Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σκέτο upgrade από 10 σε 11, νομίζω δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο MSFS2020. Για clean install κάπου διάβαζα ότι θα πρέπει να κρατήσεις τους φακέλους Community και Official, ώστε να μην χρειαστεί να τους ξανακατεβάσεις/ξαναστήσεις γιατί δεν είναι και λίγα τα 100+ GB download.

Πάντως από όσα έχω δει μέχρι στιγμής, η αναβάθμιση σε 11 δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στο ίδιο το MSFS. Πιστεύω στην καλύτερη περίπτωση θα παίζει όπως πριν. Άντε να έχει και κάποιο μικρό κέρδος αλλά δεν θα είναι κάτι ουσιαστικό. Εκτός πια κι αν με τα 10 έχεις ήδη πρόβλημα με το παιχνίδι και θέλεις να δεις μήπως στρώσει στα 11 (ή έχεις άσχετους λόγους που κάνεις την αναβάθμιση). Αρκετοί πάντως έπαθαν το αντίθετο, μιας και στα 11 βγήκαν προβλήματα που δεν είχαν με τα 10, πχ. CTDs, performance issues και διάφορα άλλα.

Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Από τη μία με τρώει να κάνω clean install. Από την άλλη βαριέμαι απίστευτα τη διαδικασία επανεγκατάστασης και ρύθμισης προγραμμάτων, ειδικά αυτών που σχετίζονται με το MSFS. Μάλλον θα κάνω κάποια στιγμή το upgrade μόλις ωριμάσουν τα πράγματα και αν παρατηρήσω τίποτα περίεργο θα κάνω αναγκαστικά clean install.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Για σκέτο upgrade από 10 σε 11, νομίζω δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο MSFS2020. Για clean install κάπου διάβαζα ότι θα πρέπει να κρατήσεις τους φακέλους Community και Official, ώστε να μην χρειαστεί να τους ξανακατεβάσεις/ξαναστήσεις γιατί δεν είναι και λίγα τα 100+ GB download.

Πάντως από όσα έχω δει μέχρι στιγμής, η αναβάθμιση σε 11 δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στο ίδιο το MSFS. Πιστεύω στην καλύτερη περίπτωση θα παίζει όπως πριν. Άντε να έχει και κάποιο μικρό κέρδος αλλά δεν θα είναι κάτι ουσιαστικό. Εκτός πια κι αν με τα 10 έχεις ήδη πρόβλημα με το παιχνίδι και θέλεις να δεις μήπως στρώσει στα 11 (ή έχεις άσχετους λόγους που κάνεις την αναβάθμιση). Αρκετοί πάντως έπαθαν το αντίθετο, μιας και στα 11 βγήκαν προβλήματα που δεν είχαν με τα 10, πχ. CTDs, performance issues και διάφορα άλλα.

Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Από τη μία με τρώει να κάνω clean install. Από την άλλη βαριέμαι απίστευτα τη διαδικασία επανεγκατάστασης και ρύθμισης προγραμμάτων, ειδικά αυτών που σχετίζονται με το MSFS. Μάλλον θα κάνω κάποια στιγμή το upgrade μόλις ωριμάσουν τα πράγματα και αν παρατηρήσω τίποτα περίεργο θα κάνω αναγκαστικά clean install.

Ευχαριστω πολυ
Μαλλον θα μεινω στα 10 μια και  δεν εχω προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως συνήθως το 90 φεύγα τοις εκατό θα ασχοληθούν μόνο με το ανεβασμένο LOD και θα περάσουν τις υπόλοιπες δεκάδες αλλαγές στα γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σε έκπτωση -20% το παιχνίδι σε steam και ms store λόγω της περίπτωση του GOTY μέχρι τις 24/10.

https://www.microsoft.com/pt-br/p/microsoft-flight-simulator-standard-edition/9nxn8gf8n9ht?activetab=pivot:overviewtab 

https://store.steampowered.com/app/1250410/Microsoft_Flight_Simulator/ 

η super duper premium deluxe από Βραζιλία βγαίνει 52€!

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω κι εγώ στα πολύ γρήγορα να δω. Για όσους έχουν το Piper 28, κάπου είδα ότι υπάρχουν αρκετά issue με το SU6 και ετοιμάζεται update από τη Justflight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιότατο CTD δίχως λόγο 10 λεπτά μετά την απογείωση. Τζάμπα μια ώρα προετοιμασία και μισή ώρα συνεννόηση με Adria Radar. Καλά ξεκινήσαμε.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το τελευταίο update παίζει όντως να είναι πολύ καλό πράγματι. Σωστό ATC, το έδαφος φαίνεται όπως πρέπει ενώ και από performance με την 2060 και ultra preset σε cruise είναι στα 60fps και μόνο κοντά στο έδαφος ή αν έχει πολλά σύννεφα πέφτει στα 45-50 αλλά είναι playable έτσι και αλλιώς. Αν βάλω high κρατάει πολύ πιο εύκολα το 60αρι αλλά προτιμώ τα λίγο καλύτερα visuals του ultra. 

Στο Α320 (το fbw) μπορείς να βάλεις στον αυτόματο το missed approach path ώστε σε περίπτωση go around να σου βγάζει ο FD που να πας; Γιατί χρειάστηκε να κάνω GA αλλά μου έδειχνε το κανονικό flight path. Επίσης το TOGA υπάρχει στο sim; Το έχουν σαν κουμπί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Στο Α320 (το fbw) μπορείς να βάλεις στον αυτόματο το missed approach path ώστε σε περίπτωση go around να σου βγάζει ο FD που να πας; Γιατί χρειάστηκε να κάνω GA αλλά μου έδειχνε το κανονικό flight path. Επίσης το TOGA υπάρχει στο sim; Το έχουν σαν κουμπί;

Για να κανεις go around τυπικα χρειαζεσαι charts.

Απο οτι θυμαμαι, οταν δηλωσεις missed στον ATC σου δινει vectors για να ξαναπας στο transition point και να ξανααρχισεις το approach. Αν δε σου δωσει vectoring ή αν σου πει να ακολουθησεις την standard procedure, ακολουθεις τα charts. Δε θυμαμαι στο ΜCDU να προγραμματιζεις go around path (ας μας πει καποιος αν εχει ασχοληθει περισσοτερο). Μπορεις να βαλεις ομως ραδιοβοηθηματα που θα βοηθησουν (πχ NDB/DMEs). Οι οδηγιες του ATC εννοειται προηγουνται. Τωρα αν το default ATC σου πει climb to FL380, αυτο ειναι αλλο θεμα...

Τι εννοεις κουμπι TOGA? Στο thrust μπαινει σε TOGA mode με τερμα πανω τις μανετες, 3 κλικ πανω απο το idle, αν εχεις το σετ TCA για το airbus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stcp είπε

Για να κανεις go around τυπικα χρειαζεσαι charts.

Απο οτι θυμαμαι, οταν δηλωσεις missed στον ATC σου δινει vectors για να ξαναπας στο transition point και να ξανααρχισεις το approach. Αν δε σου δωσει vectoring ή αν σου πει να ακολουθησεις την standard procedure, ακολουθεις τα charts. Δε θυμαμαι στο ΜCDU να προγραμματιζεις go around path (ας μας πει καποιος αν εχει ασχοληθει περισσοτερο). Μπορεις να βαλεις ομως ραδιοβοηθηματα που θα βοηθησουν (πχ NDB/DMEs). Οι οδηγιες του ATC εννοειται προηγουνται. Τωρα αν το default ATC σου πει climb to FL380, αυτο ειναι αλλο θεμα...

Τι εννοεις κουμπι TOGA? Στο thrust μπαινει σε TOGA mode με τερμα πανω τις μανετες, 3 κλικ πανω απο το idle, αν εχεις το σετ TCA για το airbus.

ο atc σωστά δίνει missed approach altitude, νομίζω 3000 μου έδωσε. Το TOGA είναι και για GA κανονικά (take off, go around) και όταν το πατάς όταν είσαι στον αέρα βάζει go around thrust και στον FD βάζει το missed approach path στην πραγματικότητα. Γι' αυτό ρώτησα αν αυτό το έχουν κάνει implemented στο sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...