Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κολλήσει με το King Air.

Ξεκίνησα από Βενιζέλος και τσούκου-τσούκου έχω φτάσει μέχρι τη Νάπολη με μικρές ενδιάμεσες πτήσεις της μισής-μίας ώρας. Κάθε φορά βάζω στόχο να μάθω και κάτι παραπάνω, οπότε πλέον ξέρω σχεδόν όλες τις λειτουργίες και τη συμπεριφορά του αεροπλάνου. Όχι ότι είναι και πολλές, αφού το 70% των κουμπιών είναι inoperable ενώ ορισμένα σαν το VNAV νομίζω δεν κάνουν τίποτα ακόμα κι αν μπορούν να πατηθούν (περισσότερα για τις διαφορές πραγματικού 350i με το sim εδώ). Όπως και να έχει είναι αρκετά διασκεδαστικό.

Προσπαθώ τώρα να καταλάβω πως στο καλό γίνεται να περπατήσεις μέσα στην καμπίνα, είχα την εντύπωση ότι κάπως γίνεται με την showcase κάμερα αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. Αν η εν λόγω κάμερα μπορεί να κάνει το παρακάτω, σίγουρα θα κάνει κι αυτή τη χαζομάρα που θέλω:

 

 

edit: τώρα που το ξαναείδα πιο προσεκτικά το βίντεο, νομίζω κατάλαβα τι γίνεται. Θα το γυρίσω σε passenger και walking simulator μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το tour της Ιαπωνίας αλλά νομίζω ότι έχει πολύ λίγα σημεία ενδιαφέροντως δλδ τα ποιο βασικά. Για μένα καλύτερα είναι να πάρεις ένα icon και να πετάξεις μόνος σου πάνω από αυτά και με μικρότερη ταχύτητα από το μεγαλύτερο αεροπλάνο που σου βάζει.

Nα δώσω ένα παράδειγμα στην Οσακα δεν σε περνάει σχεδόν από πουθενά από τα αξιοθέατα της ούτε καν από τους αρχαίους αυτοκρατορικούς τάφους μαυσωλεία με το χαρακτηριστικό τους σχήμα όπως φαίνεται εντυπωσιακά από ψηλά. 

Μερικές φώτο που πήρα από αυτό το tour.

qAwSg4P.jpg

XkNZFtx.jpgiyppQkE.jpg

 

με το ίδιο αεροπλάνο έβαλα τώρα ένα tour από Narita σε Χαβάη αλλά λόγο καυσίμων με αρκετές ενδιάμεσες στάσεις σε νησάκια στο ειρηνικό για ανεφοδιασμό. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα. Εγώ εφόσον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τα αξιοθέατα λόγω των σούπερ low γραφικών που έχω στο παιχνίδι, το έχω γυρίσει στα δρομολόγια. Μόλις τελείωσα την πρώτη μου μεγάλη πτήση (περίπου 3 ώρες) από Λήμνο σε Βενετία. Στο ενδιάμεσο έριξα κι ένα καλό σφουγγάρισμα στο σπίτι. Τώρα λέω να πάω προς κεντρική Ευρώπη ενώ ψήνομαι να βάλω το OnAir ή/και το PACX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Ωραία πράγματα. Εγώ εφόσον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τα αξιοθέατα λόγω των σούπερ low γραφικών που έχω στο παιχνίδι, το έχω γυρίσει στα δρομολόγια. Μόλις τελείωσα την πρώτη μου μεγάλη πτήση (περίπου 3 ώρες) από Λήμνο σε Βενετία. Στο ενδιάμεσο έριξα κι ένα καλό σφουγγάρισμα στο σπίτι. Τώρα λέω να πάω προς κεντρική Ευρώπη ενώ ψήνομαι να βάλω το OnAir ή/και το PACX.

Αυτό με τα γραφικά τι πράμα είναι;;; έχουμε δώσει ένα κάρο λεφτά σε αναβαθμίσεις και δεν μπορούμε να "το κάνουμε καλά" 😕

Επεξ/σία από sarakinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Ωραία πράγματα. Εγώ εφόσον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τα αξιοθέατα λόγω των σούπερ low γραφικών που έχω στο παιχνίδι, το έχω γυρίσει στα δρομολόγια. Μόλις τελείωσα την πρώτη μου μεγάλη πτήση (περίπου 3 ώρες) από Λήμνο σε Βενετία. Στο ενδιάμεσο έριξα κι ένα καλό σφουγγάρισμα στο σπίτι. Τώρα λέω να πάω προς κεντρική Ευρώπη ενώ ψήνομαι να βάλω το OnAir ή/και το PACX.

Ζεππε πάρε τον επεξεργαστή μου που τον πουλάω να δεις γραφικά της προκοπής!

Με τόσο low παίζεις??

Το icon για να κάνεις όλη αυτή την διαδρομή θα σου βγει η πίστη, είναι μεγάλη, σίγουρα όμως βολεύει για να χαζεψεις.

Αλλά τελικά το παιχνίδι το έβγαλαν για να χαζεύουμε τις περιοχές ή για να μάθουμε να πετάμε? Ίσως γι'αυτό και πολλά κουμπιά στα αεροπλάνα δεν λειτουργούν :3 .

33 λεπτά πριν, sarakinos είπε

Αυτό με τα γραφικά τι πράμα είναι;;; έχουμε δώσει ένα κάρο λεφτά σε αναβαθμίσεις και δεν μπορούμε να "το κάνουμε καλά" 😕

Μα είναι ένα ανέτοιμο προϊόν. Από το πουθενά βγήκε τώρα, ενώ ήταν για πολύ μετά.

Γι'αυτό και συμπληρώνεται υλικό συνέχεια από περιοχές.

Unoptimised και unpolished

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ήταν μόνο επεξεργαστής, ευχαρίστως θα τον αγόραζα. Μιλάμε για σύστημα που είναι κάτω από τα minimum specs οπότε πρακτικά θέλει αναβάθμιση ολόκληρο το κουτί εκτός από το τροφοδοτικό. Και επειδή γενικά δεν πολυπαίζω στο PC, δεν θέλω να δώσω ένα σκασμό λεφτά μόνο για το MSFS. Τουλάχιστον να βγει πρώτα κανα B737 και παράλληλα να γίνει πιο optimized το παιχνίδι. Αντέχω να περιμένω γιατί προς το παρόν δεν με νοιάζει τόσο το κομμάτι των γραφικών, όσο να ξαναθυμηθώ αυτά που ξέχασα τα τελευταία 15 χρόνια από εποχής FSX. Χθες για παράδειγμα πέρασα ευχάριστα μια ώρα βλέποντας ευλαβικά αυτό το καταπληκτικό βίντεο που περιγράφει με απλό αλλά ουσιαστικό τρόπο το πως δουλεύουν οι λειτουργίες του Autopilot.

Το Icon προς το παρόν το άφησα λίγο στην άκρη και τώρα πετάω μόνο με King Air που έχει εμβέλεια και αξιοπρεπή ταχύτητα. Μόλις αρχίσω να το βαριέμαι θα τσεκάρω τα addons που ανέφερα, που δίνουν άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

αυτό το on air παίζει μαζί με το flight simulator? 

Απ' ότι λένε οι ίδιοι της Aerosoft παίζει στο MSFS2020. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν είναι εφάπαξ αγορά αλλά έχει συνδρομή. Η οποία όμως δεν είναι κάτι το απαγορευτικό, η 12μηνη έχει κάπου 37 ευρώ ενώ υπάρχει και επταήμερο trial. Διάβασα διάφορες συγκρίσεις με το αντίπαλο δέος FSEconomy (που είναι δωρεάν) και νομίζω ότι θα προτιμήσω το OnAir για δυο πολύ απλούς λόγους: κάποιοι λένε ότι σχεδόν όλα όσα κάνει το FSE τα κάνει και το OnAir ενώ το τελευταίο έχει αρκετά features που δεν τα έχει το πρώτο. Επίσης το FSE είναι περισσότερο για όσους παίζουν με παρέα online ενώ το OnAir είναι ιδανικό για single player (δηλ. για εμένα).

Δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει ακόμα κάτι που να τα συνδυάζει όλα όπως έκανε κάποτε το FS Passengers (δηλ. καριέρα, leveling, cargo, passengers, random failures, economy κλπ). Πρακτικά χρειάζεται να παίζει ξεχωριστά κάποιος και κάτι σαν τα Onair/FSEconomy αλλά και κάτι σαν τα PACX/Self Loading Cargo.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθεί διαφήμιση (απλήρωτη):

Με την Air Zeppos τα αεροπορικά ταξίδια δεν είναι ποτέ βαρετά. Ο στόλος της εταιρείας μας αποτελείται αποκλειστικά από τα πλέον υπερσύγχρονα (και τίγκα στο bug) Beechcraft King Air 350i, τα οποία συνδυάζουν ταχύτητα, εμβέλεια, άνεση, οικονομία, διασκέδαση με ελαφρολαϊκά άσματα, αγιασμό και άφθονη απαστερίωτη μπύρα Ζέος (όση περισσέψει από το βαρελάκι του κυβερνήτη θα μοιραστεί δωρεάν). Συνήθως αλλά όχι πάντα φτάνετε στον προορισμό που έχετε δηλώσει, ενώ καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια η προσγείωση να είναι όσο το δυνατόν ομαλή ή τελοσπάντων να βγείτε ζωντανοί από το αεροπλάνο (οι περισσότεροι). Τα αποτελέσματα και οι εμπειρίες ανά πτήση μπορεί να διαφέρουν, συνεπώς αποποιούμαστε οποιασδήποτε ευθύνης για οτιδήποτε συμβεί. Καλό σας ταξίδι με την Air Zeppos. Εκεί που τα πάντα μπορεί να συμβούν (και θα συμβούν).

Τέλος διαφήμισης.

Εν αντιθέσει με όσα παραμύθια ισχυρίζονται οι διαφημίσεις από καταβολής ανθρωπότητας, τα παραπάνω όντως ισχύουν σε υπερθετικό βαθμό. Πάνω που λέω ότι το έχω μάθει το εργαλείο και οι προσγειώσεις θεωρητικά θα πρέπει να είναι εύκολες και υποδειγματικές (στο περίπου), κάθε φορά γίνεται κάτι εντελώς παλαβό και απρόσμενο. Από το Σάββατο, στις τρεις τελευταίες πτήσεις (Βενετία-Φρανκφούρτη-Μάλμε-Μπέργκεν) έχουν συμβεί διαδοχικά τα εξής:

1) Στην πρώτη πτήση από Βενετία για Φρανκφούρτη το flight plan του simbrief είχε φορτωθεί σωστά στο navlog, αλλά όταν ξεκίνησε το παιχνίδι για κάποιο ανεξήγητο λόγο άλλαξε εντελώς στο FMS με διαφορετικά airways και approach. Στην δεκάλεπτη προσπάθεια να το συνεφέρω όπως μπορούσα, το ground control βαρέθηκε να περιμένει και ακύρωσε την IFR πτήση. Ευτυχώς έχει μια επιλογή να κάνεις κάπως retry το flight plan χωρίς να ξαναφορτώσεις το παιχνίδι οπότε κουτσά στραβά βρήκα το δρόμο μου. Κάποια στιγμή σέταρα το arrival procedure για ILS αλλά ενώ θεωρητικά περνούσα από το σωστό navaid για το transition, το FMS τρελάθηκε και άρχισε να κάνει γύρους χωρίς λόγο. Μετά από πέντε λεπτά κατάλαβα πως το το arrival procedure του ίδιου του MSFS (όχι του simbrief) είχε προσθέσει ένα ενδιάμεσο navaid που βρισκόταν χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά... Όταν το έκανα remove, πήγε και έφτιαξε route το οποίο πάλι περνούσε από την άλλη άκρη της Γης. Αφού δεν κατάφερνα να πείσω το FMS να κάνει direct πτήση προς το σωστό σημείο, πέταξα με το χέρι μέχρι εκεί, βρήκε ως εκ θαύματος από μόνο του τη διαδρομή που έπρεπε, κάναμε μερικά ακόμα πέρα δώθε μέχρι να καταφέρω να πιάσω σωστά το localizer και τελικά προσγειωθήκαμε με τα πολλά.

2) Στη δεύτερη πτήση προς Μάλμε φόρτωσα στο simbrief ένα διαφορετικό και υποτίθεται πιο ρεαλιστικό profile για το B350i, το οποίο είχε συντάξει γνώστης του αντικειμένου και έδινε (πάλι υποτίθεται) 30% διαφορά στα καύσιμα σε σχέση με το default του MSFS. Το flight plan υπολογίστηκε με το νέο προφίλ και η κατάληξη ήταν 50 μίλια πριν το αεροδρόμιο να έχουν τελειώσει κύριες και εφεδρικές δεξαμενές και να πηγαίνω ντουγρού προς τη θάλασσα μετά από δύο ώρες ταξίδι. Ευτυχώς μέσα στο χαμό κάπως μου έκοψε και θυμήθηκα ότι από το μενού του MSFS μπορείς να προσθέσεις έξτρα καύσιμα όποτε θέλεις, οπότε τελικά φτάσαμε σώοι και αβλαβείς στον προορισμό μας. Αυτή τη φορά το ILS δούλεψε υποδειγματικά, μάλλον κατά τύχη αφού εκτός των άλλων το παιχνίδι δεν σου γράφει πουθενά το frequency του ILS οπότε είτε θα το βρεις τελευταία στιγμή από το Nearest του Garmin (ή από airport info που σε κάποια Garmin γίνεται, σε άλλα όχι), είτε από πραγματικά data στο Internet που όμως δεν αντανακλώνται πάντα σωστά στο MSFS. Για το συγκεκριμένο δοκίμασα 2-3 συχνότητες που βρήκα σε διάφορα site και τελικά η μία δούλεψε και προσγειώθηκα (στο μέλλον θα ψάχνω αποκλειστικά για STAR charts αν μπορώ να τα βρω).

3) Στην τελευταία πτήση προς Μπέργκεν είχαμε το κλασικό πρόβλημα ότι συχνά τα descent rates του Β350i όπως τα βγάζει το simbrief δεν "κολλάνε" πάντα υψομετρικά με τα transitions του arrival, οπότε μέσα στη μαύρη νύχτα λόγω δικού μου κακού υπολογισμού βρεθήκαμε στις 10000 πόδια σε ένα σημείο που έπρεπε να είμαστε στις 4000 (για το climb rate δεν το συζητάω καν, μιας και το simbrief θεωρεί ότι το αεροσκάφος μου απογειώνεται σαν κάτι μεταξύ F16 και διαστημικού λεωφορείου). Τελοσπάντων είχαμε μεγάλο περιθώριο MORA από κάτω, οπότε λέω θα κάνω ένα κύκλο για να χάσω ύψος πριν μπω στο final και θα είμαστε ΟΚ. Αντί να το κάνω με το HDG του AP, έβαλα να πετάξω χειροκίνητα. Δεν ξέρω γιατί. Όλα καλά μέχρι που ενεργοποίησα ξανά τον αυτόματο πιλότο για να μπω στο final και να πιάσω τον localizer αλλά με το που πάτησα το AP το αεροσκάφος ξαφνικά τρελάθηκε, έβαλε από μόνο του 100% trim και άρχισε roll 360 μοιρών λες και κάναμε επιδείξεις στην Τανάγρα. Το έκανε μία, το έκανε δύο, κατάφερα να το σώσω παρά τα διάφορα stall. Την τρίτη φορά λέω θα το πετάξω να το προσγειώσω με το χέρι να τελειώνουμε. Για κάποιο λόγο όμως μέσα στη νύχτα έχασα τον έλεγχο (πιθανώς να είχε και παλαβό aileron trim εκτός των άλλων;), βαρέσαμε overspeed και τέρμα τα δίφραγκα, μας έγραψαν οι εφημερίδες.

Στα θετικά ότι βρήκα ένα fix για το bug με τα taxi/landing light του B350i (και γενικά όλων των turboprops) που δεν φέγγουν στον αεροδιάδρομο, οπότε δεν βλέπεις που πας.

Για να ολοκληρώσω αυτό το σχόλιο-ντροπή για το ευγενές άθλημα του flight simulation, θα δείξω το setup μου εν μέσω Saitek, ποτηριού πίτσας Fan, γενικού χάους στο γραφείο, χαρτιού άρπα-κόλλα με μουτζούρες σημειώσεις για τις ταχύτητες του King Air. Πιστεύω είναι συγκρίσιμο με του pikoriko εδώ.

IMG_20201011_012911.jpg.d296622b10978661e0100bfc2e3fbfc2.jpg

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppos το παιχνίδι έχει πολλά προβλήματα ακόμα, εγώ έχω πέσει σε αυτό που ξαφνικά η κάμερα εστιάζει κάπου μέσα το πιλοτήριο και μετά από λίγο κρεμάει το παιχνίδι. Η δική μου εκτίμηση είναι πως θα απαιτηθούν πάνω από 2 χρόνια για να έρθει σε καλή κατάσταση.

Και οι ανακοινώσεις για τα updates, bugs και wish list... έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Ενδεικτικά, πάμε για update 4 και τα προβλήματα με G1000/3000 θα λυθούν (;) στο 9, δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα.

dev roadmap 10.8.20

FS-10.8-bugs

FS-10.8-wishes

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, ενδιαφέρον. Είναι αλήθεια πως ακόμα και από τη μικρή μου εμπειρία της τελευταίας εβδομάδας (γιατί πιο πριν είχα ασχοληθεί ελάχιστα), βλέπω πως υπάρχουν άπειρα bugs που μπορούν να εμφανιστούν οπουδήποτε.

Από τις μεγάλες λίστες που παρέθεσες μέχρι χαζομαρίτσες του στιλ να μου βγάζει συνέχεια χωρίς λόγο warning για >135 knots climb ενώ είμαι εδώ και μία ώρα σε cruising ή να αρχίζει να μιλάει από μόνο του με το ATC και να ζητάει vectors (χωρίς να έχω πατήσει κάτι και χωρίς να έχω σετάρει το αυτόματο ATC comm από copilot). Μικροπράγματα ίσα ίσα για να δείξουν ότι το παιχνίδι δεν είναι ιδιαίτερα stable ακόμα. Φυσικά υπάρχουν πολύ πιο χοντρά προβλήματα τα οποία αναγκαστικά θα πρέπει να λυθούν από τη Microsoft, διαφορετικά βλέπω τον κόσμο που αρχικά θαύμαζε τα γραφικά του MSFS να επιστρέφει σιγά σιγά προς Xplane και σία μεριά. Στο κάτω-κάτω τα flight sims δεν είναι ακριβώς "παιχνίδια" να πεις ότι θα τραβήξουν όσους έλκονται από γραφικά και πίου-πίου. Οι τελευταίοι θα βαρεθούν γρήγορα και αυτοί που θα μείνουν είναι όσοι θέλουν ρεαλισμό και λιγότερα bugs.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Φυσικά υπάρχουν πολύ πιο χοντρά προβλήματα τα οποία αναγκαστικά θα πρέπει να λυθούν από τη Microsoft, διαφορετικά βλέπω τον κόσμο που αρχικά θαύμαζε τα γραφικά του MSFS να επιστρέφει σιγά σιγά προς Xplane και σία μεριά. Στο κάτω-κάτω τα flight sims δεν είναι ακριβώς "παιχνίδια" να πεις ότι θα τραβήξουν όσους έλκονται από γραφικά και πίου-πίου. Οι τελευταίοι θα βαρεθούν γρήγορα και αυτοί που θα μείνουν είναι όσοι θέλουν ρεαλισμό και λιγότερα bugs.

Πετάω παράλληλα και στο  xplane όπου χθες έκανα μια εξαιρετική πτήση με Zibo 737. Αν δεις απο τις παραπάνω λίστες μερικά σοβαρά θέματα δεν έχουν καν ξεκινήσει να διερευνώνται και μερικά έχουμε μετατεθεί για πολύ αργότερα. Η εταιρία έδωσε βάρος στα γραφικά (δεν είναι κακό αυτό) αλλά ο ρεαλισμός συντηρεί το παιχνίδι μέσω των addon που πωλούνται. Αυτοί  που ξεκίνησαν  για τα γραφικά κάποια στιγμή θα βαρεθούν, ένας μέρος από αυτούς θα ζητήσει κάτι παραπάνω και οι hardcore θέλουν τα πάντα αλλά πρωτίστως ρεαλισμό. Προσωπικά είμαι αισιόδοξος ότι θα συνεχίσουν δυναμικά την προσπάθεια ενώ και το xplane με τις αλλαγές που θα φέρει η επόμενη έκδοση (12) θα μπει και πάλι δυναμικά στο χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είμαστε δίκαιοι πάντως το είπαν και οι ίδιοι ότι θέλουν να χτίσουν γύρω του μια πλατφόρμα που συνεχώς θα εξελίσσεται για τουλάχιστον 10 χρόνια, δεν είπαν ότι θα είναι τέλειο με την κυκλοφορία του.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...