Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κ χρόνια mobile photographer, έχω μείνει για πρώτη φορά 2 κ  χρόνια στο s10 plus διότι μετά από crop μηχανή πήγα σε full frame με δυνατούς φακούς.. 

Βγάζω mllky way σε πίσσα σκοτάδι κ ο Sigma art f1. 4 το κάνει μέρα το περιβάλλον.. 

Ο τηλεφακός Sigma που έχω 150-600 με + αντάπτορα για πιο μακρινή λήψη. Βγάζω άγρια ζωή κτλ  Macro φακός που βλέπεις τους ορχεις των ζουζουνιων χα 😂 

Ναι προφανώς θα ρίξεις πολλά λεφτά 💸  αλλά δεν γίνεται να τα κάνεις όλα αυτά με κανένα κινητό.. Αν κ τα smartphone τα αγαπώ που είναι υπολογιστές τσέπης.. Αλλά είναι για selfie κ για καθημερινή βόλτα ή για κοντινό τοπίο είναι κομπλέ...  

Στο θέμα του τεστ έπρεπε να μπει έστω ΜΙΑ  με την Sony για να γίνει κάποια σύγκριση διότι τώρα απλά έψαχναν οι άνθρωποι δίχως λόγο να βρουνε διαφορές ενώ ήταν από το κινητό όλες... 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Για να βαλω λοιπον κάποιες σκέψεις μου σε σειρά .

Ειδα 3 εικονες απο εναν ανθρωπο που ξέρει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι να κάνει .

Απο iphone .

Κατάφερα "εγω που δεν γνωριζω περα απο την ΑΒ " να εντοπίσω το κινητό κ την οξύτητα της 3 εικονας σε δύο σενάρια . 

 

Από συμπιεσμένα αρχεία .

 

Ενω είχα πατήσει την φλούδα οτι υπηρχε κάμερα μεσα στην τριάδα .

Και το αποτέλεσμα του πειράματος ειναι ...... ότι τα κινητά βγάζουν σαν καλή κάμερα ; 

 

Κατσε γιατι εγω άλλο αποτέλεσμα πήρα !!!! 

 

Βρήκα το κινητό απο εικόνα μύστη κ ειπα το γιατί ! 

 

Βλέπω αντίθετο αποτέλεσμα λοιπόν . 

 

Σαφέστατα αντίθετο συμπέρασμα !!! 

 

 

Το συμπέρασμα είναι ότι μπορείς να βγάλεις εξαιρετικές φωτογραφίες με οποιοδήποτε μέσο. Ειδικότερα, σε χαμηλές αναλύσεις και μικρές εκτυπώσεις πίστεψέ με υπό συνθήκες δε βλέπεις τεράστιες διαφορές. Γενικά βλέπουμε πιο συχνά αυτό που θέλουμε να δούμε, σκέψου πόσα άσπρα αυτοκίνητα βλέπεις στο δρόμο, είναι τελικά περισσότερα από τα κόκκινα ή μετρήσαμε μόνο τα άσπρα που θέλαμε;

1 ώρα πριν, Tresorikos είπε

Αν κ χρόνια mobile photographer, έχω μείνει για πρώτη φορά 2 κ  χρόνια στο s10 plus διότι μετά από crop μηχανή πήγα σε full frame με δυνατούς φακούς.. 

Βγάζω mllky way σε πίσσα σκοτάδι κ ο Sigma art f1. 4 το κάνει μέρα το περιβάλλον.. 

Ο τηλεφακός Sigma που έχω 150-600 με + αντάπτορα για πιο μακρινή λήψη. Βγάζω άγρια ζωή κτλ  Macro φακός που βλέπεις τους ορχεις των ζουζουνιων χα 😂 

Ναι προφανώς θα ρίξεις πολλά λεφτά 💸  αλλά δεν γίνεται να τα κάνεις όλα αυτά με κανένα κινητό.. Αν κ τα smartphone τα αγαπώ που είναι υπολογιστές τσέπης.. Αλλά είναι για selfie κ για καθημερινή βόλτα ή για κοντινό τοπίο είναι κομπλέ...  

Στο θέμα του τεστ έπρεπε να μπει έστω ΜΙΑ  με την Sony για να γίνει κάποια σύγκριση διότι τώρα απλά έψαχναν οι άνθρωποι δίχως λόγο να βρουνε διαφορές ενώ ήταν από το κινητό όλες... 

Στο θέμα του τεστ δεν υπήρχαν κανόνες μιας και το έκανα για πλάκα. Θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να βάλω μια από τη Sony και να τη κάνω να δείχνει χειρότερη και από κινητό δεκαετίας αλλά δεν ήταν αυτό το νόημα. Εστιάζουμε πολύ στην τεχνική αρτιότητα ως προς τη καθαρότητα, τη τονικότητα κτλ αλλά η φωτογραφία είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτό. Γαλαξία και άγρια ζωή ακόμα δε μπορείς να βγάλεις με κινητό αλλά στο μέλλον δε μπορούμε να ξέρουμε αν θα συνεχίσει να είναι έτσι. Σκέψου επίσης ότι πριν από 20 χρόνια με ψηφιακή δε μπορούσες να βγάλεις ούτε Milky Way ούτε και Wild life εκτός και αν για το 2ο ήσουν εξαιρετικά εκπαιδευμένος στην χειροκίνητη εστίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vs_skg είπε

Ακομα υπαρχει αυτο το νημα; Τον απεθαντο εχει; Για να μην ψαχνω καμια δεν ξερω ποσες σελίδες, καμια φωτο εβαλε ο Νικολακης η οχι ακομα;; 

      Το νήμα ζεί και βασιλεύει , τώρα μάλιστα με τις τελευταίες σημερινές εξελίξεις , βλέπω να ξεδιπλώνονται νέες στιγμές δόξας και μεγαλείου .

      Το τεστ με τις φωτογραφίες που έθεσε ο @psou , είναι βούτυρο στο ψωμί του .

      

     

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, psou είπε

Το συμπέρασμα είναι ότι μπορείς να βγάλεις εξαιρετικές φωτογραφίες με οποιοδήποτε μέσο. Ειδικότερα, σε χαμηλές αναλύσεις και μικρές εκτυπώσεις πίστεψέ με υπό συνθήκες δε βλέπεις τεράστιες διαφορές. Γενικά βλέπουμε πιο συχνά αυτό που θέλουμε να δούμε, σκέψου πόσα άσπρα αυτοκίνητα βλέπεις στο δρόμο, είναι τελικά περισσότερα από τα κόκκινα ή μετρήσαμε μόνο τα άσπρα που θέλαμε;

Στο θέμα του τεστ δεν υπήρχαν κανόνες μιας και το έκανα για πλάκα. Θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να βάλω μια από τη Sony και να τη κάνω να δείχνει χειρότερη και από κινητό δεκαετίας αλλά δεν ήταν αυτό το νόημα. Εστιάζουμε πολύ στην τεχνική αρτιότητα ως προς τη καθαρότητα, τη τονικότητα κτλ αλλά η φωτογραφία είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτό. Γαλαξία και άγρια ζωή ακόμα δε μπορείς να βγάλεις με κινητό αλλά στο μέλλον δε μπορούμε να ξέρουμε αν θα συνεχίσει να είναι έτσι. Σκέψου επίσης ότι πριν από 20 χρόνια με ψηφιακή δε μπορούσες να βγάλεις ούτε Milky Way ούτε και Wild life εκτός και αν για το 2ο ήσουν εξαιρετικά εκπαιδευμένος στην χειροκίνητη εστίαση.

Οταν δίνεις 3 χιλιάρικα κ 5 χιλιάρικα για να πάρεις σώμα ff κ τέτοιους φακούς.. Μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να τα βάλουν σε ένα κινητό ακόμα κ των 1200 ευρώ... Αν κ θα ήταν βολικό... Δεν γίνεται μια σταλιτσα φακός να φτάσεις τα 850 mm η τα 1200 mm που έχω με τον τηλεφακό σε κροπ.. Προφανώς κ δεν έχω καμία διάθεση για vs χειρότερη εννοείται θα μπορούσες να τη δώσεις με τη Sony...εγω όμως θέλω να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό με μια ληξψ9με τη Sony κ την καλύτερη σου λήψη με το κινητό σου κ να κάτσω να συγκρίνω σε μεγάλη οθόνη κ όχι στο κινητό .. Καλά δεν μιλάω για τεράστια εκτύπωση εκεί θα χάσει κ πάλι το κινητό..

Είπαμε το κινητό είναι προέκταση μας είναι τέρμα βολικό...  Ο τηλεφακός μ με την ff μ είναι 3 κιλά βάλε όλα μαζί στην πλάτη μ αλλά δεν μ είναι ποτέ βάρος.... Ναι για να βγάλω τα ανηψια μ στον καφέ, η ότι μ τραβήξει την προσοχή κ το κινητό μια χαρά είναι φυσικά κ μπορείς να πάρεις όμορφες λήψεις για όποιον ξέρει να το δουλέψει κ για τοπίο ...

Αλλα είναι πολύ πίσω σε πολλά πράγματα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Το νήμα ζεί και βασιλεύει , τώρα μάλιστα με τις τελευταίες σημερινές εξελίξεις , βλέπω να ξεδιπλώνονται νέες στιγμές δόξας και μεγαλείου .

      Το τεστ με τις φωτογραφίες που έθεσε ο @psou , είναι βούτυρο στο ψωμί του .

      

     

πως ειναι βουτυρο στο ψωμι του νικολα ; 

νομιζω περιεγραψε λιγο πως τις εβγαλε κ βγαζεις ενα συμπερασμα τι γνωριζει ο psou .

οποτε ακυρο το συμπερασμα στα μετρα του νικολα .

 

@psou εχω εκτυπωσει καμβαδες σε τοιχο απο κινητα και οχι iphone , οπως κ απο φθηνη compact των παλιων καιρων . καταλαβαινω τι σημαινει ο ορος φωτογραφια .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και είναι καλή ευκαιρία περί κινητών και αστροφωτογραφίας η εικόνα στο παρακάτω link  είναι απο κινητό (stack-αρισμένες εικόνες βέβαια όχι μονή λήψη). Δεν θυμάμαι αν είναι κλειστό το group στο facebook. Σε περίπτωση που είναι την βάζω και σαν αρχείο αν και μάλλον χάνει ακόμα περισσότερο. Ωστόσο δεδομένης της συσκευής παραμένει εντυπωσιακή.  (όχι δική μου)

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10225153840169030&set=gm.2812847358954747

 

 

210990650_10225153840209031_3525856166452370529_n (1).jpg

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά «εκδημοκρατίζουν» την φωτογραφία. Πλέον όλοι έχουν το μέσο που δεν περιορίζεται σε κάποιου είδους ωφελημενη ολιγαρχία. Το ότι κάποιοι το βρίσκουν προσβλητικό αυτό το βρισκω διασκεδαστικό και αν θέλετε για αυτό επέμεινα τόσο σε αυτό το θέμα από την πλευρά μου. 

Γενικοτερα το κινητό κατά τη γνώμη μου είναι η σημαντικότερη εξέλιξη μετά τη βιομηχανική επανάσταση. Ακόμα και στο Αφγανιστάν δίνει σε κάποιον πληροφόρηση αλλά και φωνή. Θα καταφέρει ο,τι δεν έχουν καταφέρει πολέμοι!

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις!  Και εμεις βρίσκαμε διασκεδαστικό που επέμενες οτι τα τηλέφωνα μπορουν να φτασουν cameras, Ενας μεγάλος λογος που ειναι τοσο δημοφιλές το τοπικ αυτο :)

Αντε να πάμε για καφε όλοι μαζι να τρολλαριστουμε, με τις καμερες και τα κινητα στα χερια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, bc00l είπε

κοιτα να δεις!  Και εμεις βρίσκαμε διασκεδαστικό που επέμενες οτι τα τηλέφωνα μπορουν να φτασουν cameras, Ενας μεγάλος λογος που ειναι τοσο δημοφιλές το τοπικ αυτο :)

Αντε να πάμε για καφε όλοι μαζι να τρολλαριστουμε, με τις καμερες και τα κινητα στα χερια.

       Αύριο όλοι στην πλατεία Αριστοτέλους , Θεσσαλονίκη ......... 

44 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τα κινητά «εκδημοκρατίζουν» την φωτογραφία. Πλέον όλοι έχουν το μέσο που δεν περιορίζεται σε κάποιου είδους ωφελημενη ολιγαρχία. Το ότι κάποιοι το βρίσκουν προσβλητικό αυτό το βρισκω διασκεδαστικό και αν θέλετε για αυτό επέμεινα τόσο σε αυτό το θέμα από την πλευρά μου. 

Γενικοτερα το κινητό κατά τη γνώμη μου είναι η σημαντικότερη εξέλιξη μετά τη βιομηχανική επανάσταση. Ακόμα και στο Αφγανιστάν δίνει σε κάποιον πληροφόρηση αλλά και φωνή. Θα καταφέρει ο,τι δεν έχουν καταφέρει πολέμοι!

       Εκδημοκρατισμός , ωφελημένες ολιγαρχίες , Αφγανιστάν .......... περίμενα πολύ περισσότερα ......... αποχωρώ απογοητευμένος ......... χλιαρά πράγματα ......... πάνε οι παλιές καλές μέρες ......... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχώς Μπάμπη πέφτει λιγο μακριά για εμενα :D ειμαι Αθήνα. Και τι δεν θα εδινα για λίγο τσουρέκι με σοκολάτα μετα απο 2-3 καλαμακια :D

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bc00l είπε

δυστυχώς Μπάμπη πέφτει λιγο μακριά για εμενα :D ειμαι Αθήνα. Και τι δεν θα εδινα για λίγο τσουρέκι με σοκολάτα μετα το... καλαμακι :D

    Είστε πάντα ευπρόσδεκτοι , όπως ο Βαγγέλης που ήρθε , με βρήκε , κάναμε την πρωινή βόλτα , ήπιαμε καφέ , τα έπαιξε ο φακός στην δική μου μηχανή .......... 🤣🤣🤣 ........ όποτε σας φέρει ο δρόμος το λέτε ........

2 λεπτά πριν, bc00l είπε

δυστυχώς Μπάμπη πέφτει λιγο μακριά για εμενα :D ειμαι Αθήνα. Και τι δεν θα εδινα για λίγο τσουρέκι με σοκολάτα μετα απο 2-3 καλαμακια :D

      Εντάξει , για το τσουρέκι ....... παντού υπάρχει ένας μύθος .......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

πως ειναι βουτυρο στο ψωμι του νικολα ; 

νομιζω περιεγραψε λιγο πως τις εβγαλε κ βγαζεις ενα συμπερασμα τι γνωριζει ο psou .

οποτε ακυρο το συμπερασμα στα μετρα του νικολα .

 

@psou εχω εκτυπωσει καμβαδες σε τοιχο απο κινητα και οχι iphone , οπως κ απο φθηνη compact των παλιων καιρων . καταλαβαινω τι σημαινει ο ορος φωτογραφια .

 

 

Δεν επικαλέστηκα το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Μιας και είναι καλή ευκαιρία περί κινητών και αστροφωτογραφίας η εικόνα στο παρακάτω link  είναι απο κινητό (stack-αρισμένες εικόνες βέβαια όχι μονή λήψη). Δεν θυμάμαι αν είναι κλειστό το group στο facebook. Σε περίπτωση που είναι την βάζω και σαν αρχείο αν και μάλλον χάνει ακόμα περισσότερο. Ωστόσο δεδομένης της συσκευής παραμένει εντυπωσιακή.  (όχι δική μου)

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10225153840169030&set=gm.2812847358954747

 

 

210990650_10225153840209031_3525856166452370529_n (1).jpg

αυτη η εικονα ειναι προϊόν βαρυτατης επεξεργασιας παντως

 

Για να συνεισφερω με κατι καινουργιο απο την τελευταια φορα που.. τα είπαμε, να πω οτι φωτο απο το Iphone 12 pro της κοπελας μου δεν βλέπονται απο το πολυ sharpening... Αφου και η ιδια, οντας φανατικο φανγκιρλ, αναγκαστηκε να το παραδεχτει. Και δεν "κλείνει" καν, παρα μονο αμα πας σε raw, που και κει δεεεεν.. γενικα μια απογοητευση. 

Προσωπικά με Oneplus 9 pro, επισης μια μετριοτητα... 

Σε αλλα νεα, η A7C εξαιρετικη😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Τα κινητά «εκδημοκρατίζουν» την φωτογραφία. Πλέον όλοι έχουν το μέσο που δεν περιορίζεται σε κάποιου είδους ωφελημενη ολιγαρχία. Το ότι κάποιοι το βρίσκουν προσβλητικό αυτό το βρισκω διασκεδαστικό και αν θέλετε για αυτό επέμεινα τόσο σε αυτό το θέμα από την πλευρά μου. 

Γενικοτερα το κινητό κατά τη γνώμη μου είναι η σημαντικότερη εξέλιξη μετά τη βιομηχανική επανάσταση. Ακόμα και στο Αφγανιστάν δίνει σε κάποιον πληροφόρηση αλλά και φωνή. Θα καταφέρει ο,τι δεν έχουν καταφέρει πολέμοι!

Τι συνέβη; Πέρασε κανένα ελαφρύ εγκεφαλικό ή το έριξε στο χόρτο;;

Που είναι ο άλλος;;; Εκείνος που έλεγε να πετάξουμε τις dslr;;

Πάω να πιω τον καφέ της παρηγοριάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vs_skg είπε

αυτη η εικονα ειναι προϊόν βαρυτατης επεξεργασιας παντως

 

Για να συνεισφερω με κατι καινουργιο απο την τελευταια φορα που.. τα είπαμε, να πω οτι φωτο απο το Iphone 12 pro της κοπελας μου δεν βλέπονται απο το πολυ sharpening... Αφου και η ιδια, οντας φανατικο φανγκιρλ, αναγκαστηκε να το παραδεχτει. Και δεν "κλείνει" καν, παρα μονο αμα πας σε raw, που και κει δεεεεν.. γενικα μια απογοητευση. 

Προσωπικά με Oneplus 9 pro, επισης μια μετριοτητα... 

Σε αλλα νεα, η A7C εξαιρετικη😁😁

το sharpening το εκλεισα πληρως μεσο της open camera στο κακο φωτογραφικα xz1 που εχω . μιλαμε για κακια jpeg , αν ηταν ανθρωπος θα ηταν για ηλεκτρικη καρεκλα ! 

ετσι καταφερα να βγαζω γλυκες ωραιες εικονες στα ματια μου , κανω sharpening εγω μετα ποσο θελω . ετσι εχω βγαλει κ ανθρωπους πολυ ομορφα με σεβασμο στην υφη του δερματος . εικονες προσώπων που συναδελφος με s21u τραβηξε την ιδια συναδελφο κ ενω στην οθονη εδειχνε κομπλε στο πρωτο μικρο ζουμ παραδεχθηκε αυτο που κανω με το ξεφτιλισμενο φωτογραφικα xz1 και ανωτερο αποτελεσμα . 

απλα δεν παυει να ποναει οταν μειωνετε το φως , καμια σχεση με τις συσκευες του σημερα κ ειδικα αυτες που εχεις .

 

 

 https://ibb.co/y6KQRgs

https://ibb.co/c2krYxb

https://ibb.co/RbgHxbs

https://ibb.co/MMMy3DR

https://ibb.co/0mB0R7K

 

τις παραπανω τις θεωρω καλες εικονες , δεν εχεις ιδεα τι θα εβγαζε μονο του , προσβολη στον ορο φωτογραφια !

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...