Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Προσωπικά μιλώντας, είμαι κάτω από το 30% αυτή τη στιγμή που μιλάμε (όχι πολύ, αλλά πάντως κάτω) 

Εντάξει είναι και πως κατανέμονται οι δαπάνες στο σπίτι, εμένα π.χ. τη ΔΕΗ τη πληρώνει η γυναίκα μου, αλλά και άλλων παραγόντων, βενζίνες παραδείγματος χάριν εγώ χαλάω ένα χιλιάρικο το χρόνο... 

Καταλαβα και ειναι λογικο οπως τα εχετε μοιρασει ωστε να εχετε και οι 2 εξοδα καρτας. Αυτα ειναι τα βασικα εξοδα το χρονο για να ζησει καποιος. Αν μπουν pos παντου σε εστιατορια καφετεριες κτλ τοτε θα βγαινει ανετα το 30%. Περισσοτερο μας περιοριζουν οι επιχειρησεις που δεν εχουν καθολου pos και αναγκαζομαστε να δωσουμε μετρητο παρα τα εξοδα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

@duende

Κάποιες ειδικότητες είπαν θα πάρουν εξαίρεση και νομίζω σε αυτή την κατηγορία πρέπει να είναι και το δικό μας επάγγελμα. Εγώ θα γράψω τα παράπονα μου στο ΣΤΕ πάντως. Μπορεί να θέλω να μαζέψω χρήματα και να μπαρκαρω ένα 10 μηνό. Τι δηλαδή θα με υποχρεώσουν σε 2 μήνες να χαλάσω 30% από το μικτό; Ξέρουν πόσα είναι αυτό; Υποτίθεται κάνω αυτήν την δουλειά για να κάνω αποταμίευση.

αν και δεν ειμαι ναυτικος (ασχετα αν η δουλεια μου ειναι σχετικη), ειναι λογικο αυτο που λες, ειδικα αν δεν εχεις πισω οικογενεια ακομα και αρα ελαχιστα εξοδα, να σου πουν με το που ξεμπαρκαρεις να ξοδεψεις ενα σκασμο χρηματα ετσι, ειναι ακραιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το ποσοστό, 2020 πλησιάζουμε, νεοέλληνα να βγάλεις καρτουλα να πλερώνεις και τίποτα και να σταματήσεις να κλέβεις από όπου μπορείς..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

@duende

Κάποιες ειδικότητες είπαν θα πάρουν εξαίρεση και νομίζω σε αυτή την κατηγορία πρέπει να είναι και το δικό μας επάγγελμα. Εγώ θα γράψω τα παράπονα μου στο ΣΤΕ πάντως. Μπορεί να θέλω να μαζέψω χρήματα και να μπαρκαρω ένα 10 μηνό. Τι δηλαδή θα με υποχρεώσουν σε 2 μήνες να χαλάσω 30% από το μικτό; Ξέρουν πόσα είναι αυτό; Υποτίθεται κάνω αυτήν την δουλειά για να κάνω αποταμίευση.

Το να στακαρεις χρημα ειναι ονειρο θερινης νυκτος εδω και πολλα χρονια. Δεν χρειαζοταν να μπει το 30%. Κανεις δεν μπορει να κρατησει χρηματα στην ακρη απο νομιμα χρηματα. Αν το προσπαθησεις πανω σε 100% νομιμα χρηματα θα στα παρει η εφορια. Αναγκαζεσαι να φτιαξεις για να μην στα παρει. Τεραστιο αγκαθι σε ολες τις νομιμες επιχειρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filipN είπε

Τι εννοείς απαλάσσεται;

Πρίν 3 χρόνια ο άνεργος που είχε μία γκαρσονιέρα για να μένει και τίποτε άλλο έπρεπε να δηλώσει κάποιες δαπάνες (μόνο με έντυπες αποδείξεις) .

Μετά για ένα μόνο χρόνο δεν χρειαζόταν καμία απόδειξη.

Τα δύο τελευταία χρειαζόταν και πάλι έντυπες αποδείξεις.

Τον τελευταίο καιρό τα περισσότερα ΜΜΕ λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για τους υπερήλικες και για τους άνεργους στις νέες διατάξεις (απαλλαγή από τη χρήση καρτών) όπως ήταν παλαιότερα. Αν έγινε κάτι τις τελευταίες μέρες πες μας που μπορούμε να το δούμε!

Εγώ διαβάζω, άνεργοι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ που το τεκμαρτό τους δεν υπερβαίνει τα 9500 ευρώ δεν υποχρεούνται να προσκομίσουν. Κακώς βέβαια ισχύει και αυτό γιατί το οτι έχεις ένα σπίτι από τους γονείς δεν σημαίνει οτι βγάζεις και λεφτά.

Πάντως, ευελπιστώ να πάρουν πίσω το μέτρο που ετοιμάζουν γιατί θα ανακύψουν αρκετά προβλήματα. 

https://m.naftemporiki.gr/story/1529868

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

 

Δες το παράδειγμα που ανέλυσα μαθηματικά παραπάνω, και άσε τα flame

Χαιρω πολυ.Προφανως τα ενοικια ειναι το μεγαλυτερο αγκαθι και κανονικα θα επρεπε-πρεπει να ειναι μεσα στις δαπανες

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μια χαρά είναι το ποσοστό, 2020 πλησιάζουμε, νεοέλληνα να βγάλεις καρτουλα να πλερώνεις και τίποτα και να σταματήσεις να κλέβεις από όπου μπορείς..

Λογικά αναφέρεσαι σε αυτούς που κλέβουν ψίχουλα.

Διότι τους λοιπούς... δεν τους αγγίζει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καταλαβαινω οτι ο καθενας το βλεπει απο την δικη του οπτικη. Το 30% πιστευω οτι ειναι ενα σωστο ποσοστο συναλλαγων με καρτα καθε χρονο. Μονο για να ζησεις τα θες αυτα. Εκει δηλαδη που πληρωνε ο αλλος μετρητα την ΔΕΗ η την βενζινη ας μαθει να τα πληρωνει με καρτα. Ειναι απολυτα εφικτο κατι τετοιο.

Και τι πειράζει δηλαδή να πληρώσει με μετρητά την ΔΕΗ; Το ΦΠΑ του ρεύματος και όλοι οι φόροι επί αυτού θα πληρωθούν κανονικά. Εκεί που πρέπει να κοιτάξει τι θα κάνει το κράτος είναι ο τρόπος πληρωμής διαφόρων επαγγελματικών κλάδων με υψηλή φοροδιαφυγή, δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που πάνε να κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Χαιρω πολυ.Προφανως τα ενοικια ειναι το μεγαλυτερο αγκαθι και κανονικα θα επρεπε-πρεπει να ειναι μεσα στις δαπανες

Και εγώ χαίρω πολύ, αλλά όπως βλέπεις μισή κανονικότητα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Και τι πειράζει δηλαδή να πληρώσει με μετρητά την ΔΕΗ; Το ΦΠΑ του ρεύματος και όλοι οι φόροι επί αυτού θα πληρωθούν κανονικά. Εκεί που πρέπει να κοιτάξει τι θα κάνει το κράτος είναι ο τρόπος πληρωμής διαφόρων επαγγελματικών κλάδων με υψηλή φοροδιαφυγή, δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που πάνε να κάνουν.

Ισως απλα θελουν να μαθουν τον κοσμο να πληρωνει με καρτα. Και ισα ισα το να πληρωσεις με τους site της ΔΕΗ με καρτα δεν εχει καθολου προμηθεια και γινεται σε 1 λεπτο. Απο το να τρεχεις στο γκισε η ακομα και μεσω ebanking εχουν καλες προμηθειες(κυριως πειραιως). Η υψηλη φοροδιαφυγη στα επαγγελματα που ξερουμε δεν θα εξαλειφθει αν δεν στρωσουν τον κολο τους κατω αυτοι που κανουν τον ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε κολλήσει οι περισσότεροι στο ποσοστό, αν θα είναι 5, 15, ή 55% και χάνουμε τη μεγάλη εικόνα η οποία είναι η επιθυμία για εξαφάνιση των μετρητών.

Ο στόχος απλός:

Σταδιακή κατάργηση της ιδιωτικής ζωής και η κατά το δοκούν "ληστεία" των καταθέσεων αφού αυτές αναγκαστικά θα λιμνάζουν σε ηλεκτρονική μορφή.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, polaki είπε

Ακριβώς αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο απλός κόσμος. Πάμε λοιπόν ένα παράδειγμα με απλά λόγια για να καταλάβει η γιαγιά μου 

Ως ΕΕ κοστολογώ τη δουλειά μου στα 100€ ΚΑΘΑΡΑ.

Αν υποθέσουμε ότι η φορολόγηση είναι 22% (οκ άλλαξε αυτό, αλλά ας μιλήσουμε με 22% που ίσχυε μέχρι φέτος), θα πρέπει να ζητήσω 122€ για να είμαι στα 100€ καθαρά. Όμως αν κόψω απόδειξη εκτός από το 22% που πληρώνω ΕΓΩ ως ΕΕ φόρο τον επόμενο χρόνο, εσύ ως ιδιώτης πληρώνεις ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΑ 24% ΦΠΑ. Ο ΦΠΑ είναι δικός σου, όχι δικός μου. 

Συνεπώς για να πάρω εγώ 100 καθαρά, και για να πάρεις εσύ απόδειξη, θα πρέπει να πληρώσεις: 

100 + 22 + 24 = 146 €

Βλέπετε λοιπόν όλοι από που πηγάζει το 30%? 
Εκτός αν νομίζετε ότι τους ήρθε στην τύχη... Γιατί όχι 20%, ή γιατί όχι 40%? Αλλά ούτε και 35%? Κοίτα να δεις που το ποσοστό που σου ζητάνε είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό για το οποίο μιλάμε με παράδειγμα παραπάνω... άκου σύμπτωση ε?

Ενημερωτικά, στα 122 ευρώ που θα ζητήσεις, ο φόρος είναι 26,84 (με 22%) επομένως σου μένουν καθαρά 93,16. Ο ΦΠΑ θα είναι 29,28. Άρα για να πάρει απόδειξη θα σε πληρώσει 151,28.

Είναι όπως με τις αυξήσεις και τις εκπτώσεις. Αν αυξήσεις 10% ένα προϊόν από τα 100,00 αρχική, θα πάει στα 110,00. Αν πεις ότι μειώνεις τα 110,00 10%, θα πάει στα 99,00.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Έχετε κολλήσει οι περισσότεροι στο ποσοστό, αν θα είναι 5, 15, ή 55% και χάνετε τη μεγάλη εικόνα η οποία είναι η επιθυμία για εξαφάνιση των μετρητών.

Ο στόχος απλός:

Σταδιακή κατάργηση της ιδιωτικής ζωής και η κατά το δοκούν "ληστεία" των καταθέσεων αφού αυτές αναγκαστικά θα λιμνάζουν σε ηλεκτρονική μορφή.

Μπορουμε να το δουμε και αλλιως. Χρημα που βρισκεται κατω απο το στρωμα ειναι αχρηστο χρημα(κυριολεκτικα). Το χρημα πρεπει να κινείται ετσι ερχεται η αναπτυξη. Ας κοψουν την φορολογια να την πανε στο 10% και το ΦΠΑ στο 15% και ας θελουν να γινονται και 50-60% αγορες με καρτα. Αλλου ειναι το προβλημα οχι αυτο με την καρτα κατι που επρεπε τουλαχιστον οι ηλικιας μεχρι 40 χρονων να χρησιμοποιουν αποκλειστικα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, duende said:

κοιτα, εγω ξεκαθαρα δε προκειται να το πιασω του χρονου. ειναι και η φυση της δουλειας μου τετοια που λειπω το 1/3 του χρονου στα καραβια (ελαχιστα εξοδα πισω στο σπιτι), συν οτι προσπαθω να βαλω στην ακρη δυο φραγκα για ωρα αναγκης, θα φαω σιγουρα προστιμο. και το προτιμω, να φαω 22% προστιμο και να το διεκδικησω μετα με μια προσφυγη και ο,τι βγει, απο το να ξοδεψω με το ετσι θελω χρηματα που με πολυ κοπο βαζω στην ακρη. ειναι εντελως παραλογο αυτο το πραγμα

Δώσε την πιστωτική σου σε κάποιον στην οικογένειά σου,μάλλον ηλικιωμένο που δεν τον πιάνει το μέτρο λόγω ηλικίας, (καλά δεν λέμε 80), που να ξέρει να χειρίζεται και πες του να την χρησιμοποιεί. Πλήρωσε κάποιου καμμία ΔΕΗ, πετρέλαιο, super market κλπ. και πάρε τα μετρητά. Α...και που είσαι...κάνε μικρότερα μπάρκα γιατί η ζωή είναι μία...ειδικά όταν είσαι μέσα στη λαμαρίνα. Αλλά πάλι λες ότι δουλεύεις 4 μήνες το χρόνο, οπότε τους υπόλοιπους 8 δεν ζεις; Με τους δικούς σου μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορουμε να το δουμε και αλλιως. Χρημα που βρισκεται κατω απο το στρωμα ειναι αχρηστο χρημα(κυριολεκτικα). Το χρημα πρεπει να κινείται ετσι ερχεται η αναπτυξη. Ας κοψουν την φορολογια να την πανε στο 10% και το ΦΠΑ στο 15% και ας θελουν να γινονται και 50-60% αγορες με καρτα. Αλλου ειναι το προβλημα οχι αυτο με την καρτα κατι που επρεπε τουλαχιστον οι ηλικιας μεχρι 40 χρονων να χρησιμοποιουν αποκλειστικα. 

Αποκλειστικά γιατί;

Για να γίνουμε σε κάτι, η πρωτοπορία στην Ευρώπη, μια και δεν μπορούμε σε τίποτε άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...