Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akarthis είπε

 

Επισης σε υψηλοτερα εισοδηματα, αναγκαζει το κοσμο να δαπανα για να καλυπτει το ποσοστο χωρις αναγκαστικα να χρειαζεται εξοδα και θα μπορουσε να αποταμιευει.

 

ας πληρώσεις το πρόστιμο

 

αν πχ έπρεπε να χαλάσεις 3000 και δεν χαλάσεις τίποτα θα σου μείνουν τα 2340 από το να χάλαγες και τα 3 για να μην φας πρόστιμο

 

αν κάποιος δηλαδή είναι αποφασισμένος να αποταμιεύσει ας αποταμιεύσει και ας πληρώσει, στο τέλος θα είναι πιο κερδισμένος 

 

φυσικά θεωρώ άδικο όλο αυτό το μέτρο.. είτε είναι 10% είτε 30% και ας το καλύπτω προσωπικά ήδη , δε μπορεί να σου επιβάλλεται πόσο θα χαλάσεις και ειδικά πώς θα το χαλάσεις, είναι παραλογισμός 

 

αλλά αν τουλάχιστον φέρει άλλες φοροεαλφρύνσεις και αυξήσεις σε δηλωθέντα εισοδήματα οκ.. απλά ψιλοαμφιβάλλω.. πιο πολύ δώρο στις τράπεζες είναι αυτό, ίσως για αυτό δεν προχώρησαν και στις εξτρά χρεώσεις που έλεγαν 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ναι  Αριστείδη είναι απλό ρε συ. Μέχρι σήμερα φώναζες τον υδραυλικό και σου έλεγε 30 αντί για 50 με απόδειξη. Εσύ γλύτωνες το ΦΠΑ ουσιαστικά και αυτός δήλωνε λιγότερα άρα δεν χρειάζονται 50 για να βγει. 

Τώρα που θα έρθει να σου πει 30 χωρίς, αυτόματα σημαίνει 30 Ευρώ διαφορά * 22% που θα πληρώσεις εσύ ως πρόστιμο τότε 6.6 ευρώ λιγότερα από τα 30 που ζήτησε για να μη μπεις μέσα. Του δίνεις ένα εικοσάρικο και όλα ΟΚ.  Στο τέλος σου βγήκε 20 * 22% =24.4 :) λιγότερα από τα 30 που ζήτησε. Τα 4.4 είναι το κράτος.

 Εσύ θα πληρώσεις στο τέλος τη διαφορά από όλες τις συναλλαγές που δεν έχεις με κάρτα στα 22% αλλά θα έχεις δώσει λιγότερα .

Απλώς ΕΣΥ πλέον θα πληρώνεις το ΦΠΑ για ότι δε ζήτησες απόδειξη ή κάρτα. 

Πάρτο όμως αλλιώς ;)

Αν πάρω εγώ απόδειξη για 50€, εξοικονόμησα το 22% μιας δαπάνης

Αν αυτά τα 50€ εγώ δε τα δηλώσω ως δαπάνη, θα κληθώ να πληρώσω 11€ φόρο για αυτά, και τα 30€ του μάστορα, και τα ρέστα στην τσέπη μου 

Ο επαγγελματίας από την άλλη, αν σου κόψει απόδειξη για 50, θα έχει χάσει μάνι μάνι ένα 10ρικο ΦΠΑ, συν το φόρο του, συν το ΕΦΚΑ του κλπ κλπ 

Άρα ακόμα και έτσι win win και για τους δύο συναλλασόμενους η φοροδιαφυγή, δυστυχώς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Λογικά αν δεν τα ξοδεύει κάποιος όλα θα φορολογείται σε αυτά που του έμειναν, οπότε τυπικά θα υπάρχει φόρος εισοδήματος.

ναι μα γιατί να τιμωρείς την αποταμίευση; δηλαδή εάν έχω κάποια καλή δουλειά και σε 8-10 χρόνια μαζέψω χρήματα να αγοράσω σπίτι, γιατί να πληρώσω έξτρα;

και αυτός που πήρε το σπίτι με δάνειο να μην επιβαρύνεται με τίποτα; (τον τόκο δεν τον μετράω φυσικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι δεν μου αρέσει η πατέντα που βρήκαν με το 30%, ίσα ίσα το θεωρώ μικρό ποσοστό.

Άλλο είναι το φιλολογικό ερώτημα, αν θες μου απαντάς με απάντηση κι όχι με ερώτησεις: βγάζω 100, ξοδεύω 100, άρα α) δεν έχω άλλα για να δώσω φόρο εισοδήματος και β) έχω ήδη φορολογηθεί για αυτά που ξόδεψα. Πού είναι η μπούρδα;

Το βλέπεις μικρό γιατί δεν κυνηγάς 15 χιλιάρικα το χρόνο , χωρίς ενοίκια κτλ. Για πάνε στις 30000 χιλιάδες ΜΙΚΤΟ εισόδημα που δεν είναι πολλά και έλα να το ξαναδούμε αν το βλέπεις μικρο το 9 χιλιάρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

Το βλέπεις μικρό γιατί δεν κυνηγάς 15 χιλιάρικα το χρόνο , χωρίς ενοίκια κτλ. Για πάνε στις 30000 χιλιάδες ΜΙΚΤΟ εισόδημα που δεν είναι πολλά και έλα να το ξαναδούμε αν το βλέπεις μικρο το 9 χιλιάρικα. 

όταν έχεις 30 μικτό και δεν έχεις οικογένεια τότε τι περιμένεις; στα 30 μικτό με οικογένεια, άνετα τα βρίσκεις τα 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τεράστιο θέμα που δεν μπορείς να το αναπτύξεις επαρκώς σε forum. Θα γράψω συνοπτικά κάποια πράγματα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αποταμίευση. Το κανονικά σημαίνει, ότι έχεις πάγια έσοδα, βρέξει χιονίσει. Αυτό σημαίνει να υπάρχει μηδενική ανεργία. Στην Ελλάδα η ανεργία είναι στα ύψη και θέλουμε λεφτά στην άκρη "αν γίνει κάτι". Αν λειτουργούσε σωστά το σύστημα υγείας και ήταν αξιόπιστο, τότε δεν θα χρειαζόμασταν λεφτά "αν γίνει κάτι". Βέβαια αυτό το καλύπτουν οι ιδιωτικές ασφάλειες.

Ένα πιο προχωρημένο και για εμένα σωστό μέτρο, θα ήταν όσα χρήματα χαλάς σε οποιαδήποτε δαπάνη, δεν θα φορολογούνται.  Μόνο ότι σου μένει θα φορολογείται. Είμαι μισθωτός, παίρνω για παράδειγμα 100.000€ και τα τρώω όλα? Δεν θα πληρώσω ούτε 1€. Τώρα χαλάσω, δεν χαλάσω, θα μου φορολογήσουν 30.000€+. Αν είμαι επιχείρηση το ξέρω ούτως ή άλλως και για αυτό κάνω όσο πιο πολλά έξοδα μπορώ (εταιρικά αυτοκίνητα / Leasing , παροχές, ιδιωτικές ασφάλειες, κουπόνια σίτισης, ανακαινίσεις κλπ)

Τι επιτυγχάνεται με αυτό? Όλοι έχουν κίνητρο να χαλάνε όσα λεφτά έχουν. Που είναι το θετικό? Μέσω του ΦΠΑ τα χρήματα επιστρέφουν στο κράτος. Χονδρικά και μπακαλίστικα (γιατί δεν υπολογίζουμε για παράδειγμα τα εισαγόμενα προϊόντα που ουσιαστικά φεύγει χρήμα από τη χώρα) στον παρακάτω πίνακα φαίνεται πως με 10 συναλλαγές , όλα σχεδον τα χρήματα επιστρέφουν στο κράτος. Στις 3 συναλλαγές, έχουν επιστρέψει τα μισά. Αν τα χρήματα είναι όμως σε ένα σεντούκι, δεν έχουν αξία για κανέναν. Αντιθέτως κάνουν κακό σε όλους μας. Το χρήμα έχει αξία για όλους μας, μόνο όταν κυκλοφορεί - ακόμα και αν δεν είναι άμεσα δικό μας.

image.png.24da55f8b11a26b778a11d4e1c22116c.png

Λογικά αυτά που λες εφόσον λαμβάνουμε ως δεδομένο ότι θα πρέπει πάντα να λειτουργούμε στα καταναλωτικά πρότυπα που έχουν επιβληθεί.

Το χρήμα έχει αξία όταν κυκλοφορεί για όλους και πρωτίστως για τις τράπεζες. Από την άλλη το να μη υπάρχει αποταμίευση δεν είναι και πολύ λογικό.

Ο συλλογισμός σου ωστόσο εκφράζει ένα πλήρες ελεγχόμενο σύστημα που εξυπηρετεί αποκλειστικά κράτος και τράπεζες(που είναι ιδιωτικές εταιρείες παρολαυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, james01gr said:

ναι μα γιατί να τιμωρείς την αποταμίευση; δηλαδή εάν έχω κάποια καλή δουλειά και σε 8-10 χρόνια μαζέψω χρήματα να αγοράσω σπίτι, γιατί να πληρώσω έξτρα;

Την τιμωρείς και τώρα το ίδιο, δεν άλλαξε κάτι με αυτό που έγραψε ο Malthador. Απλά σε χαλάει που δεν θα τιμωρούνται παραπάνω αυτοί που καταναλώνουν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πάρτο όμως αλλιώς ;)

Αν πάρω εγώ απόδειξη για 50€, εξοικονόμησα το 22% μιας δαπάνης

Αν αυτά τα 50€ εγώ δε τα δηλώσω ως δαπάνη, θα κληθώ να πληρώσω 11€ φόρο για αυτά, και τα 30€ του μάστορα, και τα ρέστα στην τσέπη μου 

Ο επαγγελματίας από την άλλη, αν σου κόψει απόδειξη για 50, θα έχει χάσει μάνι μάνι ένα 10ρικο ΦΠΑ, συν το φόρο του, συν το ΕΦΚΑ του κλπ κλπ 

Άρα ακόμα και έτσι win win και για τους δύο συναλλασόμενους η φοροδιαφυγή, δυστυχώς... 

Ναι αυτό λέω , όλοι κερδισμένοι απλά αλλάζει λίγο η συναλλαγή. Για εμένα που δε μπορώ να βρω αυτό το νούμερο που θα μου ζητήσουν με τίποτα αυτό θα κάνω. Υπάρχουν τρόποι για να επιβιώσεις.  Δηλαδή κάποιος φωστήρας στο υπουργείο σκέφτηκε οτι υπάρχει άνθρωπος που θα βρει 9 και παραπάνω χιλιάρικα σε αποδείξεις απο ρούχα , τσίχλες , pc κτλ ΚΑΘΕ χρόνο. 

Ε θα μειώσω τη χασούρα με αυτόν τον τρόπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Άλλο είναι το φιλολογικό ερώτημα, αν θες μου απαντάς με απάντηση κι όχι με ερώτησεις: βγάζω 100, ξοδεύω 100, άρα α) δεν έχω άλλα για να δώσω φόρο εισοδήματος και β) έχω ήδη φορολογηθεί για αυτά που ξόδεψα. Πού είναι η μπούρδα;

Η πρώτη μπούρδα  οπως λεει και ο @james01gr  είναι οτι δινεις αντικίνητρο στην αποταμίευση (και κατά συνέπεια σε όλη την πιστωτική αλυσίδα).

Το φορολογικό και γενικά κάθε είδους φόρος είναι όπως ένα αεροπλανο που έχει διαφορες επιφάνειες ελέγχου σε διάφορους άξονες και κατευθήνεις κα΄θε φορά κουνόντας την κατάλληλη, όχι μία και μοναδική (χμ ... υπάρχουν βέβαια και τα δελτοπτέρυγα αλλά καταλαβαίνεις το point μου).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, james01gr είπε

όταν έχεις 30 μικτό και δεν έχεις οικογένεια τότε τι περιμένεις; στα 30 μικτό με οικογένεια, άνετα τα βρίσκεις τα 9

Βασικά περιμένω να μη μου τα πάρει ΞΑΝΑ , αλλά τι να λέμε τώρα. Και φέτος δεν έχω 9 με τίποτα και την κάρτα την τίναξα όπως λέει και ο SinBoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, giotis1982 said:

Το βλέπεις μικρό γιατί δεν κυνηγάς 15 χιλιάρικα το χρόνο , χωρίς ενοίκια κτλ. Για πάνε στις 30000 χιλιάδες ΜΙΚΤΟ εισόδημα που δεν είναι πολλά και έλα να το ξαναδούμε αν το βλέπεις μικρο το 9 χιλιάρικα. 

Μένω σε ενοίκιο και ήδη πληρώνω πολύ περισσότερο από το 30% με κάρτες.

Πάντως δεν έχω καταλάβει ποιός έχει το πρόβλημα με το 30%, ο άνεργος που δεν έχει για να ξοδέψει ή αυτός που έχει και δεν μπορεί να τα ξοδέψει, με μπερδέψατε σε αυτό το νήμα.

3 minutes ago, DrLo said:

Η πρώτη μπούρδα  οπως λεει και ο @james01gr δινεις αντικίνητρο στην αποταμίευση (και κατά συνέπεια σε όλη την πιστωτική αλυσίδα).

Μα αυτός είναι ο σκοπός, να μην μένουν στάσιμα τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, DrLo said:

Η πρώτη μπούρδα  οπως λεει και ο @james01gr  είναι οτι δινεις αντικίνητρο στην αποταμίευση (και κατά συνέπεια σε όλη την πιστωτική αλυσίδα).

Το οποίο ουσιαστικά υπάρχει ήδη, δεν αλλάζει κάτι. Βέβαια μπορεί να διορθωθεί κάπως με χαμηλό flat tax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μα αυτός είναι ο σκοπός, να μην μένουν στάσιμα τα χρήματα. 

Η 2η μπουρδα ειναι να νομίζει κάποιος ότι τα αποταμιευμένα λεφτά είναι "στάσιμα".

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πάντως δεν έχω καταλάβει ποιός έχει το πρόβλημα με το 30%, ο άνεργος που δεν έχει για να ξοδέψει ή αυτός που έχει και δεν μπορεί να τα ξοδέψει, με μπερδέψατε σε αυτό το νήμα.

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δε γουστάρω να αντιμετοπίζομαι διαφορετικά από κάποιον άλλο αναλογα με τις επιλογές που κάνω για τα δικά μου λεφτά, αν, πότε, και πως θα τα ξοδέψω. Εγώ μπορεί ναι γουστάρω να τους βάζω φωτιά και να τα καίω που λέει ο λογος. Η φολορολογική μου υποχρέωση έχει να κάνει με την ικανότητα μου να πληρώσω, δηλαδή με το πόσα βγάζω. Από τη στιγμή που τα βγάζω, πληρώνω φόρο μετά θα πρέπει να μπορώ να τα κάνω σαϊτες

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, DrLo said:

Η 2η μπουρδα ειναι να νομίζει κάποιος ότι τα αποταμιευμένα λεφτά είναι "στάσιμα".

Δεν είναι στάσιμα όταν το χρηματοπιστωτικό σύστημα δουλεύει σωστά. Όταν απλά μπαίνουν σε λογαριασμούς και δεν διαμοιράζονται ξανά μέσω δανείων είναι στάσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...