Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βάλλομαι πανταχόθεν!!! Θα τα βάλω σε spoiler....

 

Spoiler
  • το κίτρινο είναι τόφου μαριναρισμένο με ταντούρι
  • η "πατάτες" είναι ρέβα ή γογγύλι με καπνιστή πάπρικα 

Αλλά αυτό που δοκίμασα και φυσικά δεν πολύ φαίνεται στην εικόνα γιατί το έφαγα καθώς το έφτιαχνα είναι τηγανητός μαϊντανός (λάδι, μαϊντανός, πάστα σκόρδου, όλα στο τηγάνι μέχρι να γίνει τραγανός)

 

Επεξ/σία από drikoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Speculoos

Αντιγράφω από το ξεχασμένο site:
http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?t=4052

http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?t=4051

Κιμάς για μπιφτέκια, ρολό, κεφτέδες

Υλικά

Κιμάς λάπα (Αν δεν έχει και λίγο λίπος, δεν λέει)
Κρεμμύδια ξερά
Σκόρδο
Μαϊντανός
Δυόσμος
Αβγά
Ψωμί ξερό ή ψωμί για τοστ
Πιπεριά πράσινη
Καρότο.
Λάδι

Ποσότητες

Για 3 κιλά κιμά έβαλα κατ' εκτίμηση:
1 κιλό ψωμί για τοστ
3 μέτρια ξερά κρεμμύδια
5 σκελίδες σκόρδο
6 αυγά
1 πιπεριά
4 καρότα
1 χούφτα μαϊντανό
1 χούφτα δυόσμο
1 κούπα λάδι
Αλάτι
Πιπέρι

Εκτέλεση

Στο multi λιώνουμε, καρότο, πιπεριά, κρεμμύδι, σκόρδο μαϊντανό και δυόσμο.
Φυσικά εάν δεν μας χωράει το κάνουμε σε δόσεις όπως το έκανα εγώ.
Βάζουμε τον κιμά σε μία μικρή λεκάνη και περιχύνουμε με το λιωμένο υλικό.
Ρίχνουμε τα αυγά. (Προσοχή στα αυγά. Τα αδειάζουμε ένα ένα, μην έχει χαλάσει κάποιο και κάνει το μείγμα π0υ+@ν@)
Παίρνουμε το ξερό ψωμί ή το ψωμί για τοστ και το βάζουμε σε κομματάκια στο multi και το αλέθουμε.
Δεν μουσκεύουμε το ψωμί ΠΟΤΕ !
Αφού τελειώσουμε ξεκινάμε το ζύμωμα.

Δεν παίρνουμε τηλέφωνο τον Σταλόνε, ρίχνουμε το λάδι και η ζύμη αυτόματα μαλακώνει.
Ζυμώνουμε για τουλάχιστον 15 λεπτά.

Βάζουμε το μείγμα στο ψυγείο και μετά από 3-4 ώρες το βγάζουμε και ζυμώνουμε ξανά.
Αφήνουμε για ακόμα 3-4 ώρες στο ψυγείο.

Tips

  • Τα μπιφτέκια τα πλάθουμε πριν τα βάλουμε στο ταψί. Όχι νωρίτερα.
  • Αν δεν θέλουμε τα μπιφτέκια να κολλάνε στη σχάρα, βάζουμε στη σχάρα ένα αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λάδι και τα βάζουμε ίσα να πάρουν λίγο χρώμα και από τις 2 πλευρές. Στη συνέχεια τα ψήνουμε στα κάρβουνα.
  • Αν η ζύμη είναι πολύ σφιχτή τότε μπορούμε να προσθέσουμε νερό ή ακόμα καλύτερα ζωμό από μοσχάρι που μας έχει περισσέψει από προηγούμενη φορά και το είχαμε στην κατάψυξη. Ποτέ μη χρησιμοποιείτε μαλακίες του εμπορίου.

----------------------------------

Ρολό κιμά με πατάτες και κεφαλοτύρι


Υλικά

Κιμάς (Από προηγούμενη συνταγή)
Κεφαλοτύρι
Πατάτες
Σκόρδο
Αλάτι
Πιπέρι
Νερό
Λάδι

Εκτέλεση

Κόβουμε τι πατάτες σε μεγάλα κομμάτια αν πρόκειται για φούρνο με ξύλο, μικρά κομμάτια αν πρόκειται για κλασικό φούρνο.
Τις ρίχνουμε στο ταψί, ρίχνουμε λάδι, αλάτι, πιπέρι, σκόρδο, ελάχιστο νερό και ανακατεύουμε.

Κάνουμε ένα κενό ανάμεσα και ρίχνουμε το κιμά σε ρολό.
Ανοίγουμε με τα χέρια μας το ρολό και κάνουμε ένα αυλάκι. (Δεν θέλω πονηρές σκέψεις με τον κιμά)
Βάζουμε το αγαπημένο μας κεφαλοτύρι και σκεπάζουμε.

Βρέχουμε το πάνω μέρος του κιμά με λίγο λάδι και το βάζουμε στο φούρνο.

Ψήνουμε για τουλάχιστον 1 1/2 ώρες σε 220c σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο και 15 λεπτά πριν γίνει το βγάζουμε για να πάρει χρώμα.

Αν θέλουμε 5' πριν το βγάλουμε προσθέτουμε λεμόνι ή λεμόνι με μουστάρδα για πιο πικάντικη γεύση.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα αγόρια και κορίτσια. Λεμόνια χωρίς το κίτρινο απ' έξω, σε τι χρησιμεύουν; Με φόρτωσε η μάνα μου πριν καιρό που ήρθε να μ' επισκεφτεί με κάνα κιλό λεμόνια. Εγώ λεμόνι δε βάζω ούτε στη μπριζόλα. Οπότε κάθονταν στο ψυγείο πόσο καιρό, μέχρι που σήμερα μου τη βίδωσε και κατέληξαν λιμοντσέλο. :D

Τα "υπόλοιπα" - τα περισσέματα δηλαδή, τι μπορώ να τα κάνω; Είναι λεπτόφλουδα , οπότε δε βγάζουν εύκολα γλυκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Haldol είπε

Καλησπέρα αγόρια και κορίτσια. Λεμόνια χωρίς το κίτρινο απ' έξω, σε τι χρησιμεύουν; Με φόρτωσε η μάνα μου πριν καιρό που ήρθε να μ' επισκεφτεί με κάνα κιλό λεμόνια. Εγώ λεμόνι δε βάζω ούτε στη μπριζόλα. Οπότε κάθονταν στο ψυγείο πόσο καιρό, μέχρι που σήμερα μου τη βίδωσε και κατέληξαν λιμοντσέλο. :D

Τα "υπόλοιπα" - τα περισσέματα δηλαδή, τι μπορώ να τα κάνω; Είναι λεπτόφλουδα , οπότε δε βγάζουν εύκολα γλυκό.

Τα στίβεις, τα βάζεις σε σακούλες για παγάκια και τα χρησιμοποιείς όπου χρειάζεσαι λεμόνι ή για να κάνεις λεμονάδα!

Υποθέτω ότι σου περίσσεψαν λεμόνια και δεν ρωτάς για τις λεμονόφλουδες!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες,λοιπον εκανα μια απλη συνταγη για homemade πιτες και μου βγηκαν καλες

πειτε μερικες απλες αλλα ταιριαστες ιδεες για τυπου σαντουιτς

μεχρι τωρα εκανα

1)ντοματα φετα ελια γιαουρτι ριγανη,πολυ καλο(κλασσικος συνδυασμος στο πρεμιερ παραδοσιακο των γκ)

2)αγγουρι ελια τζατζικι(επισης απλο και ταίριαζε)

 κατι αλλο??απλα πραγματα οχι μαστερσεφ μισο χυτρες λαιμ και τετοια

 

 

 

\\

υγ

κατι που να συνδυαζετε με καλαμποκι??

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σήμερα έφτιαξα έναν πουρέ με πατάτα, αβοκάντο και τυρί. Είχε μέσα 8 πατάτες 2 αβοκάντο και 130 γραμμάρια τρυμμένο τυρί. Τα ρίξα μέσα ψιλοκομμένα εκτός από το τυρί μαζί με το νερό, λάδι, αλάτι και αφού έβρασε το νερό, το ρίξα σε πιο χαμηλή φωτιά και τα κράτησα μέσα 4 ώρες. Τώρα μπορεί να ακουστεί χαζό αυτό που θα πω γιατί είμαι εντελώς άσχετος αλλά νόμιζα ότι θα απορροφηθεί το νερό όπως γίνεται με τη  κότα για αυτό τα κράτησα τόσο πολύ. Όταν κατάλαβα ότι δε παίζει έκλεισα τον φούρνο. Προς το τέλος έριξα και το τυρι μέσα και το κράτησα για 2-3 λεπτά έως να λιώσει. Μετά έχισα το νερό και κράτησα πολύ λίγο μέσα για να βγει πιο μαλακός ο πουρές. Τα άλεσα όλα μαζί με το λίγο νερό που κράτησα.

Είμαι λίγο παρανοικός με αυτά τα θέματα αλλά το αβοκάντο δίχνει να χει πάρει κάπως ένα πιο καφέ χρώμα και να είναι ψιλολιωμένο. Γενικά παίζει να χει χαλάσει που το κράτησα τόσο πολλές ώρες? Πιστέυεται έχω κάνει κάτι λάθος?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα σετ με κουτάλες-σπάτουλες σιλικόνης για χρήση σε αντικολλητικό. 

Μια από αυτές έχει βγάλει κάτι σαν φουσκάλες πάνω. Εχει τύχει σε κανέναν αυτό; 

Μάλλον κακής ποιότητας που επηρεάστηκε από την θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλμυρο κεικ με φετα και ριγανη ή πειτε το οπως θελετε

rNgV8t.jpg

OUeduH.jpg

FtLYyl.jpg

 

X8CxuE.jpg

H4VfKT.jpg

 

Υλικα

250γρ αλευρι

μισο φακελακι baking powder

1 ποτηρι γαλα

1/4 του ποτηριου ελαιολαδο

αλατι (μια τσιμπια περιπου)

ριγανη (δυο τσιμπιες εβαλα εγω αλλα δεν εχει σημασια και τοσο, ειναι θεμα γευσης)

200γρ φετα σπασμενη σε μικρα κομματακια

Εκτελεση

Ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι εκτος απο την φετα. Πρεπει να γινει σαν χυλος. Οταν εχουν ανακατευτει καλα τοτε βαζουμε και την φετα και ανακατευουμε λιγο ακομα για να παει παντου αλλα προσοχη μην γινει εντελως τριματα.

Ψηνουμε 25 λεπτα στους 200°C ή ως ουτου ροδιζει οσο μας αρεσει και μετα σκεπαζουμε με αλουμινοχαρτο και ψηνουμε αλλα 10 λεπτα. Συνολικα πρεπει να ψηθει 35°C.

Το αφηνουμε να κρυωσει τουλαχιστον μιση ωρα πανω σε σχαρα πριν το κοψουμε.

 

Επεξ/σία από evabb
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Η διάμετρος που αναφέρεται στα μαγειρικά σκεύη (κατσαρόλες/τηγάνια) αντιστοιχεί στο μέγεθος των εστιών? Δηλαδή εμένα που η μεγαλύτερη εστία στην ηλεκτρική μου κουζίνα είναι 22εκ θα πρέπει να πάρω τηγάνι 22 εκατοστών το μέγιστο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή... επειδή το έψαξα πρόσφατα το ζήτημα,  οι διαστάσεις που αναφέρονται από τις εταιρείες σε τηγάνια/κατσαρόλες είναι η μέγιστη διάμετρος στο πάνω μέρος τους!

Αυτό που ενδιαφέρει εμάς ως αγοραστές, είναι η διάμετρος του κάτω μέρους του ταψιού που πρέπει να είναι ιδανικά ίση με το μέγεθος της εστίας.

Δεν υπάρχει όμως κάποιο στάνταρ αλλά στο κάθε τηγάνι διαφέρει.

Μπορεί π.χ ένα τηγάνι tefal να είναι 24εκ πάνω, 20εκ στον πάτο του. Ένα άλλο της pyrex να λέει 24εκ πάνω ενώ στην κάτω μεριά να είναι 19εκ...

Προσωπικά αφού κατέληξα σε 2-3 τηγάνια που με ενδιέφεραν και έστειλα email στον έμπορο για να μου πει τις διαστάσεις (εναλλακτικά τώρα που ανοίγουν τα καταστήματα μπορείς να πας κάπου και να το μετρήσεις μόνος σου..)

https://www.5050.gr/el/τηγάνια-σαγανάκια/52425-pyrex-origin-24cm-333081-3426470280266.html

Σε αυτό το τηγάνι για παράδειγμα που αγόρασα, ο πάτος είναι 19εκ. Στο ίδιο των 26εκ, ο πάτος είναι 20εκ.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Προσοχή... επειδή το έψαξα πρόσφατα το ζήτημα,  οι διαστάσεις που αναφέρονται από τις εταιρείες σε τηγάνια/κατσαρόλες είναι η μέγιστη διάμετρος στο πάνω μέρος τους!

Αυτό που ενδιαφέρει εμάς ως αγοραστές, είναι η διάμετρος του κάτω μέρους του ταψιού που πρέπει να είναι ιδανικά ίση με το μέγεθος της εστίας.

Δεν υπάρχει όμως κάποιο στάνταρ αλλά στο κάθε τηγάνι διαφέρει.

Μπορεί π.χ ένα τηγάνι tefal να είναι 24εκ πάνω, 20εκ στον πάτο του. Ένα άλλο της pyrex να λέει 24εκ πάνω ενώ στην κάτω μεριά να είναι 19εκ...

Προσωπικά αφού κατέληξα σε 2-3 τηγάνια που με ενδιέφεραν και έστειλα email στον έμπορο για να μου πει τις διαστάσεις (εναλλακτικά τώρα που ανοίγουν τα καταστήματα μπορείς να πας κάπου και να το μετρήσεις μόνος σου..)

https://www.5050.gr/el/τηγάνια-σαγανάκια/52425-pyrex-origin-24cm-333081-3426470280266.html

Σε αυτό το τηγάνι για παράδειγμα που αγόρασα, ο πάτος είναι 19εκ. Στο ίδιο των 26εκ, ο πάτος είναι 20εκ.

Thanks..Βοήθησες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πάντα όλα homemade!

Γύρος

IMG-20200321-201402.jpg

IMG-20200321-224043.jpg

 

Πίτσα

IMG-20200411-212109.jpg

IMG-20200411-211250.jpg

 

Burger

IMG-20200425-213932.jpg

 

Ψωμί ολικής

IMG-20200215-193229.jpg

 

Αρνί κλέφτικο

IMG-20200419-210041.jpg

 

Σπαγγέτι κεφτεδάκια

IMG-20200307-230151.jpg

 

Κερκυραϊκή παστιτσάδα με κόκκορα

IMG-20191005-230546.jpg

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gsisr είπε

Τα πάντα όλα homemade!

Γύρος

IMG-20200321-201402.jpg

IMG-20200321-224043.jpg

Πίτσα

IMG-20200411-212109.jpg

IMG-20200411-211250.jpg

Burger

IMG-20200425-213932.jpg

Ψωμί ολικής

IMG-20200215-193229.jpg

Αρνί κλέφτικο

IMG-20200419-210041.jpg

Σπαγγέτι κεφτεδάκια

IMG-20200307-230151.jpg

Κερκυραϊκή παστιτσάδα με κόκκορα

IMG-20191005-230546.jpg

Το θέμα είναι να μας πεις και πώς τα έκανες 😀

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...