Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, DionGR είπε

Έχει παρει κανεις απο Κωτσοβολο; Με εχουν 2 εβδομαδες + στην αναμονη για την TUF 3080...

Παιδια εγω την vision 3080  την βρηκα αμεσα διαθεσιμη κωτσοβολο δευτερα βραδυ και χτες την πηρα κιολας, ειχα μεινει αναυδος οταν με πηρε τηλ για να την φερει, και ειμαι Αλεξανδρουπολη, 

Μόλις τώρα, Manolo Sismanidis είπε

Παιδια εγω την vision 3080  την βρηκα αμεσα διαθεσιμη κωτσοβολο δευτερα βραδυ και χτες την πηρα κιολας, ειχα μεινει αναυδος οταν με πηρε τηλ για να την φερει, και ειμαι Αλεξανδρουπολη, 

Και την ειχε και 927ευρω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Manolo Sismanidis είπε

Παιδια εγω την vision 3080  την βρηκα αμεσα διαθεσιμη κωτσοβολο δευτερα βραδυ και χτες την πηρα κιολας, ειχα μεινει αναυδος οταν με πηρε τηλ για να την φερει, και ειμαι Αλεξανδρουπολη, 

Και την ειχε και 927ευρω

ΟΚ τιμή για Ελλάδα. Εγώ είχα ρίξει order amazon στα 850 με greek VAT,  dispatch Τρίτη απόγευμα απο Παρίσι, Τετάρτη απογεύμα σπίτι μου Αθήνα. Χρόνο με το χρόνο όλο και πιο πολύ άκυρο θα τρώνε τα ελληνικά μαγαζάκια πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Που είναι τα "8Κ" της "διαφήμισης". 2000 ευρώ κάρτα, γιατί τόσο έχει αυτή τη περίοδο έπρεπε να είχε τουλάχιστον καμια 20 καρε παραπάνω από 60, όχι να παλεύει γ αυτά. 

τσίμπα το παιχνίδι και όταν θα το δείς ....θα μας πείς αν αξίζει τέτοιο γονάτισμα στην οποιαδήποτε gpu.....1440p τρέχει άψογα πάντως που είμαι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Έχει κανείς εμπειρία ή γνώμη για την MSI 3080 Ventus OC;

Έχω βρει μια διαθέσιμη στα 920€ 

Δεν έχω βρει επίσημα reviews για την συγκεκριμένη κάρτα παρά μόνο αντικρουόμενες γνώμες χρηστών που σαν κοινή συνισταμένη έχουν το under voltage 

Το σύστημα που θα μπει είναι i9 9900K, 64GB Ram, Asus ROG Hero XI, Corsair AX860 και σύνδεση σε 2 Dell 4K monitors. (η τωρινή μου κάρτα είναι μια asus strix 1070 oc)

Επεξ/σία από foivos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, z1000 είπε

You have already entered for a notify on the following date/time: 9/22/2020 3:57:41 AM.

Λογικα ναι :D

19/09 εδώ και ακόμα τίποτα. 

Αλλά μάλλον δε θα την πάρω, θα περιμένω την Ti. Ας έρθει το notification και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

τσίμπα το παιχνίδι και όταν θα το δείς ....θα μας πείς αν αξίζει τέτοιο γονάτισμα στην οποιαδήποτε gpu.....1440p τρέχει άψογα πάντως που είμαι......

Κλασική τακτική να ταυτίζεται η pc έκδοση με τα maxed out settings.

Το θέμα είναι ότι το game σέρνεται ακόμα και σε low/medium settings πάνω σε κάρτες που έβγαζαν ανώτερα γραφικά στο Ultra παλιότερων τοπ games.

Γραφικά που τρέχουν real time(όχι βίντεο) πάνω σε τωρινό hw και είναι πραγματικά next gen είναι το Nanite demo της Epic. Ιστορικά, όσα demo έβγαιναν για τα διάφορα PS μέσα σε 3-4 χρόνια το πολύ τα έβλεπες in-game, στα exclusives, εκεί που παίζουν συνήθως τα consoles(~30 fps). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BabisTs είπε

τσίμπα το παιχνίδι και όταν θα το δείς ....θα μας πείς αν αξίζει τέτοιο γονάτισμα στην οποιαδήποτε gpu.....1440p τρέχει άψογα πάντως που είμαι......

Spoiler

 

Βρε ναι αλλά αν ήμουν Γιαννακης και όχι Σπύρος, δίνοντας 2000 ευρώ για 3090 ώστε να παίζω 4Κ 60> ακατεβατα τέρμα τα πάντα και έβλεπα τη κάρτα μου να δυσκολεύεται να τα ξεπεράσει ε δε θα ένιωθα κ ωραία. Και δεν είναι ότι αυτή τη περίοδο θα βγουν αλλά 5 παιχνίδια με τέτοια γραφικά για να πω "ναι ρε φίλε παιχνιδαρες γραφικαρες ιστορία φοβερή πάμε για σινεματικ εμπειρίες" είναι 1 παιχνίδι μόνο ημι-next gen.

Ίσα ίσα, λίγο σκληρή κριτική δε βλάπτει, μπορεί να σώσει τη τσέπη ενός και να του δώσει κάποιο κίνητρο ώστε να αρχίσει να σέβεται τον εαυτό του και τη τσέπη του για αυτόν και μόνον και για κανέναν άλλον. Ειδικότερα αυτή τη περίοδο. Είδα κόσμο να αγοράζει σε τιμές τρελές για να παίξει ΕΝΑ Cyberpunk. Το παιχνίδι είναι καλό αλλά ίσως το υπερhypαραμε. Γιατί άραγε; Ίσως γιατί εμφανίζονται παιχνίδια που αξίζει να "επενδύσεις" χρήμα που έχεις εργαστεί με κόπο και ιδρώτα μια φορά στο τόσο; Μου φάνηκε λίγο " φιλαρεσκη "και γελοία δικαιολογία. Μήπως ο κόσμος να ξεκινήσει να σκέφτεται δίπλα πριν σκάσει τον οβολό του; Μήπως να ξεκινήσει να ΑΠΑΙΤΕΙ να λαμβάνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και πιο συχνά παιχνίδια ισάξια ποιοτικά με τα υπέρογκα ποσά που προσφέρει σε hardware;

Γενικά για να με πείσει ο οποιοσδήποτε για κάτι πρέπει να δώσει κάτι παραπάνω από ενα παιχνίδι και γραφικά για να δώσω κάτι μεγαλύτερο από 499€ σε GPU.

Αυτή είναι η άποψη μου, σε άλλους θα αρέσει σε άλλους όχι τι να κάνουμε, αλλά δεν με έχει πείσει η nvidia ή η amd να αγοράσω ακριβή κάρτα Α Κ Ο Μ Η  για νααααα παίξω στην επόμενη γενιά αυτά που υπόσχεται. ( RTX 2000.BETAδες) . 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Βρε ναι αλλά αν ήμουν Γιαννακης και όχι Σπύρος, δίνοντας 2000 ευρώ για 3090 ώστε να παίζω 4Κ 60> ακατεβατα τέρμα τα πάντα και έβλεπα τη κάρτα μου να δυσκολεύεται να τα ξεπεράσει ε δε θα ένιωθα κ ωραία. Και δεν είναι ότι αυτή τη περίοδο θα βγουν αλλά 5 παιχνίδια με τέτοια γραφικά για να πω "ναι ρε φίλε παιχνιδαρες γραφικαρες ιστορία φοβερή πάμε για σινεματικ εμπειρίες" είναι 1 παιχνίδι μόνο ημι-next gen.

Ίσα ίσα, λίγο σκληρή κριτική δε βλάπτει, μπορεί να σώσει τη τσέπη ενός και να του δώσει κάποιο κίνητρο ώστε να αρχίσει να σέβεται τον εαυτό του και τη τσέπη του για αυτόν και μόνον και για κανέναν άλλον. Ειδικότερα αυτή τη περίοδο. Είδα κόσμο να αγοράζει σε τιμές τρελές για να παίξει ΕΝΑ Cyberpunk. Το παιχνίδι είναι καλό αλλά ίσως το υπερhypαραμε. Γιατί άραγε; Ίσως γιατί εμφανίζονται παιχνίδια που αξίζει να "επενδύσεις" χρήμα που έχεις εργαστεί με κόπο και ιδρώτα μια φορά στο τόσο; Μου φάνηκε λίγο " φιλαρεσκη "και γελοία δικαιολογία. Μήπως ο κόσμος να ξεκινήσει να σκέφτεται δίπλα πριν σκάσει τον οβολό του; Μήπως να ξεκινήσει να ΑΠΑΙΤΕΙ να λαμβάνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και πιο συχνά παιχνίδια ισάξια ποιοτικά με τα υπέρογκα ποσά που προσφέρει σε hardware;

Γενικά για να με πείσει ο οποιοσδήποτε για κάτι πρέπει να δώσει κάτι παραπάνω από ενα παιχνίδι και γραφικά για να δώσω κάτι μεγαλύτερο από 499€ σε GPU.

Αυτή είναι η άποψη μου, σε άλλους θα αρέσει σε άλλους όχι τι να κάνουμε, αλλά δεν με έχει πείσει η nvidia ή η amd να αγοράσω ακριβή κάρτα Α Κ Ο Μ Η  για νααααα παίξω στην επόμενη γενιά αυτά που υπόσχεται. ( RTX 2000.BETAδες) . 

 

 

Oι μόνοι που νομίζουν οτι αγοράζοντας 3090 θα παίζουν 4k / 60 ακατέβατα είναι μόνο όσοι....δεν αγόρασαν την 3090 ;) 

Δεν είδα κάποιον με την εν λόγω κάρτα (myself included) να παραπονιούνται που δεν πιάνει 4k / 60. Ξέρεις γιατί? Γιατί πριν την αγοράσουμε, είδαμε benchmarks. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Oι μόνοι που νομίζουν οτι αγοράζοντας 3090 θα παίζουν 4k / 60 ακατέβατα είναι μόνο όσοι....δεν αγόρασαν την 3090 ;) 

Δεν είδα κάποιον με την εν λόγω κάρτα (myself included) να παραπονιούνται που δεν πιάνει 4k / 60. Ξέρεις γιατί? Γιατί πριν την αγοράσουμε, είδαμε benchmarks. 

Δεν υπάρχουν μόνο εδώ παραδείγματα. Reddit, youtube "commercial" reviews και γενικότερα τα σχόλια του κόσμου globally ΠΡΙΝ βγει το παιχνίδι αυτό αλλά και το "παλιό" πλέον RDR2 γραφαν αντε να βγει η 3080,3090 να πιάσουμε 60καρε ΧΩΡΙΣ drops 4Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν υπάρχουν μόνο εδώ παραδείγματα. Reddit, youtube "commercial" reviews και γενικότερα τα σχόλια του κόσμου globally ΠΡΙΝ βγει το παιχνίδι αυτό αλλά και το "παλιό" πλέον RDR2 γραφαν αντε να βγει η 3080,3090 να πιάσουμε 60καρε ΧΩΡΙΣ drops 4Κ. 

E συγνώμη, όποιος το είπε αυτό είναι χαζός. Αφού βλέπεις τα νούμερα, δεν βγαίνουν. Όταν η 1080ti πέφτει στα 18 στo RDR2, και η 3090 είναι  2 φορές πιο γρήγορη, ε 2*18 =/= 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν υπάρχουν μόνο εδώ παραδείγματα. Reddit, youtube "commercial" reviews και γενικότερα τα σχόλια του κόσμου globally ΠΡΙΝ βγει το παιχνίδι αυτό αλλά και το "παλιό" πλέον RDR2 γραφαν αντε να βγει η 3080,3090 να πιάσουμε 60καρε ΧΩΡΙΣ drops 4Κ. 

Κούρασες.αν κ σε συμπαθώ κούρασες.μην την αγοράσεις την 3090 οκ.σεβαστο.ασε όποιον την αγορασε να την υπομείνει...αντεχουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Oι μόνοι που νομίζουν οτι αγοράζοντας 3090 θα παίζουν 4k / 60 ακατέβατα είναι μόνο όσοι....δεν αγόρασαν την 3090 ;) 

Δεν είδα κάποιον με την εν λόγω κάρτα (myself included) να παραπονιούνται που δεν πιάνει 4k / 60. Ξέρεις γιατί? Γιατί πριν την αγοράσουμε, είδαμε benchmarks. 

εντάξει συγγνώμη που παραπονιόμαστε που μια κάρτα τον 2000 ευρω δε μπορεί να τρέξει native το πρώτο next gen game που βγαίνει ούτε σε 1080p... αν είναι θέμα optimization ok πάω πάσο... αν δεν είναι την άλλη φορα που θα παίρνουμε κάρτα ας ανακουφίζουμε τον πέτσινο και όταν τελειώνει ας του λέμε και ευχαριστώ...επίσης ξέρω και το άλλο άμα δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

εντάξει συγγνώμη που παραπονιόμαστε που μια κάρτα τον 2000 ευρω δε μπορεί να τρέξει native το πρώτο next gen game που βγαίνει ούτε σε 1080p... αν είναι θέμα optimization ok πάω πάσο... αν δεν είναι την άλλη φορα που θα παίρνουμε κάρτα ας ανακουφίζουμε τον πέτσινο και όταν τελειώνει ας του λέμε και ευχαριστώ...επίσης ξέρω και το άλλο άμα δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει ;)

Γιατί ? Ο πετσινος παρήγαγε το παιχνίδι? Αυτός κάρτες γραφικών παράγει κ δε νομίζω να βάλε το μαχαίρι στο λαιμό κανενός για να την αγοράσει καθώς και ούτε κ συμβόλαιο υπέγραψε ότι θα τρέχουν τα παιχνίδια όλα σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός.αν χλευάζετε τις 3090 γιατί δεν κράζετε κ τις υπόλοιπες κάρτες? Εσείς τι έχετε στα συστήματα σας? Το σηκώνουν?

Τι ζούμε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...