Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, nickolas είπε

Τα κινητά «εκδημοκρατίζουν» την φωτογραφία. Πλέον όλοι έχουν το μέσο που δεν περιορίζεται σε κάποιου είδους ωφελημενη ολιγαρχία. Το ότι κάποιοι το βρίσκουν προσβλητικό αυτό το βρισκω διασκεδαστικό και αν θέλετε για αυτό επέμεινα τόσο σε αυτό το θέμα από την πλευρά μου. 

Γενικοτερα το κινητό κατά τη γνώμη μου είναι η σημαντικότερη εξέλιξη μετά τη βιομηχανική επανάσταση. Ακόμα και στο Αφγανιστάν δίνει σε κάποιον πληροφόρηση αλλά και φωνή. Θα καταφέρει ο,τι δεν έχουν καταφέρει πολέμοι!

Σήμερα βρίσκεις στο insomnia τρομερές μηχανές με έως και 200 ευρώ. Κατά τ' άλλα το κινητό έφερε τη φωτογραφία στο λαό. Μπερδεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, psou είπε

Λοιπόν! Όλες οι φωτογραφίες είναι με το iPhone. Καταρχάς η αναλογία τους είναι 4/3 αντί για 3/2 όπως βγαίνουν από τη Sony A7R III (και τις λοιπές φωτογραφικές aps-c, FF κτλ). Οι δύο πρώτες είναι μακρά έκθεση, 30s διαφορετικές ημέρες από σχεδόν το ίδιο σημείο και με διαφορετικούς φακούς του iPhone. Σε όλες έχει γίνει χρήση φίλτρου Mist που "απλώνει" λίγο τα highlights για να φαίνεται περισσότερο φυσική ενώ αν εξετάσει κανείς τα ιστογράμματα θα δει ότι έχουμε πλήρη τονική κατανομή.

 

θα σου πωσ εγω η εινονα 2 /τα χρωσματα ειναι πιο κορεσμενα
- Αυτό είναι καθαρά θέμα επεξεργασίας μιας και ήθελα να τη τονίσω.


ως μη γνωστης θα πω οτι η πρωτη ειναι γεματη απο τις διαβαθμισεις του χρωματος , η 2 οχι .

και τελος η 3 διακρινω μια οξυτητα μια μαχη για λεπτομερεια καθως επισης κ ο βραχος κατω δεξια που τρωει τον ηλιο μου κανει για κινητο κ οχι για μια πλουσια σε πληροφορια στα λευκα-φωτεινα καμερα .

 

υ.γ ξανα ειδα , ευκολα η 2 κινητο τελικα ! και γενικα αν κ σουπερ ολες η πρωτη ειναι πολυ ανωτερη , καταρχην με χαλαρωσε η θεαση της την ωρα που την εψαχνα !
- Έχουν πλήρες φάσμα τονικότητας χωρίς απώλειες, λάβε υπόψη επίσης ότι βλέπεις συμπιεσμένη αρχεία! Η τελευταία πχ έχει περάσει και από τον αλγόριθμο του Viber μιας και εκεί τη βρήκα ευκαιρη.



τα πιο ρεαλιστικά χρωματα τα εχει η πρωτη φωτογραφία οποτε κατ εμε αυτη ειναι η α7,η δευτερη φωτο ειναι μάλλον το ιδιο προσεγγιστικά κάδρο που τράβηξες με το τηλέφωνο για τη συγκριση.Η τελευταια είναι κι αυτη απο κινητό,εχει πολύ sharpness αλλά δε το δυσκολεψε τοσο στα χρωματα οπως στη δευτερη.
αυτό είναι θέμα επεξεργασίας μιας και η δεύτερη σκόπιμα ήταν λίγο πειραγμένη!

Eικονα 2 + 3 ειναι ΄΄σιγουρα΄΄ απο κινητο

λογο του over sharpness και της κακης λεπτομέρειας που εχουν
- Η λεπτομέρεια αν τις δεις στα 12mp είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική!

Το παραπάνω μικρό πείραμα λοιπόν μας απέδειξε ότι δε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποια φωτό έχει βγει με ποια συσκευή διότι πλέον η ψαλίδα έχει κλείσει. Οι αλγόριθμοι προκαλούν τους νόμους της οπτικής και επαναπροσδιορίζουν το τοπίο μέχρι να..πέσει ο ήλιος οπότε και τα πράγματα έρχονται στη φυσική τους ισορροπία. Ρεαλιστικά, τα τηλέφωνα πλέον είναι καλύτερα από πολλές απόψεις από φωτογραφικές μηχανές που δημιούργησαν ιστορικές εικόνες του παρελθόντος εξαιρετικής αξίας. Το ότι έχουμε καλύτερα εργαλεία από ποτέ δε σημαίνει ότι παράγουμε αντίστοιχα καλές εικόνες καθώς ο όγκος των παραγόμενων εικόνων πλέον είναι τεράστιος σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν έχει αυξηθεί ανάλογα και το πλήθος των μελλοντικών ιστορικών φωτογραφιών. Δυστυχώς η τεχνολογία δημιουργεί και έπαρση διότι αισθανόμαστε περήφανοι που πατήσαμε ένα κουμπί και έτρεξε ένας αλγόριθμος διορθώνοντας την άγνοια μας για τη τέχνη της φωτογραφίας. Τέλος, σημειώστε ότι για καμία ιστορική φωτογραφία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε κανείς για το με ποια φωτογραφική αυτή βγήκε μιας και το μέσον είναι ουσιαστικά αδιάφορο. Ρώτησαν ποτέ τον DaVinci τι μάρκα πινέλα ή χρώματα χρησιμοποιούσε; Μπροστά στο μεγαλείο της παραγόμενης τέχνης το μέσον ήταν αδιάφορο όπως και η ερώτηση του τίτλου του εν λόγω νήματος.



 

Πιο γελοίο "συγκριτικό" δεν έχω ξαναδεί. Όταν θες να κάνεις σύγκριση, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μία τουλάχιστον φωτό πρέπει να είναι από κάθε συσκευή που θέλεις να συγκρίνεις. Επίσης εννοείται ότι δεν έπρεπε να έχουν επεξεργασία.

Παλάτια στην άμμο κυριολεκτικά, ανοησίες ολκής.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί εδώ βάζουν φωτο από μια μόνο συσκευή (γιατί αν κάτι το έβγαλαν με «κανονική» μηχανή δεν καταδέχονται να το βγάλουν και με το κινητό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickolas είπε

Πολλοί εδώ βάζουν φωτο από μια μόνο συσκευή (γιατί αν κάτι το έβγαλαν με «κανονική» μηχανή δεν καταδέχονται να το βγάλουν και με το κινητό). 

Εσύ που δεν καταδέχεσαι να βγάλεις με τίποτα νομίζω δε δικαιούσαι να κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και εύχρηστο το κινητό , φέτος στην Πάργα, με αυτό τράβηξα όλες τις φωτογραφίες...Όσο καλές και να είναι ...μου είναι αδιάφορες...

Με την ταπεινή μου Nikkon d3200 , κάθε κλικ και καυ..α.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Πιο γελοίο "συγκριτικό" δεν έχω ξαναδεί. Όταν θες να κάνεις σύγκριση, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μία τουλάχιστον φωτό πρέπει να είναι από κάθε συσκευή που θέλεις να συγκρίνεις. Επίσης εννοείται ότι δεν έπρεπε να έχουν επεξεργασία.

Παλάτια στην άμμο κυριολεκτικά, ανοησίες ολκής.

Αγαπητέ, χάνεις λίγο το νόημα. Δεν έθεσα ποτέ θέμα σύγκρισης αλλά αναγνώρισης. Αν έπρεπε να φτιάξω ένα τεστ σύγκρισης θα έπρεπε να είχαμε ακριβώς το ίδιο κάδρο, φωτισμό, ύφος κτλ αλλά δεν έχω χρόνο για να κάνω κάτι τέτοιο προφανώς μιας και έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημα του τίτλου αν διαβάσεις με προσοχή τις αναρτήσεις μου. Η αξία σε κάθε τι βρίσκεται στους ανθρώπους που μπορεί να του την προσδώσουν καθώς εύκολα κανείς μπορεί να πει ότι το τεστ ήταν γελοίο όταν παράλληλα κάποιος άλλος να συνειδητοποίησε αυτό που ήθελα να επικοινωνήσω και άρα να δώσει μεγάλη αξία σε αυτό.  Δε χρειάζεται να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε αλλά όταν κάποιος αφιερώνει λίγο χρόνο για να δείξει κάτι καλό είναι να μη το μηδενίζουμε εκτός και αν είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε εμείς καλύτερα.

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Πολλοί εδώ βάζουν φωτο από μια μόνο συσκευή (γιατί αν κάτι το έβγαλαν με «κανονική» μηχανή δεν καταδέχονται να το βγάλουν και με το κινητό). 

Προσωπικά απλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο εκτός και αν μου δοθεί πολύ βολική ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, psou είπε

Αγαπητέ, χάνεις λίγο το νόημα. Δεν έθεσα ποτέ θέμα σύγκρισης αλλά αναγνώρισης. Αν έπρεπε να φτιάξω ένα τεστ σύγκρισης θα έπρεπε να είχαμε ακριβώς το ίδιο κάδρο, φωτισμό, ύφος κτλ αλλά δεν έχω χρόνο για να κάνω κάτι τέτοιο προφανώς μιας και έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημα του τίτλου αν διαβάσεις με προσοχή τις αναρτήσεις μου. Η αξία σε κάθε τι βρίσκεται στους ανθρώπους που μπορεί να του την προσδώσουν καθώς εύκολα κανείς μπορεί να πει ότι το τεστ ήταν γελοίο όταν παράλληλα κάποιος άλλος να συνειδητοποίησε αυτό που ήθελα να επικοινωνήσω και άρα να δώσει μεγάλη αξία σε αυτό.  Δε χρειάζεται να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε αλλά όταν κάποιος αφιερώνει λίγο χρόνο για να δείξει κάτι καλό είναι να μη το μηδενίζουμε εκτός και αν είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε εμείς καλύτερα.

Προσωπικά απλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο εκτός και αν μου δοθεί πολύ βολική ευκαιρία.

     Ένας από τους λόγους που ανοίχτηκε το νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " ήταν να απασχολήσει , όσους ήθελαν , όχι όλους φυσικά , με το ανέβασμα αλλά και σχολιασμό , εφόσον το επιθυμούν , των φωτογραφιών που τραβάνε οι ίδιοι , ΑΣΧΕΤΩΣ μέσου και το έγραψα με πλήρη συνείδηση , αφού αυτή είναι η πραγματικότητα . Δεν χρησιμοποιούν όλοι εξειδικευμένο φωτογραφικό σύστημα , γιατί δεν θέλουν , δεν έχουν χρήματα για να το αγοράσουν , γιατί , γιατί , γιατί ....... κι' αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να βγάλουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες ακόμη και με κινητό .

     Φυσικά υπήρχε και ο λόγος του να συνηθίσουν να εκθέτουν την δουλειά τους προς τα έξω , χωρίς να φοβούνται την κριτική και εν πάση περιπτώσει να συνηθίσουν να την αποδέχονται , να ρωτάνε τα περισσότερα , να μαθαίνουν , να προχωράνε κι' αν αυτό έπρεπε να γίνει με οποιοδήποτε κινητό , γιατί όχι .

    Οι περισσότεροι εδώ μέσα ανταποκρίθηκαν δεόντως , μάλιστα με αρκετούς δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστούμε και σε άλλες σελίδες όπου ανεβάζουμε τις φωτογραφίες μας . 

   Το τεστ του @psou είχε ευχάριστο χαρακτήρα και δεν είχε σκοπό να υπερθεματίσει υπέρ κάποιου συγκεκριμένου μέσου η τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα .

.  Για οτιδήποτε άλλο , του είδους ....... αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν ....... όχι έπρεπε να γίνει έτσι κι' όχι γιουβέτσι ....... συν τους τυχόν χαρακτηρισμούς από , προς ........ απελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο . 

   Η φωτογραφία που επισυνάπτω είναι τραβηγμένη με κινητό .

    

   

    

IMG_20210912_142900_104.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, το "δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν φωτογραφική" , μόνο του δεν στέκει . Ίσως δεν έχουν αν ακολουθούν το κοινό σήμερα , ειδικά για τους νέους , lifestyle που είναι να ξοδεύουν πολλά για κινητά. Π.χ. η μάνα μου , θεωρεί ότι είναι πολλά τα 1800€ που ξόδεψα τα τελευταία τρία χρόνια για τη D610 και 4 φακούς ! Δεν θεωρεί όμως πολλά, τα 4000€ που έχουν ξοδέψει άλλοι, στο ίδιο χρονικό διάστημα , για συσκευές (μόνο) κινητών . Δική μου άποψη είναι , ότι με κινητά , βγάζουν φωτογραφίες όσοι δεν θα έπαιρναν ποτέ dslr και άλλες φωτογραφικές και δεν θα μπορούσαν να μάθουν να τις χρησιμοποιούν . Αντικατέστησαν λοιπόν τις compact φωτογραφικές και τις μιας χτήσεως. Το κόστος των κινητών όμως, είχε ξεπεράσει χρόνια πριν το κόστος των crop , ξεπερνάει αυτή τη στιγμή το κόστος των περισσότερων full frame και πιστεύω τα πάει καλά για να ξεπεράσει και το κόστος των μεσαίου φορμάτ , ειδικά των προσιτών , όπως η Fuji 50 . Η σύγκριση γίνεται με δεδομένο ότι η φωτογραφική κρατάει τουλάχιστον 5 χρόνια και αξίζει λεφτά στα 5 χρόνια , σε σχέση με το πόσα ξοδεύει αυτός που μπορεί να ξοδεύει όσα θέλει , για κινητά , ακολουθώντας το marketing της εποχής που έχει γίνει lifestyle. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, το "δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν φωτογραφική" , μόνο του δεν στέκει . Ίσως δεν έχουν αν ακολουθούν το κοινό σήμερα , ειδικά για τους νέους , lifestyle που είναι να ξοδεύουν πολλά για κινητά. Π.χ. η μάνα μου , θεωρεί ότι είναι πολλά τα 1800€ που ξόδεψα τα τελευταία τρία χρόνια για τη D610 και 4 φακούς ! Δεν θεωρεί όμως πολλά, τα 4000€ που έχουν ξοδέψει άλλοι, στο ίδιο χρονικό διάστημα , για συσκευές (μόνο) κινητών . Δική μου άποψη είναι , ότι με κινητά , βγάζουν φωτογραφίες όσοι δεν θα έπαιρναν ποτέ dslr και άλλες φωτογραφικές και δεν θα μπορούσαν να μάθουν να τις χρησιμοποιούν . Αντικατέστησαν λοιπόν τις compact φωτογραφικές και τις μιας χτήσεως. Το κόστος των κινητών όμως, είχε ξεπεράσει χρόνια πριν το κόστος των crop , ξεπερνάει αυτή τη στιγμή το κόστος των περισσότερων full frame και πιστεύω τα πάει καλά για να ξεπεράσει και το κόστος των μεσαίου φορμάτ , ειδικά των προσιτών , όπως η Fuji 50 . Η σύγκριση γίνεται με δεδομένο ότι η φωτογραφική κρατάει τουλάχιστον 5 χρόνια και αξίζει λεφτά στα 5 χρόνια , σε σχέση με το πόσα ξοδεύει αυτός που μπορεί να ξοδεύει όσα θέλει , για κινητά , ακολουθώντας το marketing της εποχής που έχει γίνει lifestyle. 

Δε βλέπω γιατί μια φωτογραφική με ερασιτεχνική χρήση να μην κρατήσει και 15 χρόνια. Επίσης οι φακοί, ειδικά οι παλαιάς κοπής, στους οποίους πολλοί δείχνουν προτίμηση, δε χαλάνε ποτέ. Βέβαια τη μηχανή ένας χομπίστας δε θα την κάνει ποτέ απόσβεση, ενώ το κινητό θα το κάνουν, όσοι το χρησιμοποιούν ως εργαλείο τουλάχιστον.

Αυτό είναι το κινητό για μένα, ένα εργαλείο δουλειάς που τυχαίνει να βγάζει και φωτογραφίες. Ενώ η μηχανή και η "φωτογραφία" είναι το χόμπι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, το "δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν φωτογραφική" , μόνο του δεν στέκει . Ίσως δεν έχουν αν ακολουθούν το κοινό σήμερα , ειδικά για τους νέους , lifestyle που είναι να ξοδεύουν πολλά για κινητά. Π.χ. η μάνα μου , θεωρεί ότι είναι πολλά τα 1800€ που ξόδεψα τα τελευταία τρία χρόνια για τη D610 και 4 φακούς ! Δεν θεωρεί όμως πολλά, τα 4000€ που έχουν ξοδέψει άλλοι, στο ίδιο χρονικό διάστημα , για συσκευές (μόνο) κινητών . Δική μου άποψη είναι , ότι με κινητά , βγάζουν φωτογραφίες όσοι δεν θα έπαιρναν ποτέ dslr και άλλες φωτογραφικές και δεν θα μπορούσαν να μάθουν να τις χρησιμοποιούν . Αντικατέστησαν λοιπόν τις compact φωτογραφικές και τις μιας χτήσεως. Το κόστος των κινητών όμως, είχε ξεπεράσει χρόνια πριν το κόστος των crop , ξεπερνάει αυτή τη στιγμή το κόστος των περισσότερων full frame και πιστεύω τα πάει καλά για να ξεπεράσει και το κόστος των μεσαίου φορμάτ , ειδικά των προσιτών , όπως η Fuji 50 . Η σύγκριση γίνεται με δεδομένο ότι η φωτογραφική κρατάει τουλάχιστον 5 χρόνια και αξίζει λεφτά στα 5 χρόνια , σε σχέση με το πόσα ξοδεύει αυτός που μπορεί να ξοδεύει όσα θέλει , για κινητά , ακολουθώντας το marketing της εποχής που έχει γίνει lifestyle. 

 

10 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Δε βλέπω γιατί μια φωτογραφική με ερασιτεχνική χρήση να μην κρατήσει και 15 χρόνια. Επίσης οι φακοί, ειδικά οι παλαιάς κοπής, στους οποίους πολλοί δείχνουν προτίμηση, δε χαλάνε ποτέ. Βέβαια τη μηχανή ένας χομπίστας δε θα την κάνει ποτέ απόσβεση, ενώ το κινητό θα το κάνουν, όσοι το χρησιμοποιούν ως εργαλείο τουλάχιστον.

Αυτό είναι το κινητό για μένα, ένα εργαλείο δουλειάς που τυχαίνει να βγάζει και φωτογραφίες. Ενώ η μηχανή και η "φωτογραφία" είναι το χόμπι μου.

    Εντάξει είναι όλα αυτά , φυσικά αν διαβάσετε με προσοχή το γραπτό του @psou θα διαπιστώσετε ότι δεν στέκεται στην χρήση ενός κινητού ως dedicated φωτογραφικού συστήματος , αλλά εξηγεί πως το χρησιμοποιεί γενικά για όλη την επικοινωνία του , όπως κι' εγώ άλλωστε , συν την φωτογραφία .

.  Φυσικά οι ακρότητες σε επίπεδο αντίληψης είναι αναπόφευκτες , γι' αυτό εξήγησα πως φτιάχτηκε το νήμα για το ανέβασμα φωτογραφιών , ώστε να μην χάνεται χρόνος σε άστοχες αντιπαραθέσεις .

.  Ναι , είναι πλέον πανάκριβα τα κινητά με τις όποιες δυνατότητες και για φωτογραφία σε σημείο που παύουν να αποτελούν ελκυστική λύση , τεχνικά και πρακτικά , συν τον κίνδυνο απαλλοτρίωσης χάριν φίρμας .  

.  Κανείς μας δεν αρνήθηκε , το έχουμε δηλώσει άλλωστε , την χρήση ΚΑΙ κινητού για φωτογραφία , αλλά όχι κατ' αποκλειστικότητα κι' αυτή παραμένει η αντίθεση μας .

.  Οι ακρότητες σε επίπεδο αντίληψης αφορούν συγκεκριμένους τις οποίες έχουν δηλώσει κατά καιρούς .

   

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάντως όταν είδα στα Public σε περίοπτη θέση μεταχειρισμένο IPhone 6 στα 139 ευρώ έμεινα. Αλλά είναι η πραγματικότητα. Έχουμε iPhone 13 αλλά εμπορικά ενδιαφέρει ένα μεγάλο και περίφημο κατάστημα της Αθήνας, ίσως το πιο ακριβό real estate της χώρας, η πώληση μεταχειρισμένου κινητού 7 γενιές πίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

Eγω πάντως όταν είδα στα Public σε περίοπτη θέση μεταχειρισμένο IPhone 6 στα 139 ευρώ έμεινα. Αλλά είναι η πραγματικότητα. Έχουμε iPhone 13 αλλά εμπορικά ενδιαφέρει ένα μεγάλο και περίφημο κατάστημα της Αθήνας, ίσως το πιο ακριβό real estate της χώρας, η πώληση μεταχειρισμένου κινητού 7 γενιές πίσω!

     Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες και δυσεύρετο πλέον το κοινό με τέτοιο διαθέσιμο εισόδημα της τάξης των 1500 ευρώ και βάλε για κινητό . Οπότε γίνεται εύκολα αντιληπτό πως η όποια ΤΥΧΟΝ θεωρητική ανωτερότητα των κινητών σε φωτογραφικό επίπεδο πάει περίπατο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα δώσεις τόσα. Με ~450 παίρνεις ένα IPhone SE καινούργιο. Με ~600 το 11 νομίζω. Με λιγότερα ένα Pixel που βγάζει επίσης καλή φωτογραφία. 
Αλλα για φωτογράφους νομίζω το IPhone πλέον είναι περίπου μονόδρομος. Αν κακομαθεις με FaceTime/IMessage…τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...