Προς το περιεχόμενο

Η χρήση οθόνης επηρεάζει την ανάπτυξη του εγκεφάλου στα παιδιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι το κλειδι ειναι το μετρο.Ειμαι 40 ετων,μεγαλωσα σε μια εποχη που δεν υπηρχαν ταμπλετ κινητα κτλ,ομως επειδη μου αρεσε η τεχνολογια ασχολουμουν με τους η/υ απο το δημοτικο.Ναι καθομουν αρκετες ωρες μπροστα σε ενα τερματικο,ομως αντιστοιχες ωρες επαιζα μπαλα στην αλανα/πολεμο/κυνηγητο/ποδηλατο κτλ.Επισης εκεινη την εποχη δεν υπηρχε το ιντερνετ ουτε ειχες συνεχως μαζι σου μια συσκευη που ηταν ολος σου ο κοσμος.Στη σημερινη εποχη λοιπον παλι οι γονεις πρεπει να βρουν το μετρο,ναι στη τεχνολογια αλλα οχι στη καταχρηση επειδη βολευει τον γονιο.Θεωρω δε απαραδεκτο  μωρα και παιδια κατω τον πεντε ετων να ερχονται σε επαφη με κινητα και ταμπλετ κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω με την σειρά μου να πώ οτι ο babysitter κινητό/ταμπλετ δουλεύεται κυρίως από τον εξυπνότερο λαό του κόσμου και ένα συντριπτικό ποσοστό των γονιών πιστεύει ότι είναι από φυσιολογικό έως καλό. Δεν το έχω δει σε καμιά άλλη πολιτισμένη χώρα να γίνεται και το έχω συζητήσει και με φίλους που ζούνε έξω.

Ακόμα και το καλοκαίρι στην Ελλάδα παρατηρήστε οικογένειες ξένων, που συνήθως είναι μεγαλύτερες από τις ελληνικές με 3-4 παιδιά και γονείς νεότερους, θα προσέξετε ότι παιδί κάτω των 12-13 δεν κρατάει κινητό αλλά ούτε και το ζητάει.

Η εικόνα της πλατείας του χωρίου με τα παιδιά να κάθονται στα πεζούλια αποχαυνωμένα με τα τάμπλετ/κινητά στα χέρια και οι γονείς κουραδιασμένοι στις ταβέρνες να τρώνε σχολιάζοντας αναρτήσεις στο facebook/instagram/newsbeast υπάρχει μόνο εδώ και δείχνει την γενικότερη έλλειψη πολιτισμού.

Τώρα αν κάνει κακό το φωτάκι της οθόνης και η θερμοκρασία του στα μάτια νομίζω ότι δεν έχει τόση σημασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ntemek είπε

Μια ερώτηση μονο...πόσοι από εσας που σχολιάσατε είστε γόνεις? Επίσης πόσοι απο εσάς, που είστε γονεις, δεν έχετε καμία βοηθεια από παππού/γιαγιά?

ΠΟΛΥ σημαντικές ερωτήσεις...απαντήσεις μόνο από γονείς παρακαλώ...

2 τετραχρονα στο σπίτι,εγώ δουλεύω σχεδόν όλη μέρα η γυναίκα μου μέχρι το μεσημεράκι και με μια 86χρονη γιαγια στο σπίτι.Με πολύ κόπο έχουμε καταφέρει να μην έχουν σχεδόν καμία επαφή με οθόνες μέχρι τώρα.Τv βλέπουν 2 μισάωρα την εβδομάδα αλλά το ξαναλέω,με πολύ κόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Το πρόβλημα πιστεύω στο σημερινό μεγάλωμα των παιδιών είναι πιο πολύ οι αφραγκιές και η έλλειψη παιδείας

Αει γεια σου! Γεια στο στόμα σου.

Ψάχνει "εξιλαστήριο" θύμα η χαζοκοινωνία και δεν κοιτάει μπροστά στη μύτη της: Ο ένας (καμιά φορά ΚΑΙ οι 2) γονιός ΑΝΕΡΓΟΣ, τα οικονομικά της οικογένειας στον ΠΑΤΟ, ελπίδα οικονομικής βελτίωσης ΚΑΜΙΑ, βοήθεια από ΠΟΥΘΕΝΑ, αλλά κατά τα άλλα φταίει το ... τάμπλετ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Texas07 είπε

Καλά λέει ο φίλος... 

Άσε το παιδί μόνο του στο δρόμο, να το κόψει κάποιο αυτοκίνητο, να πάθει για να μάθει... Μην το κάνεις εσύ marshmallow! 

Πλιζ! 

Sorry φίλε, εμένα σε γειτονιά που ήταν δίπλα στον κεντρικό δρόμο προς Καλαμάτα, οι Αθηναίοι έφευγαν για ΣΚ τις Παρασκευές και κατέβαιναν πιο πολλά αυτοκίνητα από ότι έχει ο Κηφισός σήμερα, σε ώρα αιχμής. Οι γονείς μου με είχαν μάθει να μην βγαίνω στον κεντρικό δρόμο και έτσι έκανα βόλτες στην γειτονιά με το ποδήλατο. 

Έπαιζα κρυφτό και μπάλα στην γειτονιά μου, πηγαίναμε βόλτες σε παιδικές χαρές με κανονικές τσουλήθρες και κούνιες της προκοπής, τρώγαμε την τούμπα μας, μάτωνε το γόνατο και μόλις γινόταν καλά, ξανά παιχνίδι. Πίναμε νερό από το λάστιχο, αργότερα το ποδήλατο ήταν το κύριο μέσο μεταφοράς μας και τα καλοκαίρια πηγαίναμε βόλτα όλη την πόλη και σε χωματόδρομους και ποταμάκια τριγύρω. Το σπίτι ήταν μόνο για φαΐ, ύπνο και κανένα PS2.

Οι σημερινοί γονείς έχουν αποστειρώσει όλα αυτά, το παιδί είναι λαπάς και απομονωμένο σε μια οθόνη, τα κορίτσια από τα 10 θέλουν να δείχνουν 5 χρόνια παραπάνω, τα αγόρια το ίδιο, ποτά και έξοδοι από μικρές ηλικίες γιατί οι γονείς άφησαν τα παιδιά τους να βλέπουν το κάθε σκουπίδι στο YouTube και να θέλουν πράγματα που δεν είναι για την ηλικία τους.

Έχω γνωρίσει από κοντά τους μισούς μεγάλους Έλληνες YouTubers(όχι μόνο σε events), με κάποιους έχω ακόμα επαφές. Είναι πλέον κανόνας ότι πάνω από τους μισούς θεατές τους, είναι παιδιά, όχι έφηβοι, παιδιά. Αυτά τα παιδιά, βλέπουν ότι οι Unboxholics έχουν Razer mousepad 80 ευρώ και θέλουν το ίδιο, ο γονιός το αγοράζει. Το παιδί θέλει 200 ευρώ πληκτρολόγιο, ο γονιός το αγοράζει. Το παιδί θέλει 1000 ευρώ GPU, ο γονιός ζορίζεται και την αγοράζει. 

Στην εποχή που λεφτά υπήρχαν, ο πατέρας μου με βαρύ μισθό, τότε, θα μπορούσε να μου πάρει ότι ήθελα όμως το πιο ακριβό πράγμα που του είχα ζητήσει ήταν ένα PS2 και το καλό μου ποδήλατο. Αν ήμουν κλεισμένος μέσα σε ένα σπίτι, αν ήμουν στο μη εκείνο και μη το άλλο, σίγουρα θα είχα βγει και εγώ λαπάς και θα ζητούσα ανούσια και ακριβά πράγματα για να καλύψω το κενό. 

Όπως είπε κάποιος παραπάνω, ο άνθρωπος μιμείται. Αν το παιδί σου το έχεις περιορισμένο όλη την ώρα, θα καταλήξει είτε δυστυχισμένο είτε κακομαθημένο, θα βρει ως διέξοδο μια τηλεόραση ή ένα κινητό ή κάτι πολύ πολύ χειρότερο, δεν θα περάσει παιδική ηλικία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειστε γονεις και εχετε παει εστω σε μια συναντηση με εκπαιδευτικο εχετε ηδη ακουσει οτι υπαρχει προβλημα με την κοινωνικοποιηση ως μεσο λειτουργιας σε ομαδες. Κατι που σαφως δεν ευνοει το κινητο ταμπλετ τιβι που δημιουργουν παθητικους δεκτες η followers.

Δεν παιζει ρολο το δειγμα αν ειναι μεγαλο η μικρο, αρκει και ενα παιδι. Παρατηρωντας τη συμπεριφορα του με και χωρις ταμπλετ/κινητο/σαβουροπαιδικα στην τιβι πρεπει να ειναι κανεις τυφλος για να μην δει τις διαφορες στη συμπεριφορα αλλα και στον λογο.

Οσον αφορα την χρηση, δεν μπορει κανεις να απαγορευει κατι απολυτα. Και πιο επιθυμητο γινεται και κακα τα ψεματα απο το νηπαιγωγειο εχουν επαφη με υπολογιστες, διαδικτυο, πληροφορικη και ειμαι ευκολοτερη και η γνωστικη εξελικτικη διαδικασια. Χρησιμες διεξοδοι το Νοησις (ταξιδι στη γνωση)  και το Φωτοδεντρο (υλικο ανα ταξη) και τα δυο ελεγμενα και πιστοποιημενα. Και φυσικα βιβλια. Πολλα βιβλια. Δημοτικες βιβλιοθηκες υπαρχουν παντου. Και ωθηση σε οτιδηποτε δραστηριοτητα. Κατα προτιμηση ομαδικη.

Οσον αφορα το κινητο, και κατα ποσο πρεπει να εχει ενα πολυ μικρο παιδι "μην τυχον χρειαστει" με ολα τα συνεπακολουθα (χρηση, καρτα κλπ). Καλο ισως ειναι μεχρι την ηλικια που ουτως η αλλως θα ξεπορτισουν και θα εχουν κινητο να μαθαινουν ενα ποιηματακι 69χχ-χχχχχχ αμα χαθει παει στον ταμια/ σεκιουριτι/αστυνομο/πωλητη  και ζητα να παρουν τον μπαμπα η την μαμα. Δεν ξερω αν αποδιδει και ελπιζω να μην χρειαστει να το μαθω ποτε αλλα προσωπικα με καθησυχαζει καπως.

Δεν ειναι ρομποτακια ομως, βαριουνται και κουραζονται οπως και εμεις. Ρουτινα. Μια φορα την εβδομαδα ειναι happy day Σαββατο! Επιτρεπεται παιδικη ταινια, γαριδακια πατατακια κ ξενυχτι! ...Ετσι κ αλλοιως ξεραινονται πανω κατω στην ωρα τους αν υπαρχει σταθερο προγραμμα ολη την υπολοιπη εβδομαδα :P

Δυστυχως δεν υπαρχει βιβλιο οδηγιων και εμεις μεγαλωσαμε χωρις την λαιλαπα των οθονων παντου. Τωρα η αυριο μεθαυριο ακομα και το κλιματιστικο απο το κινητο (θα) ανοιγει. Ειναι ισως βασικο να το μαθουν σαν εργαλειο και οχι σαν μεσο χαζολογηματος και σκοτωματος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι εκπαιδευτικος και δυστυχως βλεπω οτι η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Λιγοι γονεις ειναι συνειδητοποιημενοι και ακομα λιγοτεροι αυτοι που προτιμουν να μην αγοραζουν κινητα, tablets κλπ στα παιδια τους απο μικρη ηλικια. Βαριουνται ή δεν εχουν χρονο να περασουν ποιοτικο χρονο με τα παιδια τους. Γνωριζω μαθητες που οι γονεις τους δεν τους επιτρεπουν τη χρηση, παρα μονο για εκπαιδευτικους σκοπους (ηλικιες 12-17) και τους παροτρυνουν να διαβαζουν βιβλια ή να προτιμουν τον κινηματογραφο. Οσοι μαθητες αφιερωνουν χρονο σε βιβλια, εχουν πολυ καλυτερη εκφραση και ιδεες.

Συμφωνω με καποιους απο πανω, δεν ειναι μονο τα κινητα και οι οθονες τα μονα προβληματα. Ειναι η ελλειψη παιδειας, οι πολλες ωρες εργασιας, η αδυναμια του γονεα να βρισκεται διπλα στο παιδι και πολλα αλλα.

Επεξ/σία από prince_21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η "οθόνη" είναι πλέον αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας. Το ότι τα σημερινά παιδιά θα έχουν επαφή με ταμπλετ, κινητά, tv κλπ είναι κάτι το αναπόφευκτο. Οπότε στο χέρι μας είναι να τους μάθουμε να τα χρησιμοποιούν σωστά και συνετά. Επίσης τα παιδιά θεωρώ ότι χρειάζεται να βλέπουν παιδικές ταινίες, είναι στη φύση τους να θέλουν να βλέπουν παιδικά και δεν ξέρω αν είναι σωστό να το στερούνται. Εκτός από τις σαβούρες, υπάρχουν παιδικές ταινίες και σειρές που δίνουν σωστά μηνύματα στα παιδιά.

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι σωστό να κάθονται με τις ώρες μπροστά σε μια τηλεόραση ή ένα ταμπλετ. Όπως δεν είναι σωστό πχ όταν βγαίνει η οικογένεια για φαγητό ή καφέ να δίνεις ένα κινητό στα παιδιά για να είναι ήσυχα.

Όταν όμως η χρήση ταμπλετ ή του υπολογιστή γίνεται με σύνεση, μπορεί να είναι πολύτιμα εκπαιδευτικά εργαλεία. Υπάρχουν εκπαιδευτικά παιχνίδια, παραμύθια, εκπαιδευτικά βίντεο με χειροτεχνίες, τραγούδια και άλλα πολλά που μπορεί να βλέπει και να απασχολείται δημιουργικά το παιδί. Χρειάζεται όμως επίβλεψη και διαδραστικότητα από τους γονείς. Και φυσικά μέτρο. Και το σπουδαιότερο, να μάθουν στα παιδιά να τα χρησιμοποιούν "σωστά" . 

Χρειάζεται υπομονή από τον γονέα και να αντιληφθεί τα όρια που πρέπει να μπουν ώστε να μην χαθεί το μέτρο. Αν δεν μπορεί ο γονέας να αντιληφθεί πότε αρχίζει όλο αυτό να είναι προβληματικό, τότε δεν φταίει η "οθόνη", αλλά ο γονέας. Ακόμα περισσότερο φταίει αν καταλάβει ότι υπάρχει πρόβλημα και μένει αδιάφορος. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Sorry φίλε, εμένα σε γειτονιά που ήταν δίπλα στον κεντρικό δρόμο προς Καλαμάτα, οι Αθηναίοι έφευγαν για ΣΚ τις Παρασκευές και κατέβαιναν πιο πολλά αυτοκίνητα από ότι έχει ο Κηφισός σήμερα, σε ώρα αιχμής. Οι γονείς μου με είχαν μάθει να μην βγαίνω στον κεντρικό δρόμο και έτσι έκανα βόλτες στην γειτονιά με το ποδήλατο. 

Έπαιζα κρυφτό και μπάλα στην γειτονιά μου, πηγαίναμε βόλτες σε παιδικές χαρές με κανονικές τσουλήθρες και κούνιες της προκοπής, τρώγαμε την τούμπα μας, μάτωνε το γόνατο και μόλις γινόταν καλά, ξανά παιχνίδι. Πίναμε νερό από το λάστιχο, αργότερα το ποδήλατο ήταν το κύριο μέσο μεταφοράς μας και τα καλοκαίρια πηγαίναμε βόλτα όλη την πόλη και σε χωματόδρομους και ποταμάκια τριγύρω. Το σπίτι ήταν μόνο για φαΐ, ύπνο και κανένα PS2.

Οι σημερινοί γονείς έχουν αποστειρώσει όλα αυτά, το παιδί είναι λαπάς και απομονωμένο σε μια οθόνη, τα κορίτσια από τα 10 θέλουν να δείχνουν 5 χρόνια παραπάνω, τα αγόρια το ίδιο, ποτά και έξοδοι από μικρές ηλικίες γιατί οι γονείς άφησαν τα παιδιά τους να βλέπουν το κάθε σκουπίδι στο YouTube και να θέλουν πράγματα που δεν είναι για την ηλικία τους.

Έχω γνωρίσει από κοντά τους μισούς μεγάλους Έλληνες YouTubers(όχι μόνο σε events), με κάποιους έχω ακόμα επαφές. Είναι πλέον κανόνας ότι πάνω από τους μισούς θεατές τους, είναι παιδιά, όχι έφηβοι, παιδιά. Αυτά τα παιδιά, βλέπουν ότι οι Unboxholics έχουν Razer mousepad 80 ευρώ και θέλουν το ίδιο, ο γονιός το αγοράζει. Το παιδί θέλει 200 ευρώ πληκτρολόγιο, ο γονιός το αγοράζει. Το παιδί θέλει 1000 ευρώ GPU, ο γονιός ζορίζεται και την αγοράζει. 

Στην εποχή που λεφτά υπήρχαν, ο πατέρας μου με βαρύ μισθό, τότε, θα μπορούσε να μου πάρει ότι ήθελα όμως το πιο ακριβό πράγμα που του είχα ζητήσει ήταν ένα PS2 και το καλό μου ποδήλατο. Αν ήμουν κλεισμένος μέσα σε ένα σπίτι, αν ήμουν στο μη εκείνο και μη το άλλο, σίγουρα θα είχα βγει και εγώ λαπάς και θα ζητούσα ανούσια και ακριβά πράγματα για να καλύψω το κενό. 

Όπως είπε κάποιος παραπάνω, ο άνθρωπος μιμείται. Αν το παιδί σου το έχεις περιορισμένο όλη την ώρα, θα καταλήξει είτε δυστυχισμένο είτε κακομαθημένο, θα βρει ως διέξοδο μια τηλεόραση ή ένα κινητό ή κάτι πολύ πολύ χειρότερο, δεν θα περάσει παιδική ηλικία. 

Το σχόλιό μου πήγαινε αποκλειστικά και μόνο σε εσένα γιατί θεώρησα ότι εννοείς να αφήσουμε τα παιδιά ελεύθερα με οθόνες... 

Για ότι είπες, συμφωνώ 100%.

Σκεψου μόνο ότι εμένα η μικρή που είναι κοντά τριών ετών, κάνει μαθήματα ιππασίας πλέον, ενώ ανεβαίνει σε άλογα από 6 μηνών... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MrJulius είπε

Σε αυτό φταίνε καθαρά οι γονείς για να μην τους ζαλίζουν τα παιδιά τους τα δίνουν μια συσκευή να παίζουν, Κινητό - Ταμπλετ μετά τα 14 όπως πήρα και εγώ και μονό τα Σαββ/Κυριακά.

Πως φαίνεται οτι δεν εχεις παιδιά :-)
Η σοφη λαική ρήση λεει:
"Εξω απο τον χορό πολλα τραγουδια λες"
Ειναι λογικο ολοι να θεωρουν τον εαυτο τους ως το καλυτερο παραδειγμα, και ως προτυπο.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι η "μοναδικη" σωστη λυση μεγαλωματος, αυτη που βιωσες εσυ.

Καθε προβλημα εχει πολλες λυσεις.
Και ολα αυτα τα προβληματα ειναι συνδιαστικα.
-Το οτι καποιος πηρε ταμπλετ μετα τα 14 δεν λεει κατι , εαν ταυτοχρονα οι γονεις του τον κακοποιουσαν σεξουαλικα!
-Επισης το οτι καποιο παιδι πηρε ταμπλετ στα 5 παλι δεν λεει κατι εαν ταυτοχρονα κανει γυμναστικη,εχει χρονο με τους γονεις,παιζει με τους φιλους του,ειναι κοινωνικοποιημενο ,κλπ κλπ
-επισης ενα παιδι που θα καταπιεστει και δεν θα παρει ταμπλετ, οταν τελικα σε μεγαλη ηλικια αποκτησει ενα,  υπαρχει και ο κινδυνος να εθιστει.

Ολα θελουν ισσοροπια. Ολα ειναι καλα, και ταυτοχρονα κακα.
εξαρταται απο το ατομο, και τον τροπο χρησης.

Γενικοποιουμε το "ταμπλετ" ως κακο, και οτι δεν πρεπει να κανουμε χρηση πανω απο "τοσες" ωρες.
Μπορω να φερω απειρα παραδειγματα απο καλη χρηση των ταμπλετς.
-Δηλαδη ενα παιδι 8 χρονων που ψαχνει στο ιντερνετ πληροφοριες σχετικες με την μυθολογια ωστε να καλυψει καποιες ελλειψεις που εχει στο σχολειο τι το αρνητικο εχει?
-Ενα παιδι που εξερευνει το "google earth" και μαθενει σε 4 ωρες περισσοτερη γεωγραφια απο οτι θα μαθει σε 1 χρονο στο σχολειο τι το κακο θα παθει?
-Ενα παιδι που προσπαθει να φτιαξει μια κατασκευη STEM και οι γονεις ειναι αμορφωτοι και δεν μπορουν να βοηθησουν, τι το κακο κανει? ας περασει και 2 και 3 και 4 ωρες στην "οθονη".Οι πληροφοριες που θα συλλεξει σε 4εις ωρες θα ειναι ανεκτιμητες.
-Αντιθετα ενα παιδι που βλεπει 15 λεπτα βιαια βιντεακια ακαταλληλα για την ηλικια του, προφανως και θα παθει κακο. 
Αρα ο "χρονος" που ειμαστε μπροστα στην οθονη δεν ειναι ουτε κακος ουτε καλος.
Τα παντα εξαρτώνται απο την χρηση που κανουμε και οχι απο τον χρονο χρησης.

Θα εκπλαγειτε με το πόση "καλη" πληροφορια μπορει να "συλλεξει" ενα παιδι μπροστα σε μια οθόνη εαν κανει σωστη χρηση.

Και για οσους δεν το γνωριζουν, να ενημερωσω οτι απο την 1η δημοτικου(6 χρονων) τα παιδια κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο σχολειο μαθηματα Η/Υ.
ΝΑΙ!!! Μια υποχρεωτικη ολοκληρη "κακια" ωρα μπροστα σε μια "κακια" οθονη! 
Εαν περιμενουμε στο δικο μας παιδι , να δωσουμε "οθονη" στα 14 , θα το κανουμε αναλφαβητο!
 


 

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...