Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δε θα δώσεις τόσα. Με ~450 παίρνεις ένα IPhone SE καινούργιο. Με ~600 το 11 νομίζω. Με λιγότερα ένα Pixel που βγάζει επίσης καλή φωτογραφία. 
Αλλα για φωτογράφους νομίζω το IPhone πλέον είναι περίπου μονόδρομος. Αν κακομαθεις με FaceTime/IMessage…τέλος!

     Ω ..... ρε ...... ( Ωρέ ) Νικόλα ....... για πάνε δες η φωτογραφική μηχανή που κουβαλάει το όχημα στον Άρη ....... δεν θυμάμαι πως το λένε ......... τι τεχνολογίας είναι ........ πως δεν σε άκουσαν τόσο καιρό να γλυτώσουν ένα κάρο παράδες , χώρια τις έρευνες ........ και δεν τους έκοψε να κοτσάρουν στο μηχάνημα ένα SE ας πούμε ........ 450 ευρώ φίλτατε , όταν το μηνιάτικο του 4ωρου είναι στα 300 ........ μην το πεις πουθενά αλλού ........ εμείς σε ξέρουμε και δεν θα το κάνουμε ζήτημα ......... 

 

 

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Δε θα δώσεις τόσα. Με ~450 παίρνεις ένα IPhone SE καινούργιο. Με ~600 το 11 νομίζω. Με λιγότερα ένα Pixel που βγάζει επίσης καλή φωτογραφία. 
Αλλα για φωτογράφους νομίζω το IPhone πλέον είναι περίπου μονόδρομος. Αν κακομαθεις με FaceTime/IMessage…τέλος!

     Όσο για το φωτογράφους ξέχασε το , δεν φωτογραφίζουν με iPhone , περιστασιακά βγάζουν φωτογραφίες και με iPhone η παραπλήσιο , όπως και στις σχολές φωτογραφίας ακόμη ζητάνε να έχεις μία φωτογραφική μηχανή ......... ούτε αυτοί πήραν μυρωδιά την ύπαρξη των SE .......... αλήθεια πως δεν άνοιξε ακόμη καμία σχολή εξειδικευμένη στην εκμάθηση φωτογραφίας με κινητό ........ πόντος ........ 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, psou είπε

Αγαπητέ, χάνεις λίγο το νόημα. Δεν έθεσα ποτέ θέμα σύγκρισης αλλά αναγνώρισης. Αν έπρεπε να φτιάξω ένα τεστ σύγκρισης θα έπρεπε να είχαμε ακριβώς το ίδιο κάδρο, φωτισμό, ύφος κτλ αλλά δεν έχω χρόνο για να κάνω κάτι τέτοιο προφανώς μιας και έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημα του τίτλου αν διαβάσεις με προσοχή τις αναρτήσεις μου. Η αξία σε κάθε τι βρίσκεται στους ανθρώπους που μπορεί να του την προσδώσουν καθώς εύκολα κανείς μπορεί να πει ότι το τεστ ήταν γελοίο όταν παράλληλα κάποιος άλλος να συνειδητοποίησε αυτό που ήθελα να επικοινωνήσω και άρα να δώσει μεγάλη αξία σε αυτό.  Δε χρειάζεται να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε αλλά όταν κάποιος αφιερώνει λίγο χρόνο για να δείξει κάτι καλό είναι να μη το μηδενίζουμε εκτός και αν είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε εμείς καλύτερα.

Προσωπικά απλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο εκτός και αν μου δοθεί πολύ βολική ευκαιρία.

Αγαπητέ, και στην αναγνώριση ή "αναγνωριστική" δοκιμασία, έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει τουλαχιστον ΜΙΑ φωτό από την dslr και επίσης να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ επεξεργασία.

Αυτό που έκανες λέγεται εξαπάτηση, όχι αναγνώριση. Πρέπει να παραδεχόμαστε τα λάθη μας.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, babisskg είπε

Όσο για το φωτογράφους ξέχασε το , δεν φωτογραφίζουν με iPhone , περιστασιακά βγάζουν φωτογραφίες και με iPhone η παραπλήσιο

Με αστερισκο κανα δυο (πληρωμενες) καμπανιες κλπ με iPhone, μια γυναικα φωτογράφος δεν θυμαμαξ ονομα παρα μονο οτι ηταν γυναικείο, ειχε βγαλει εκθεση/βιβλιο/σειρα τελος πάντων με iPhone. Για το novelty βέβαια του πραγματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Αγαπητέ, και στην αναγνώριση ή "αναγνωριστική" δοκιμασία, έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει τουλαχιστον ΜΙΑ φωτό από την dslr και επίσης να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ επεξεργασία.

Αυτό που έκανες λέγεται εξαπάτηση, όχι αναγνώριση. Πρέπει να παραδεχόμαστε τα λάθη μας.

"Αγαπητέ", το τι θεωρείς εσύ υποχρεωτικό μου είναι εντελώς αδιάφορο, ιδιαίτερα όταν κάνω κάτι κυρίως για πλάκα. Αν θες να ξέρεις, επεξεργασία υπάρχει πάντα, από τα coatings του φακού, τη παραμόρφωση, τον τύπο του αισθητήρα, τον αλγόριθμο μετατροπής της εικόνας σε ψηφιακή πληροφορία, τις ρυθμίσεις, το προφίλ χρώματος, την ανάγνωση του αρχείου από το λογισμικό επεξεργασίας, τον τύπο αρχείου που σώζεται και ένα σωρό άλλα πράματα που προφανώς αγνοείς. Οπότε, όταν εσύ πατάς το κουμπάκι να βγάλεις μια φώτο με μια dslr αποδέχεσαι και όλες τις αποφάσεις που πήραν οι κατασκευαστές πριν από εσένα για εσένα. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα κινητό απλά σε πολλαπλάσιο βαθμό. Για να στο πω και λίγο πιο απλά, ο όρος "καμία" επεξεργασία δεν υφίσταται καθώς η διαδικασία μετατροπής του φωτός σε ψηφιακή πληροφορία που προσπίπτει στο φακό και διοχετεύεται στον αισθητήρα είναι κάτι προκαθορισμένο και εξ ορισμού προϊόν επεξεργασίας.

Το να κατηγορείς για "εξαπάτηση" το βρίσκω τραγικό και τύποι σαν εσένα είναι και ο βασικός λόγος που δε βλέπεις να γράφουν τις απόψεις τους άνθρωποι του χώρου της φωτογραφίας αλλά ίσως έχει ενδιαφέρον να μάθεις ότι οι αναγνωρισμένοι του χώρου απλά γελάνε με αυτά για τα οποία γίνονται λόγοι διαμάχης.

Πρέπει να παραδεχόμαστε τα λάθη μας, ναι, όταν αυτά υφίστανται και ως εκ τούτου αν πιστεύεις ότι έκανα λάθος μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο ετοιμάζοντας ένα πλήρες συγκριτικό με επιστημονική τεκμηρίωση ή απλά να αποδεχτείς ότι το δικό σου σχόλιο είναι λάθος και υπερβολικό. Αν δεν είσαι σε θέση να κάνεις εσύ μια καλύτερη σύγκριση από εμένα τότε δεν είσαι άξιος να με κρίνεις οπότε η άποψη σου όπως προανέφερα είναι παγερά αδιάφορη και άρα εσύ μας εξαπατάς με τις επιβαλλόμενες απόψεις σου για τις οποίες αυταπόδεικτα δε μπορείς να κάνεις επίκληση στην αυθεντία.

Αν έχεις απορίες μπορώ να σε παραπέμψω σε σχετική βιβλιογραφία για να τις λύσεις και να επανέλθεις με σαφή επιχειρήματα και όχι μάγκικες αερολογίες με κατηγορητήριο από το καναπέ.





 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Με αστερισκο κανα δυο (πληρωμενες) καμπανιες κλπ με iPhone, μια γυναικα φωτογράφος δεν θυμαμαξ ονομα παρα μονο οτι ηταν γυναικείο, ειχε βγαλει εκθεση/βιβλιο/σειρα τελος πάντων με iPhone. Για το novelty βέβαια του πραγματος. 

    Απολύτως δεκτόν , άλλωστε ποτέ κανείς μας δεν απέρριψε την συνδυαστική χρήση κινητού για φωτογραφία . Το έχουμε δηλώσει , ανεβάζουμε και φωτογραφίες φυσικά . 

    Ένας από τους λόγους που ανοίχτηκε το νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " ώστε να υπάρχει κάτι πιο ουσιαστικό για όσους ενδιαφέρονται για την φωτογραφία αυτή καθεαυτή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαπάτηση , ίσως είναι βαρύς χαρακτηρισμός. Μια παραπλάνηση υπάρχει όμως , χωρίς να καταλογίζει κάποιος οποιοδήποτε δόλο ή ανηθικότητα . Αν βάλω  φωτογραφίες και ρωτάω , ποιές είναι με dslr και ποιες με φιλμ 35mm  και διάφοροι με καλή πρόθεση δίνουν απαντήσεις  και μετά τους πω , χάσατε οι μισές είναι με 120 φιλμ και οι άλλες με 4Χ5 ,  τους την έχω φέρει λίγο όπως και να έχει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πεταξα καρδια κ στους 2 . 

Κατάλαβα τι εκανε ο psou κ φυσικά οτι η φιλοσοφία του ειναι σωστή .

Αλλα κ ένιωσα να με αδειάζει καθότι έψαξα για κάμερα ενω δεν υπήρχε κ μεσα μου καμια δε με γέμισε για την α7 , αλλα το έριξα στην συμπίεση .

Μιλάω για ποιότητα όχι κάδρο .

Ηταν κ οι 3 Γ@Μ@ΤΕΣ κ ποτε δε θα τις βγάλω εγω .

 

 

Τι θελω να πω όμως .

ΤΟ ΝΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ .

ειναι ιεροσυλία , εχω φιλο δίπλα μου 10 ωρες την ημέρα με s21u κ πολύ καλο φιλαράκι επίσης με iphone 11 .

Δε θα βγουμε τυφλοί , δεν λεω είμαι γνώστης. Ισα ισα είμαι άσχετος .

Αλλα ΒΛΕΠΩ , δοξα τον θεο .

Πως να το κανουμε δηλαδή ; 

Ειναι κακο νημα με κακό τίτλο κ ειμαι εδώ καθαρά λόγο ανωμαλίας !!!

 

Τα νηματα που πρεπει να υπάρχουν ειναι .

Δείξτε τις φωτογραφίες σας - όμορφα πράγματα υπεροχο νήμα .

Κ αλλα με βάση την φωτογραφία .

 

Νημα με κάμερες , περί φακών τεχνικές εικονες δείγματα , απείραχτα για το hw κ edit για την γνώση κ τα λάθη κ ανταλλαγή απόψεων .

 

Για κινητά , νημα με απείραχτα δείγματα για την επιλογή κ βοήθεια αγοράς κάποιου .

 

Και ενα ακομα για κινητά με edit κ ανθρώπους που θελουν να μάθουν απο αυτούς που τα ταβανιαζουν κ σου κρεμάνε τα σαγόνια απο τις εικονες τους .

 

Υπάρχουν τετοια νήματα . 

Όμορφα , ξεχωριστά , αγαπημένα .

 

Ε δε μπορει να υπαρχει vs !!! 

Οχι ρε παιδια ! Τους νιώθω τους κατόχους εξοπλισμού με εργαλεία του χώρου .

 

Δηλαδή καπου σε κάνει κακό !!!

Δεν υπάρχει vs , είναι άτοπο !!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Βέβαια τη μηχανή ένας χομπίστας δε θα την κάνει ποτέ απόσβεση, ενώ το κινητό θα το κάνουν, όσοι το χρησιμοποιούν ως εργαλείο τουλάχιστον.

Αυτό είναι το κινητό για μένα, ένα εργαλείο δουλειάς που τυχαίνει να βγάζει και φωτογραφίες. Ενώ η μηχανή και η "φωτογραφία" είναι το χόμπι μου.

Εργαλείο δουλειάς το κινητό , δεν είναι ούτε για έναν στους χίλιους από τους κατόχους που βλέπουμε έξω .  Ειδικά τα κινητά των 1500€ ευρώ . Γιατί για φωτογραφική χρήση , γίνεται αναφορά σε τέτοια κινητά , των 1500€ . Ακόμη και έτσι , όσοι θέλουν το κινητό για δουλειά , σε ποσοστό 90% θα κάνουν τη δουλειά τους με κινητό των 150€ . Δεν θα χρειαστούν των 1500€ . Η μόδα όμως και το lifestyle, θεωρεί φυσιολογικό να υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες κινητών των 1500€ , ενώ θεωρεί "περίεργο" όποιον παίρνει φωτογραφική των 1500€ . Από τέτοιες μόδες και lifestyle  , προσπαθώ να μένω όσο γίνεται πιο μακριά.  

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εξαπάτηση , ίσως είναι βαρύς χαρακτηρισμός. Μια παραπλάνηση υπάρχει όμως , χωρίς να καταλογίζει κάποιος οποιοδήποτε δόλο ή ανηθικότητα . Αν βάλω  φωτογραφίες και ρωτάω , ποιές είναι με dslr και ποιες με φιλμ 35mm  και διάφοροι με καλή πρόθεση δίνουν απαντήσεις  και μετά τους πω , χάσατε οι μισές είναι με 120 φιλμ και οι άλλες με 4Χ5 ,  τους την έχω φέρει λίγο όπως και να έχει .

     Καμία παραπλάνηση δεν υπήρξε και φυσικά ούτε καν πρόθεση , το τεστ δόθηκε εξαρχής με στόχο να θέσει κάποια πράγματα στην σωστή τους βάση , πως μπορείτε και με κινητό να πετύχετε αξιόλογα αποτελέσματα φυσικά υπό όρους , τεχνικούς και άλλους . Κι' εγώ πήρα μέρος στο τέστ , καταλαβαίνοντας ότι κάπου αλλού το πάει , όχι όμως για να γελάσει σε βάρος κανενός . Φαινόταν από τις φωτογραφίες και πως τις είχε στημένες . Η τρίτη μάλιστα ήταν επιτηδευμένα οξυμένη σε σχέση με τις δύο πρώτες .

     Πουθενά δεν ανέφερε πως είναι υπέρ του ενός η του άλλου η του παράλλου μέσου . Προσωπικά αυτό εισέπραξα .

      Αν διαβάσετε προσεκτικά τις δηλώσεις του , θα δείτε ότι είναι τελικά υπέρ της φωτογραφίας , δίνοντας χώρο και για εναλλακτικά μέσα και τεχνικές .

    Ίσως προσπάθησε να εξομαλύνει το έργο με τίτλο DSLR vs κλπ κλπ ....... εκείνος γνωρίζει βέβαια . 

    Φυσικά οι κορώνες ( όχι δικές σου ) δεν ήταν δυνατόν να αποφευχθούν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εξαπάτηση , ίσως είναι βαρύς χαρακτηρισμός. Μια παραπλάνηση υπάρχει όμως , χωρίς να καταλογίζει κάποιος οποιοδήποτε δόλο ή ανηθικότητα . Αν βάλω  φωτογραφίες και ρωτάω , ποιές είναι με dslr και ποιες με φιλμ 35mm  και διάφοροι με καλή πρόθεση δίνουν απαντήσεις  και μετά τους πω , χάσατε οι μισές είναι με 120 φιλμ και οι άλλες με 4Χ5 ,  τους την έχω φέρει λίγο όπως και να έχει .

Παραπλάνηση θα υπήρχε αν σας έκανα να πιστέψετε κάτι αναληθές. Η ορθή απάντηση ήταν μέσα στο σύνολο των ενδεχόμενων απαντήσεων και όχι έξω από αυτό. Δηλαδή, δε ζήτησα να αναγνωρίσετε κάτι που δεν υφίσταται αλλά το αντίθετο. Επίσης, το όλο "τεστάκι" έγινε κυρίως για πλάκα με μια δόση αλήθειας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, psou είπε

Παραπλάνηση θα υπήρχε αν σας έκανα να πιστέψετε κάτι αναληθές. Η ορθή απάντηση ήταν μέσα στο σύνολο των ενδεχόμενων απαντήσεων και όχι έξω από αυτό. Δηλαδή, δε ζήτησα να αναγνωρίσετε κάτι που δεν υφίσταται αλλά το αντίθετο. Επίσης, το όλο "τεστάκι" έγινε κυρίως για πλάκα με μια δόση αλήθειας. :)

Παραπλάνηση, ή όπως θες πες το, υπήρχε. Να το πω αλλιώς, εγώ θεώρησα δεδομένο ότι υπάρχει φωτογραφία με μηχανή και την αναζήτησα. Το γεγονός ότι πίστεψα πως μια εικόνα από κινητό θα μπορούσε να είναι από high end μηχανή, έστω κι αν εν μέρει οφείλεται στο λάθος συλλογισμό μου, με έκανε να δω πως τα πράματα δεν είναι τόσο μονόπλευρα όσο πίστευα. Συνεπώς το τεστ για μένα πέτυχε διάνα το σκοπό του.

Τέλος για όσους λένε ότι την κάνεις τη δουλειά με κινητό 150 ευρώ, όχι δεν την κάνεις. Όταν το ζητούμενο είναι η αξιοπιστία και η ασφάλεια, θα πάρεις το καλύτερο, για μένα iphone απλό (όχι pro). Όταν κυριολεκτικά βγάζεις όλο σου το εισόδημα μέσα από το τηλέφωνο, είναι εργαλείο, και θες το καλύτερο. Για να μην αναρωτιέστε είμαι έμπορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Παραπλάνηση, ή όπως θες πες το, υπήρχε. Να το πω αλλιώς, εγώ θεώρησα δεδομένο ότι υπάρχει φωτογραφία με μηχανή και την αναζήτησα. Το γεγονός ότι πίστεψα πως μια εικόνα από κινητό θα μπορούσε να είναι από high end μηχανή, έστω κι αν εν μέρει οφείλεται στο λάθος συλλογισμό μου, με έκανε να δω πως τα πράματα δεν είναι τόσο μονόπλευρα όσο πίστευα. Συνεπώς το τεστ για μένα πέτυχε διάνα το σκοπό του.

Τέλος για όσους λένε ότι την κάνεις τη δουλειά με κινητό 150 ευρώ, όχι δεν την κάνεις. Όταν το ζητούμενο είναι η αξιοπιστία και η ασφάλεια, θα πάρεις το καλύτερο, για μένα iphone απλό (όχι pro). Όταν κυριολεκτικά βγάζεις όλο σου το εισόδημα μέσα από το τηλέφωνο, είναι εργαλείο, και θες το καλύτερο. Για να μην αναρωτιέστε είμαι έμπορος.

Εξαρτάται τι εννοούμε εργαλείο δουλειάς. Για την δική μου χρειάζομαι ένα που να κάνει τηλέφωνα (οπότε και dummy ) κάνει τη δουλειά αλλά θέλω να μπορεί να τραβήξει και επιεικως καλές φωτό (οπότε οτιδήποτε πλέον στα 300 πάνω κάτω ) κάνει τη δουλειά, θέλω και τέλειο gps και μεγάλη μπαταρία καθώς όλη μέρα στο δρόμο.  

Είχα ανά καιρούς εταιρικά τόσο χψ samsung, lg, sony όσο και iphone. Το ίδιο μου φαινόταν όσον αφορά την δουλειά. Όλα την ίδια εμπειρία είχαν. Το τι θα επερνα εγώ για πρωσοπικη χρήση είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Επεξ/σία από primeragt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Παραπλάνηση, ή όπως θες πες το, υπήρχε. Να το πω αλλιώς, εγώ θεώρησα δεδομένο ότι υπάρχει φωτογραφία με μηχανή και την αναζήτησα. Το γεγονός ότι πίστεψα πως μια εικόνα από κινητό θα μπορούσε να είναι από high end μηχανή, έστω κι αν εν μέρει οφείλεται στο λάθος συλλογισμό μου, με έκανε να δω πως τα πράματα δεν είναι τόσο μονόπλευρα όσο πίστευα. Συνεπώς το τεστ για μένα πέτυχε διάνα το σκοπό του.

Τέλος για όσους λένε ότι την κάνεις τη δουλειά με κινητό 150 ευρώ, όχι δεν την κάνεις. Όταν το ζητούμενο είναι η αξιοπιστία και η ασφάλεια, θα πάρεις το καλύτερο, για μένα iphone απλό (όχι pro). Όταν κυριολεκτικά βγάζεις όλο σου το εισόδημα μέσα από το τηλέφωνο, είναι εργαλείο, και θες το καλύτερο. Για να μην αναρωτιέστε είμαι έμπορος.

Καλα γενικα το οτι μπερδευτηκαμε ήταν κυριως στο οτι απο τα 12mp και τα 24mp ειδαμε 3 εικονες σε resize του 1mp ...

Αν ηταν φουλ αναλυση θα εβλεπες την διαφορα κατευθείαν σε οθόνη υπολογιστή χωρις καν να κανεις ζοομ ιν. 

Αν και ειμαι κατοχος νεου καλου κινητου, δυστυχώς δεν πιανει ουτε dslr 15ετιας η ποιότητα του κινητού μου.

Η Olympus e410 με τον κιτ φακο που ειχα, εβγαζε καλυτερα από αυτο το κινητό που κόστιζε 1000+ ευρω πέρσυ.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickolas είπε

Eγω πάντως όταν είδα στα Public σε περίοπτη θέση μεταχειρισμένο IPhone 6 στα 139 ευρώ έμεινα. Αλλά είναι η πραγματικότητα. Έχουμε iPhone 13 αλλά εμπορικά ενδιαφέρει ένα μεγάλο και περίφημο κατάστημα της Αθήνας, ίσως το πιο ακριβό real estate της χώρας, η πώληση μεταχειρισμένου κινητού 7 γενιές πίσω!

Βγαλε μια δυσκολη νυχτερινη ληψη με αιφον 6 και μετα ανεβααε την εδω...εαν δε ντρεπεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβαζω εγω τρεις απο την olympus410 με κιτ φακο,

1η dslr δεν ηξερα και πολλα, ουτε απο τις ρυθμισεις της.

Μοντελο 2007 ;)

.jpg straight out of camera, χωρις edit

 

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg

 

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg

 

 

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg

 

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...