Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην Α7 με ποιο φακό έγιναν οι λήψεις ; Μου κάνει εντυπωση που είναι εστιασμένες απο άκρη σε ακρη ή τουλάχιστον ετσι φαίνεται.

Για μενα είναι ολες απο κινητο. Δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι καποια απ ολες τραβηγμενη με την R εκτος κι αν είναι καποιος ευρυγώνιος φακός :-)

 

Επεξ/σία από decentintocerberon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλες οι λήψεις είναι με υπερευρυγώνιους και ευρυγώνιους φακούς. Η χρήση αυτών σε συνδυασμό με κλειστό διάφραγμα δίνει τεράστιο βάθος πεδίου! Επίσης παίζουν και τεχνικές όπως focus stacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο ρεαλιστικά χρωματα τα εχει η πρωτη φωτογραφία οποτε κατ εμε αυτη ειναι η α7,η δευτερη φωτο ειναι μάλλον το ιδιο προσεγγιστικά κάδρο που τράβηξες με το τηλέφωνο για τη συγκριση.

Η τελευταια είναι κι αυτη απο κινητό,εχει πολύ sharpness αλλά δε το δυσκολεψε τοσο στα χρωματα οπως στη δευτερη.

επίσης στις δυο τελευταίες ο ορίζοντας είναι ολόισιος :-)

αν κάνω λάθος ,πολύ δυνατό το κινητο ,κακως κουβαλαω τη φωτογραφικη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 5:36 ΜΜ, psou είπε

Ας κάνουμε ένα μικρό test, τα δεδομένα είναι ότι χρησιμοποιώ Full Frame Sony A7RIII 42mp καθώς και iPhone 12 Pro. Μπορείτε να αντιστοιχήσετε ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή;

Εικόνα 1:
216371325_1650971238440266_3193500534418269014_n.jpg.b37d2caed75a4e63af977357938591af.jpg

Εικόνα 2:
220190139_1654259591444764_5527297316991470249_n.jpg.f96b979416e55ab81d6080aace77f376.jpg

Εικόνα 3:
IMG_8195-Edit1.jpg.038df21b1583c6a6fe746b2b135520e5.jpg

      Βούτυρο στο ψωμί του Νικόλα αν αποκαλυφθεί ότι είναι όλες με κουϊνητό ......... αν και οι εξελίξεις τον υποχρεώνουν να μετονομάσει το νήμα Mirrorles vs Smartphone ......... Νο τάδε ....... αφού για πολλούς οι DSLR πνέουν τα λοίσθια πλέον .......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1η και η 3η μάλλον είναι IPhone. Φαίνονται από τον (πολύ όμορφο) ουρανό.

Να σημειώσω πως σε ακρίβεια χρωμάτων τα IPhone γενικά δεν παίζονται. Αλλά στο golden hour όπως η 1η φωτο πάντα τονίζουν την χρωματική παλέτα του ουρανού. Η πραγματικότητα συνήθως είναι πιο μουντή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Η 1η και η 3η μάλλον είναι IPhone. Φαίνονται από τον (πολύ όμορφο) ουρανό.

Να σημειώσω πως σε ακρίβεια χρωμάτων τα IPhone γενικά δεν παίζονται. Αλλά στο golden hour όπως η 1η φωτο πάντα τονίζουν την χρωματική παλέτα του ουρανού. Η πραγματικότητα συνήθως είναι πιο μουντή.

H μία σου πρόταση ακυρώνει την άλλη, ως συνήθως. Ακρίβεια χρωμάτων σημαίνει ακριβής αναπαράσταση της πραγματικότητας. Όταν "τονίζεις" κάτι, όσο κι αν είναι του γούστου σου, ξεφεύγεις από την πραγματικότητα.

Το δικό μου iphone (11) πετυχαίνει όντως αρκετά ευχάριστα αποτελέσματα και χρωματικά και  γενικά. Αλλά σε σύγκριση με μηχανές ίδιου ή κοντινού κόστους (το κορυφαίο 13 pro max κοστίζει 2000 ευρώ πια), η διαφορά μηχανής από κινητό είναι μεγάλη, και στο χρώμα, και στην οξύτητα και στο δυναμικό εύρος.

Παραθέτω εικόνα από το μπαλκόνι μου, με ελάχιστο πείραγμα. Με sony a7c.

DSC00442-2

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

H μία σου πρόταση ακυρώνει την άλλη, ως συνήθως. Ακρίβεια χρωμάτων σημαίνει ακριβής αναπαράσταση της πραγματικότητας. Όταν "τονίζεις" κάτι, όσο κι αν είναι του γούστου σου, ξεφεύγεις από την πραγματικότητα.

Το δικό μου iphone (11) πετυχαίνει όντως αρκετά ευχάριστα αποτελέσματα και χρωματικά και  γενικά. Αλλά σε σύγκριση με μηχανές ίδιου ή κοντινού κόστους (το κορυφαίο 13 pro max κοστίζει 2000 ευρώ πια), η διαφορά μηχανής από κινητό είναι μεγάλη, και στο χρώμα, και στην οξύτητα και στο δυναμικό εύρος.

Παραθέτω εικόνα από το μπαλκόνι μου, με ελάχιστο πείραγμα. Με sony a7c.

DSC00442-2

 

     Σίγουρα δεν την λες flat με τίποτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

H μία σου πρόταση ακυρώνει την άλλη, ως συνήθως. Ακρίβεια χρωμάτων σημαίνει ακριβής αναπαράσταση της πραγματικότητας. Όταν "τονίζεις" κάτι, όσο κι αν είναι του γούστου σου, ξεφεύγεις από την πραγματικότητα.

Το δικό μου iphone (11) πετυχαίνει όντως αρκετά ευχάριστα αποτελέσματα και χρωματικά και  γενικά. Αλλά σε σύγκριση με μηχανές ίδιου ή κοντινού κόστους (το κορυφαίο 13 pro max κοστίζει 2000 ευρώ πια), η διαφορά μηχανής από κινητό είναι μεγάλη, και στο χρώμα, και στην οξύτητα και στο δυναμικό εύρος.

Παραθέτω εικόνα από το μπαλκόνι μου, με ελάχιστο πείραγμα. Με sony a7c.

DSC00442-2

 

jpg out of the camera ειναι η φωτο?!

Στις 13/9/2021 στις 5:36 ΜΜ, psou είπε

Ας κάνουμε ένα μικρό test, τα δεδομένα είναι ότι χρησιμοποιώ Full Frame Sony A7RIII 42mp καθώς και iPhone 12 Pro. Μπορείτε να αντιστοιχήσετε ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή;

Εικόνα 1:
216371325_1650971238440266_3193500534418269014_n.jpg.b37d2caed75a4e63af977357938591af.jpg

Εικόνα 2:
220190139_1654259591444764_5527297316991470249_n.jpg.f96b979416e55ab81d6080aace77f376.jpg

Εικόνα 3:
IMG_8195-Edit1.jpg.038df21b1583c6a6fe746b2b135520e5.jpg

Eικονα 2 + 3 ειναι ΄΄σιγουρα΄΄ απο κινητο

λογο του over sharpness και της κακης λεπτομέρειας που εχουν

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, psou είπε

Αύριο θα αποκαλύψω τις αντιστοιχίες σχολιάζοντας και τις παρατηρήσεις!

      Προσωπικά δέχομαι την τηλεοπτική αγωνία που μας βάζεις να περάσουμε , όμως πρέπει να μας εξασφαλίσεις μία συγκλονιστική συνέχεια , όσο για το ζήτημα ότι δεν μας προσφέρεις κάτι ενδιάμεσα πχ πατατάκια , αναψυκτικά κλπ ούτε καν διαφημίσεις δλδ ......... ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείς . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

      Προσωπικά δέχομαι την τηλεοπτική αγωνία που μας βάζεις να περάσουμε , όμως πρέπει να μας εξασφαλίσεις μία συγκλονιστική συνέχεια , όσο για το ζήτημα ότι δεν μας προσφέρεις κάτι ενδιάμεσα πχ πατατάκια , αναψυκτικά κλπ ούτε καν διαφημίσεις δλδ ......... ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείς . 

Πατατάκια βάζω εγώ, βάζεις καμία μπύρα;

8 ώρες πριν, bc00l είπε

jpg out of the camera ειναι η φωτο?!

Είναι raw με πείραγμα στην έκθεση στο lightroom και εξαγωγή σε jpeg με 80% ποιότητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα 📱 ανακοινώθηκαν και για μια ακόμα φορά μεγάλωσαν την κυρια κάμερα. Τώρα τραβάνε σε ~f/6,8 ισοδύναμο. Τίποτα που να αφορά σε focus stacking από ότι εγώ άκουσα. Σκοτείνιασαν για να δώσουν περισσότερα mm τον τελε φακό κρατώντας σταθερό το aperture σε mm. 
Φαίνεται πως μεγάλωσαν πολύ την ultrawide κάμερα που έχει πλέον κανονικό σύστημα εστίασης και μπορεί να δουλέψει μακρο (για να δούμε!). 
Μάλλον κράτησαν απείραχτη τη selfie που για εμένα είναι sweet spot. 
 

Ολα καλά αλλά θα προτιμούσα να έμεναν στο f/8. Φαίνεται πως η πίεση από τουςΚινέζους/Κορεάτες είναι μεγάλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Τα νέα 📱 ανακοινώθηκαν και για μια ακόμα φορά μεγάλωσαν την κυρια κάμερα. Τώρα τραβάνε σε ~f/6,8 ισοδύναμο. Τίποτα που να αφορά σε focus stacking από ότι εγώ άκουσα. Σκοτείνιασαν για να δώσουν περισσότερα mm τον τελε φακό κρατώντας σταθερό το aperture σε mm. 
Φαίνεται πως μεγάλωσαν πολύ την ultrawide κάμερα που έχει πλέον κανονικό σύστημα εστίασης και μπορεί να δουλέψει μακρο (για να δούμε!). 
Μάλλον κράτησαν απείραχτη τη selfie που για εμένα είναι sweet spot. 
 

Ολα καλά αλλά θα προτιμούσα να έμεναν στο f/8. Φαίνεται πως η πίεση από τουςΚινέζους/Κορεάτες είναι μεγάλη!

Αναμένουμε δείγματα με αγωνία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...