα με τρελάνεις; Τι εισόδημα έχεις; Χοντρικά , δε θέλω να μου δώσεις εκκαθαριστικό. Και απο εκεί τα λέμε. Θέλεις το 30% σε αγορές με κάρτα. 

 

@polaki αυτό λέμε , είτε θα δίνεις το ΦΠΑ είτε θα το πληρώνεις με το 22%. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ας το γραψω απλα. 

Εγω μεχρι χθες εβαζα βενζινες εκανα ψωνια στο super market πληρωνα τη ΔΕΗ/οτε με μετρητα. Ειναι δυσκολο να αρχισω να τα πληρωνω με καρτα? Γιατι το 30% βγαινει με τα 3 πραγματα που ανεφερα.

να στο γραψω και εγω απλα,. αν 3πλασιαστει το εισοδημα σου, θα 3πλασιαστουν τα εξοδα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...