Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και και καλό μήνα. 

Τι να τα κάνω τα παραπάνω fps όταν το 40% το χρηστών έχουν προβλήματα. Ήθελαν να πλασάρουν το fs2020 για το Xbox, και μαζί με αυτό έδωσαν και την αναβάθμιση για το PC. Μην ξεχνάμε η asobo αποτελείται από πρώην προγραμματιστες της Microsoft...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα το update και έκανα ένα discovery flight στην Νέα Υόρκη στα 1000 πόδια και μια χαρά πάει. 60fps locked το 95% της πτήσης, με λίγα σχεδόν μηδαμινά stutters και δεν παρατήρησα χειρότερα γραφικά. Παίζω με τα settings που προτείνει το DF..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Έβαλα το update και έκανα ένα discovery flight στην Νέα Υόρκη στα 1000 πόδια και μια χαρά πάει. 60fps locked το 95% της πτήσης, με λίγα σχεδόν μηδαμινά stutters και δεν παρατήρησα χειρότερα γραφικά. Παίζω με τα settings που προτείνει το DF..

Δεν παρατηρησες χειροτερα γραφικα σε σχεση με ποια προηγουμενη κατασταση?

Γιατι εγω με τα παντα ultra πριν και μετα το update ειναι η μερα με τη νυχτα. 

Καταλαβαινω ομως οτι σε εναν mid range υπολογιστη ενδεχομενως τα πραγματα να ειναι καλυτερα απο πριν και εκει ειναι και η μεγαλυτερη δεξαμενη χρηστων.

Οσους εχουν "επενδυσει" σε high end συστημα, απλα τους πουλησαν.

Τραγελαφικο με το νεο συστημα που φορτωνει τα γραφικα οσο πλησιαζεις: αεροσκαφος παρκαρισμενο μακρια μου στο Βενιζελο, εχει φορτωσει το μισο livery της Aegean. Το αλλο μισο ειναι απλα...ροζ. Πλησιαζω και φορτωνει και το υπολοιπο!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stcp είπε

Δεν παρατηρησες χειροτερα γραφικα σε σχεση με ποια προηγουμενη κατασταση?

Γιατι εγω με τα παντα ultra πριν και μετα το update ειναι η μερα με τη νυχτα. 

Καταλαβαινω ομως οτι σε εναν mid range υπολογιστη ενδεχομενως τα πραγματα να ειναι καλυτερα απο πριν και εκει ειναι και η μεγαλυτερη δεξαμενη χρηστων.

Οσους εχουν "επενδυσει" σε high end συστημα, απλα τους πουλησαν.

Τραγελαφικο με το νεο συστημα που φορτωνει τα γραφικα οσο πλησιαζεις: αεροσκαφος παρκαρισμενο μακρια μου στο Βενιζελο, εχει φορτωσει το μισο livery της Aegean. Το αλλο μισο ειναι απλα...ροζ. Πλησιαζω και φορτωνει και το υπολοιπο!😄

Τρέχω με τα settings του DF (high-preset + 16x anisotropic + ultra texture synthesis + 8x8 texture supersampling) και εννοώ διαφορές σε σχέση με προ του τελευταίου update. Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έπαιξα λίγο παρατήρησα κάπως χειρότερο anti-aliasing αλλά όχι κάτι φοβερό και επίσης είναι λίγο πιο θολά όσα είναι μακριά στον ορίζοντα. Τα κτήρια όμως και το έδαφος από κάτω ή και σε μέτρια απόσταση είναι μια χαρά, κρύσταλλο. Αυτό που φορτώνουν τα textures που λες ίσως είναι θέμα ταχύτητας internet, εγώ δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τρέχω με τα settings του DF (high-preset + 16x anisotropic + ultra texture synthesis + 8x8 texture supersampling) και εννοώ διαφορές σε σχέση με προ του τελευταίου update. Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έπαιξα λίγο παρατήρησα κάπως χειρότερο anti-aliasing αλλά όχι κάτι φοβερό και επίσης είναι λίγο πιο θολά όσα είναι μακριά στον ορίζοντα. Τα κτήρια όμως και το έδαφος από κάτω ή και σε μέτρια απόσταση είναι μια χαρά, κρύσταλλο. Αυτό που φορτώνουν τα textures που λες ίσως είναι θέμα ταχύτητας internet, εγώ δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο..

Σε 100αρα FTTH ειμαι. 

Σε high preset δεν ξερω τις διαφορες πριν και μετα. Σε ultra ειναι εμφανεις. Τι να το κανω αν ακριβως απο κατω σου ειναι κρυσταλλο. Στο simulator υπαρχει κινηση. Τι να το κανω που το κρυσταλλο πεταγεται ξαφνικα μεσα απο τη θολουρα μολις πλησιασεις... Οκ, κερδιζεις FPS, ομαλοτητα κινησης...αλλα αυτο το ειχα και στο FS5 το 1994! Τα σαγονια μας τα πεταξε εξω για τα γραφικα του. Τα οποια υποβαθμιστηκαν για χαρη του "κουτιου".

Οκ.

Μαλλον κι εσυ δεν εισαι σε παραλια αυτες τις μερες,ε?😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stcp είπε

Σε 100αρα FTTH ειμαι. 

Σε high preset δεν ξερω τις διαφορες πριν και μετα. Σε ultra ειναι εμφανεις. Τι να το κανω αν ακριβως απο κατω σου ειναι κρυσταλλο. Στο simulator υπαρχει κινηση. Τι να το κανω που το κρυσταλλο πεταγεται ξαφνικα μεσα απο τη θολουρα μολις πλησιασεις... Οκ, κερδιζεις FPS, ομαλοτητα κινησης...αλλα αυτο το ειχα και στο FS5 το 1994! Τα σαγονια μας τα πεταξε εξω για τα γραφικα του. Τα οποια υποβαθμιστηκαν για χαρη του "κουτιου".

Οκ.

Μαλλον κι εσυ δεν εισαι σε παραλια αυτες τις μερες,ε?😉

Ναι καταλαβαίνω πως το λες. Από τα ultra ναι όντως θα υπάρχει degradation στα γραφικά. Μια ζωή οι κονσόλες κρατάνε πίσω τα PC. 

Μπα τι παραλία; Αρχικά έχει άπειρη ζέστη, που να κάτσεις έξω με 40+ βαθμούς, η θάλασσα είναι πολύ ζεστή αλλά το κυριότερο είναι ότι έχει γεμίσει μέδουσες. Εκατομμύρια, δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ναι καταλαβαίνω πως το λες. Από τα ultra ναι όντως θα υπάρχει degradation στα γραφικά. Μια ζωή οι κονσόλες κρατάνε πίσω τα PC. 

Μπα τι παραλία; Αρχικά έχει άπειρη ζέστη, που να κάτσεις έξω με 40+ βαθμούς, η θάλασσα είναι πολύ ζεστή αλλά το κυριότερο είναι ότι έχει γεμίσει μέδουσες. Εκατομμύρια, δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο.

Απαπα! 

Καλυτερα εγω στην Αθηνα που δουλευω δηλαδη! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό το icon, πανεύκολο, άνετα το πετάς με το controller του XBOX. Δύο ερωτήσεις μόνο:

1. Μου δίνει ο ATC π.χ. 5500ft πάω εκεί αλλά λέει είσαι 300 πόδια κάτω και πάω στα 5800ft και είναι εντάξει. Συνέχεια αυτό γίνεται, όλο είμαι 300ft κάτω. Το altimeter το έχω σωστά σύμφωνα με αυτό που λέει ο ATC. Που κάνω το λάθος;

2. Τι cruising speed το πάτε; Είδα λίγο στο google και λέει για 105kt, αλλά βλέπω ότι για 90kt και πάνω θέλει πολύ throttle, σε φάση 80% και πάνω. Στα ~6000ft βέβαια, λογικά ψηλότερα θα τα πιάνει και με λιγότερο γκάζι. Και το έχω ανάμεσα από 80 και 90kt με ~65% throttle, κάπου εκεί..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια στο Ιcon. Το λαθος υψος με σωστο altimeter ηταν ενα απο τα δημοσιευμενα bug του update, που υποτιθεται διορθωσε το update του update😃.

 

Αν αλλαζεις περιοχη μπορει η βαρομετρικη να αλλαζει κι αυτη και να μην σε εχει ενημερωσει ο controler. Οσοι ειναι παλιες καραβανες στο FS, εχουν 2 χουγια: Να πατανε συχνα το "Β" στο keyboard για ανανεωση της βαρομετρικης (και "D" για διορθωση του gyro drift σε καποια αεροπλανα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε δίκιο για τα γραφικά. Τόσο καιρό έπαιζα με high textures καθώς αυτά πρότεινε το DF αν έχει 6GB η κάρτα και ότι δεν έχουν και τεράστια διαφορά απ' τα ultra. Μετά το update όμως βλέπω πολύ χαμηλή χρήση vram (<3GB) και γενικά παρατηρούσα κάποιες μικρές θολούρες στα όργανα, ενώ πριν το update ήταν όλα κρύσταλλο, λες και μπορούσες να απλώσεις το χέρι και να πιάσεις τα knobs :P Και λέω κάτσε να βάλω τα textures ultra και πράγματι μοιάζουν σαν τα προηγούμενα high. Έπεσε degradation στο pc και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο αφού γι' αυτό υπάρχουν τα ultra-high-medium-low settings για να προσαρμόζεσαι σε κάθε σύστημα. Γιατί χαλάσανε τα ultra του PC δεν καταλαβαίνω. Και είδα στο DF συνέντευξη με έναν dev της Asobo που χαιρόταν επειδή έριξαν την χρήση ram και vram. Ε άμα τα textures είναι λιγότερο λεπτομερή λογικό είναι να θέλουν λιγότερη vram, δεν είναι κατόρθωμα, λολ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως θελουν ενα ενιαιο προϊον που να τρεχει παντου (xbox και pc) με τον ιδιο τροπο, για να μην καταναλωνουν resources για ξεχωριστα updates, optimizations κλπ. Η απαντηση τους στο θεμα που ανοιχτηκε για διαχωρισμο εκδοσεων αυτο δειχνει. Παντως ετσι θα χασουν simmers, οι οποιοι θα υποστηριζαν το FS μακροπροθεσμα. Οι χρηστες xbox νομιζω οτι θα ασχοληθουν πιο περιστασιακα, βλεποντας το σαν game. Επειδη η κατακραυγη ειναι εντονη απο τους PC simmers, ελπιζω να τη λαβουν υποψη και να προσφερουν γρηγορα ενα νεο update, patch οτιδηποτε που να φερει τα ultra γραφικα στο "ultra". Αλλιως ειναι σκετη κοροϊδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, stcp είπε

Προφανως θελουν ενα ενιαιο προϊον που να τρεχει παντου (xbox και pc) με τον ιδιο τροπο, για να μην καταναλωνουν resources για ξεχωριστα updates, optimizations κλπ. Η απαντηση τους στο θεμα που ανοιχτηκε για διαχωρισμο εκδοσεων αυτο δειχνει. Παντως ετσι θα χασουν simmers, οι οποιοι θα υποστηριζαν το FS μακροπροθεσμα. Οι χρηστες xbox νομιζω οτι θα ασχοληθουν πιο περιστασιακα, βλεποντας το σαν game. Επειδη η κατακραυγη ειναι εντονη απο τους PC simmers, ελπιζω να τη λαβουν υποψη και να προσφερουν γρηγορα ενα νεο update, patch οτιδηποτε που να φερει τα ultra γραφικα στο "ultra". Αλλιως ειναι σκετη κοροϊδια...

Εντωμεταξύ δοκίμασα ultra για τα έδαφος-κτήρια-δέντρα και δεν βλέπω διαφορά σε σχέση με τα high. Τα ultra σύννεφα είναι καλύτερα αλλά όχι τεράστια διαφορά.

Απλά είναι πολύ περίεργο το degrade. Σχεδόν πάντα τα games φτιάχνονται με βάση για κονσόλες και δεν κάθονται να φτιάξουν έκδοση για το PC με καλύτερα γραφικά ή απλά ανεβάζουν κάποια settings χωρίς καθόλου optimization βασισμένοι απλά στο brute force των PC και είναι τέρμα βαριά για μικρή διαφορά στην εικόνα. Εδώ όμως συνέβη το αντίστροφο. Έφτιαξαν πρώτα την PC έκδοση η οποία ομολογουμένως ήταν φοβερή, οπότε ποιος ο λόγος του degrade αφού τα textures, τα models, κτλ τα είχαν ήδη "κτίσει"; Ίσως τελικά δεν είναι εύκολο να κρατήσουν τον ίδιο κώδικα και στις δύο εκδόσεις ώστε τα bug fixes να γίνονται μαζί και για τα δύο και ταυτόχρονα να έχουν διαφορετικά γραφικά. Θεωρώ όμως ότι αργότερα και μόλις μπει DX12 και Ray Tracing η PC έκδοση θα περάσει πάλι μπροστά.

Y.Γ. Όπως είπε ένας φίλος πιο πίσω, τα ultra είναι σαν high, ίσως γι' αυτό δεν είχα παρατηρήσει κάτι αφού και πριν το update έπαιζα με high. Στα ultra φαίνεται να έγινε το degrade, ενώ και τα high textures τα έριξαν. Τώρα παίζω με ultra textures και είναι σαν τα προηγούμενα high. Τα υπόλοιπα high settings είναι όπως ήταν πριν το update. Το ενοχλητικό είναι το χειρότερο anti-aliasing και δεν υπάρχει επιλογή για καλύτερο, στο ΤΑΑ το έχω. Πριν το update ήταν τέλειο το ΑΑ ακόμη και σε 1080p που είμαι..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stcp είπε

Το xbox τρεχει DX12?

(Δεν εχω ιδεα απο xbox).

Αν οχι, κρατα μικρο καλαθι...

Νομίζω ναι, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Το αναφέρει αν θυμάμαι καλά το DF σε ένα από τα τελευταία βίντεο που έκαναν για το FS. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας. Τον Μάιο έφτιαξα ένα κτήνος υπολογιστή που μου κόστισε 4.500 Ευρώ ( i-9, 32GB Ram, Nvidia 3090 κ.τ.λ.) για να μπορώ να έχω το MFS 2020 και να το παίζω στο μέγιστο των δυνατοτήτων του. Για χειριστήριο έχω το  Thrustmaster  TCA Officer Pack Airbus Edition. Απο την πρώτη μέρα έχω βάλει τις ρυθμίσεις στο ULTRA HIGH και δεν έχω κάποια σύγκριση αν βλέπω πράγματι κάθε λεπτομέρεια ή όχι. Ομως αυτό δεν με ενοχλεί τόσο πολύ. Αυτό που με ενοχλούσε είναι πως κάποια συστήματα στο αεροσκάφος δεν μπορούσες να τα διαχειριστείς. Ομως η πτήση γινόταν κανονικά ακόμα κι έτσι, οπότε δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία. Εδώ και λίγες μέρες όμως, μετά το update, άλλαξαν πολλά πράγματα. Ο χειρισμός του αεροσκάφους άλλαξε, κάποια πράγματα δεν λειτουργούν όπως πρίν, κυρίως σε επίπεδο αυτόματου πιλότου. Δηλαδή το να σετάρεις εύκολα ύψος και ταχύτητα. Κάνει ότι θέλει αυτό στην ουσία. Ομως το μεγάλο πρόβλημα είναι πως ξεσυντονίστηκε και το χειριστήριο. Ειδικά στο κουμπί με τον αριστερό κινητήρα. Και το χειρότερο είναι πως την ώρα της πτήσης σε πετάει και συνέχεια έξω στα Windows. Επειδή δεν έχω γνώσεις ιδιαίτερες πάνω στους υπολογιστές, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει στο να λύσω αυτά τα προβλήματα, αν λύνονται βέβαια. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...