Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η όποια σύγκριση θα έπρεπε να γίνει στο ίδιο καρέ και αν είναι δυνατόν να τραβήσει raw και το κινητό.

Μετά να τις πάρει ένας έμπειρος να τις επεξεργαστεί και να δούμε τι μπορεί να καταφέρει.

Εγώ ούτε έμπειρος είμαι, ούτε έχω κινητό που τραβάει RAW.

Έχω όμως τον EFS 24mm f2.8 της Canon και μπορώ να πω πως έχω βγάλει αρκετές κουνημένες εκεί που δεν το περιμένω. Πλέον όταν έχω φακό xωρίς IS, βγάζω με χρονοδιακόπτη 2 δευτερολέπτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτούσα σήμερα παλιές φωτογραφίες μου. Βρήκα ένα πορτραίτο του 2011. Βάζω ένα crop 100% από τα μάτια, χωρίς καμία απολύτως επεξεργασία, από το jpg όπως το τράβηξε η μηχανή. Τότε μάθαινα και δεν ήξερα καν τι είναι το raw.

Eyes.jpg

Ας βγάλει όποιος θέλει τέτοια φωτογραφία με κινητό να δούμε. Canon 500D μοντέλο 2009, φακός EF 50 F1.8 mkII, plastic fantastic, μοντέλο... 1990.

EDIT: Α, και μην την δείτε από οθόνη κινητού παρακαλώ. Μόνο pc monitor.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p45-content.icloud.com:443&x=1&a=CAogRrEp45-content.icloud.com:443&x=1&a=CAoglSV

Καντε κλικ εδώ για να τις δείτε δίπλα δίπλα σε ίδια μεγέθυνση https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGY8gBYGS8eGd

Οι διαστάσεις είναι 1059 × 1386 pixel για την μηχανή και 504 x 788 για το κινητό 

H διαφορά σε ανάλυση οφείλεται στο 24ΜΡ vs 12MP και επιπλέον στο 35mm ισοδύναμο vs 26mm ισοδύναμο του κινητού. Το τελικό αποτέλσμα είναι να υπάρχουν σχεδόν 4πλάσια pixel διαθέσιμα για το θέμα στην κλασσική φωτογραφική (με την οποία βγήκε η 1η φώτο).

Όταν μιλάμε για σώματα υψηλής ανάλυσης (σε full frame αντιστοιχεί σε ~60MP σώμα η Μ100) πάει περίπατο ο κλασσικός κανόνας το 1/mm φακού χρόνο έκθεσης. Εκτός και αν δεν κροπάρει κανείς και βλέπει σε νορμάλ διαστάσεις τη φώτο. Εδώ βλέπουμε full crop παραδείγματα. Για εμένα το 1/40s είναι κάτω όριο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nickolas είπε

p45-content.icloud.com:443&x=1&a=CAogRrEp45-content.icloud.com:443&x=1&a=CAoglSV

Καντε κλικ εδώ για να τις δείτε δίπλα δίπλα σε ίδια μεγέθυνση https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGY8gBYGS8eGd

Οι διαστάσεις είναι 1059 × 1386 pixel για την μηχανή και 504 x 788 για το κινητό 

H διαφορά σε ανάλυση οφείλεται στο 24ΜΡ vs 12MP και επιπλέον στο 35mm ισοδύναμο vs 26mm ισοδύναμο του κινητού. Το τελικό αποτέλσμα είναι να υπάρχουν σχεδόν 4πλάσια pixel διαθέσιμα για το θέμα στην κλασσική φωτογραφική (με την οποία βγήκε η 1η φώτο).

Όταν μιλάμε για σώματα υψηλής ανάλυσης (σε full frame αντιστοιχεί σε ~60MP σώμα η Μ100) πάει περίπατο ο κλασσικός κανόνας το 1/mm φακού χρόνο έκθεσης. Εκτός και αν δεν κροπάρει κανείς και βλέπει σε νορμάλ διαστάσεις τη φώτο. Εδώ βλέπουμε full crop παραδείγματα. Για εμένα το 1/40s είναι κάτω όριο.

Και επειδή δηλαδή εσύ δεν ξέρεις ούτε να κρατάς τη μηχανή και την έβγαλες κουνημένη όσο δεν πάει, φταίει η μηχανή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έλεγα πως είναι ιδιαίτερα κουνημένη. 
Εσένα σου φαίνεται κουνημένη;

Σε κάθε περίπτωση εδώ κάνουμε σύγκριση. Ο ίδιος τράβηξα με το κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Και επειδή δηλαδή εσύ δεν ξέρεις ούτε να κρατάς τη μηχανή και την έβγαλες κουνημένη όσο δεν πάει, φταίει η μηχανή;

Le petit Nicolas taking pictures...

camera-filming-picture-video-photography

kamerahaltung-einarmig-kompaktkamera-844

kamerahaltung-einarmig-spiegelreflex-844

Κι ομως βγαίνουν κουνημένες.... Τι να φταίει, τι να φταίει... Η Κάμερα φταιει!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Le petit Nicolas taking pictures...

camera-filming-picture-video-photography

kamerahaltung-einarmig-kompaktkamera-844

kamerahaltung-einarmig-spiegelreflex-844

Κι ομως βγαίνουν κουνημένες.... Τι να φταίει, τι να φταίει... Η Κάμερα φταιει!

Με μια σχετικά σύγχρονη μηχανή με ibis, μπορείς να βγάλεις και με πιο περίεργες λαβές άψογες εικόνες. 

19 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Εδώ έχει σημασία να πούμε ότι ο κανόνας του αντίστροφου κλάσματος, ότι δηλαδή ο χρόνος που χρειάζεσαι για να μη βγει κουνημένη η φωτό ισούται με 1 δια του εστιακού μήκους, ισχύει για Full Frame κάδρο. Για να υπολογίσετε το χρόνο σε άλλα format πολλαπλασιάζετε τον παρονομαστή (εστιακό μήκος) με τον crop factor. Δηλαδή το κατώφλι για μια Canon APS-C που φορά 22mm φακό είναι το 1/ (22 x 1.6) = 1 προς 32,5 sec. Σε κάθε περίπτωση τα 1/40 sec θεωρούνται οκ.

Μάλλον μπερδεύτηκες με την πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Με μια σχετικά σύγχρονη μηχανή με ibis, μπορείς να βγάλεις και με πιο περίεργες λαβές άψογες εικόνες. 

Μάλλον μπερδεύτηκες με την πράξη.

Σωστά. Είναι 35,2 και όχι 32,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Με μια σχετικά σύγχρονη μηχανή με ibis, μπορείς να βγάλεις και με πιο περίεργες λαβές άψογες εικόνες. 

Οχι δεν μπορεις οταν το φως πεφτει και η ταχυτητα κλειστρου χαμηλωνει αρκετα. Καλο το OIS και το IBIS αλλα αυτα τα θελεις να σε βοηθησουν να πας σε ακομη πιο χαμηλες ταχυτητες οχι για να κανουν την δουλεια που βαριεται να κανει το αλλο χερι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οχι δεν μπορεις οταν το φως πεφτει και η ταχυτητα κλειστρου χαμηλωνει αρκετα. Καλο το OIS και το IBIS αλλα αυτα τα θελεις να σε βοηθησουν να πας σε ακομη πιο χαμηλες ταχυτητες οχι για να κανουν την δουλεια που βαριεται να κανει το αλλο χερι!

Συμφωνώ, αλλά παίζει ρόλο και με τι φακό είσαι. Στον efs 55-250mm  στο στενό άκρο, χωρίς IS δεν πας πουθενά 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε ελάχιστα κουνημένη και τον σταυρώσατε τον Νικολα :D Προτείνω να τον λιθοβολήσουμε αν συνεχίσει ετσι... Κουράγιο Νικολα 😂

Σοβαρά τώρα,  στις πρώτες φώτο σου νικο, φαίνεται λίγο πιο καλή σε λεπτομέρεια  η Canon.

Αν ανέβαζες φουλ ανάλυση κάπου με τα exif data ανέπαφα ώστε να βλέπαμε περίπου με τι ρυθμίσεις βάρεσε η κάθε μια, θα ήταν ενδιαφέρον

Επίσης κανένα .raw  ωραίο θα ήταν, όπως είπαν τα παιδιά, ώστε να pushαραμε λίγο την φώτο στο lightroom να βλέπαμε έτσι πόσο θα μπορούσαμε να τις φτιάχναμε (και για το κινητό και για την κάμερα)

 

Δύσκολο shot παντός, λίγο φως, 0 contrast, πως να αποτυπώσει λεπτομέρειες στο πρόσωπο.

Όρεξη να έχεις, βελτιώνεις αρκετά το αποτέλεσμα και στις 2 συσκευές, camera και smartphone. 
Η τεχνική, η εμπειρία, η ματιά, παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα 

 

 

Δες 2 φώτο, την γάτα μου, ψιλό random snapshot

iso 12.800

jpg straight out of camera

ίδια κάμερα, ίδιος φακός

ίδια πηγή φωτός και στις 2, χαμηλός φωτισμός από φωτιστικό στο ταβάνι

Δες την πρώτη που άπλα βάρεσα σχεδόν σε auto, χωρίς να πολύ σκεφτώ

Και την 2η, με λίγο διόρθωση της ''τεχνικής'' μου μιας και που βγήκε χάλια μαύρα η πρώτη

 

spacer.png

 

spacer.png

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, bc00l είπε

Βγήκε ελάχιστα κουνημένη και τον σταυρώσατε τον Νικολα :D Προτείνω να τον λιθοβολήσουμε αν συνεχίσει ετσι... Κουράγιο Νικολα 😂

Σοβαρά τώρα,  στις πρώτες φώτο σου νικο, φαίνεται λίγο πιο καλή σε λεπτομέρεια  η Canon.

Αν ανέβαζες φουλ ανάλυση κάπου με τα exif data ανέπαφα ώστε να βλέπαμε περίπου με τι ρυθμίσεις βάρεσε η κάθε μια, θα ήταν ενδιαφέρον

Επίσης κανένα .raw  ωραίο θα ήταν, όπως είπαν τα παιδιά, ώστε να pushαραμε λίγο την φώτο στο lightroom να βλέπαμε έτσι πόσο θα μπορούσαμε να τις φτιάχναμε (και για το κινητό και για την κάμερα)

Δύσκολο shot παντός, λίγο φως, 0 contrast, πως να αποτυπώσει λεπτομέρειες στο πρόσωπο.

Όρεξη να έχεις, βελτιώνεις αρκετά το αποτέλεσμα και στις 2 συσκευές, camera και smartphone. 
Η τεχνική, η εμπειρία, η ματιά, παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα 

Δες 2 φώτο, την γάτα μου, ψιλό random snapshot

iso 12.800

jpg straight out of camera

ίδια κάμερα, ίδιος φακός

ίδια πηγή φωτός και στις 2, χαμηλός φωτισμός από φωτιστικό στο ταβάνι

Δες την πρώτη που άπλα βάρεσα σχεδόν σε auto, χωρίς να πολύ σκεφτώ

Και την 2η, με λίγο διόρθωση της ''τεχνικής'' μου μιας και που βγήκε χάλια μαύρα η πρώτη

spacer.png

spacer.png

    Μπορείτε να διαβάσετε από την αρχή το νήμα , αν θέλετε κι' αν βρείτε το κουράγιο , ώστε να έχετε πλήρη αντίληψη για το αν λιθοβολήθηκε κανείς ........ θα βρείτε πολλές απόπειρες πολλών από μας ......... στις οποίες δεν μπήκε καν στον κόπο να απαντήσει ........ τα συμπεράσματα δικά σας .......

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bc00l είπε

Βγήκε ελάχιστα κουνημένη και τον σταυρώσατε τον Νικολα :D Προτείνω να τον λιθοβολήσουμε αν συνεχίσει ετσι... Κουράγιο Νικολα 😂

Σοβαρά τώρα,  στις πρώτες φώτο σου νικο, φαίνεται λίγο πιο καλή σε λεπτομέρεια  η Canon.

Αν ανέβαζες φουλ ανάλυση κάπου με τα exif data ανέπαφα ώστε να βλέπαμε περίπου με τι ρυθμίσεις βάρεσε η κάθε μια, θα ήταν ενδιαφέρον

Επίσης κανένα .raw  ωραίο θα ήταν, όπως είπαν τα παιδιά, ώστε να pushαραμε λίγο την φώτο στο lightroom να βλέπαμε έτσι πόσο θα μπορούσαμε να τις φτιάχναμε (και για το κινητό και για την κάμερα)

Δύσκολο shot παντός, λίγο φως, 0 contrast, πως να αποτυπώσει λεπτομέρειες στο πρόσωπο.

Όρεξη να έχεις, βελτιώνεις αρκετά το αποτέλεσμα και στις 2 συσκευές, camera και smartphone. 
Η τεχνική, η εμπειρία, η ματιά, παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα 

Δες 2 φώτο, την γάτα μου, ψιλό random snapshot

iso 12.800

jpg straight out of camera

ίδια κάμερα, ίδιος φακός

ίδια πηγή φωτός και στις 2, χαμηλός φωτισμός από φωτιστικό στο ταβάνι

Δες την πρώτη που άπλα βάρεσα σχεδόν σε auto, χωρίς να πολύ σκεφτώ

Και την 2η, με λίγο διόρθωση της ''τεχνικής'' μου μιας και που βγήκε χάλια μαύρα η πρώτη

spacer.png

spacer.png

Ωραίο μηχανάκι βγάζει στα 12800 τέτοια φώτο σαν την δεύτερη! Το όνομα της μηχανής; Ο Νικόλας είναι αλεξίπετρος δεν έχει ανάγκη από τέτοια. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bc00l είπε

Όρεξη να έχεις, βελτιώνεις αρκετά το αποτέλεσμα και στις 2 συσκευές, camera και smartphone. 

Η τεχνική, η εμπειρία, η ματιά, παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα 

Δες την πρώτη που άπλα βάρεσα σχεδόν σε auto, χωρίς να πολύ σκεφτώ

Και την 2η, με λίγο διόρθωση της ''τεχνικής'' μου μιας και που βγήκε χάλια μαύρα η πρώτη

spacer.png

spacer.png

Εεεεεε, τωρα και συυυυυ..... Περιεργος είσαι. Εχεις ήδη τραβηξει σε auto και καθεσαι και ξανακοιτας τις φωτο σου εαν ειναι καλες? Που ακουστηκε αυτο?

Και επιπλεον καθεσαι και σκεφτεσαι ο ιδιος πως να βελτιώσεις την φωτο σου? Για αυτο υπαρχει το ΑΙ σημερα! Δεν σκεφτεσαι. Μονο το κλικ παταει ο συγχρονος φωτογραφος. Ξεπερασμενα πραγματα.

Εχει σχεση και η ματια λες ε? Εγω νομιζα οτι πρεπει απλα να απασφαλιζεις και να πυροβολας οπως στα γουεστερν. Εεεεε εννοω να φωτογραφίζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 5:20 ΜΜ, dimoskoutr είπε

Θα μπορούσε πάντως το ριμάδι το auto να επιλέξει f2 αντί για 2.8 ώστε να ρίξει το iso στο 3200 αντί για 6400. Δεν είναι πανάκεια ότι η φωτογραφική μηχανή θα βγάλει σε auto καλύτερη φωτογραφία από το κινητό, αν επιλέξει ότι να ναι ρυθμίσεις μπορεί να βγει χειρότερη η φωτογραφία. Εδώ ας πούμε πιο λογικό θα ήταν 1/40 f2 iso 3200 από τα 1/40 f2,8 iso 6400 που επέλεξε η μηχανή. Όχι;;;

Δυστυχώς το auto ποτε δε ρίχνει σε f/2 και δεν ξέρω γιατί. Πάει μέχρι f/2.8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...