Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update του παραπάνω update μιας και ανακοίνωσαν πλαγίως ότι η MS έχει σκοπό να προσθέσει υποστήριξη για keyboard/mouse μέχρι το καλοκαίρι ή τελοσπάντων σχετικά σύντομα. Πιθανολογώ ότι αυτό ανοίγει το δρόμο και για διάφορα HOTAS.

Θα είναι ενδιαφέρουσα εξέλιξη αν όντως γίνει, γιατί πρακτικά η έκδοση του MSFS που διατίθεται στο Cloud gaming είναι αυτή του Xbox και όχι του PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπήκα μετά από καιρό και είδα του έχουν κάνει αρκετές βελτιώσεις. Για πρώτη φορά είδα και κίνηση στους ουρανούς με άλλα αεροπλάνα να πετάνε μαζί με εμένα. Φαντάζομαι τα περισσότερα θα είναι bot από αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω η κατάσταση με το traffic δεν έχει βελτιωθεί σημαντικά. Το offline AI traffic εξακολουθεί να έχει τα ίδια προβλήματα (βλ. airliners περιφέρονται στα 2000' γύρω από το αεροδρόμιο), ενώ το Live AI traffic μέσω flightaware θέλει λίγα λεπτά να πάρει μπρος. Οι απόψεις γενικά διαφέρουν πολύ ανάμεσα στους χρήστες.

Το AIG traffic controller ακόμα κρασάρει μετά από κάμποση ώρα και θέλει re-inject, τα ΑΙ αεροπλάνα ακόμα σκαλώνουν λόγω κακοσχεδιασμένων taxiways ή κακοσχεδιασμένης λογικής της Asobo (που είπαν όμως ότι θα διορθώσουν), τα διαφόρου είδους traffic κατηγορούνται από διάφορους ότι προκαλούν CTDs ειδικά κατά την προσέγγιση, το Simple Traffic της Aerosoft εξακολουθεί να είναι overpriced για αυτά που προσφέρει (και υποδεέστερο του δωρεάν AIG), το αντίστοιχο traffic addon της JustFlight δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα κ.ο.κ.

Αν δεν κάνω λάθος η μόνη σημαντική βελτίωση είναι ότι το ΑΙ πλέον κάνει πολύ πιο συχνά αναχωρήσεις και δεν σκαλώνει κατά το pushback ή το lineup στο διάδρομο. Πιθανώς αυτό να προκαλεί και τα περισσότερα αεροπλάνα που βλέπεις.

Εγώ συνεχίζω ακάθεκτος να ταλαιπωρούμαι από CTDs (κυρίως κατά την προσέγγιση ή καμια φορά ακόμα και στο taxiing μετά την προσγείωση), οπότε ανοιγοκλείνω το traffic και διάφορα addons ή apps μέχρι να βρω επιτέλους τι φταίει. Χθες είχα δύο πολύ σπάνια και απανωτά crashes πάνω από τις Άλπεις σε μεγάλο ύψος, οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση κάτι άλλο έφταιξε (ίσως rolling cache, ποιος ξέρει).

Αύριο περιμένουμε το πολυαναμενόμενο update του SWS Kodiak, με αρκετές βελτιώσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνω λάθος, αύριο μεθαύριο Πέμπτη (αναβλήθηκε λόγω του τραγικού δυστυχήματος στην Κίνα) περιμένουμε το επόμενο World Update (Ιβηρική χερσόνησος), ενώ στο ενδιάμεσο παράτησα το CJ4 προσωρινά και το το "γύρισα" στο Kodiak, έχοντας ξεκινήσει να αλωνίζω τα Βαλκάνια. Χρειάζεται δουλειά ακόμα, γιατί μέχρι στιγμής οι προσγειώσεις είναι πραγματικά επιπέδου "τάξε του Χάρου" ειδικά αν έχει crosswind.

Καταπληκτικό αεροπλάνο, αξίζει κάθε ευρώ.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε το μεσημέρι το WU8 για Ιβηρική χερσόνησο (Ισπανία, Πορτογαλία, Γιβραλτάρ, Ανδόρα). Δεν είμαι σίγουρος αν συμπεριλαμβάνονται και τα νησιά (Κανάρια, Αζόρες, Μαγιόρκα κλπ). Αν μάθω κάτι παραπάνω θα επανέλθω.

Διάβασα στα γρήγορα το changelog και δεν είμαι ιδιαίτερα εντυπωσιασμένος, αλλά στην τελική είναι δωρεάν update οπότε καλώς μας ήρθε. Διόρθωσαν το mesh της χερσονήσου, έβαλαν νεότερο aerial imagery, έφτιαξαν 6 πόλεις σε photogrammetry (μεγαλύτερη όλων η Λισαβόνα) συν 4 handcrafted αεροδρόμια και μερικές ντουζίνες points of interest.

Σε παγκόσμιο επίπεδο βελτίωσαν τα data σε καμια εκατοστή αεροδρόμια (που μπορεί απλώς να σημαίνει ότι διόρθωσαν ονόματα taxiways, elevation data, συχνότητες κλπ) και προσέθεσαν κάπου 1000 αεροδρόμια, δηλαδή χωράφια στα περισσότερα των οποίων αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν parking spots (δηλαδή δεν θα μπορούμε να ξεκινήσουμε από εκεί με cold&dark cockpit, μεγάλη πληγή αυτό το πράμα).

2.5GB περίπου το αρχικό update, συν άλλα 300-400ΜΒ για τα airport και AIRAC data, συν 7GB το ίδιο το WU8. Θα κάνω καμια βόλτα το βράδυ με C152 στα ανοιχτά της Λισαβόνας και του Φάρο.

Επίσης επιβεβαιώθηκε ότι το WU9 θα είναι η Ιταλία και θα κυκλοφορήσει το Μάιο, λογικά μετά το SU9.

ps: κατά τ' άλλα άρχισαν να διανέμονται τα previews του BAE146 της JustFlight, που θεωρείται από τα πλέον study level αεροπλάνα που έρχονται στο MSFS. Είχε χθες εκτενές live review o 320 Sim Pilot καθώς και τούτοι εδώ. Δεν ξέρω αν έχει ανακοινωθεί release date αλλά δεν βλέπω να έχουμε πλήρη έκδοση σύντομα, μιας και βασικές λειτουργίες όπως το FMC είναι ακόμα υπό κατασκευή και δεν έχουν καν μπει στο preview.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSFS2020

Παίδες!!!

είμαι καινούργιος στο forum και χρειάζομαι την βοήθεια σας όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη! Δεν έχω πολλές γνώσεις από PC και παίζω μόνο το MSFS2020

Το PC μου είναι ως εξής:

CPU intel i7-4790k 4.00ghz, GPU 1070 8GB, RAM18GB, SSD 500GB, Windows 10. 64.
H μητρική είναι PCI express 3.0 x16

Με το MSFS 2020 σε Ultra settings στο αεροδρόμιο του Λονδίνου έχω 8-10FPS!
Τι μπορώ να αλλάξω ώστε να συνεχίσω με τα Ultra και να αυξήσω τα FPS;

Μια εικόνα από την λειτουργία του PC από Ελλάδα στην περιοχή LGAV !!!
GPU 48   MEM 7709   CPU61.4    RAM 12414  FPS 14 outboard view.  9-10FPS πιλοτήριο!!!!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpasakas είπε

MSFS2020

Παίδες!!!

είμαι καινούργιος στο forum και χρειάζομαι την βοήθεια σας όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη! Δεν έχω πολλές γνώσεις από PC και παίζω μόνο το MSFS2020

Το PC μου είναι ως εξής:

CPU intel i7-4790k 4.00ghz, GPU 1070 8GB, RAM18GB, SSD 500GB, Windows 10. 64.
H μητρική είναι PCI express 3.0 x16

Με το MSFS 2020 σε Ultra settings στο αεροδρόμιο του Λονδίνου έχω 8-10FPS!
Τι μπορώ να αλλάξω ώστε να συνεχίσω με τα Ultra και να αυξήσω τα FPS;

Μια εικόνα από την λειτουργία του PC από Ελλάδα στην περιοχή LGAV !!!
GPU 48   MEM 7709   CPU61.4    RAM 12414  FPS 14 outboard view.  9-10FPS πιλοτήριο!!!!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

 

Αναφορά σε κείμενο

 

SYSTEM REQUIREMENTS

MINIMUM:

Requires a 64-bit processor and operating system

OS: Windows 10

Processor: Intel i5-4460 | AMD Ryzen 3 1200

Memory: 8 GB RAM

Graphics: NVIDIA GTX 770 | AMD Radeon RX 570

DirectX: Version 11

Storage: 150 GB available space

RECOMMENDED:

Requires a 64-bit processor and operating system

OS: Windows 10

Processor: Intel i5-8400 | AMD Ryzen 5 1500X

Memory: 16 GB RAM

Graphics: NVIDIA GTX 970 | AMD Radeon RX 590

DirectX: Version 11

Storage: 150 GB available space

 

 

image.png.d88531810647fec3286a6bc893f87c50.png

 

η μόνη ανέδοξη αλλαγή που μπορείς να κάνεις είναι να μην παίζεις στα ultra, δε γίνεται αλλιώς. Πρέπει να κατεβάσεις τα settings σίγουρα.

και άλλοι βλέπω είναι στα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpasakas είπε

Τι μπορώ να αλλάξω ώστε να συνεχίσω με τα Ultra και να αυξήσω τα FPS;

Το παιχνίδι είναι πολύ βαρύ, δοκίμασε low και medium  και πες μας πόσα fps πιάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mpasakas είπε

MSFS2020

Παίδες!!!

είμαι καινούργιος στο forum και χρειάζομαι την βοήθεια σας όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη! Δεν έχω πολλές γνώσεις από PC και παίζω μόνο το MSFS2020

Το PC μου είναι ως εξής:

CPU intel i7-4790k 4.00ghz, GPU 1070 8GB, RAM18GB, SSD 500GB, Windows 10. 64.
H μητρική είναι PCI express 3.0 x16

Με το MSFS 2020 σε Ultra settings στο αεροδρόμιο του Λονδίνου έχω 8-10FPS!
Τι μπορώ να αλλάξω ώστε να συνεχίσω με τα Ultra και να αυξήσω τα FPS;

Μια εικόνα από την λειτουργία του PC από Ελλάδα στην περιοχή LGAV !!!
GPU 48   MEM 7709   CPU61.4    RAM 12414  FPS 14 outboard view.  9-10FPS πιλοτήριο!!!!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλως τον!

Ειναι αδυνατο  οπως λες να  "παιζεις" MSFS με 10FPS (και να επιμενεις σε Ultra!).

Ή θα πρεπει να κατεβεις (Low/Medium) ή να βαλεις αρκετα βαθεια το χερι στην τσεπη για αναβαθμιση ή νεο PC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stcp είπε

Καλως τον!

Ειναι αδυνατο  οπως λες να  "παιζεις" MSFS με 10FPS (και να επιμενεις σε Ultra!).

Ή θα πρεπει να κατεβεις (Low/Medium) ή να βαλεις αρκετα βαθεια το χερι στην τσεπη για αναβαθμιση ή νεο PC.

 

Ok!!!! τι πρεπει να αλλαξω απο το pc?

Καλησπερα

Τι κατα την γνωμη σας πρεπει να αλλαξει στο PC,τα τεχνικα στοιχεια τα εχω αναφερει επισης κατα την λειτουργια το CPU ειναι 60% περιπου κ η GPU 70% περιπου κ η RAM 13GB  

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpasakas είπε

Ok!!!! τι πρεπει να αλλαξω απο το pc?

Καλησπερα

Τι κατα την γνωμη σας πρεπει να αλλαξει στο PC,τα τεχνικα στοιχεια τα εχω αναφερει επισης κατα την λειτουργια το CPU ειναι 60% περιπου κ η GPU 70% περιπου κ η RAM 13GB  

Ευχαριστω!

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι "πετάω" σε Ultra απροβλημάτιστα (ή σχεδόν, γιατί με τα updates πολλές φορές τα κάνουν μαντάρα) με το συγκεκριμένο PC:

https://www.coolblue.nl/en/product/867658/lenovo-legion-t7-34imz5-90q8003hmh.html#product-specifications

Κάτι με αντίστοιχα specs θα κάνει τη δουλειά, δεν ξέρω με τι κόστος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2022 στις 5:40 ΜΜ, stcp είπε

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι "πετάω" σε Ultra απροβλημάτιστα (ή σχεδόν, γιατί με τα updates πολλές φορές τα κάνουν μαντάρα) με το συγκεκριμένο PC:

https://www.coolblue.nl/en/product/867658/lenovo-legion-t7-34imz5-90q8003hmh.html#product-specifications

Κάτι με αντίστοιχα specs θα κάνει τη δουλειά, δεν ξέρω με τι κόστος βέβαια.

Προσφατα εβαλα την gtx1070 8gb μεταχειρισμενη ! μηπως να αλλαζα την cpu αλλα ποια ? σε αντιστοιχεια με τα υπολοιπα? το περιεργο ειναι οτι ουτε η CPU  η GPU ουτε η μνημη δεν λειτουργουν στο maximum σε ultra settings.Αυτο που εχεις σε ultra ποσα fps σου δινει? Στην περιοχη LGAV

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν αλλαξω τηνCPU ποιαν να παρω και τι βελτιωση θα εχω?Εχει κανεις τεχνικες γνωσεις για αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...