Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Αναμένουμε δείγματα με αγωνία!

      Για πατατάκια δεν μιλάει κανείς , εκεί μας αφήνουν , μέσα στην αγωνία και νηστικούς κι' από πάνω . Διοικητική μέριμνα μηδέν . Αισθητήρες μιας ιντσας θα φάμε στο φούρνο .......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

      Για πατατάκια δεν μιλάει κανείς , εκεί μας αφήνουν , μέσα στην αγωνία και νηστικούς κι' από πάνω . Διοικητική μέριμνα μηδέν . Αισθητήρες μιας ιντσας θα φάμε στο φούρνο .......... 

Με ρίγανη ή και χωρίς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Με ρίγανη ή και χωρίς!

      Μα εκεί θα καταλήξουμε , να φάμε αισθητήρες μιάς ιντσας πασπαλισμενους με ρίγανη ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Ακομα υπαρχει αυτο το νημα; Τον απεθαντο εχει; Για να μην ψαχνω καμια δεν ξερω ποσες σελίδες, καμια φωτο εβαλε ο Νικολακης η οχι ακομα;; 

Ψάξε ψάξε, δε θα το βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 5:36 ΜΜ, psou είπε

Ας κάνουμε ένα μικρό test, τα δεδομένα είναι ότι χρησιμοποιώ Full Frame Sony A7RIII 42mp καθώς και iPhone 12 Pro. Μπορείτε να αντιστοιχήσετε ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή;

Εικόνα 1:
216371325_1650971238440266_3193500534418269014_n.jpg.b37d2caed75a4e63af977357938591af.jpg

Εικόνα 2:
220190139_1654259591444764_5527297316991470249_n.jpg.f96b979416e55ab81d6080aace77f376.jpg

Εικόνα 3:
IMG_8195-Edit1.jpg.038df21b1583c6a6fe746b2b135520e5.jpg

Λοιπόν! Όλες οι φωτογραφίες είναι με το iPhone. Καταρχάς η αναλογία τους είναι 4/3 αντί για 3/2 όπως βγαίνουν από τη Sony A7R III (και τις λοιπές φωτογραφικές aps-c, FF κτλ). Οι δύο πρώτες είναι μακρά έκθεση, 30s διαφορετικές ημέρες από σχεδόν το ίδιο σημείο και με διαφορετικούς φακούς του iPhone. Σε όλες έχει γίνει χρήση φίλτρου Mist που "απλώνει" λίγο τα highlights για να φαίνεται περισσότερο φυσική ενώ αν εξετάσει κανείς τα ιστογράμματα θα δει ότι έχουμε πλήρη τονική κατανομή.

 

θα σου πωσ εγω η εινονα 2 /τα χρωσματα ειναι πιο κορεσμενα
- Αυτό είναι καθαρά θέμα επεξεργασίας μιας και ήθελα να τη τονίσω.


ως μη γνωστης θα πω οτι η πρωτη ειναι γεματη απο τις διαβαθμισεις του χρωματος , η 2 οχι .

και τελος η 3 διακρινω μια οξυτητα μια μαχη για λεπτομερεια καθως επισης κ ο βραχος κατω δεξια που τρωει τον ηλιο μου κανει για κινητο κ οχι για μια πλουσια σε πληροφορια στα λευκα-φωτεινα καμερα .

 

υ.γ ξανα ειδα , ευκολα η 2 κινητο τελικα ! και γενικα αν κ σουπερ ολες η πρωτη ειναι πολυ ανωτερη , καταρχην με χαλαρωσε η θεαση της την ωρα που την εψαχνα !
- Έχουν πλήρες φάσμα τονικότητας χωρίς απώλειες, λάβε υπόψη επίσης ότι βλέπεις συμπιεσμένη αρχεία! Η τελευταία πχ έχει περάσει και από τον αλγόριθμο του Viber μιας και εκεί τη βρήκα ευκαιρη.



τα πιο ρεαλιστικά χρωματα τα εχει η πρωτη φωτογραφία οποτε κατ εμε αυτη ειναι η α7,η δευτερη φωτο ειναι μάλλον το ιδιο προσεγγιστικά κάδρο που τράβηξες με το τηλέφωνο για τη συγκριση.Η τελευταια είναι κι αυτη απο κινητό,εχει πολύ sharpness αλλά δε το δυσκολεψε τοσο στα χρωματα οπως στη δευτερη.
αυτό είναι θέμα επεξεργασίας μιας και η δεύτερη σκόπιμα ήταν λίγο πειραγμένη!

Eικονα 2 + 3 ειναι ΄΄σιγουρα΄΄ απο κινητο

λογο του over sharpness και της κακης λεπτομέρειας που εχουν
- Η λεπτομέρεια αν τις δεις στα 12mp είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική!

Το παραπάνω μικρό πείραμα λοιπόν μας απέδειξε ότι δε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή διότι πλέον η ψαλίδα έχει κλείσει. Οι αλγόριθμοι προκαλούν τους νόμους της οπτικής και επαναπροσδιορίζουν το τοπίο μέχρι να..πέσει ο ήλιος οπότε και τα πράγματα έρχονται στη φυσική τους ισορροπία. Ρεαλιστικά, τα τηλέφωνα πλέον είναι καλύτερα από πολλές απόψεις από φωτογραφικές μηχανές που δημιούργησαν ιστορικές εικόνες του παρελθόντος εξαιρετικής αξίας. Το ότι έχουμε καλύτερα εργαλεία από ποτέ δε σημαίνει ότι παράγουμε αντίστοιχα καλές εικόνες καθώς ο όγκος των παραγόμενων εικόνων πλέον είναι τεράστιος σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν έχει αυξηθεί ανάλογα και το πλήθος των μελλοντικών ιστορικών φωτογραφιών. Δυστυχώς η τεχνολογία δημιουργεί και έπαρση διότι αισθανόμαστε περήφανοι που πατήσαμε ένα κουμπί και έτρεξε ένας αλγόριθμος διορθώνοντας την άγνοια μας για τη τέχνη της φωτογραφίας. Τέλος, σημειώστε ότι για καμία ιστορική φωτογραφία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε κανείς για το με ποια φωτογραφική αυτή βγήκε μιας και το μέσον είναι ουσιαστικά αδιάφορο. Ρώτησαν ποτέ τον DaVinci τι μάρκα πινέλα ή χρώματα χρησιμοποιούσε; Μπροστά στο μεγαλείο της παραγόμενης τέχνης το μέσον ήταν αδιάφορο όπως και η ερώτηση του τίτλου του εν λόγω νήματος.



 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα είπες πολύ ωραια . Ετσι ειναι κ συμφωνώ 100% .

Αλλα .....ναι δεν ξεχωρίζεις . 

Στα social , αυτές παραπάνω , συμπιεσμένες .

Τα αρχεία τα δικα σου , μια χαρά θα ξεχωρίσεις την αξία του καλου εξοπλισμού .

Και ρωτάω . Το κανουμε για τα social ; Το κανουμε για τους άλλους ; 

Ή το κανουμε για εμας ; Καθότι εαν το κανουμε για εμας το καμερακι μου που ακόμα σκοτώνει καθε κινητό εκεί έξω έχει αξία . 

Αλλα ! Σύμφωνω σε οσα ειπες πίσω απο την φιλοσοφία της φωτογραφίας , πριν αρχίσει να βιάζεται από συγκριτικά κ εξοπλισμούς .

 

Υ.γ και εντοπίστηκε το iphone από πολλούς στις 2 , μαζι με εμενα . 

Απλα η 1 ηταν πολύ πιο καλή κ ξεγέλασε .

 

 

Επεξ/σία από georgerapp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 5:36 ΜΜ, psou είπε

Ας κάνουμε ένα μικρό test, τα δεδομένα είναι ότι χρησιμοποιώ Full Frame Sony A7RIII 42mp καθώς και iPhone 12 Pro. Μπορείτε να αντιστοιχήσετε ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή;

 

53 λεπτά πριν, psou είπε

Λοιπόν! Όλες οι φωτογραφίες είναι με το iPhone.

Όταν ξανακάνεις κάποιο τεστ φρόντισε να συμπεριφερθείς ανάλογα. Φιλικά 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, psou είπε

Λοιπόν! Όλες οι φωτογραφίες είναι με το iPhone. Καταρχάς η αναλογία τους είναι 4/3 αντί για 3/2 όπως βγαίνουν από τη Sony A7R III (και τις λοιπές φωτογραφικές aps-c, FF κτλ). Οι δύο πρώτες είναι μακρά έκθεση, 30s διαφορετικές ημέρες από σχεδόν το ίδιο σημείο και με διαφορετικούς φακούς του iPhone. Σε όλες έχει γίνει χρήση φίλτρου Mist που "απλώνει" λίγο τα highlights για να φαίνεται περισσότερο φυσική ενώ αν εξετάσει κανείς τα ιστογράμματα θα δει ότι έχουμε πλήρη τονική κατανομή.

 

θα σου πωσ εγω η εινονα 2 /τα χρωσματα ειναι πιο κορεσμενα
- Αυτό είναι καθαρά θέμα επεξεργασίας μιας και ήθελα να τη τονίσω.


ως μη γνωστης θα πω οτι η πρωτη ειναι γεματη απο τις διαβαθμισεις του χρωματος , η 2 οχι .

και τελος η 3 διακρινω μια οξυτητα μια μαχη για λεπτομερεια καθως επισης κ ο βραχος κατω δεξια που τρωει τον ηλιο μου κανει για κινητο κ οχι για μια πλουσια σε πληροφορια στα λευκα-φωτεινα καμερα .

 

υ.γ ξανα ειδα , ευκολα η 2 κινητο τελικα ! και γενικα αν κ σουπερ ολες η πρωτη ειναι πολυ ανωτερη , καταρχην με χαλαρωσε η θεαση της την ωρα που την εψαχνα !
- Έχουν πλήρες φάσμα τονικότητας χωρίς απώλειες, λάβε υπόψη επίσης ότι βλέπεις συμπιεσμένη αρχεία! Η τελευταία πχ έχει περάσει και από τον αλγόριθμο του Viber μιας και εκεί τη βρήκα ευκαιρη.



τα πιο ρεαλιστικά χρωματα τα εχει η πρωτη φωτογραφία οποτε κατ εμε αυτη ειναι η α7,η δευτερη φωτο ειναι μάλλον το ιδιο προσεγγιστικά κάδρο που τράβηξες με το τηλέφωνο για τη συγκριση.Η τελευταια είναι κι αυτη απο κινητό,εχει πολύ sharpness αλλά δε το δυσκολεψε τοσο στα χρωματα οπως στη δευτερη.
αυτό είναι θέμα επεξεργασίας μιας και η δεύτερη σκόπιμα ήταν λίγο πειραγμένη!

Eικονα 2 + 3 ειναι ΄΄σιγουρα΄΄ απο κινητο

λογο του over sharpness και της κακης λεπτομέρειας που εχουν
- Η λεπτομέρεια αν τις δεις στα 12mp είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική!

Το παραπάνω μικρό πείραμα λοιπόν μας απέδειξε ότι δε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή διότι πλέον η ψαλίδα έχει κλείσει. Οι αλγόριθμοι προκαλούν τους νόμους της οπτικής και επαναπροσδιορίζουν το τοπίο μέχρι να..πέσει ο ήλιος οπότε και τα πράγματα έρχονται στη φυσική τους ισορροπία. Ρεαλιστικά, τα τηλέφωνα πλέον είναι καλύτερα από πολλές απόψεις από φωτογραφικές μηχανές που δημιούργησαν ιστορικές εικόνες του παρελθόντος εξαιρετικής αξίας. Το ότι έχουμε καλύτερα εργαλεία από ποτέ δε σημαίνει ότι παράγουμε αντίστοιχα καλές εικόνες καθώς ο όγκος των παραγόμενων εικόνων πλέον είναι τεράστιος σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν έχει αυξηθεί ανάλογα και το πλήθος των μελλοντικών ιστορικών φωτογραφιών. Δυστυχώς η τεχνολογία δημιουργεί και έπαρση διότι αισθανόμαστε περήφανοι που πατήσαμε ένα κουμπί και έτρεξε ένας αλγόριθμος διορθώνοντας την άγνοια μας για τη τέχνη της φωτογραφίας. Τέλος, σημειώστε ότι για καμία ιστορική φωτογραφία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε κανείς για το με ποια φωτογραφική αυτή βγήκε μιας και το μέσον είναι ουσιαστικά αδιάφορο. Ρώτησαν ποτέ τον DaVinci τι μάρκα πινέλα ή χρώματα χρησιμοποιούσε; Μπροστά στο μεγαλείο της παραγόμενης τέχνης το μέσον ήταν αδιάφορο όπως και η ερώτηση του τίτλου του εν λόγω νήματος.



 

Τα σχόλιά μου για το "πείραμα" είναι τα εξής:

- Οι εικόνες από τελευταία iPhone είναι πράγματι είναι πολύ καλές.

- Την αναλογία των φωτογραφιών δεν την έλαβα υπόψη αφού οι φωτογραφίες είναι επεξεργασμένες.

- Ο τρόπος που "ξεχώρισα" τις 2 εικόνες είναι ο υπερκορεσμός των χρωμάτων και η όχι και τόσο φυσική απεικόνιση της μακράς έκθεσης στη 2η. Η 1η ομολογουμένως με μπέρδεψε, αν κι εξέτασα τις εικόνες σε οθόνη υπολογιστή.

Το συμπέρασμα στο οποίο θα καταλήξω γι' άλλη μια φορά είναι ότι ένα καλό τηλέφωνο βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες, ειδικά με καλό φωτισμό, αλλά πια και με μέτριο. Όμως για κάποιον που τον ενδιαφέρει το άθλημα, η μηχανή είναι καλύτερο, εξειδικευμένο εργαλείο, με το οποίο θα βγάλεις φωτογραφίες που σε πολλές περιπτώσεις δε θα βγουν με κινητό. Επίσης πια με τα ίδια χρήματα που παίρνεις iPhone, παίρνεις καινούρια full frame μηχανή, όπου η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι τρομερή, γι' αυτόν που ενδιαφέρεται.

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Όταν ξανακάνεις κάποιο τεστ φρόντισε να συμπεριφερθείς ανάλογα. Φιλικά 😉

Χαχα, δεν ανέφερα ποτέ ότι χρησιμοποίησα και τις δυο συσκευές για τις παραπάνω φωτό αλλά ότι τις χρησιμοποιώ γενικά.

Πέραν από τη πλάκα, για τη δουλειά μου προφανώς χρησιμοποιώ τις φωτογραφικές αλλά για τις βόλτες, εξορμήσεις κτλ πλέον μόνο το iPhone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Τα σχόλιά μου για το "πείραμα" είναι τα εξής:

- Οι εικόνες από τελευταία iPhone είναι πράγματι είναι πολύ καλές.

- Την αναλογία των φωτογραφιών δεν την έλαβα υπόψη αφού οι φωτογραφίες είναι επεξεργασμένες.

- Ο τρόπος που "ξεχώρισα" τις 2 εικόνες είναι ο υπερκορεσμός των χρωμάτων και η όχι και τόσο φυσική απεικόνιση της μακράς έκθεσης στη 2η. Η 1η ομολογουμένως με μπέρδεψε, αν κι εξέτασα τις εικόνες σε οθόνη υπολογιστή.

Το συμπέρασμα στο οποίο θα καταλήξω γι' άλλη μια φορά είναι ότι ένα καλό τηλέφωνο βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες, ειδικά με καλό φωτισμό, αλλά πια και με μέτριο. Όμως για κάποιον που τον ενδιαφέρει το άθλημα, η μηχανή είναι καλύτερο, εξειδικευμένο εργαλείο, με το οποίο θα βγάλεις φωτογραφίες που σε πολλές περιπτώσεις δε θα βγουν με κινητό. Επίσης πια με τα ίδια χρήματα που παίρνεις iPhone, παίρνεις καινούρια full frame μηχανή, όπου η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι τρομερή, γι' αυτόν που ενδιαφέρεται.

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά οι δυο πρώτες χρειάστηκαν και συγκεκριμένη τεχνική για να βγουν μιας και το iPhone μόνο σε "Night Mode" ξεπερνάει τα 2 sec. To τηλέφωνο είναι ακριβό, ναι, και με τα ίδια χρήματα παίρνεις μτχ full frame με καναν 2 απλούς φακούς αλλά η αξία που βρίσκω στη συσκευή είναι στο πλήθος των πραγμάτων που κάνει πολύ καλά, από τηλέφωνο έως mini tablet και από συσκευή αναπαραγωγής μουσικής, tracking υγείας καθώς και φωτογραφική τσέπης με 3 φακούς. Όπως ανέφερα προσωπικά θεωρώ το μέσον εντελώς αδιάφορο. Έχω μαθητές που μου έρχονται σε workshop με φιλμάτες μηχανές ενώ καμιά φορά βγάζω και εγώ ο ίδιος με κινητό ως απόδειξη του δε χρειάζομαι το ακριβότερο εργαλείο για να δημιουργήσω κάτι αρκεί να ξέρω τι κάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, psou είπε

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά οι δυο πρώτες χρειάστηκαν και συγκεκριμένη τεχνική για να βγουν μιας και το iPhone μόνο σε "Night Mode" ξεπερνάει τα 2 sec. To τηλέφωνο είναι ακριβό, ναι, και με τα ίδια χρήματα παίρνεις μτχ full frame με καναν 2 απλούς φακούς αλλά η αξία που βρίσκω στη συσκευή είναι στο πλήθος των πραγμάτων που κάνει πολύ καλά, από τηλέφωνο έως mini tablet και από συσκευή αναπαραγωγής μουσικής, tracking υγείας καθώς και φωτογραφική τσέπης με 3 φακούς. Όπως ανέφερα προσωπικά θεωρώ το μέσον εντελώς αδιάφορο. Έχω μαθητές που μου έρχονται σε workshop με φιλμάτες μηχανές ενώ καμιά φορά βγάζω και εγώ ο ίδιος με κινητό ως απόδειξη του δε χρειάζομαι το ακριβότερο εργαλείο για να δημιουργήσω κάτι αρκεί να ξέρω τι κάνω.

Εγώ πάλι το κινητό για φωτογραφία το χρησιμοποιώ μόνο από ανάγκη, όταν θέλω να μοιραστώ κάτι άμεσα. Για τις βόλτες μου, όμως, πάντα έχω μια μηχανή, συχνά πολύ φθηνότερη από το κινητό μου, η οποία και καλύτερα αποτελέσματα μου δίνει, αλλά και πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης. Αν δε νιώθω το κλικ στο χέρι μου, δε μου πιάνεται ρε παιδί μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και 'γώ θέλω το "κλικ" μου χρησιμοποιώ αυτό:
https://www.polarprofilters.com/collections/mobile/products/litechaser-pro-iphone12

Που έχει και trigger, mount για τρίποδο, υποδοχή για φίλτρα κτλ! Πολύ καλή κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλω λοιπον κάποιες σκέψεις μου σε σειρά .

Ειδα 3 εικονες απο εναν ανθρωπο που ξέρει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι να κάνει .

Απο iphone .

Κατάφερα "εγω που δεν γνωριζω περα απο την ΑΒ " να εντοπίσω το κινητό κ την οξύτητα της 3 εικονας σε δύο σενάρια . 

 

Από συμπιεσμένα αρχεία .

 

Ενω είχα πατήσει την φλούδα οτι υπηρχε κάμερα μεσα στην τριάδα .

Και το αποτέλεσμα του πειράματος ειναι ...... ότι τα κινητά βγάζουν σαν καλή κάμερα ; 

 

Κατσε γιατι εγω άλλο αποτέλεσμα πήρα !!!! 

 

Βρήκα το κινητό απο εικόνα μύστη κ ειπα το γιατί ! 

 

Βλέπω αντίθετο αποτέλεσμα λοιπόν . 

 

Σαφέστατα αντίθετο συμπέρασμα !!! 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...