Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Έχουμε κολλήσει οι περισσότεροι στο ποσοστό, αν θα είναι 5, 15, ή 55% και χάνουμε τη μεγάλη εικόνα η οποία είναι η επιθυμία για εξαφάνιση των μετρητών.

Ο στόχος απλός:

Σταδιακή κατάργηση της ιδιωτικής ζωής και η κατά το δοκούν "ληστεία" των καταθέσεων αφού αυτές αναγκαστικά θα λιμνάζουν σε ηλεκτρονική μορφή.

Η μεγάλη εικόνα είναι το υπέρτατο νταβατζιλίκι που πάνε να μας επιβάλλουν, και κάποιοι το θεωρούν και φυσιολογικό...

Εγώ λέω ναι με τα 1000 στο να φορολογείται και το παραμικρό ευρώ που μου μένει, αλλά μία φορά, και αφού το βάλω στη τσέπη μου...

Να βγάζω 30Κ, να χαλάω τα 25 αλλά να πληρώνω φόρο στα 5, όχι δύο φορές, μια για αυτά που έβγαλα, και ξανά πάλι για αυτά που δε χάλασα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ισως απλα θελουν να μαθουν τον κοσμο να πληρωνει με καρτα. Και ισα ισα το να πληρωσεις με τους site της ΔΕΗ με καρτα δεν εχει καθολου προμηθεια και γινεται σε 1 λεπτο. Απο το να τρεχεις στο γκισε η ακομα και μεσω ebanking εχουν καλες προμηθειες(κυριως πειραιως). Η υψηλη φοροδιαφυγη στα επαγγελματα που ξερουμε δεν θα εξαλειφθει αν δεν στρωσουν τον κολο τους κατω αυτοι που κανουν τον ελεγχο.

Εγώ δοκίμασα να πληρώσω την ΔΕΗ τον Αύγουστο, μέσω κάρτας δεν προχωρούσε η συναλλαγή λόγω κάποιου σφάλματος, την έκανα από το ebanking, αλλά από όσο βλέπω στις καταγραφόμενες συναλλαγές από την φορολοταρία, σε εμένα δεν προσμετράται τίποτα που γίνεται με πληρωμή η κατάθεση μέσω ebanking.... όπως φαίνεται λοιπόν, είναι αρκετά τα προβλήματα που πρέπει να λυθούν για να εφαρμοστεί το μέτρο με αυξημένο ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Έχουμε κολλήσει οι περισσότεροι στο ποσοστό, αν θα είναι 5, 15, ή 55% και χάνουμε τη μεγάλη εικόνα η οποία είναι η επιθυμία για εξαφάνιση των μετρητών.

Ο στόχος απλός:

Σταδιακή κατάργηση της ιδιωτικής ζωής και η κατά το δοκούν "ληστεία" των καταθέσεων αφού αυτές αναγκαστικά θα λιμνάζουν σε ηλεκτρονική μορφή.

Οι καταθέσεις σου είναι απλά μια ηλεκτρονική εγγραφή έτσι και αλλιώς οι χαρτοπετσετες που εχεις κατω απο το στρωμα ειναι αλλη ιστορία μην τα μπερδεύεις. Πλέον με τις τόσες μεθόδους ηλεκτρονικών συναλλαγών, την άνοδο των FinTech υπηρεσιων ειδικα στις νεες γενιες  μακαρι καποια στιγμη συντομα τα "μετρητα" να γινουν ενας niche τροπος πληρωμης για μικροποσα,. Ο κοσμος παει μπροστα η προσαρμοζεσαι η μενεις πισω, απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

Αποκλειστικά γιατί;

Για να γίνουμε σε κάτι, η πρωτοπορία στην Ευρώπη, μια και δεν μπορούμε σε τίποτε άλλο;

Θεωρω τα μετρητα ενα ειδος χρηματος μιας αλλη εποχης. Καμια φορα δινω 1-2 ευρω για ψωμι γιατι δεν εχουν pos και αναρωτιεμαι. Με τα ebankings εδω και 6-7 χρονια εχει γινει πολυ πιο ευκολη η καθημερινοτητα μου στα παντα. Ουτε να παω στο atm να βγαλω μετρητα ουτε στον γκισε τιποτα. Η ευκολια ειναι τεραστια και παροτρυνω οσοι εχουν τη δυνατοτητα να τα αξιοποιουν οπως πρεπει. 

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ δοκίμασα να πληρώσω την ΔΕΗ τον Αύγουστο, μέσω κάρτας δεν προχωρούσε η συναλλαγή λόγω κάποιου σφάλματος, την έκανα από το ebanking, αλλά από όσο βλέπω στις καταγραφόμενες συναλλαγές από την φορολοταρία, σε εμένα δεν προσμετράται τίποτα που γίνεται με πληρωμή η κατάθεση μέσω ebanking.... όπως φαίνεται λοιπόν, είναι αρκετά τα προβλήματα που πρέπει να λυθούν για να εφαρμοστεί το μέτρο με αυξημένο ποσοστό.

Με mastercard/visa πληρωνω εδω και 5 χρονια με καρτα μεσω του site της ΔΕΗ. Στην φορολοταρια πανε πονο οτι συναλλαγες κανεις με καρτα. Ebanking συναλλαγες δεν μετριουνται. Προσπαθω να εξαλλειψω τις προμηθειες των τραπεζων και δεη οτε τα πληρωνω μεσω των site/εφαρμογων που εχουν. Ειδικα η πειραιως εχει ξεφυγει στις προμηθειες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με mastercard/visa πληρωνω εδω και 5 χρονια με καρτα μεσω του site της ΔΕΗ. Στην φορολοταρια πανε πονο οτι συναλλαγες κανεις με καρτα. Ebanking συναλλαγες δεν μετριουνται. Προσπαθω να εξαλλειψω τις προμηθειες των τραπεζων και δεη οτε τα πληρωνω μεσω των site/εφαρμογων που εχουν. Ειδικα η πειραιως εχει ξεφυγει στις προμηθειες.

Visa χρεωστική είναι η δική μου, αυτές οι εφαρμογές από τις σελίδες δεν λειτουργούν στην κάρτα μου, το ebanking έπρεπε να το μετρούσαν αφού λένε οτι και αυτό θα χτίζει το αφορολόγητο, ηλεκτρονικό χρήμα δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Visa χρεωστική είναι η δική μου, αυτές οι εφαρμογές από τις σελίδες δεν λειτουργούν στην κάρτα μου, το ebanking έπρεπε να το μετρούσαν αφού λένε οτι και αυτό θα χτίζει το αφορολόγητο, ηλεκτρονικό χρήμα δηλαδή.

Ισως θες ανανεωση. Μια παλια maestro εθνικης δεν περναγε την αλλαξα σε master και ολα καλα. Παντα με χρεωστικη πληρωνω. Αυτο με το ebanking εχουν βγαλει εφαρμογες οι τραπεζες που λενε ακριβως για το χτισιμο του αφορολογητου. Οποτε λογικα τις μετρανε κανονικα. Τσεκαρε το και πειραιως και εθνικη εχουν παρομοιο συστημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ισως θες ανανεωση. Μια παλια maestro εθνικης δεν περναγε την αλλαξα σε master και ολα καλα. Παντα με χρεωστικη πληρωνω. Αυτο με το ebanking εχουν βγαλει εφαρμογες οι τραπεζες που λενε ακριβως για το χτισιμο του αφορολογητου. Οποτε λογικα τις μετρανε κανονικα. Τσεκαρε το και πειραιως και εθνικη εχουν παρομοιο συστημα. 

Βρήκα την εφαρμογή στο ebaking μου που λέει για το αφορολόγητο, περιμένω να γίνει approved η αίτηση....  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ετσι οπως τα γραφεις ομως ειναι σα να συμφωνεις να κανουμε μαγκες τους τραπεζιτες.

βαζεις βενζινη 70€ σε ενα μεσαιο καρο και τα 40€ ειναι φορος. 

αυτος που εχει το POS και θα πληρωνεται ΜΟΝΟ με αυτο, δε θα πουλαει για πολυ στην ιδια τιμη που πουλαγε εως τωρα.

ναι, οι ΕΕ κλεβουν. ολοι το ξερουμε αυτο. το προβλημα ειναι οτι ειναι μικρο-απατεωνες κ οχι μεγαλο-λαμογια !

τα μετρα ειναι αστεια & θα την πληρωσει ο κοσμακης.

υδραυλικο θες ; ξεκιναμε απο 150€

ηλεκτρολογο θες ; ξεκιναμε απο 200€

μπετατζη θες ; ξεκιναμε απο 500€

κανεις (εως τη μεσαια ταξη) δε θα μπορει να πληρωσει αργα ή γρηγορα ΟΛΕΣ τις υποχρεωσεις χωρις ζορι.

Το καταλαβαίνεις όμως ότι ενώ ένας εε μπορεί να φοροδιαφευγει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ μέσα από την δουλειά του, ένας μισθωτος δεν μπορεί να το κάνει αυτό;;

Καταλαβαίνω ότι έτσι μπορείς να ζησεις αλλά καλό είναι κάποια στιγμή να αρχίσουμε να κοιτάμε τα δικά μας τα χάλια και τις δικές μας παρανομίες πάρα να δαχτυλοδειχνουμε το μεγαλοκαρχαρια.

Γιατί; γιατί πολύ απλά από εσένα μπορεί να αρχίσει να γίνεται καλύτερη η κατάσταση και στην τελική εσύ θα μείνεις στην Ελλάδα μέχρι τα γεράματα και τα λάθη σου θα τα πληρώσουν τα εγγόνια σου, όχι ο μαριν@κης με τα εκατομμύρια. Αυτός θα την κάνει και ούτε σύνταξη τον νοιάζει ούτε αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic αλλά τη γοητεία ενός χρυσού νομίσματος,

 δεν την έχει κανένα μάτσο € ή $ ούτε και καμιά κάρτα, έστω και "χρυσή"

Τελικά ο Θεός έχει χρώμα, είναι κίτρινος!

Επεξ/σία από Stam53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mary είπε

πολύ απλά από εσένα μπορεί να αρχίσει να γίνεται καλύτερη η κατάσταση και στην τελική εσύ θα μείνεις στην Ελλάδα μέχρι τα γεράματα και τα λάθη σου θα τα πληρώσουν τα εγγόνια σου, όχι ο μαριν@κης με τα εκατομμύρια. Αυτός θα την κάνει και ούτε σύνταξη τον νοιάζει ούτε αφορολόγητο

Ναι αλλά τα λάθη του καθενός από μας έχουν ελάχιστη επίδραση στο συνολική τραγική κατάσταση που έχει διαμορφωθεί.

Συνεπώς εικάζω ότι η όποια βελτίωση του καθενός από μας θα έχει ανάλογα ελάχιστη επίδραση στην όποια βελτίωση μπορεί να επιτευχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Είναι που ήρθε η κανονικότητα στον τόπο...

Παραλογισμός 

Εν τω μεταξύ σου λέει τα νοίκια δε μετράνε, οι φόροι δε μετράνε, δηλαδή αν δίνεις το 30% του εισοδήματός σου σε νοίκι, άλλο τόσο σε φόρους (γιατί το εισόδημα μετράει προ φόρων), πρέπει ντε και καλά να φας τα υπόλοιπα 

Τα δάνεια θα μετράνε;

 

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Φόρο στα φορολογημένα λεφτά, γαμάτο 

Κάρτες δε μου θέλατε ; 

Φάτε τα τώρα...

@duende συμφωνώ περί προσφυγής στο ΣΤΕ, αλλά φευ, η διάκριση των εξουσιών στο μπουρδέλο που ζούμε είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο

Και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα, στο κοντινό μέλλον να δεις τι θα γίνει με τις κάρτες, το ηλεκτρονικό χρήμα και τα αρνητικά επιτόκια.

«If you don't hold it, you don't own it», που λένε και οι Αμερικάνοι.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koulkos είπε

Ενημερωτικά, στα 122 ευρώ που θα ζητήσεις, ο φόρος είναι 26,84 (με 22%) επομένως σου μένουν καθαρά 93,16. Ο ΦΠΑ θα είναι 29,28. Άρα για να πάρει απόδειξη θα σε πληρώσει 151,28.

Είναι όπως με τις αυξήσεις και τις εκπτώσεις. Αν αυξήσεις 10% ένα προϊόν από τα 100,00 αρχική, θα πάει στα 110,00. Αν πεις ότι μειώνεις τα 110,00 10%, θα πάει στα 99,00.

Σωστά, γιατί ο φόρος μπαίνει επί του καθαρού που αναγράφεται στην απόδειξη (δηλαδή επί του 122), όπως και ο ΦΠΑ. 

Επίτηδες έκανα την απλοποίηση αυτή για την "γιαγιά" μου όπως ανέφερα και πριν τις μαθηματικές πράξεις και για να μην κουράζουμε τους μη σχετικούς με το αντικείμενο με πιο περίπλοκες πράξεις. 

Σωστή η παρατήρηση σου για την ακριβής καταγραφή των αριθμών.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Με mastercard/visa πληρωνω εδω και 5 χρονια με καρτα μεσω του site της ΔΕΗ. Στην φορολοταρια πανε πονο οτι συναλλαγες κανεις με καρτα. Ebanking συναλλαγες δεν μετριουνται. Προσπαθω να εξαλλειψω τις προμηθειες των τραπεζων και δεη οτε τα πληρωνω μεσω των site/εφαρμογων που εχουν. Ειδικα η πειραιως εχει ξεφυγει στις προμηθειες.

Απλά ενημερωτικά, οι προμήθεια της τράπεζας είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ αν κάνεις πληρωμή με κάρτα στο site της εκάστοτε εταιρείας. Και αυτό γιατί η ΔΕΗ δεν έχει δικό της σύστημα πληρωμών, περνάνε όλα μέσω Cardlink κυρίως, με αποτέλεσμα να τρώει προμήθεια τόσο η ίδια η Cardlink (payment gateway) όσο και η τράπεζα (payment processor). Προφανώς ποσοστό παίρνει και η εκδότρια εταιρεία της κάρτας σου, δηλαδή Visa ή Mastercard. Ενημερωτικά η χρέωση είναι γύρω στο 1,5 με 1,8% για μικρομεσαίες επιχειρήσεις και σίγουρα όχι πιο κάτω από 1% για εταιρείες τύπου ΔΕΗ κλπ. Απλά δεν το χρεώνεσαι εσύ αυτό το ποσό, αλλά ο "merchant". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Μια χαρά είναι το ποσοστό, 2020 πλησιάζουμε, νεοέλληνα να βγάλεις καρτουλα να πλερώνεις και τίποτα και να σταματήσεις να κλέβεις από όπου μπορείς..

Και το 2022 θα είναι μια χαρά το 50%. Και το 2025 θα είναι μια χαρά το 70% και το 2030 το 100%. Σωστά; Και να μπει και περιορισμός για υποχρεωτική χρήση κάρτας για αγορές άνω των 100€ για τη πάταξη της φοροδιαφυγής! Και κανείς δε θα αντιδράει γιατί για μία αιωνιότητα θα κυνηγάμε τη φοροδιαφυγή και δε θα τη πιάνουμε ποτέ!

Ολλανδία και Αγγλία από γνωστούς μου, με ενημέρωσαν πως δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς, και μάλιστα γυαλίζει το μάτι των καταστηματαρχών όταν δουν μετρητά. Εκεί μάλλον έχουν μείνει πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

αλλά από όσο βλέπω στις καταγραφόμενες συναλλαγές από την φορολοταρία, σε εμένα δεν προσμετράται τίποτα που γίνεται με πληρωμή η κατάθεση μέσω ebanking.... 

Πως και που ακριβώς βλέπεις τις καταγραφόμενες σου συναλλαγές στην φορολοταρία;

Μόλις τώρα, ADHD είπε

Οι καταθέσεις σου είναι απλά μια ηλεκτρονική εγγραφή έτσι και αλλιώς οι χαρτοπετσετες που εχεις κατω απο το στρωμα ειναι αλλη ιστορία μην τα μπερδεύεις. Πλέον με τις τόσες μεθόδους ηλεκτρονικών συναλλαγών, την άνοδο των FinTech υπηρεσιων ειδικα στις νεες γενιες  μακαρι καποια στιγμη συντομα τα "μετρητα" να γινουν ενας niche τροπος πληρωμης για μικροποσα,. Ο κοσμος παει μπροστα η προσαρμοζεσαι η μενεις πισω, απλα πραγματα.

 

Μόλις τώρα, ADHD είπε

Μια χαρά είναι το ποσοστό, 2020 πλησιάζουμε, νεοέλληνα να βγάλεις καρτουλα να πλερώνεις και τίποτα και να σταματήσεις να κλέβεις από όπου μπορείς..

Κάτι τέτοιοι τύποι με αυτά τα μυαλά φταίνε σε μεγάλο βαθμο που καταντήσαμε έτσι και σφίγγει γοργά ο κλοιός της ηλεκτρονικής σκλαβιάς.
Τουλάχιστόν όταν θα μας μαζέψουν στα «στρατόπεδα συγκέντρωσης εργασίας» για να δουλεύουμε και να πλήρωνουμε και από πάνω (Arbeit Macht Frei κανείς;), θα ξέρουμε ποιους θα δείρουμε για την κατάντια μας.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πως και που ακριβώς βλέπεις τις καταγραφόμενες σου συναλλαγές στην φορολοταρία;

και εγώ θέλω να μάθω γιατί ξέρω μόνο οτι βλέπεις το πλήθος και το ποσό των λαχνών στο gsis για κάθε μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...