Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Μπορει να μπει καπου ποιες αγορες ακριβως μετριουνται στις αγορες με καρτα? Το νοικι το εγραψα απο την αρχη οτι πρεπει να μπει στις αγορες με καρτα η αν πληρωνεται με ebanking να μετριουνται κανονικα στο 30%. Δεν εχω νοικι αλλα καταλαβαινω.

Ναι αλλά με όλο τον σεβασμό, επιχειρηματολογείς 10 σελίδες τώρα χωρίς καν να ξέρεις τι προσμετράται και τι όχι και γιατί φωνάζουν κάποιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα θα χαλασω οταν ο αλλος δεν εχει pos. Οταν υπαρχει pos παντα πληρωνω με καρτα παντα.

Ωραία τώρα συννενούμαστε , άρα χρωστάς για τα 10 ευρώ=2.2 Με γεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Πες μου τη αλλη λυση βλεπεις ωστε να βγουμε απο το λακο που ειμαστε τα τελευταια 10 χρονια σαν χωρα? Εγω ειμαι μαζι σου και εχω πληρωσει τετοια νταβατζιλικια σε υδραυλικους ηλεκτρολογους που ζουν με μαυρο χρημα. Τι μπορει να γινει ομως για να συνελθουμε σαν χωρα? 

λουκετα πραγματικα σε καθε ειδους μπιζνα που φοροδιαφευγει.

ξενυχταδικα, μαντραδες, τουρισμος για αρχη ειναι οκ νομιζω.

οχι εχεις 1-2-100 υπαλληλους χωρις ΙΚΑ, υπερωριες κλπ πλερω 10Κ και ειμαστε οκ. κλεισιμο !

οχι δεν εκοψες αποδειξη, πλερω 250€ για καθε μια που δεν εκοψες. κλεισιμο.

οχι εχεις 10 καφετεριες και δεν πανε καλα & του χρονου δευτερο αφμ και ανοιγμα αλλες 10. κλεισιμο για παντα.

υγ - κλεισιμο = προστασια του γενικου πληθυσμου. πληρωσε κατι υπερογκο και κανε οτι θες.

------

βγαλε την αστυνομια εξω στο δρομο.

ζωγραφιζε τα παντα. πινακιδες, διπλωματα, καγκουρες κ οτι ανωμαλο κυκλοφορει κ μας οδηγει σε νοσοκομεια ή ψυχολογους.

-----

δημοσιους υπαλληλους = τερμα η μονιμοτητα, εκκινηση διαδικασιων αξιολογησης. εθελουσια εξοδος για οσους δε μπορουν ή δε γουσταρουν να συμμορφωθουν.

-----

φπα στο 12-13% οπως οι ευρωπαιοι που αναπτυχθηκαν ακομη και με κριση.

οποιος κλεβει ομως, κοψιμο κωλου οχι συγχωροχαρτια ή εχω μπαρμπα με ελιες στο χωριο.

-----

τιμωρια παραδειγματικη σε οσους σπαταλουν δημοσιο χρημα. ο ακης για παραδειγμα παιρνει καποια συνταξη 2-3Κ το μηνα.

300€ επιδομα αναπηριας να του δωσουν και πολυ του ειναι.

========

ο καταλογος ειναι τεραστιος κ οι μορφωτηρες εχουν μεγαλυτερες γνωσεις απο εμενα τον ασχετο.

παντως ο τροπος τους ειναι λαθος και οσο γ@μ@νε το λαο, τοσο χειροτερα θα γινεται.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

To παράλογο είναι ότι μπορεί να σου μένουν μετά από χίλια ζόρια κάποια χρήματα στο τέλος του χρόνου στην άκρη, και καλείσαι να πληρώσεις φόρο για αυτά 

Αν δε το καταλαβαίνεις τι να σου κάνουμε

Χρηματα στην ακρη ειναι πολυ δυσκολο να μεινουν. Αναγκαζομαστε να φτιαξουμε η να κανουμε αγορες για την επιχειρηση για να μην τα παρει η εφορια. Παρουσιαζουμε εξοδα δηλαδη και αποσβενουν απο τα καθαρα εσοδα. Ειναι δυσκολα τα πραγματα για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

To παράλογο είναι ότι μπορεί να σου μένουν μετά από χίλια ζόρια κάποια χρήματα στο τέλος του χρόνου στην άκρη, και καλείσαι να πληρώσεις φόρο για αυτά 

Αν δε το καταλαβαίνεις τι να σου κάνουμε

Ποια χιλια ζορια ? Μαθετε επιτελους να πληρωνετε βενζινες, σουπερμαρκετ και δεκο με καρτα και μετα συζηταμε για το αν καποιος χαμηλομεσαιος καλυπτει το ποσοστο η οχι

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Εχετε καταλαβει το παραδοξο που λετε ? Απο την μια λετε οτι οτι ειναι δυσκολο , βγαζοντας τις διαφορες μηνιαιες υποχρεωσεις  , να πιασει καποιος το ποσοστο, απο την αλλη γκρινιαζετε επειδη καταπιεζεστε και δεν μπορειτε να..αποταμιευσετε.

Για γελια.

καθολου παραδοξο, μη τα συγχεεις.

υπαρχει απο τη μια ενα ποσοστο που βγαζοντας τα εξοδα, δε τους περισσευουν τοσα ωστε να πιασουν το ποσοστο (δε μιλαμε για αποταμιευση), οποτε θα τη φανε γιατι δε ξοδεψανε αυτα που δεν ειχαν να ξοδεψουν

και απο την αλλη, ενα ποσοστο που βγαζει αρκετα ωστε να περναει και να βαζει κατι στην ακρη, αυτους τους αναγκαζουν να ξοδεψουν περισσοτερα απ'οσα χρειαζεται, οποτε αυτοι δε μπορουν να αποταμιευσουν οπως πριν

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι αλλά με όλο τον σεβασμό, επιχειρηματολογείς 10 σελίδες τώρα χωρίς καν να ξέρεις τι προσμετράται και τι όχι και γιατί φωνάζουν κάποιοι...

Ξερω οτι δεν προσμετρουνται τα νοικια και εχω ακουσει πολλα παραπανω απο πολλους. Δεν μαλωσα κανεναν για αυτο ρωταω τι ακριβως ισχυει να βγαλουμε καποια ακρη.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ξερω οτι δεν προσμετρουνται τα νοικια και εχω ακουσει πολλα παραπανω απο πολλους. Δεν μαλωσαν κανεναν για αυτο ρωταω τι ακριβως ισχυει να βγαλουμε καποια ακρη.

Δε μετράνε φόροι, ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας κλπ κπλ 

Βασικά ότι πληρώνεις στο δημόσιο, ΔΕΝ μετράει

3 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Ποια χιλια ζορια ? Μαθετε επιτελους να πληρωνετε βενζινες, σουπερμαρκετ και δεκο με καρτα και μετα συζηταμε για το αν καποιος χαμηλομεσαιος καλυπτει το ποσοστο η οχι

Δες το παράδειγμα που ανέλυσα μαθηματικά παραπάνω, και άσε τα flame

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

λουκετα πραγματικα σε καθε ειδους μπιζνα που φοροδιαφευγει.

ξενυχταδικα, μαντραδες, τουρισμος για αρχη ειναι οκ νομιζω.

οχι εχεις 1-2-100 υπαλληλους χωρις ΙΚΑ, υπερωριες κλπ πλερω 10Κ και ειμαστε οκ. κλεισιμο !

οχι δεν εκοψες αποδειξη, πλερω 250€ για καθε μια που δεν εκοψες. κλεισιμο.

οχι εχεις 10 καφετεριες και δεν πανε καλα & του χρονου δευτερο αφμ και ανοιγμα αλλες 10. κλεισιμο για παντα.

υγ - κλεισιμο = προστασια του γενικου πληθυσμου. πληρωσε κατι υπερογκο και κανε οτι θες.

------

βγαλε την αστυνομια εξω στο δρομο.

ζωγραφιζε τα παντα. πινακιδες, διπλωματα, καγκουρες κ οτι ανωμαλο κυκλοφορει κ μας οδηγει σε νοσοκομεια ή ψυχολογους.

-----

δημοσιους υπαλληλους = τερμα η μονιμοτητα, εκκινηση διαδικασιων αξιολογησης. εθελουσια εξοδος για οσους δε μπορουν ή δε γουσταρουν να συμμορφωθουν.

-----

φπα στο 12-13% οπως οι ευρωπαιοι που αναπτυχθηκαν ακομη και με κριση.

οποιος κλεβει ομως, κοψιμο κωλου οχι συγχωροχαρτια ή εχω μπαρμπα με ελιες στο χωριο.

-----

τιμωρια παραδειγματικη σε οσους σπαταλουν δημοσιο χρημα. ο ακης για παραδειγμα παιρνει καποια συνταξη 2-3Κ το μηνα.

300€ επιδομα αναπηριας να του δωσουν και πολυ του ειναι.

========

ο καταλογος ειναι τεραστιος κ οι μορφωτηρες εχουν μεγαλυτερες γνωσεις απο εμενα τον ασχετο.

παντως ο τροπος τους ειναι λαθος και οσο γ@μ@νε το λαο, τοσο χειροτερα θα γινεται.

Αψογος. Συμφωνω με ολα οσα εγραψες και μακαρι να γινουν εστω τα μισα παλι πολλα θα ειναι για την χωρα που ζουμε. Η αστυνομια πιανει ατομα χωρις ζωνη και δεν τα κανει τιποτα. Σπανια να γραψει κανεναν. Στα club με 100 ευρω το μπουκαλι σε φερνουν μια αποδειξη 10-15 ευρω και τελος. Και οι βουλευτες εχουν τρελα προνομια με 200k αφορολογητο τεραστιους μισθους δεν πληρωνουν τιποτα. Τα συζηταμε χρονια αλλα ειμαστε βουρκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε μετράνε φόροι, ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας κλπ κπλ 

Βασικά ότι πληρώνεις στο δημόσιο, ΔΕΝ μετράει

Δες το παράδειγμα που ανέλυσα μαθηματικά παραπάνω, και άσε τα flame

Μπορεις σαν aristidis να βγαλεις περιπου τι πληρωνεις το χρονο σε ΔΕΗ/super market/βενζινες/αγορες ηλεκτρονικων? Βγαινει το 30% η εισαι πιο κατω? 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Το πρόβλημα το έχουνε διάφορες κατηγορίες. Η κυριότερη είναι τα εργαζόμενα άτομα που διαμένουν με τους γονείς τους και προφανώς για αυτούς τους λόγους έχουν λιγότερα έξοδα από το να έμεναν μόνοι τους όμως τα εισοδήματά τους έχουν βγει και δηλωθεί νόμιμα πληρώνοντας τον αναλογούντα φόρο, είναι βλακεία γενικώς να τιμωρείς έτσι όσους δεν ξοδεύουν τόσα χρήματα. Ο άνεργος και οι υπόλοιπες κατηγορίες έτσι κι αλλιώς απαλλάσσεται.

Τι εννοείς απαλάσσεται;

Πρίν 3 χρόνια ο άνεργος που είχε μία γκαρσονιέρα για να μένει και τίποτε άλλο έπρεπε να δηλώσει κάποιες δαπάνες (μόνο με έντυπες αποδείξεις) .

Μετά για ένα μόνο χρόνο δεν χρειαζόταν καμία απόδειξη.

Τα δύο τελευταία χρειαζόταν και πάλι έντυπες αποδείξεις.

Τον τελευταίο καιρό τα περισσότερα ΜΜΕ λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για τους υπερήλικες και για τους άνεργους στις νέες διατάξεις (απαλλαγή από τη χρήση καρτών) όπως ήταν παλαιότερα. Αν έγινε κάτι τις τελευταίες μέρες πες μας που μπορούμε να το δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις να aristidis να βγαλεις περιπου τι πληρωνεις το χρονο σε ΔΕΗ/super market/βενζινες/αγορες ηλεκτρονικων? Βγαινει το 30% η εισαι πιο κατω? 

Προσωπικά μιλώντας, είμαι κάτω από το 30% αυτή τη στιγμή που μιλάμε (όχι πολύ, αλλά πάντως κάτω) 

Εντάξει είναι και πως κατανέμονται οι δαπάνες στο σπίτι, εμένα π.χ. τη ΔΕΗ τη πληρώνει η γυναίκα μου, αλλά και άλλων παραγόντων, βενζίνες παραδείγματος χάριν εγώ χαλάω ένα χιλιάρικο το χρόνο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@duende

Κάποιες ειδικότητες είπαν θα πάρουν εξαίρεση και νομίζω σε αυτή την κατηγορία πρέπει να είναι και το δικό μας επάγγελμα. Εγώ θα γράψω τα παράπονα μου στο ΣΤΕ πάντως. Μπορεί να θέλω να μαζέψω χρήματα και να μπαρκαρω ένα 10 μηνό. Τι δηλαδή θα με υποχρεώσουν σε 2 μήνες να χαλάσω 30% από το μικτό; Ξέρουν πόσα είναι αυτό; Υποτίθεται κάνω αυτήν την δουλειά για να κάνω αποταμίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...