Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Το 1.5% προμηθεια την πληρωνει αυτος που εχει το pos οχι ο πολιτης. Ξερω πως πατασσεις την φοροδιαφυγη και ειμαι μαζι σου χρονια τα γραφω αλλα δυστυχως δεν γινεται τιποτα απολυτως. Παλι ο απλος κοσμακης θα την πληρωσουμε οπως γινεται παντα.

ετσι οπως τα γραφεις ομως ειναι σα να συμφωνεις να κανουμε μαγκες τους τραπεζιτες.

βαζεις βενζινη 70€ σε ενα μεσαιο καρο και τα 40€ ειναι φορος. 

αυτος που εχει το POS και θα πληρωνεται ΜΟΝΟ με αυτο, δε θα πουλαει για πολυ στην ιδια τιμη που πουλαγε εως τωρα.

ναι, οι ΕΕ κλεβουν. ολοι το ξερουμε αυτο. το προβλημα ειναι οτι ειναι μικρο-απατεωνες κ οχι μεγαλο-λαμογια !

τα μετρα ειναι αστεια & θα την πληρωσει ο κοσμακης.

υδραυλικο θες ; ξεκιναμε απο 150€

ηλεκτρολογο θες ; ξεκιναμε απο 200€

μπετατζη θες ; ξεκιναμε απο 500€

κανεις (εως τη μεσαια ταξη) δε θα μπορει να πληρωσει αργα ή γρηγορα ΟΛΕΣ τις υποχρεωσεις χωρις ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Επιμένεις...

Πάμε ένα παράδειγμα:

Παίρνεις 25Κ το χρόνο, άρα πρέπει να χαλάσεις 7500 με κάρτα 

Από τα 25, πληρώνεις 5000 εφορία, 7000 ενοίκια και ας πούμε ένα δάνειο 4 χιλιάρικα

Βγάλε ΕΝΦΙΑ αν έχεις τίποτα στο χωριό, βγάλε τίποτα κοινόχρηστα (εκτός αν ο διαχειριστής σας έχει POS) βάλε τέλη κυκλοφορίας, ας πούμε κάνα χιλιάρικο ακόμα

Από τα 25 λοιπόν πόσα έμειναν ; 

25 - (5+7+4+1) = 8000

Άρα πρέπει ή δε πρέπει να τα χαλάσεις όλα με το έτσι θέλω ; 

7000 νοικι ειναι 550ευρω το μηνα. Τελη κυκλοφοριας κοινοχρηστα ενφια δεη οτε super market ολα πληρωνονται με καρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Όταν λες θα δίνω το ΦΠΑ αναφέρεσαι σε εμένα ως παράδειγμα ΕΕ ή στον αγοραστή? Γιατί με μπέρδεψες. 

Ουσιαστικά αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν ο πελάτης ΔΕΝ ζητήσει απόδειξη (για να πληρώσει 100€ αντί 146), το κράτος θα του πει ότι αφού δεν βλέπω να χάλασες 146€, από τα 100€ που αποταμίευσες (γιατί δεν βλέπω να τα έδωσες πουθενά), σε φορολογώ ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΕΞΤΡΑ από αυτό που θα σε φορολογούσα κανονικά 9%. Απ'την άλλη όμως το 9% των 100€ = 109€. 

Άρα και ΠΑΛΙ ο πελάτης έχει ΚΙΝΗΤΡΟ να ΜΗΝ πάρει απόδειξη προκειμένου να πληρώσει 109 αντί για 146. 

Ειλικρινά δεν βλέπω τί καταφέρνει το κράτος με αυτό το νομοσχέδιο... Αν μπορεί κανείς ας μου εξηγήσει καλύτερα τα νούμερα γιατί κάπου το χάνω!

Σαν αγοραστής. Σου λέει δεν πήρα το φόρο από τον ΕΕ πχ , ας πάρω τουλάχιστον το ΦΠΑ. 22% είναι το πρόστιμο. Στα 100 ευρώ που σου έδωσε θα του πάρει το κράτος 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

ετσι οπως τα γραφεις ομως ειναι σα να συμφωνεις να κανουμε μαγκες τους τραπεζιτες.

βαζεις βενζινη 70€ σε ενα μεσαιο καρο και τα 40€ ειναι φορος. 

αυτος που εχει το POS και θα πληρωνεται ΜΟΝΟ με αυτο, δε θα πουλαει για πολυ στην ιδια τιμη που πουλαγε εως τωρα.

ναι, οι ΕΕ κλεβουν. ολοι το ξερουμε αυτο. το προβλημα ειναι οτι ειναι μικρο-απατεωνες κ οχι μεγαλο-λαμογια !

τα μετρα ειναι αστεια & θα την πληρωσει ο κοσμακης.

υδραυλικο θες ; ξεκιναμε απο 150€

ηλεκτρολογο θες ; ξεκιναμε απο 200€

μπετατζη θες ; ξεκιναμε απο 500€

κανεις (εως τη μεσαια ταξη) δε θα μπορει να πληρωσει αργα ή γρηγορα ΟΛΕΣ τις υποχρεωσεις χωρις ζορι.

Πες μου τη αλλη λυση βλεπεις ωστε να βγουμε απο το λακο που ειμαστε τα τελευταια 10 χρονια σαν χωρα? Εγω ειμαι μαζι σου και εχω πληρωσει τετοια νταβατζιλικια σε υδραυλικους ηλεκτρολογους που ζουν με μαυρο χρημα. Τι μπορει να γινει ομως για να συνελθουμε σαν χωρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

7000 νοικι ειναι 550ευρω το μηνα. Τελη κυκλοφοριας κοινοχρηστα ενφια δεη οτε super market ολα πληρωνονται με καρτα. 

Άρα δε θα χαλάσεις ούτε 10 ευρώ μετρητά; Αυτό μου λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

7000 νοικι ειναι 550ευρω το μηνα. Τελη κυκλοφοριας κοινοχρηστα ενφια δεη οτε super market ολα πληρωνονται με καρτα. 

Πάμε πάλι

1. Τα τέλη δε μετράνε στο αφορολόγητο

2. Στα κοινόχρηστα που έχω διαχειριστή ιδιώτη που είναι ιδιοκτήτης στην πολυκατοικία πως θα πληρώσω με κάρτα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Μπορείς να μας δώσεις και εμάς τα "Στοιχεία" σου; Ή είναι τίποτα κρυφά; Αυτός που παίρνει 40 χιλιάρικα το μήνα με 20 καθαρίζει, αλλά τέτοιος που είσαι που να καταλάβεις και εσυ τι γράφεις. Απλά η "αριστεροσύνη " σου σε εμποδίζει από το να δεις οτι ΔΕΝ έχουμε τέτοιους στην Ελλάδα. Και τι να κάτσουν να κάνουν άλλωστε στο κλουβί με τις τρελές.

Εχετε καταλαβει το παραδοξο που λετε ? Απο την μια λετε οτι οτι ειναι δυσκολο , βγαζοντας τις διαφορες μηνιαιες υποχρεωσεις  , να πιασει καποιος το ποσοστο, απο την αλλη γκρινιαζετε επειδη καταπιεζεστε και δεν μπορειτε να..αποταμιευσετε.

Για γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Άρα δε θα χαλάσεις ούτε 10 ευρώ μετρητά; Αυτό μου λες; 

Κοιτα θα χαλασω οταν ο αλλος δεν εχει pos. Οταν υπαρχει pos παντα πληρωνω με καρτα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Εχετε καταλαβει το παραδοξο που λετε ? Απο την μια λετε οτι οτι ειναι δυσκολο , βγαζοντας τις διαφορες μηνιαιες υποχρεωσεις  , να πιασει καποιος το ποσοστο, απο την αλλη γκρινιαζετε επειδη καταπιεζεστε και δεν μπορειτε να..αποταμιευσετε.

Για γελια.

Δεν καταλαβαίνεις γρι. Τι σχέση έχουν οι μηνιαίες υποχρεώσεις με την αποταμίευση; Υπάρχουν περιπτώσεις οπου πρέπει να ξοδέψεις ΟΛΑ σου τα λεφτά με κάρτα , όπως έγραψε ο AristidisZ. Δε λες να διαβάσεις όμως , είσαι μόνο για Flame. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Πάμε πάλι

1. Τα τέλη δε μετράνε στο αφορολόγητο

2. Στα κοινόχρηστα που έχω διαχειριστή ιδιώτη που είναι ιδιοκτήτης στην πολυκατοικία πως θα πληρώσω με κάρτα ; 

Μπορει να μπει καπου ποιες αγορες ακριβως μετριουνται στις αγορες με καρτα? Το νοικι το εγραψα απο την αρχη οτι πρεπει να μπει στις αγορες με καρτα η αν πληρωνεται με ebanking να μετριουνται κανονικα στο 30%. Δεν εχω νοικι αλλα καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Εχετε καταλαβει το παραδοξο που λετε ? Απο την μια λετε οτι οτι ειναι δυσκολο , βγαζοντας τις διαφορες μηνιαιες υποχρεωσεις  , να πιασει καποιος το ποσοστο, απο την αλλη γκρινιαζετε επειδη καταπιεζεστε και δεν μπορειτε να..αποταμιευσετε.

Για γελια.

To παράλογο είναι ότι μπορεί να σου μένουν μετά από χίλια ζόρια κάποια χρήματα στο τέλος του χρόνου στην άκρη, και καλείσαι να πληρώσεις φόρο για αυτά 

Αν δε το καταλαβαίνεις τι να σου κάνουμε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mclein² είπε

οταν θα πληρωνουν ολοι με καρτα, τοτε θα πληρωνετε το προϊον με τιμες δανιας & μισθο ζιμπαμπουε.

υπομονη 3-5 χρονια !  το περιμενω πως & πως το κλαμα οταν θα μαζεψουν οι τραπεζιτες ολο το μετρητο.

η φοροδιαφυγη δεν πολεμαται με αστειους τροπους οπως η χρηση καρτας.

γιατι αν δει κανεις το ποσοστο χρησιμοποιησης στη Γερμανια πχ, τοτε θα καταλαβει οτι εκεινοι κλεβουν περισσοτερο.

οταν πας να αλλαξεις ζαντολαστιχα 600€ και μολις βγαλεις τα μαρουλια πληρωνεις 350€ καταλαβαινεις οτι δεν εισαι βλαξ...

ΠΩΣ πολεμαται ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγκαθι παιδια ειναι η τεραστια φορολογια μαζι με το ποσοστο του εφκα και του ενφια. Εκεινα ειναι τα πεταμενα χρηματα που λυπαμαι που τα δινω καθε χρονο. Οι αγορες με καρτα ειναι αγαθα/υπηρεσιες που χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...