Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, billdanos είπε

Με ένα κιλό αλεύρι και στο παχος που θέλω εγώ τη βάση, μπορεί και να έφτιαχνα καμια δεκαριά... 😁

Αντί για μέλι ή ζάχαρη, πετυχαίνεις επίσης καλο αποτέλεσμα αν βάλεις γλυκόζη (ένα κουταλακι που το διαλύεις σε λίγο ζεστο νερό.

Πόσες θα βγουν εξαρτάται και από τη διάμετρο! Δεν μιλάω για ατομική πίτσα αλλά για πίτσα που πιάνει όλο το ταψί του φούρνου!

Όταν είμαστε πολλά άτομα και θέλει ο καθένας να κάνει τη δική του συνταγή τότε ναι, βγαίνουν 10-12!

Και το πετιμέζι είναι καλό και τις δίνει και ένα άλλο άρωμα ή το σιρόπι σφένδαμου!

27 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Επίσης καλό είναι να απλώνεις πάνω στο ταψί καλαμποκάλευρο. Δίνει μετά μια ωραία τραγανή γεύση στο κάτω μέρος.

Ακριβώς αυτό και αν έχουμε ξεμείνει καλό είναι και το ψιλό σιμιγδάλι ή το νισεστέ/κορν φλάουρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, evabb είπε

δεν θελω να σε πικρανω αλλα πολλες φορες στα ζαχαροπλαστεια βαζουν αρωμα βουτυρου και μαργαρινη γιατι ειναι πιο φθηνη. Παρε ενα lurpak και θα εισαι οκ. Ειναι μια χαρα βουτυρο.

Δεν υπαρχουν επαγγελματικα βουτυρα που να διαφερουν στην ποιοτητα. Πιο πολυ εινα θεμα ποσοτητας.

ναι μη με πικράνεις αλλα δεν  με νοιάζει τι βάζουν στα ελληνικά ζαχαροπλαστεία  -αλλο ρώτησα και ήμουν σαφής 

ευχαριστω που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις απλα αν δεν ξέρουμε καμμια φορά καλύτερα να μην απαντάμε καθολου 

4 ώρες πριν, giwfys είπε

Ακριβως. Επαγγελματικα βουτυρα ?? χαχαχα

Ποιος πιστευεις οτι βαζει βουτηρο αγελαδος? ουτε το 1%. Ολοι σαπιες μαργαρινες οτι πιο φθηνο υπαρχει

Βουτηρο γαλακτος απο σουπερ μαρκετ ειναι οτι πιο καλο μπορεις να βρεις

ναι επαγγελματικά βούτυρα αχαχαχ αχαχαχα αχαχα 

σ εκανα και γέλασες ε;

τι με μελει εμενα τι μου λες για τις μαργαρίνες 

ωχ παναγία μου

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου απαντησε ,δεν υπαρχει επαγγελματικο βουτυρο.Δουλευω σε μαγαζι που για τις ζυμες μας χρησιμοποιουμε ενα απ τα καλυτερα βουτυρα της αγορας.Τ οτι η εταιρια που το συσκευαζει μπορει να στο διαμορφωσει αναλογα με το τι χρειαζεσαι (πλακα πχ αμα θες να φτιαξεις σφολιατα ή σε μπαρες του μισου ή ενος κιλου κτλ) δεν το κανει επαγγελματικο.Το lurpak ειναι απ τα πιο γευστικα κ καλα βουτυρα που μπορεις να βρεις στην λιανικη αγορα.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 7:26 ΠΜ, gsisr είπε

Τα πάντα όλα homemade!

Γύρος

IMG-20200321-201402.jpg

IMG-20200321-224043.jpg

Πίτσα

IMG-20200411-212109.jpg

IMG-20200411-211250.jpg

Burger

IMG-20200425-213932.jpg

Ψωμί ολικής

IMG-20200215-193229.jpg

Αρνί κλέφτικο

IMG-20200419-210041.jpg

Σπαγγέτι κεφτεδάκια

IMG-20200307-230151.jpg

Κερκυραϊκή παστιτσάδα με κόκκορα

IMG-20191005-230546.jpg

Εκείνα τα κεφτεδάκια με τελείωσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alimentas είπε

ο lurpak ειναι απ τα πιο γευστικα κ καλα βουτυρα που μπορεις να βρεις στην λιανικη αγορα.

Επισης President και Kerrygold 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kariolikos είπε

ναι μη με πικράνεις αλλα δεν  με νοιάζει τι βάζουν στα ελληνικά ζαχαροπλαστεία  -αλλο ρώτησα και ήμουν σαφής 

ευχαριστω που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις απλα αν δεν ξέρουμε καμμια φορά καλύτερα να μην απαντάμε καθολου 

ναι επαγγελματικά βούτυρα αχαχαχ αχαχαχα αχαχα 

σ εκανα και γέλασες ε;

τι με μελει εμενα τι μου λες για τις μαργαρίνες 

ωχ παναγία μου

Καλά ότι πεις. Μάθε να μαγειρεύεις πρώτα και μετά ψαξου για "επαγγελματικά" βούτυρα. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evabb είπε

Καλά ότι πεις. Μάθε να μαγειρεύεις πρώτα και μετά ψαξου για "επαγγελματικά" βούτυρα. 🤣

 

3 ώρες πριν, alimentas είπε

Σου απαντησε ,δεν υπαρχει επαγγελματικο βουτυρο.Δουλευω σε μαγαζι που για τις ζυμες μας χρησιμοποιουμε ενα απ τα καλυτερα βουτυρα της αγορας.Τ οτι η εταιρια που το συσκευαζει μπορει να στο διαμορφωσει αναλογα με το τι χρειαζεσαι (πλακα πχ αμα θες να φτιαξεις σφολιατα ή σε μπαρες του μισου ή ενος κιλου κτλ) δεν το κανει επαγγελματικο.Το lurpak ειναι απ τα πιο γευστικα κ καλα βουτυρα που μπορεις να βρεις στην λιανικη αγορα.

και αυτο τι ειναι αγαπητέ ;συμβατικό βουτυρο;

 

https://www.koronisa.gr/el/zaxaroplastikh/boytyra-kremes-galaktos-gala/boytyra/boytyra-gia-kroyasan-milfeig

 

1 ώρα πριν, evabb είπε

Καλά ότι πεις. Μάθε να μαγειρεύεις πρώτα και μετά ψαξου για "επαγγελματικά" βούτυρα. 🤣

να μαγειρεύω ; 🤯

2 ώρες πριν, narta είπε

Επισης President και Kerrygold 

president ειναι λιγο σκληρό για τη χρήση που το θελω.Αυτο χρησιμοποιούσα τοσο καιρό αλλα τελευταια χρησιμοποιώ parmareggio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εμεις σαν χωρα δεν εχουμε ευρεως στα σουπερ μαρκετ βουτυρο με 84%+ λιπαρα επειδη δεν εχει η κουζινα μας κατι που να το χρειαζεσαι κ μπορεις να κανεις το 99,9% των συνταγων με τα υπολοιπα δεν λεει κατι.Το βουτυρο κατηγοριοποιειται αναλογα με το ποσο της εκατο λιπαρα εχει κ ποση υγρασια.

Οριστε 82αρι

https://www.bazaar-online.gr/galaktomika/voutyro-margarini/voutyro/president-500g-voutyro-rolo-82-lipara_132592

Οριστε και 84αρι

https://www.interfood.com.gr/el/component/eshop/catalog/item/tiria/87-kremodi-tiria-kai-boitiro/112-boitiro-.html

https://www.interfood.com.gr/el/component/eshop/catalog/item/tiria/87-kremodi-tiria-kai-boitiro/111-boitiro.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι επαγγελματικά βούτυρα αν θέλει κάποιος σε μικρή ποσότητα μπορεί να βρει σε κάποιο mart (πρώην makro) .Έχει σε διάφορες συσκευασίες.

Πηγαίνω συχνά γιατί είναι έχω ένα κοντά στο σπίτι μου και βλέπω πλήθος επαγγελματιών να ψωνίζουν από εκεί.Μεγάλη ποικιλία και τίμιες τιμές.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kariolikos είπε

και αυτο τι ειναι αγαπητέ ;συμβατικό βουτυρο;

https://www.koronisa.gr/el/zaxaroplastikh/boytyra-kremes-galaktos-gala/boytyra/boytyra-gia-kroyasan-milfeig

να μαγειρεύω ; 🤯

president ειναι λιγο σκληρό για τη χρήση που το θελω.Αυτο χρησιμοποιούσα τοσο καιρό αλλα τελευταια χρησιμοποιώ parmareggio

Επαγγελματικη συσκευασια ναι, υπαρχει σιγουρα. Μιλαμε για μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που θα αγοραζες στο σουπερμαρκετ. Επαγγελματικη ποιοτητα οχι. Το lurpak ειναι στο 83% λιπαρα και δεν νομιζω οτι θα κανει την τεραστια διαφορα αυτο το 1%. Επισης ειναι παρα πολυ ευκολο να φτιαξει καποιος βουτυρο clarifié το οποιο εχει ακομα μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε λιπος απο το αρχικο προιον. Πωλειται κιολας αλλα οχι τοσο ευρεως οσο το απλο βουτυρο.Αλλα δεν ειναι και καλα «επαγγελματικο».  Ειναι διαφορετικο ειδος βουτυρου και οποιος ξερει απο μαγειρικη/ζαχαροπλαστικη ξερει οτι υπαρχει και ξερει να το φτιαχνει κιολας.

https://carlsbourg.be/gamme-6-le-beurre-des-chefs

99,9% λιπαρα και το πουλανε στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου.

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, alimentas said:

Το οτι εμεις σαν χωρα δεν εχουμε ευρεως στα σουπερ μαρκετ βουτυρο με 84%+ λιπαρα επειδη δεν εχει η κουζινα μας κατι που να το χρειαζεσαι κ μπορεις να κανεις το 99,9% των συνταγων με τα υπολοιπα δεν λεει κατι.Το βουτυρο κατηγοριοποιειται αναλογα με το ποσο της εκατο λιπαρα εχει κ ποση υγρασια.

Οριστε 82αρι

https://www.bazaar-online.gr/galaktomika/voutyro-margarini/voutyro/president-500g-voutyro-rolo-82-lipara_132592

Οριστε και 84αρι

https://www.interfood.com.gr/el/component/eshop/catalog/item/tiria/87-kremodi-tiria-kai-boitiro/112-boitiro-.html

https://www.interfood.com.gr/el/component/eshop/catalog/item/tiria/87-kremodi-tiria-kai-boitiro/111-boitiro.html

Άραγε αν φτιάξουμε μόνοι μας βούτυρο διαχωρίζοντας το από την πλήρες κρέμα γάλακτος, τι περιεκτικότητας θα είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άραγε αν φτιάξουμε μόνοι μας βούτυρο διαχωρίζοντας το από την πλήρες κρέμα γάλακτος, τι περιεκτικότητας θα είναι; 

Αμφιβαλω οτι θα πετυχεις εστω και 80% περιεκτικοτητα σε λιπαρα. Οι βιομηχανικες μεθοδοι φιλτραρισματος ειναι πολυ πιο δυνατες απο το οτιδηποτε μπορεις να κανεις στο σπιτι εκτος κι αν εχεις κανενα μηχανιμα φυγοκεντρησης στο σπιτι που πολυ αμφιβαλω. Αμα θες μεγαλη περιεκτικοτητα σε λιπος, κανεις clarifié ενα απλο βουτυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evabb είπε

Επαγγελματικη συσκευασια ναι, υπαρχει σιγουρα. Μιλαμε για μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που θα αγοραζες στο σουπερμαρκετ. Επαγγελματικη ποιοτητα οχι. Το lurpak ειναι στο 83% λιπαρα και δεν νομιζω οτι θα κανει την τεραστια διαφορα αυτο το 1%. Επισης ειναι παρα πολυ ευκολο να φτιαξει καποιος βουτυρο clarifié το οποιο εχει ακομα μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε λιπος απο το αρχικο προιον. Πωλειται κιολας αλλα οχι τοσο ευρεως οσο το απλο βουτυρο.Αλλα δεν ειναι και καλα «επαγγελματικο».  Ειναι διαφορετικο ειδος βουτυρου και οποιος ξερει απο μαγειρικη/ζαχαροπλαστικη ξερει οτι υπαρχει και ξερει να το φτιαχνει κιολας.

https://carlsbourg.be/gamme-6-le-beurre-des-chefs

99,9% λιπαρα και το πουλανε στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου.

αυτο ειναι ετοιμο κλαριφιε - δεν ξερω αν μου κανει -προς το παρόν εκτελώ τις συνταγές με βουτυρο με τα στερεά γάλακτος και λοιπά.

το έχω σκεφτεί να δοκιμάσω και να δω πως θα ανταπεξέλθει  - είδωμεν

7 ώρες πριν, alimentas είπε

Το οτι εμεις σαν χωρα δεν εχουμε ευρεως στα σουπερ μαρκετ βουτυρο με 84%+ λιπαρα επειδη δεν εχει η κουζινα μας κατι που να το χρειαζεσαι κ μπορεις να κανεις το 99,9% των συνταγων με τα υπολοιπα δεν λεει κατι.Το βουτυρο κατηγοριοποιειται αναλογα με το ποσο της εκατο λιπαρα εχει κ ποση υγρασια.

Οριστε 82αρι

https://www.bazaar-online.gr/galaktomika/voutyro-margarini/voutyro/president-500g-voutyro-rolo-82-lipara_132592

Οριστε και 84αρι

https://www.interfood.com.gr/el/component/eshop/catalog/item/tiria/87-kremodi-tiria-kai-boitiro/112-boitiro-.html

https://www.interfood.com.gr/el/component/eshop/catalog/item/tiria/87-kremodi-tiria-kai-boitiro/111-boitiro.html

ναι το president 500γρ επαιρνα απο ζαροπλαστείο (έχει και ωραίες κρέμες γάλακτος)

Όσο για τα 84άρια που μου γράφεις δεν αντιλέγω έχουν αυξημένα λιπαρά.Και ευχαρίστως θα τα δοκιμάσω.

Αν και διατηρώ επιφύλαξη για το "extra dry" χαρακτηριστικό τους εφόσον δεν αναγράφεται καθώς και για το σημέιο τήξης τους.

Δηλαδή οκ, έχουν περισσότερα λιπαρά & λιγότερο νερό αλλά δεν ξέρω αν αρκεί αυτό για να μην λιώνει στους 23°-24°

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θεωρώ ότι επαγγελματικά βούτυρα αν θέλει κάποιος σε μικρή ποσότητα μπορεί να βρει σε κάποιο mart (πρώην makro) .Έχει σε διάφορες συσκευασίες.

Πηγαίνω συχνά γιατί είναι έχω ένα κοντά στο σπίτι μου και βλέπω πλήθος επαγγελματιών να ψωνίζουν από εκεί.Μεγάλη ποικιλία και τίμιες τιμές.

εκεί με παρέπεμψε και φίλος που διατηρεί κατάστημα.θα ρίξω μια ματιά και ελπίζω να βρώ αυτό που ψάχνω

ευχαριστώ πολύ  - απαντάς στην καρδιά του ερωτήματος 🤠

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kariolikos είπε

αυτο ειναι ετοιμο κλαριφιε - δεν ξερω αν μου κανει -προς το παρόν εκτελώ τις συνταγές με βουτυρο με τα στερεά γάλακτος και λοιπά.

το έχω σκεφτεί να δοκιμάσω και να δω πως θα ανταπεξέλθει  - είδωμεν

ναι το president 500γρ επαιρνα απο ζαροπλαστείο (έχει και ωραίες κρέμες γάλακτος)

Όσο για τα 84άρια που μου γράφεις δεν αντιλέγω έχουν αυξημένα λιπαρά.Και ευχαρίστως θα τα δοκιμάσω.

Αν και διατηρώ επιφύλαξη για το "extra dry" χαρακτηριστικό τους εφόσον δεν αναγράφεται καθώς και για το σημέιο τήξης τους.

Δηλαδή οκ, έχουν περισσότερα λιπαρά & λιγότερο νερό αλλά δεν ξέρω αν αρκεί αυτό για να μην λιώνει στους 23°-24°

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου

Γιατι χρειαζεσαι συγκεκριμενη θερμοκρασια τηξης;  Αν ο χωρος στον οποιο δουλευεις ειναι πολυ ζεστος με αποτελεσμα να λιωνει το βουτυρο και να χαλαει η σφολιατα πχ, καλο θα ηταν να υπαρχει κλιματισμος. Η σφολιατα θελει πολυ κρυο βουτυρο και ελαχιστη μεταχειριση με τα χερια γιατι απλα και μονο η θερμοτητα του ανθρωπινου σωματος ειναι αρκετη για να λιωσει το οποιοδηποτε βουτυρο ανεξαρτητως ποσοστου νερου. Θελει διπλωμα και ψυγειο κατευθειαν, διπλωμα και ψυγειο, διπλωμα και ψυγειο. Δεν φταιει το βουτυρο σε αυτη την περιπτωση αλλα η τεχνικη. Η ιδια τεχνικη ειναι απαραιτητη για οποιαδηποτε ζυμη που βγαινει σε στρωσεις (σφολιατα, τσουρεκι, κρουασαν, αμερικανικα biscuts κτλ).

Αν θες να μετρησεις το σημειο τηξης του βουτυρου

https://hypertextbook.com/facts/2003/JessicaCheung.shtml

Η μετρηση πρεπει να γινει τουλαχιστον 3 φορες (κι οχι δυο οπως το κανει αυτη) για να ειναι εστω και ελαχιστα σωστα στατιστακα η μετρηση. Οσο περισσοτερες φορες γινει η μετρηση τοσο πιο ακριβης ειναι και η τελικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 11:49 ΜΜ, kariolikos είπε

 

0B41E4F3-640C-4940-86B4-F61752BF3C6E.jpeg

Λαχταριστό αλλά υπάρχει περίπτωση αυτό που βλέπεις τόσο ποθητό στη φωτογραφία να μην τρώγεται καν, να έχει περαστεί με χρωμα ή βαλβολίνη 😛  και σίγουρα έχει παίξει και photoshop όποτε το expectation vs reality να απέχει πολύ . Αν τύχει να παρακολουθήσεις βίντεο με τα τρικ που γίνονται στις διαφημίσεις τροφίμων να φαίνονται λαχταριστά θα καταλάβεις . Επισης δεν πιστεύω ότι μόνο το βούτυρο θα σου κάνει τέτοια αποτελέσματα αλλά η συνολική διαφορά του επαγγελματικού εξοπλισμού έναντι οικιακού. Επισης στα  ζαχαροπλαστεία και γενικα στη μαζική εστίαση παίζει πολύ φοινικέλαιο που δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...