Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, John14571 είπε

Παιδιά καλησπέρα σας. Τον Μάιο έφτιαξα ένα κτήνος υπολογιστή που μου κόστισε 4.500 Ευρώ ( i-9, 32GB Ram, Nvidia 3090 κ.τ.λ.) για να μπορώ να έχω το MFS 2020 και να το παίζω στο μέγιστο των δυνατοτήτων του. Για χειριστήριο έχω το  Thrustmaster  TCA Officer Pack Airbus Edition. Απο την πρώτη μέρα έχω βάλει τις ρυθμίσεις στο ULTRA HIGH και δεν έχω κάποια σύγκριση αν βλέπω πράγματι κάθε λεπτομέρεια ή όχι. Ομως αυτό δεν με ενοχλεί τόσο πολύ. Αυτό που με ενοχλούσε είναι πως κάποια συστήματα στο αεροσκάφος δεν μπορούσες να τα διαχειριστείς. Ομως η πτήση γινόταν κανονικά ακόμα κι έτσι, οπότε δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία. Εδώ και λίγες μέρες όμως, μετά το update, άλλαξαν πολλά πράγματα. Ο χειρισμός του αεροσκάφους άλλαξε, κάποια πράγματα δεν λειτουργούν όπως πρίν, κυρίως σε επίπεδο αυτόματου πιλότου. Δηλαδή το να σετάρεις εύκολα ύψος και ταχύτητα. Κάνει ότι θέλει αυτό στην ουσία. Ομως το μεγάλο πρόβλημα είναι πως ξεσυντονίστηκε και το χειριστήριο. Ειδικά στο κουμπί με τον αριστερό κινητήρα. Και το χειρότερο είναι πως την ώρα της πτήσης σε πετάει και συνέχεια έξω στα Windows. Επειδή δεν έχω γνώσεις ιδιαίτερες πάνω στους υπολογιστές, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει στο να λύσω αυτά τα προβλήματα, αν λύνονται βέβαια. Σας ευχαριστώ.

Πες μας καταρχην ποιο αεροσκαφος πετας και ποια εκδοση. Υποθετω το FBW Α32NX?

Επεξ/σία από stcp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να κάνω τα κτήρια να φαίνονται καλύτερα όταν πετάς χαμηλά; Έκανα μία πτήση στο Λονδίνο στα 1000ft και για παράδειγμα το Wembley μόνο όταν είσαι αρκετά κοντά, σχεδόν από πάνω, φαίνεται τέλειο, αλλιώς φαίνεται πολύ θολό. Έβαλα και ultra buildings αλλά τίποτα. Υπάρχει κάνα άλλο setting μήπως που βοηθάει ή είναι ένα από τα κακά του update;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, John14571 είπε

Ακριβώς αυτό

Φιλε μου τα προβληματα που δημιουργησε το SU5 ειναι πολλα και στο επιπεδο του Α32NX. Μαλιστα τωρα διαβαζα οτι η FBW team το απεσυρε απο το marketplace!

Για τα θεματα του AP και συστηματων του αεροσκαφους, κρεμομαστε απο το μερακι των ανθρωπων που ασχολουνται στη FBW team. Ας ελπισουμε να δωσουν γρηγορα μια νεα καλη stable version. Μεχρι τοτε δοκιμαζε απο τον installer την τελευταια development version που ανανεωνεται συχνα. Αν χρησιμοποιησεις για πρωτη φορα τη development, πρεπει να κανεις calibration το throttle quadrant απο το flypad.

Για το οτι σε πεταει εξω τα πραγματα ειναι δυσκολα...εαν πριν λειτουργουσε μια χαρα, μαλλον περιμενεις το επομενο fix/update απο την Asobo και ευχεσαι να διορθωνει το προβλημα. Δοκιμασε να κανεις update στους τελευταιους drivers της NVidia.

Για το οτι δεν εκκινει ο No 1 με το TCA, σου εχω καλα νεα. Κανε αυτα που προτεινουν οι FBW:

TCA (Thrustmaster) hardware - can't start engine

Open the controls menu

REMOVE the below:

“Toggle Engine 2 Fuel Valve” - Set to Joystick Button 4

“Toggle Engine 1 Fuel Valve” - Set to Joystick Button 3

KEEP the below:

“Set Engine 2 Fuel Valve” - Set to Joystick Button 4

“Set Engine 1 Fuel Valve” - Set to Joystick Button 3

Υπομονη...

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχει τρόπος να κάνω τα κτήρια να φαίνονται καλύτερα όταν πετάς χαμηλά; Έκανα μία πτήση στο Λονδίνο στα 1000ft και για παράδειγμα το Wembley μόνο όταν είσαι αρκετά κοντά, σχεδόν από πάνω, φαίνεται τέλειο, αλλιώς φαίνεται πολύ θολό. Έβαλα και ultra buildings αλλά τίποτα. Υπάρχει κάνα άλλο setting μήπως που βοηθάει ή είναι ένα από τα κακά του update;

Μαντεψε!

😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα. Οπότε μόνο πτήσεις πάνω από FL20 λοιπόν :P

Υπάρχει τρόπος όταν βάζω το ποντίκι στα κουμπιά του cockpit να μην δείχνει τι είναι το καθένα; Είναι λίγο σπαστικό, πιάνει τη μισή οθόνη :P Τα έχω μάθει πλέον..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεα stable version για το A32NX!

Ελπιζω μονο να λυνει προβληματα και οχι να δημιουργει κι αλλα...

 

Edit: Σε μια γρηγορη πτηση ειδα οτι λειτουργουν τωρα οκ τα knobs του AP. Διαπιστωσα ομως οτι οι κινητηρες στην απογειωση ειτε σε MCT ειτε σε TOGA κοβουν απο μονοι τους στροφες λογω υπερθερμανσης...Δε νομιζω οτι ετσι πρεπει.

 

 

Επεξ/σία από stcp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κατάλαβα. Οπότε μόνο πτήσεις πάνω από FL20 λοιπόν :P

Υπάρχει τρόπος όταν βάζω το ποντίκι στα κουμπιά του cockpit να μην δείχνει τι είναι το καθένα; Είναι λίγο σπαστικό, πιάνει τη μισή οθόνη :P Τα έχω μάθει πλέον..

Ναι υπαρχει. Επειδη μετα το SU5 μου εβγαζε κατι τεραστια γραμματα με mouse over το απενεργοποιησα. Καπου στις ρυθμισεις ειναι, δε θυμαμαι αν ειναι στο assistance. Ψαξε και θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να φτιάξω ένα σχέδιο πτήσης από Γλασκώβη σε Inverness αλλά στο ενδιάμεσο να περάσω από landmarks (Κάστρο Εδιμβούργου, Ben Nevis, Loch Ness), βάζω τα σημεία στο χάρτη κανονικά αλλά όταν μπαίνω στην πτήση, στο MFD δείχνει απλά το Glascow-Iverness σε ευθεία, χωρίς τα ενδιάμεσα σημεία που έχω βάλει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, stcp είπε

Ειχες επιλεξει IFR?

όχι, Direct GPS. Θέλει IFR; Δεν επέλεξα IFR γιατί σε τέτοιες πτήσεις πετάω με το 172 ή το 152 (αν και προτιμώ το 172 λόγω του χάρτη γιατί το 152 χρειάζεται να κάνεις dead reckoning και θέλει λίγο δουλειά pre flight) και δεν χρησιμοποιώ AP, οπότε λέω ας βάλω direct αλλά με σημεία που επέλεξα χειροκίνητα στο ενδιάμεσο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έβγαλε ένα μικρό update σήμερα, δεν ξέρω τι άλλαξε όμως. Πάντως ο ATC έχει θέματα ακόμη. Συνέχεια μου λέει "please expedite your ascent to xx feet" και ακόμη και αν ανέβω 1000 πόδια παραπάνω πάλι τα ίδια. Το altimeter είναι σωστά ρυθμισμένο στην τιμή που μου λέει ο ATC. Τέλος πάντων, αυτό που κάνω είναι να διαλέξω απ' τον χάρτη μόνο το departure airport και μετά να φτιάξω το flight plan μέσα στο αεροπλάνο (στο Daher είναι πολύ εύκολο απλά θέλει λίγο ψάξιμο στους χάρτες στο internet για να βρεις ποιο approach θα διαλέξεις) και το πάω με τον AP σε NAV mode και είναι μια χαρά, ούτε που ασχολούμαι με τον ATC, μόνο άδεια για depart straight out στην αρχή και για προσγείωση στο τέλος. Το πρόβλημα είναι ότι μετά το SU5 μου έκανε 2 crash to desktop που ποτέ δεν είχα και λέω μήπως φταίει το OC στην κάρτα, αλλά έκανε και 3ο με την κάρτα στα defaults. Πολύ σπάσιμο..

Και μία φώτο με ουράνιο τόξο στο final https://ibb.co/82gbjPL

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι πετάτε με FBW γυρίστε το στην stable version. 

Νέα  version V3 MCDU για Airbus A320. Τελείωσε και αυτό έτοιμο για παράδοση. 

received_622301148731449.jpeg

Επεξ/σία από pikoriko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μικρό update που μου ήρθε χθες φαίνεται να διόρθωσε τον ATC. Έκανα μία IRF LOW LGAV-LGTS με το Diamond DA62 και o ΑΤC ήταν σωστός, όπως πρέπει. Ούτε μου έλεγε όλη την ώρα "please expedite your ascent", το alitimeter δουλεύει σωστά και στην προσγείωση πάλι σωστή συμπεριφορά του ATC και κανονικά στα 5NM μου έδωσε clearence. Επίσης το flight plan από το menu δουλεύει εντάξει και αυτό, departure και approach επίσης σωστά και το ακολουθεί ο ΑP σε nav mode.

Υ.Γ. Δεξί κλικ στην έναρξη - Windows PowerShell (Admin) - και πατήστε sfc /scannow

Τρέξτε αυτό και κάνει έναν έλεγχο για τυχόν κατεστραμμένα αρχεία των windows. Είχα 3 CTDs ακόμη και με όλα default στο PC (κάρτα, cpu ακόμη και μνήμες σε XMP) και μετά από τον έλεγχο δεν ξαναείχα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά δεν χάνετε κάτι, 2-3 λεπτά παίρνει. Καμιά φορά μετά από κάποιο windows update κάποια αρχεία επηρεάζονται και αυτό πιθανώς να οδηγήσει σε instability..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο καιρό βγαίνει add A320 από την Finix studio, ειναι οι ίδιοι που δημιούργησαν το FBW, όσοι πετάτε με FBW έχετε δει πολλές ασυμβατοτητες μετά το update 5. 

Ο λόγος :  όταν κυκλοφορήσει από την finix θα πρέπει να αγοραστεί.....

Τέλος τα free..... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

update: Π@π@τζες φτιάξανε στον ATC τελικά. Έκανα δύο πτήσεις μία με Daher και μία με King Air και έλεγε όλη την ώρα "please expedite your ascent" ενώ με το Diamond παραδόξως δούλευε κανονικά, γι' αυτό νόμιζα ότι το είχαν φτιάξει. Καλά κρασιά δηλαδή..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...