Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μπει σε GA πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το Approach. Δε νομιζω οτι υπαρχει ξεχωριστο "κουμπι".

Θα το κοιταξω...

Αλλα πρωτα απ' ολα το LGAV! Μολις το χτυπησα!

Επεξ/σία από stcp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω την εντύπωση ότι το approach phase ενεργοποιείται μόνο του αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Στην πραγματικότητα πάντως το TOGA είναι κουπί στα thrusters και το πατάς με τον αντίχειρα αν θυμάμαι καλά και κάνει κάποια πράγματα μόνο του γιατί στο GA έχεις να κάνεις αρκετά πράγματα σε μικρό χρονικό διάστημα και σε χαμηλό altitude.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

έχω την εντύπωση ότι το approach phase ενεργοποιείται μόνο του αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Στην πραγματικότητα πάντως το TOGA είναι κουπί στα thrusters και το πατάς με τον αντίχειρα αν θυμάμαι καλά και κάνει κάποια πράγματα μόνο του γιατί στο GA έχεις να κάνεις αρκετά πράγματα σε μικρό χρονικό διάστημα και σε χαμηλό altitude.

Το approach συνηθως ενεργοποιειται μονο του. Μπορει ομως και manually. Το κουμπι στις μανετες απενεργοποιει το autothrottle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, stcp είπε

Το approach συνηθως ενεργοποιειται μονο του. Μπορει ομως και manually. Το κουμπι στις μανετες απενεργοποιει το autothrottle.

Ξέρω, υπάρχει και ένα άλλο για το TOGA. Βασικά το 737 είχα στο μυαλό μου που το πατάς με τον δείκτη όχι με τον αντίχειρα που είπα πριν. 

https://i.stack.imgur.com/IABgo.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τετοιο button στο Α32Χ. Το TOGA ενεργοποιειται με τη μανεττα τερμα μπροστα και αναλογως αν ειναι το configuration για ΤΟ ή landing (approach=GA).

Δε με βλεπω να προλαβαινω σημερα να δω το LGAV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, αυτό υπέθεσα και εγώ. 

Στα του game έχουν φτιάξει κάτι προς το καλύτερο με το traffic; Βλέπω πολύ πράμα να πετάει, ειδικά κοντά σε μεγάλα αεροδρόμια χαμός. Ή ίσως επειδή αυξάνονται γενικά οι πτήσεις όσο προχωράνε τα εμβόλια του covid και αίρονται περιορισμοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς από τον AP του 320; Προς το τέλος της πτήσης μόλις μπήκε στο approach phase άλλαξε από μόνο του σε HDG αντί για NAV και δεν μπορούσα με τίποτα να το γυρίσω σε nav (πρέπει να πατήσεις προς τα πάνω το knob του heading). Είναι φυσιολογικό αυτό; Στο gps είχε δύο γραμμές. Μια συμπαγή πράσινη που είναι το flight plan και μια διακεκομμένη που είναι το HDG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stcp είπε

ΗΡΘΕ!!!

https://www.flytampa.org/lgav.html

 

Στα 20Ε.

Ανυπομονω να το δω!!!🤪

15,5 περίπου ευρώ από Orbx, αγοράσθηκε πάραυτα και βάζω να το χαζέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, νομίζω ότι είναι αρκετά καλή δουλειά. Πήρα το 152 και έκοβα βόλτες 1000 πόδια πάνω από τα μαγαζιά (ΙΚΕΑ, Factory κλπ) για να θυμηθώ τα νιάτα μου που πήγαινα για ψώνια εκεί γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που με φορτωνει στο gate Β9 και βλεπω μπλε φυσσουνα με ταμπελα "Τραπεζα Πειραιως"  στα αριστερα μου, λεω εχουν κανει δουλεια αυτοι! 

Επιτελους signs που διαβαζονται στους taxiways, λεπτομερεια στην πιστα και στο διαδρομο, αλλα και εξω απο τα τερμιναλ...ξενοδοχειο, parking, τρομερη λεπτομερεια με αποδεκτο κοστος σε fps.

Λιγο πρασινο παραπανω εχει μονο νομιζω...

Αξιζει!

Με αυτο το addon, το τελευταιο update και το A32NX για εμενα το FS στα καλυτερα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 10:08 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Ξέρει κανείς από τον AP του 320; Προς το τέλος της πτήσης μόλις μπήκε στο approach phase άλλαξε από μόνο του σε HDG αντί για NAV και δεν μπορούσα με τίποτα να το γυρίσω σε nav (πρέπει να πατήσεις προς τα πάνω το knob του heading). Είναι φυσιολογικό αυτό; Στο gps είχε δύο γραμμές. Μια συμπαγή πράσινη που είναι το flight plan και μια διακεκομμένη που είναι το HDG

Λοιπον, το ειδα κι εγω αυτο σημερα. Στο LGAV συγκεκριμενα. Μολις ξεκινησε το approach BIBE ταδε για 21R ILS, μπηκε σε heading mode και δεν ξαναγυρναγε σε NAV. To πηγα manually ακολουθωντας το ιχνος του approach και εκανε capture το localiser και συνεχισε την ILS approach κανονικα. Για bug μου φαινεται. Δεν ξερω αν συμβαινει σε αλλα aproaches/airports. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stcp είπε

Λοιπον, το ειδα κι εγω αυτο σημερα. Στο LGAV συγκεκριμενα. Μολις ξεκινησε το approach BIBE ταδε για 21R ILS, μπηκε σε heading mode και δεν ξαναγυρναγε σε NAV. To πηγα manually ακολουθωντας το ιχνος του approach και εκανε capture το localiser και συνεχισε την ILS approach κανονικα. Για bug μου φαινεται. Δεν ξερω αν συμβαινει σε αλλα aproaches/airports. 

Ναι λογικά είναι bug μου έχει συμβεί και σε άλλα αεροδρόμια και σε rnav approach. Και σε heading mode γίνεται η δουλειά κούτσα στραβά αλλά το θέμα είναι τι κάνεις όταν έξω βρέχει άπειρα, visibility 500ft, και είσαι στα 2000ft altitude και ξαφνικά βγαίνει από nav; :P Ε εκεί χάνεις τα αυγά και τα πασχαλιά και κάνεις GA :P Τότε εκτίμησα την απουσία first officer καθώς έχεις 10 πράγματα να κάνεις σε μικρό χρονικό διάστημα και σε χαμηλό ύψος ενώ ταυτόχρονα το πετάς και με τα χέρια. Εν τέλη safe landing στην δεύτερη απόπειρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Σκιάθος στο MSFS μέσω Orbx στα 15 ευρώ, παρ' ότι υπάρχουν ήδη δύο πολύ αξιόλογες freeware προτάσεις σε flightsim (η πρώτη από JasonGR). Η διαφορά του Orbx είναι ότι δεν έχουν κάνει model μόνο το αεροδρόμιο αλλά και μεγάλο μέρος των περιχώρων, της πόλης κλπ.

Νομίζω ότι θα το τσιμπήσω την επόμενη φορά που θα τύχει να πάω προς τα εκεί, γιατί προς το παρόν βολοδέρνω κάπου στα νότια της Αλγερίας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά πριν τη Σκιάθο λέω να πάρω τα 2 addons της Seafront για καράβια (Enhanced AI και Global Shipping), γιατί βαρέθηκα τις άδειες θάλασσες. Το GAIST freeware addon μπορεί να βάζει άπειρα νέα πλοία στο MSFS αλλά τι να το κάνεις αν όλος ο Σαρωνικός έχει μόνο 2-3 καράβια.

Οπότε θα τα βάλω να τρέχουν όλα μαζί και ό,τι γίνει. Θεωρητικά το Global Shipping είναι incompatible με το GAIST αλλά δεν με νοιάζει, το πολύ πολύ να τρακάρουν τα βαπόρια.

Έχουμε και το πρώτο update του Flytampa LGAV αλλά δεν βρήκα κάπου changelog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...