Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/11/2019 στις 7:17 ΠΜ, zoranb είπε

Οι ζυγαριές που έχουν δυνατότητα μηδενισμού βάρους, να υποθέσω πως έτσι υπολογίζεις το καθαρό βάρος του περιεχομένου μίας κατσαρόλας. Δηλαδή βάζεις το υλικό στην κατσαρόλα, μηδενίζεις, και μετά βλέπεις το βάρος αυτού προσέθεσες. Σωστά;

Ανάποδα, βάζεις την κατσαρόλα ή το μπωλ ή ότι τσπ θα γεμίσεις πάνω στη ζυγαριά, τότε μηδενίζεις και προσθέτωντας το υλικό/υλικά βλέπεις το καθαρό τους βάρος. 

Για'μενα είναι απαραίτητη λειτουργία είτε για παρασκευές, δλδ να μην έχεις προζυγίσει τα υλικά σε ξεχωριστά μπωλάκια αλλά να τα προσθέτεις ένα ένα, είτε για να ζυγίσεις πχ πόσα μακαρόνια έβαλες σε μια μερίδα κτλ.

Λέγεται λειτουργία/ υπολογισμός απόβαρου και την έχουν όλες οι ηλεκτρικές ζυγαριές, θα μου φανεί φοβερά παράξενο να βρεις ζυγαριά που να μην το έχει (tare στα αγγλικά, αυτό γράφει και το κουμπί τις πιο πολλές φορές). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, stormrain είπε

Ερωτηση: Πηρα λαδι λευκης τρουφας που βρηκα στο Ergon (το οποιο με εχει καταστρεψει με τα περιεργα του, τελος παντων) και ολοι μου ειπαν να βαζω "λιγο". Οκ επειδη προφανως το "λιγο"  δεν ειναι σαφης μοναδα, πχ σκεφτομαι να κανω ρυζι με λαχανικα στον ατμο και ελεγα να βαλω λαδι στο ρυζι. Ποσο. Σε σταγονες πχ ή σε κουταλακι του γλυκου να το μετρησω?

Εννοειται πως η γευση ειναι υποκειμενικη μπλα μπλα μπλα, αλλα θελω εναν μπουσουλα και ειπα να μην γκουγκλαρω και να ρωτησω εδω :lol:

Eπισης, εκτος απο καμια σαλατα ή ρυζια/ζυμαρικα, που αλλου μπορω να προσθεσω?

Σταγόνες. Συνήθως αυτά είναι εξαιρετικά έντονα και δίνουν πολύ γεύση με πραγματικά ελάχιστη ποσότητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, stormrain said:

Ερωτηση: Πηρα λαδι λευκης τρουφας που βρηκα στο Ergon (το οποιο με εχει καταστρεψει με τα περιεργα του, τελος παντων) και ολοι μου ειπαν να βαζω "λιγο". Οκ επειδη προφανως το "λιγο"  δεν ειναι σαφης μοναδα, πχ σκεφτομαι να κανω ρυζι με λαχανικα στον ατμο και ελεγα να βαλω λαδι στο ρυζι. Ποσο. Σε σταγονες πχ ή σε κουταλακι του γλυκου να το μετρησω?

Εννοειται πως η γευση ειναι υποκειμενικη μπλα μπλα μπλα, αλλα θελω εναν μπουσουλα και ειπα να μην γκουγκλαρω και να ρωτησω εδω :lol:

Eπισης, εκτος απο καμια σαλατα ή ρυζια/ζυμαρικα, που αλλου μπορω να προσθεσω?

3-4 σταγόνες ανά μερίδα είναι οκ! Παίζει βέβαια ρόλο και η ποιότητα του λαδιού και το πόσο έντονα αρωματισμένο θα είναι. Συνήθως το βάζεις στο τέλος για να μη χάσει την έντασή του. 

Γενικότερα αν σου αρέσει το άρωμά του ταιριάζει σχεδόν με τα πάντα: σε σως για σαλάτες (ακόμη και σε απλή σαλάτα ρόκας βάζεις 3-4 σταγόνες, λάδι και λεμόνι και είσαι άρχοντας), σε πίτσες (αφού ψηθούν), σε ψητές πατάτες με βούτυρο, κλπ κλπ κλπ :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2019 στις 10:28 ΜΜ, evabb είπε

https://www.argiro.gr/recipe/melomakarona/

εγγυηση, δοκιμασμενη συνταγη εδω και χρονια.

wvVhNz.jpg
ie5nrP.jpg
rudS9u.jpg

 

Στις 19/11/2019 στις 1:47 ΜΜ, SB_1957 είπε

Για κουραμπιέδες αυτή είναι δοκιμασμένη

https://www.kathimerini.gr/843184/article/gastronomos/syntages/traganoi-koyrampiedes-klasikoi-kai-agaphmenoi

Σας ευχαριστω και τους δυο !!

Παππου αμα ξαναδοκιμασεις,σου προτεινω να κανεις σε μια μπασινα με το χερι ή συρμα χειρος τα μελομακαρονα, δε θελουν πολυ ανακατεμα τα υλικα διοτι κορδάρει η ζύμη και los poulos μετα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Σταγόνες. Συνήθως αυτά είναι εξαιρετικά έντονα και δίνουν πολύ γεύση με πραγματικά ελάχιστη ποσότητα.

 

11 ώρες πριν, billdanos είπε

3-4 σταγόνες ανά μερίδα είναι οκ! Παίζει βέβαια ρόλο και η ποιότητα του λαδιού και το πόσο έντονα αρωματισμένο θα είναι. Συνήθως το βάζεις στο τέλος για να μη χάσει την έντασή του. 

Γενικότερα αν σου αρέσει το άρωμά του ταιριάζει σχεδόν με τα πάντα: σε σως για σαλάτες (ακόμη και σε απλή σαλάτα ρόκας βάζεις 3-4 σταγόνες, λάδι και λεμόνι και είσαι άρχοντας), σε πίτσες (αφού ψηθούν), σε ψητές πατάτες με βούτυρο, κλπ κλπ κλπ :) 

Ευχαριστω σας! Η ιδεα με τις ψητες πατατες με πεθανε ε, ανυπομονω να τις τσεκαρω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς κάποιο σπρέι λαδιού; όχι που τα αγοράζεις σφραγισμένα με το λάδι έτοιμα, αλλά από αυτά που γεμίζεις εσύ ότι λάδι θες και το ψεκάζεις. δεν ψάχνω κάτι τύπου ψεκαστήρι αζαξ, θέλω να μπορώ να το "τρομπάρω" ώστε με την πίεση του αέρα να βγάζει πολύ λίγο λάδι. δηλαδή με ένα "φσιτ" να πιάσει μεγάλο μέρος του πάτου του σκεύους και όχι να ρίξει 5 χοντρές σταγόνες σε ένα σημείο.

Για παράδειγμα θέλω ένα τέτοιο αποτέλεσμα αλλά το Misto διάβασα χαλάει πολύ εύκολα λόγο της πίεσης που μένει μέσα στο δοχείο μετά την χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, frozex είπε

Χρησιμοποιεί κανείς κάποιο σπρέι λαδιού; όχι που τα αγοράζεις σφραγισμένα με το λάδι έτοιμα, αλλά από αυτά που γεμίζεις εσύ ότι λάδι θες και το ψεκάζεις. δεν ψάχνω κάτι τύπου ψεκαστήρι αζαξ, θέλω να μπορώ να το "τρομπάρω" ώστε με την πίεση του αέρα να βγάζει πολύ λίγο λάδι. δηλαδή με ένα "φσιτ" να πιάσει μεγάλο μέρος του πάτου του σκεύους και όχι να ρίξει 5 χοντρές σταγόνες σε ένα σημείο.

Για παράδειγμα θέλω ένα τέτοιο αποτέλεσμα αλλά το Misto διάβασα χαλάει πολύ εύκολα λόγο της πίεσης που μένει μέσα στο δοχείο μετά την χρήση.

Μόνο σπρέι αγοραστό με λάδι μέσα ξέρω εγώ π.χ. αυτό. Υπάρχουν κενά δοχεία που τα γεμίζεις κ να ψεκάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2019 στις 9:49 ΜΜ, panosno1com είπε

Παππου αμα ξαναδοκιμασεις,σου προτεινω να κανεις σε μια μπασινα με το χερι ή συρμα χειρος τα μελομακαρονα, δε θελουν πολυ ανακατεμα τα υλικα διοτι κορδάρει η ζύμη και los poulos μετα!

Είμαι του χεριού εγώ (μου έχει μείνει από μικρός):P. Και ψωμί όταν φτιάχνω καμιά φορά που έχω όρεξη με τα χέρια το ζυμώνω.Έχω αλεργία με αυτό το γυναικείο διαβολομηχάνημα (μίξερ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, frozex είπε

Χρησιμοποιεί κανείς κάποιο σπρέι λαδιού; όχι που τα αγοράζεις σφραγισμένα με το λάδι έτοιμα, αλλά από αυτά που γεμίζεις εσύ ότι λάδι θες και το ψεκάζεις. δεν ψάχνω κάτι τύπου ψεκαστήρι αζαξ, θέλω να μπορώ να το "τρομπάρω" ώστε με την πίεση του αέρα να βγάζει πολύ λίγο λάδι. δηλαδή με ένα "φσιτ" να πιάσει μεγάλο μέρος του πάτου του σκεύους και όχι να ρίξει 5 χοντρές σταγόνες σε ένα σημείο.

Για παράδειγμα θέλω ένα τέτοιο αποτέλεσμα αλλά το Misto διάβασα χαλάει πολύ εύκολα λόγο της πίεσης που μένει μέσα στο δοχείο μετά την χρήση.

https://bbq.gr/saltses-mpaxarika/spray-doxeia-ladiou/broil-king-spray-ladiou-broil-king

Όποιο και να πάρεις να το ανοίγεις μετά από κάθε χρήση να φεύγει ο αέρας. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω vacuum sealer και έχω μια ερώτηση, αυτά που έρχονται μαζί με σακούλες δουλεύουν μόνο με τέτοιου τύπου σακούλες ή με όλες τις σακούλες που προορίζονται για τέτοια χρήση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Αυτά λειτουργούν με τις ειδικές σακούλες γιατί λειτουργούν αντίστροφα από τα επαγγελματικά.
Αυτά ρουφούν τον αέρα, οπότε χρειάζεται να είναι γκοφρέ.
Οι επαγγελματικές σπρώχνουν έξω τον αέρα οπότε  λειτουργούν με όλες τις σακούλες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

θέλω να αγοράσω ένα σκεύος μαγειρικής για να αποφύγω το ψήσιμο σε συμβατικό τηγάνι. Από αυτά που διάβασα μάλλον η καλύτερη επιλογή είναι το grill. Μπήκα στο skroutz αλλά έχει να διαλέξεις αντικολλητικό, πέτρα, εμαγιέ, αλουμινένιο κτλ . Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο καλό τηγάνι - γκριλιέρα ή αλλιώς τι είναι καλύτερο να δω; Είδα εκτός σκρουτζ και αυτό:

https://www.parousiasi.gr/wmf-gkriliera-27ch27-ek-seira-durit-protect?mfp=7f-[70025]

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...