Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποψιάζομαι ότι η Asobo δεν έχει καμια ιδιαίτερη καψούρα και απλώς περιμένει τους 3rd parties να βγάλουν ό,τι είναι να βγάλουν, όποτε το βγάλουν. Λόγω της αποχής που ανέφερα πιο πριν δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες εξελίξεις, αλλά κάπου είχε πάρει τώρα τελευταία το μάτι μου για MD80, Concorde και διάφορα άλλα. Τώρα για πότε και πως και πόσο, δεν έχω ιδέα.

Στο MSFS πήρα την απόφαση να μην κάνω ό,τι και με τα προηγούμενα FS, όπου "πετούσα" (που λέει ο λόγος) από το A380 και το PMDG B737 μέχρι τη σκούπα του Χάρι Πότερ και το έλκηθρο του Άη Βασίλη. Στο MSFS είπα εξαρχής ότι α) θα πετάω μόνο για να κάνω αποστολές σε κάποιο career addon, β) θα μάθω όσο καλύτερα μπορώ συγκεκριμένα study level αεροπλάνα και μόνο αυτά.

Στο Piper Arrow έχω γράψει πάνω από 60 ώρες και δεν το βαριέμαι με τίποτα. Ομοίως στο WT CJ4. Το CRJ700 από την άλλη, μία που το αγόρασα από day one και μία που το άφησα να μαζεύει σκόνη στο hangar.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά έχω ξεκινήσει τον γύρο του κόσμου με TBM930 αλλά δεν ξέρω πότε θα τελειώσω! Τώρα βρίσκομαι Βενεζουέλα και πετώ προς Αμαζόνιο, θα κατέβω μέχρι Ν.Αμερική και μετά θα ανέβω προς Καναδά , μετά προς Ασία και πορεία νότια προς Αυστραλία. Δεν ακολουθώ ευθεία αλλά γυρίζω τα πάντα.

image.png.1cccd208f5919fd7bc17099b0618f9db.png

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, newlynx είπε

Προσωπικά έχω ξεκινήσει τον γύρο του κόσμου με TBM930 αλλά δεν ξέρω πότε θα τελειώσω! Τώρα βρίσκομαι Βενεζουέλα και πετώ προς Αμαζόνιο, θα κατέβω μέχρι Ν.Αμερική και μετά θα ανέβω προς Καναδά , μετά προς Ασία και πορεία νότια προς Αυστραλία. Δεν ακολουθώ ευθεία αλλά γυρίζω τα πάντα.

image.png.1cccd208f5919fd7bc17099b0618f9db.png

φτιάξε ένα docu να το ποστάρεις όταν τελειώσεις σε κάποια φάση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλος, άψογος.

Παρόμοια δρομολόγια θυμάμαι είχα κάνει κι εγώ με το B350 σε συνεχόμενες αποστολές του OnAir. Είναι φοβερή εμπειρία. Ξεκίνησα δειλά-δειλά από Ελλάδα, ανέβηκα σταδιακά προς δυτική Ευρώπη και Σκανδιναβία, έπιασα ΒΔ Ιρλανδία, έκανα την πρώτη μου πτήση πάνω από τον Ατλαντικό για Ρέιγκιαβικ και μετά λίγο μπρος-πίσω Γροιλανδία (αφού τα καύσιμα δεν έφταναν με τίποτα για απευθείας πτήση προς Νέα Γη). Εκεί πάνω στο Βορρά ο φωτισμός πάνω από τα σύννεφα ήταν απερίγραπτος, δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράγμα.

Μετά έφτασα ανατολικό Καναδά (όπου κατάλαβα πόση απίστευτη κίνηση έχει το Gander control στο VATSIM), ολοκληρώνοντας την παρθενική μου υπερατλαντική πτήση από το 2000 που πρωτοέπαιξα MSFS.

Ύστερα κατέβηκα προς Φιλαδέλφεια και μετά Φλόριντα, έπιασα λίγο Καραϊβική, Κολομβία, μετά όλη τη δυτική μεριά της Λατινικής Αμερικής σχεδόν μέχρι Παταγωνία, επιστροφή σε Καραϊβική μέσω Αργεντινής-Βραζιλίας και κάπου εκεί παρέδωσα το Β350 για να νοικιάσω CJ4 και να επιστρέψω σταδιακά Ευρώπη.

Τα θυμάμαι και ανατριχιάζω, λες και πήγα πραγματικά σε όλα αυτά τα μέρη. Μετά πήρα την 6800ΧΤ, ξεκίνησαν τα απανωτά CTD και τέρμα τα δρομολόγια και το logging στο Simtoolkitpro. Θα ανακάμψω όμως. Πιστεύω αν είχα πάρει το TBM930 θα ήταν ακόμα πιο ολοκληρωμένη η εμπειρία, αφού το Β350 όπως και να το κάνουμε έχει τα θέματά του. Είχα επενδύσει όμως στο τελευταίο και άρα βαριόμουν να κάνω το transition.

Καλές και ασφαλείς πτήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, newlynx είπε

Προσωπικά έχω ξεκινήσει τον γύρο του κόσμου με TBM930 αλλά δεν ξέρω πότε θα τελειώσω! Τώρα βρίσκομαι Βενεζουέλα και πετώ προς Αμαζόνιο, θα κατέβω μέχρι Ν.Αμερική και μετά θα ανέβω προς Καναδά , μετά προς Ασία και πορεία νότια προς Αυστραλία. Δεν ακολουθώ ευθεία αλλά γυρίζω τα πάντα.

image.png.1cccd208f5919fd7bc17099b0618f9db.png

Επειδή σύντομα καταφθάνει μία ταπεινή 1060 που θα μου επιτρέψει να παίξω, αυτό το tracking που κρατάει είναι feature ενσωματωμένο στο παιχνίδι ή το κάνεις με κάποιο addon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει κι εγω το γυρο. Με το Α32NX.

Απο Βενιζελο-LPAZ-KJFK-KLAX

Μετα Χαβαη, μετα καποιο νησι που ουτε θυμαμαι πως λεγεται. Μετα Ινδια. Ντουμπαι. Και πισω Βενιζελο. 

Ισως ξεχναω καποιο ενδιαμεσο.

Ωραια φαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Πιστεύω αν είχα πάρει το TBM930 θα ήταν ακόμα πιο ολοκληρωμένη η εμπειρία, αφού το Β350 όπως και να το κάνουμε έχει τα θέματά του. Είχα επενδύσει όμως στο τελευταίο και άρα βαριόμουν να κάνω το transition.

Θαυμάζω τους παίκτες που πετούν πχ με Cessna 172 για παρόμοιους στόχους, θέλουν πολλές παραπάνω ώρες για να τελειώσουν. Το TBM930 (το πετώ με mod που το βελτιώνει) νομίζω είναι η ιδανική τομή μεταξύ ταχύτητας και ικανοποίησης ως προς το πτητικό κομμάτι.

22 λεπτά πριν, petran91 είπε

Επειδή σύντομα καταφθάνει μία ταπεινή 1060 που θα μου επιτρέψει να παίξω, αυτό το tracking που κρατάει είναι feature ενσωματωμένο στο παιχνίδι ή το κάνεις με κάποιο addon;

Υπάρχουν 3 προγράμματα για αυτή τη δουλειά:
- projectFLy , με αυτό ξεκίνησα και το χρησιμοποιώ ακόμα αλλά φαίνεται ότι έχει εγκαταλειφθεί από τους δημιουργούς του

- Volanta, με αυτό συνεχίζω γιατί μου μετέφερε καλύτερα τα δεδομένα από το προηγούμενο πρόγραμμα

- SimToolkitPro, έχει τις περισσότερες (μέχρι στιγμής) δυνατότητες από όλα, δεν με βόλεψε ως προς τη μεταφορά των παλιών πτήσεων, διαφορετικά αυτό θα επέλεγα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, newlynx είπε

Υπάρχουν 3 προγράμματα για αυτή τη δουλειά:
- projectFLy , με αυτό ξεκίνησα και το χρησιμοποιώ ακόμα αλλά φαίνεται ότι έχει εγκαταλειφθεί από τους δημιουργούς του

- Volanta, με αυτό συνεχίζω γιατί μου μετέφερε καλύτερα τα δεδομένα από το προηγούμενο πρόγραμμα

- SimToolkitPro, έχει τις περισσότερες (μέχρι στιγμής) δυνατότητες από όλα, δεν με βόλεψε ως προς τη μεταφορά των παλιών πτήσεων, διαφορετικά αυτό θα επέλεγα

SimToolkitPro λοιπόν it is! Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Είναι καταπληκτική εφαρμογή και κάνει πολλά περισσότερα από απλό tracking. Σε συνδυασμό με το απολύτως απαραίτητο Little Navmap σου λύνουν τα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, newlynx είπε

Θαυμάζω τους παίκτες που πετούν πχ με Cessna 172 για παρόμοιους στόχους, θέλουν πολλές παραπάνω ώρες για να τελειώσουν. Το TBM930 (το πετώ με mod που το βελτιώνει) νομίζω είναι η ιδανική τομή μεταξύ ταχύτητας και ικανοποίησης ως προς το πτητικό κομμάτι.

Υπάρχουν 3 προγράμματα για αυτή τη δουλειά:
- projectFLy , με αυτό ξεκίνησα και το χρησιμοποιώ ακόμα αλλά φαίνεται ότι έχει εγκαταλειφθεί από τους δημιουργούς του

- Volanta, με αυτό συνεχίζω γιατί μου μετέφερε καλύτερα τα δεδομένα από το προηγούμενο πρόγραμμα

- SimToolkitPro, έχει τις περισσότερες (μέχρι στιγμής) δυνατότητες από όλα, δεν με βόλεψε ως προς τη μεταφορά των παλιών πτήσεων, διαφορετικά αυτό θα επέλεγα

τίποτα δεν συγκρίνεται με πτήση με το icon a5:P

image.png.56e086421a177530e9e30f453b6b780f.png

έκανα αφύσικη διαδρομή για το συγκεκριμένο σκαρί πέρσι, με κλειστές τις βλάβες, εκεί κάτω από τα Ιμαλάια
-------

 

ένας ωραίος interactive χάρτης για το παιχνίδι

image.png.63c762e0b3521e77e0e3f91974ebcfaa.png

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρέ πολύ ωραίο είναι το Α5 για σύντομες VFR. Βασικά όχι απλώς "ωραίο" αλλά απίστευτα immersive, ειδικά για όσους έχουν VR. Απλώς δεν κάνει αν θες να πετάς σχετικά μεγάλες αποστάσεις (2+ ώρες), να κουβαλάς φορτίο για αποστολές κλπ. Θυμάμαι το είχα πάρει μια φορά και αλώνιζα όλη τη δυτική Ελλάδα εκεί γύρω από τη λίμνη Κρεμαστών. Υπέροχη εμπειρία.

Έχει βγει κανένα καλό mod που να ενεργοποιεί όλα τα συστήματα ή να δίνει επιπλέον δυνατότητες στο Α5;

Επίσης πολύ καλός ο χάρτης, bookmarked. Μπορώ να βρω πολύ γρήγορα κάποια βασικά πράγματα (πχ. runway elevation) αντί να ψάχνω με πολλαπλά clicks στο Little Navmap.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται να πάρουν το παιχνίδι, από Βραζιλία είναι αρκετά πιο φτηνά.

Ενδεικτικά οι τιμές των 3 εκδόσεων

Standard= 199,96R$(ρεαλ)= 32,32€

Deluxe= 271,96R$(ρεαλ)= 43,97€

Premium= 343,96 R$(ρεαλ)= 55,61€

(οι τιμές είναι με τις εκπτώσεις που μου βγάζει λόγω του gamepass)

απλώς γυρίζετε την χώρα σε Βραζιλία, αγοράζετε giftcards 50αρες/100αρες/200αρες όπως πιστεύετε ότι σας συμφέρει και μετά με vpn τις ενεργοποιείτε στον λογαριασμό σας και κάνετε την αγορά! Έτοιμοι, το χετε για πάντα στην βιβλιοθήκη σας!
safe AF

 

flightsim3.png

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη νομίζει ο pikoriko και το παίρνει πολύ πάνω του ότι μόνο τα δικά του χέρια πιάνουν για κατασκευές, ορίστε η δική μου πρόταση έργο-τέχνης για to WT CJ4.

gh3EbhJEZKl8hkFZCsnSK_WPuFqAITkg56Drdnlz16Z04iM0Ap8C9bfGpc7OMTcdAoPiShO7NZBSjmdslg_PP-bZdpNL-UdQGKuypLHz4_dG3zvHHpHsz0teedSSDoUcB2QrRkgAcaW2w9UUdnoYliC94iAARp8yo4M7oKEtPksLijfexC-9zIffV0ILv7SpqIVpCnGSHKTnZatZiYDroYaDd0yCz-dbqZTJGM3EPTnD9og2B6-RZrEuvo98jJxAOFApfQLPA5-S6k0d4h_qwDNGIhw8D16xl_38wNgv0iiNJCjmAGa2ApZLsoZjjEpdC8MJJO9KxVNrD4OAFyI4Gsx3y8POXe3QDP2yR6nituXhbVEIXu5GzyH9JIq5_FYN_dCjUJTcO_OSiBCk-igi2TK5k7B8iYZgqYMmbTSHgcRrW2Kh4FlUpoZ1KbT9X4PWCPCXw45GhB5e7nRLGNz1Wvh5J846Wr9sKomAIXs8ZK2GcTOrc7fAK7hoUZ283Lwfuy08G0-QChmaInjmJ6wsoWDCIFR1iX-gedgsmdjbo-WyoImR_KyYzd-aE116CyzyqW_NoKm0-Zrw9DJZAOo4JTVms0mISZzogmlEGNDWCyFeLeDPd4Jjwy41qu0YVOXqSuxytMUN2L_ucwNTwaAt9af0Gz9ZnXJvYR0VpQ0GODSi1IZbbt31WYpR2qMJDYTNBLthVtyXj1SgKnYrq7O1uR_1Mw=w1855-h928-no?authuser=1

X-Touch Mini με πλαστικοποιημένο template της συμφοράς, κομμένο στο πόδι με τις τρύπες στο περίπου, κολλημένο με ταινία διπλής όψης (που ποιος ξέρει αν αφήσει κατάλοιπα όταν την ξεκολλήσω) και όλες οι υπόλοιπες επιλογές για engine starter,  MCDU κλπ στο μικρό Stream Deck, καθότι το μεγάλο έχει δυο κατοστάρικα και δεν είναι ο καιρός ακόμα.

Όλα αυτά στην προσπάθειά μου να επιστρέψω στο CJ4 μετά από σχεδόν 5 μήνες έχοντας ξεχάσει πολλές λειτουργίες και διαδικασίες, αφού από την άνοιξη πετάω αποκλειστικά VFR με το Piper Arrow. Ανανέωσα λοιπόν χθες τη συνδρομή στη Navigraph, έκανα μια δοκιμαστική της μιας ώρας στα βάθη της Αργεντινής και πήγε αρκετά καλά. Ελπίζω για συνέχεια σήμερα. Όχι τίποτα άλλο αλλά το κολλημένο template αποδίδει πολύ καλύτερα από τις "λύσεις" που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος.

skFRBxJRoZCsxrCbzWOHBp4cM5cHD4kQsSP0CPPCQu_Uk3NBdb0TkorjaiTzyq1VcPyk6EEgm-FsOV_2zQSDy5MD-g137U2ti7tivjL3K6Q8PnflXZvVosWnt7tuCHQ9a8hOu2pBIrWl276H88OL42uF7Vd0nAvd4ARklGOm6t76zzY6X2pKsUakOFbVt2xDo4_oLiUyB93XA5qRXyu2XORs0XQ_whEYBCzPWONnUV7bNPRBCATpL3E4JSlc4JGVKx2Vx8EZC1r5H_xQHoJez0Py4KfYFAj845M1uyIl-MPPj55royEK-lmiC1kk4boZE7-NHYiSWZNyCLbbeFUYeCMD6JxkYr7p000UvHEadcjZ6xuFMBGcrwpVjWxtKobm4gT3z5Ti6CaWT3qIWgaKZA6uAVhR0P0u6UWUhbvegl7V-5G2iHp_L-sYkc671HLm7ag8Mbi3qAjXM9jPdjYFICgUfyO1LKiZPjKzRt9zzOd_kQ2-GADjdixrAfxZ2JD42R4eyaNUyAygyXfwMmNlgsel6p7PeKYwxk6gY-cRs8ms1sS7RflGE4N9RgOvRIRMl4NGgY9skGn6IoqhzBqTLmR5AP4g3fzVwpRN2XaVUnI0fxs4l3q8o0kJoUTgpXNRDOs-NuMi3Ke6O4e46dZHVvX8sjrqK9jJcPq1YTlDiBn8vBT20bko2NydJO0czaJBFON0snE_RpsTSz8ELOlgLOQhKw=w1855-h928-no?authuser=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...