Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο μια γρήγορη ματια που προλαβα να ριξω:

Πειραζει που σε αυτο εδω το παραδειγμα πρεπει να παραδεχτώ ότι η Canon τα εχει κανει μαντάρα?

Να πω ότι το χερι του φωτογραφου πιθανολογω ότι δεν ειναι και το πιο σταθερο του κόσμου και η κάθετη θέση του φακού δεν βοηθάει το OIS του να λειτουργησει επαρκώς?

Να πω ότι μου λειπει το σωστό σημείο εστίασης που λογικα επιλεχθηκε αυτοματα απο την μηχανη (μαλλον στο πιο κοντινο) οπου σε συνδιασμο με το σαφεστατα μικροτερο βαθος πεδιου (καλα στα κινητα ειναι σχεδον ολα flat, οποτε δεν υπαρχει τετοιο προβλημα εστιασης) μου χαλαει ολη την εικονα?

Να πω ότι προτιμω την πιο φωτεινη φωτο της Canon στο ISO800 (μαλλον ισως γιατι ειναι η λιγοτερο κουνημενη)?

Το συγκεκριμενο θεμα δεν φωτογραφηθηκε σωστα θα ελεγα (μαλλον για λογους καδρου) και δεν μου δινει την πραγματικη εικονα για τις μηχανες. Η γωνια και το θεμα επισης απαιτουν να ειναι τουλαχιστον ολος ο δισκος οn focus και οχι μονο ενα αντικειμενο απο αυτον οποτε το πιο flat αποτελεσμα των κινητων ταιριαζει καλυτερα.

Απο την αλλη μπορουμε να πουμε οτι οι παραπανω φωτο μπορει να αντιπροσωπευουν τις φωτο ενος μεσου χρηστη.

Βλεπετε εσεις κατι διαφορετικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Απο μια γρήγορη ματια που προλαβα να ριξω:

Πειραζει που σε αυτο εδω το παραδειγμα πρεπει να παραδεχτώ ότι η Canon τα εχει κανει μαντάρα?

Να πω ότι το χερι του φωτογραφου πιθανολογω ότι δεν ειναι και το πιο σταθερο του κόσμου και η κάθετη θέση του φακού δεν βοηθάει το OIS του να λειτουργησει επαρκώς?

Να πω ότι μου λειπει το σωστό σημείο εστίασης που λογικα επιλεχθηκε αυτοματα απο την μηχανη (μαλλον στο πιο κοντινο) οπου σε συνδιασμο με το σαφεστατα μικροτερο βαθος πεδιου (καλα στα κινητα ειναι σχεδον ολα flat, οποτε δεν υπαρχει τετοιο προβλημα εστιασης) μου χαλαει ολη την εικονα?

Να πω ότι προτιμω την πιο φωτεινη φωτο της Canon στο ISO800 (μαλλον ισως γιατι ειναι η λιγοτερο κουνημενη)?

Το συγκεκριμενο θεμα δεν φωτογραφηθηκε σωστα θα ελεγα (μαλλον για λογους καδρου) και δεν μου δινει την πραγματικη εικονα για τις μηχανες. Η γωνια και το θεμα επισης απαιτουν να ειναι τουλαχιστον ολος ο δισκος οn focus και οχι μονο ενα αντικειμενο απο αυτον οποτε το πιο flat αποτελεσμα των κινητων ταιριαζει καλυτερα.

Απο την αλλη μπορουμε να πουμε οτι οι παραπανω φωτο μπορει να αντιπροσωπευουν τις φωτο ενος μεσου χρηστη.

Βλεπετε εσεις κατι διαφορετικο?

    Είδα προ ολίγου την προσθήκη νέων όρων και επεξηγήσεων εκ μέρους του νηματοθετη . Μέχρι σήμερα είχαμε τα γνωστά και μη εξαιρετεα " Ισοδύναμα " ενώ τώρα έχουμε επιπλέον την " Διάχυση " μεταξύ των κινητών και μόλις σήμερα τον " Διαμοιρασμό " ........ είμαι ήδη σε γνωστό mentalist για αναλύσεις , συμπεράσματα , οδηγίες κλπ ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Είδα προ ολίγου την προσθήκη νέων όρων και επεξηγήσεων εκ μέρους του νηματοθετη . Μέχρι σήμερα είχαμε τα γνωστά και μη εξαιρετεα " Ισοδύναμα " ενώ τώρα έχουμε επιπλέον την " Διάχυση " μεταξύ των κινητών και μόλις σήμερα τον " Διαμοιρασμό " ........ είμαι ήδη σε γνωστό mentalist για αναλύσεις , συμπεράσματα , οδηγίες κλπ ....... 

Για τις παραπανω φωτο τι λες?

PS

Υπαρχει οντως διαχυση αλλα δεν θελω να αναφερθω συγκεκριμενα που....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για τις παραπανω φωτο τι λες?

PS

Υπαρχει οντως διαχυση αλλα δεν θελω να αναφερθω συγκεκριμενα που....

    ....... μα είναι ολοφάνερη η διάχυση ........ αφού του λέει του ανθρώπου " πρέπει να είναι σε διαφορετική συμπίεση ....... πάνω από 10 ατμόσφαιρες ας πούμε ....... και του ρίχνει και τη φόλα στο τέλος " εσύ που τις είδες τι συμπέρασμα έβγαλες ........ για να βρει πάτημα και να συνεχίσει τα μπουρδολογηματα ........... 

16 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για τις παραπανω φωτο τι λες?

PS

Υπαρχει οντως διαχυση αλλα δεν θελω να αναφερθω συγκεκριμενα που....

    Οι τελευταίες τέσσερις είναι ξεκάθαρα προβληματικές στο WB ....... οι τέσσερις πρώτες σε συσχετισμό με τις τέσσερις επόμενες δεν προδίδουν επαρκώς την διαφορά λήψης μεταξύ μηχανής και smartphone όντας ρηχές ........ κάποιος θα μπορούσε άνετα να τις χαρακτηρίσει τραβηγμένες από το ίδιο σύνολο λίγα βήματα μπρος πίσω ....... όμως προηγήθηκε η δήλωση πως είναι όλες στο auto ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αυτός που τις έβγαλε δεν μας απάντησε ποιες κατά τη γνώμη του είναι πιο κοντά στα πραγματικά χρώματα. Γιατί ο φίλος παραπάνω λέει ότι οι 4 τελευταίες είναι προβληματικές στο wb, εγώ έλεγα μήπως τα κινητά (δηλαδή όλες οι υπόλοιπες) βαράνε χρώματα στο γάμο του Καραγκιόζη. Τι παίζει με τα χρώματα δεν μας λέει...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα thread dslr vs smartphone τα άνοιξα έχοντας κατά νου τον χρήστη κιτ συστήματος (που είναι το 50% όσων έχουν mirorless/dslr).

Όπως έχω ξαναπεί, επαγγελματικός εξοπλισμός προφανώς υπερέχει σε δυνατότητες.

Ένας full frame φακός f/1.4 μαζεύει 16 φορές περισσότερο φώς από ότι έναν APSC κιτ φακό στο f/4. Επιπλέον ανακλά λιγότερο φως σαν φακός. Ο δε αισθητήρας των "καλών" full frame που μπορεί να έχει ένας επαγγελματίας επίσης μπορεί να διαχειρίζεται καλύτερα το φως από ότι ένα οικονομικό APSC σώμα. Οπότε μιλάμε για κοντά 5 στοπ διαφορά μεταξύ επαγγελματικών λύσεων και κιτ συστημάτων που είναι κυριολεκτικά διαφορά μέρα με νύχτα.

Μεταξύ τους τα κινητά επίσης έχουν μεγάλες διαφορές σε δυνατότητες, δείγμα του πόσο "τρέχει" η τεχνολογία τους.

Πάρτε για παράδειγμα "χεράτες" 1 lux φωτογραφίες από δύο μοντέρνα κινητά.

spacer.pngspacer.png

Η 1η φώτο είναι νομίζω εύκολο να την "κρατήσει κάποιος" ενώ η δεύτερη, που είναι από το Ιphone SE 2020 μόνο υπό συνθήκες θα μπορούσε να την κρατήσει κάποιος...

1 lux αντιστοιχεί σε -1ΕV περίπου. Μια τυπική έκθεση για αυτό θα ήταν 1/20s f/4 και ISO 51200. Αν είχαμε άνω όριο το ISO 12800 θα έπρεπε κανείς να πέσει στο 1/5sec έκθεση, τιμή δύσκολα επιτεύξιμη.

Αν όμως είχε prime φακό στο f/1,4 θα μπορούσε να τραβάει στο 1/40sec έκθεση και ISO 12800 όπου τα καλά full frame σώματα δίνουν άριστα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, nickolas είπε

Πάρτε για παράδειγμα "χεράτες" 1 lux φωτογραφίες από δύο μοντέρνα κινητά.

Εγώ αυτό βρήκα εκεί. Γράφει για 100 lux. Υπάρχει κάποιο studio scene ανάλογο του dpreview που να μπορεί να επιλέξει ο χρήστης 1 lux;

lux.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nickolas είπε

Από όσο ξέρω όχι. Οι φώτο που παραθέτω είναι από το τελευταίο smartphone τεστ του DXO και θα τις βρεις στο "Exposure and Contrast" τμήμα της δοκιμής.

Ρε παλικαρι μου:

1) Εβαλες τον κοσμο να βγαζει φωτογραφιες για συγκριση αντι να κατσεις να τις βγαλεις εσυ με την δικη σου μηχανη και το δικο σου κινητο

2) Δεν φτανει που τον εβαλες να βγαλει αντι για εσενα φωτογραφιες δεν ασχοληθηκες καν να μας πεις την γνωμη σου για τις φωτογραφιες και την συγκριση τους

3) Αντ αυτου μας παραθετεις και παλι φωτο  του DXO μπαμπαλιζοντας τα δικα σου λες και ειμαστε γιαγιαδες που δεν μπορουμε να τις βρουμε εαν τις χρειαζομαστε.

Εισαι σοβαρος και δεν ντρεπεσαι αληθεια; Μαλλον ναι οπως φαινεται!

Οπως φαινεται δεν εχεις καν την ικανοτητα να κανεις μια δικη σου απλη κριτικη σε απλες real time photos.

Οπως ειναι ξεκαθαρο δεν βγαζεις καν φωτογραφιες ο ιδιος (απορω γιατι ασχολεισαι).

Οπως εχει φανει δεν ξερεις να βγαζεις φωτο αλλα ΚΥΡΙΩΣ δεν σε ενδιαφερει να βγαζεις φωτο!

Γιατι λοιπον ρε παλικαρι μου καθεσαι και το παιζεις ειδημονας εδω μεσα κουνώντας το δαχτυλο στην ουσια σε κοσμο που εχει βγαλει χιλιαδες φωτο με οτι μηχανη μπορεις να φανταστεις; 

Θα ηθελες να μας τα ξεκαθαρισεις αυτα;
 

Λοιπον. 
Βγαλε τις συγκριτικες φωτογραφιες που μας ζητησες πρωτα με το κινητο σου και την DSLR σου, ανεβασε τες εδω μεσα και μετα μπορουμε να συνεχισουμε την συζητηση μας επι του θεματος μαζι σου!

Ελεος ΠΧΙΑ!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Ρε παλικαρι μου:

1) Εβαλες τον κοσμο να βγαζει φωτογραφιες για συγκριση αντι να κατσεις να τις βγαλεις εσυ με την δικη σου μηχανη και το δικο σου κινητο

2) Δεν φτανει που τον εβαλες να βγαλει αντι για εσενα φωτογραφιες δεν ασχοληθηκες καν να μας πεις την γνωμη σου για τις φωτογραφιες και την συγκριση τους

3) Αντ αυτου μας παραθετεις και παλι φωτο  του DXO μπαμπαλιζοντας τα δικα σου λες και ειμαστε γιαγιαδες που δεν μπορουμε να τις βρουμε εαν τις χρειαζομαστε.

Εισαι σοβαρος και δεν ντρεπεσαι αληθεια; Μαλλον ναι οπως φαινεται!

Οπως φαινεται δεν εχεις καν την ικανοτητα να κανεις μια δικη σου απλη κριτικη σε απλες real time photos.

Οπως ειναι ξεκαθαρο δεν βγαζεις καν φωτογραφιες ο ιδιος (απορω γιατι ασχολεισαι).

Οπως εχει φανει δεν ξερεις να βγαζεις φωτο αλλα ΚΥΡΙΩΣ δεν σε ενδιαφερει να βγαζεις φωτο!

Γιατι λοιπον ρε παλικαρι μου καθεσαι και το παιζεις ειδημονας εδω μεσα κουνώντας το δαχτυλο στην ουσια σε κοσμο που εχει βγαλει χιλιαδες φωτο με οτι μηχανη μπορεις να φανταστεις; 

Θα ηθελες να μας τα ξεκαθαρισεις αυτα;
 

Λοιπον. 
Βγαλε τις συγκριτικες φωτογραφιες που μας ζητησες πρωτα με το κινητο σου και την DSLR σου, ανεβασε τες εδω μεσα και μετα μπορουμε να συνεχισουμε την συζητηση μας επι του θεματος μαζι σου!

Ελεος ΠΧΙΑ!

   Τρολ , τρολ , τρολ .......... μην ξαναγράψεις τίποτα ........... 😂😂😂 ......... εξάλλου τα έμαθες όλα πλέον , για την διάχυση , τον διαμοιρασμό ....... τι θες άλλο ΠΧΙΑ ........ τώρα πρέπει να τα εφαρμόσεις στην πράξη !!!

   Αμάν ........ 😂😂😂 ...... ξέχασα να σου πω για τον διακτινισμο των κινητών ........ όταν θες να τραβήξεις φωτογραφία με κινητό , αυτό διακτινιζεται ........ 😂😂😂 ........ πάει μέχρι το πτηνό την ώρα που πετάει , το βγάζει φωτογραφία και γυρίζει πίσω σε σένα .......... 😂😂😂 ......

   Υπόψιν πως η ταχύτητα διακτινισμου βρίσκεται σε άμεση σχέση με την οξύτητα του φακού του ......... 😂😂😂 ....... όσο πιο οξύς ο φακός τόσο λιγότερη απόσταση διανύει και δεν καις πολύ ρεύμα ........ 😂😂😂 ......

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dpreview (ανά)δημοσιεύει μελέτη που δείχνει ότι και οι επαγγελματίες πλέον χρησιμοποιούν περισσότερο τα smartphone για φωτογραφίες.

Ένα 13% παίρνει το 50% (ή περισσότερο) των επαγγελματικών φώτο του με κινητό ενώ για τις προσωπικές φώτο πρακτικά υπάρχει ισοπαλία μεταξύ κινητού και επαγγελματικού εξοπλισμού.

Η μελέτη σχολιάζει ότι οι φωτογράφοι αποφεύγουν να χρησιμοποιούν κινητό μπροστά σε πελάτες...

Για την ιστορία στο εν λόγω κοινό το Iphone κυριαρχεί με 86% ενώ όλα τα Android μαζί μαζεύουν 14%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα το απόλυτο φωτογραφικό μηχάνημα είναι αυτό 

(μετράω και την αίσθηση που δίνει στο χέρι).

NikonF3T.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για μένα το απόλυτο φωτογραφικό μηχάνημα είναι αυτό 

(μετράω και την αίσθηση που δίνει στο χέρι).

NikonF3T.jpg

Ρε συ μην βαζεις δυσκολα στον le petit Nicolas. Σε αυτη δεν ξερει ουτε το πορτακι του φιλμ να ανοιξει. Ποσο μαλλον να το τοποθετησει. Για να το βγαλει δεν το συζητω καν! Ασε που δεν εχει και αυτοματο να τα κανει ολα.

——

Για. να μην σε κουραζω, στην εποχη του φιλμ η καμερα του le perit Nicolas θα ηταν αυτη

41F29CF1-D53A-4539-A8A0-F273A573908E.jpeg.4c0a57d6bea3944ca57d1c513a2ea17e.jpeg

Πατας ενα κουμπι μονο και βγαινει τυπωμενη η φωτο.

——

Κατσε καλα γιατι θα ανοιξει καινουργιο θεμα:

Polaroid vs SLR (η ισοτητα)!

Τωρα που το σκεφτομαι παιζει να ανοιξει και θεμα πιο συγχρονο (διοτι για SLR που να βρει αρθρα και φωτο απο το DXO):

Polaroid vs DSLR  η ισοτητα!

Εκει να δεις γελια...!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 4:58 ΜΜ, nickolas είπε

Τα thread dslr vs smartphone τα άνοιξα έχοντας κατά νου τον χρήστη κιτ συστήματος (που είναι το 50% όσων έχουν mirorless/dslr).

Όπως έχω ξαναπεί, επαγγελματικός εξοπλισμός προφανώς υπερέχει σε δυνατότητες.

Ένας full frame φακός f/1.4 μαζεύει 16 φορές περισσότερο φώς από ότι έναν APSC κιτ φακό στο f/4. Επιπλέον ανακλά λιγότερο φως σαν φακός. Ο δε αισθητήρας των "καλών" full frame που μπορεί να έχει ένας επαγγελματίας επίσης μπορεί να διαχειρίζεται καλύτερα το φως από ότι ένα οικονομικό APSC σώμα. Οπότε μιλάμε για κοντά 5 στοπ διαφορά μεταξύ επαγγελματικών λύσεων και κιτ συστημάτων που είναι κυριολεκτικά διαφορά μέρα με νύχτα.

Μεταξύ τους τα κινητά επίσης έχουν μεγάλες διαφορές σε δυνατότητες, δείγμα του πόσο "τρέχει" η τεχνολογία τους.

Πάρτε για παράδειγμα "χεράτες" 1 lux φωτογραφίες από δύο μοντέρνα κινητά.

spacer.pngspacer.png

Η 1η φώτο είναι νομίζω εύκολο να την "κρατήσει κάποιος" ενώ η δεύτερη, που είναι από το Ιphone SE 2020 μόνο υπό συνθήκες θα μπορούσε να την κρατήσει κάποιος...

1 lux αντιστοιχεί σε -1ΕV περίπου. Μια τυπική έκθεση για αυτό θα ήταν 1/20s f/4 και ISO 51200. Αν είχαμε άνω όριο το ISO 12800 θα έπρεπε κανείς να πέσει στο 1/5sec έκθεση, τιμή δύσκολα επιτεύξιμη.

Αν όμως είχε prime φακό στο f/1,4 θα μπορούσε να τραβάει στο 1/40sec έκθεση και ISO 12800 όπου τα καλά full frame σώματα δίνουν άριστα αποτελέσματα.

Φωτογραφία με έκθεση 1/5s είναι εύκολη με κάμερα με σταθεροποίηση στο σώμα όπως η Lumix GX80, ειδικά σε συνδιασμό με τον κιτ φακό ο οποίος έχει και οπτική σταθεροποίηση. Ο συνδιασμός των 2 σου επιτρέπει να βγάλεις φωτό με αρκετά χαμηλή ταχύτητα κλείστρου. Για πιο ακριβές μηχανές τύπου Lumix G9 και Olympus em1 είναι γνωστό ότι βγαίνουν καθ φωτό μέχρι και 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο έκθεση. Και με αισθητήρα m43 όχι FF.

Πρέπει να μελετήσεις τι υπάρχει εκεί έξω και να το δοκιμάσεις πριν αρχίσεις τα βαρύγδουπα σχόλια ότι οι επαγγελματίες φωτογράφοι χρησιμοποιούν τα κινητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτο είναι με απόσταση λίγα δευτερόλεπτα, στο χέρι. Ήταν αρκετά σκοτεινά, στο μάτι περισσότερο από ότι φαίνεται στις φωτο. 
Canon M100 με 22/2 φακό στο 2.8 1/40s και ΙSO 6400
Το κινητό Ιphone XS η κυρια του κάμερα (λίγο πιο ευρυγώνια). 
24ΜΡ η Canon vs 12 MP το IPhone. 
10MB original αρχείο η Canon vs 2,6MB το κινητό. 
Εδω είναι σε μικρή συμπίεση. Αργότερα αν μπορέσω θα τις ανεβάσω κάπου και ολόκληρες.

236B5B30-6753-4CE5-B413-1FA6025FC692.jpeg

A0AD77DC-CAB2-49F0-9CBC-4E2D591E0C73.jpeg

Η φωτο της κάμερας ήταν στο auto. Προσωπικά θα την έριχνα στο f/2 όποτε θα είχα λιγότερο θόρυβο, δε νομίζω όμως πως θα τολμούσα να πέσω κάτω από το 1/40s έκθεση μιας και δεν υπήρχε καμία σταθεροποίηση (ούτε σώμα ούτε φακός). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...