Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, nickolas είπε

Οι φωτο είναι με απόσταση λίγα δευτερόλεπτα, στο χέρι. Ήταν αρκετά σκοτεινά, στο μάτι περισσότερο από ότι φαίνεται στις φωτο. 
Canon M100 με 22/2 φακό στο 2.8 1/40s και ΙSO 6400
Το κινητό Ιphone XS η κυρια του κάμερα (λίγο πιο ευρυγώνια). 
24ΜΡ η Canon vs 12 MP το IPhone. 
10MB original αρχείο η Canon vs 2,6MB το κινητό. 
Εδω είναι σε μικρή συμπίεση. Αργότερα αν μπορέσω θα τις ανεβάσω κάπου και ολόκληρες.

236B5B30-6753-4CE5-B413-1FA6025FC692.jpeg

A0AD77DC-CAB2-49F0-9CBC-4E2D591E0C73.jpeg

Η φωτο της κάμερας ήταν στο auto. Προσωπικά θα την έριχνα στο f/2 όποτε θα είχα λιγότερο θόρυβο, δε νομίζω όμως πως θα τολμούσα να πέσω κάτω από το 1/40s έκθεση μιας και δεν υπήρχε καμία σταθεροποίηση (ούτε σώμα ούτε φακός). 

Ωραία μας έβαλες φωτογραφίες. Πες μας και την γνώμη σου όμως για τις δύο φωτογραφίες. Έχουμε και ίδια μηχανή! Ο 22/f2 θεωρείς ότι αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α ναι. Την είχα στην πλαϊνή τσέπη της βερμούδας. Δεν ξέρω αν φαίνεται εδώ αλλά σε εμένα το κινητό φαίνεται τουλάχιστον το ίδιο καλό με την κάμερα. 
Αν τα βαλεις όλα κάτω (1 στοπ περιθώριο να ανοίξω το διάφραγμα στο κινητό αλλά 35mm vs 26mm ισοδύναμο εστιακό μήκος σε κάμερα/κινητό), σε δύσκολες συνθήκες το κινητό φτάνει την κάμερα με τον prime φακό. 
Δεν το περίμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickolas είπε

Α ναι. Την είχα στην πλαϊνή τσέπη της βερμούδας. Δεν ξέρω αν φαίνεται εδώ αλλά σε εμένα το κινητό φαίνεται τουλάχιστον το ίδιο καλό με την κάμερα. 
Αν τα βαλεις όλα κάτω (1 στοπ περιθώριο να ανοίξω το διάφραγμα στο κινητό αλλά 35mm vs 26mm ισοδύναμο εστιακό μήκος σε κάμερα/κινητό), σε δύσκολες συνθήκες το κινητό φτάνει την κάμερα με τον prime φακό. 
Δεν το περίμενα!

Στειλε μας τωρα και το raw αρχειο της καμερας να δουμε που μπορει να φτασει κανεις με λιγο επεξεργασια την συγκεκριμενη φωτο για να φανει η ουσιαστικη διαφορα που ηδη βεβαια υπαρχει και στα jpg αν και οπως φαινεται επιλεγεις να την αγνοησεις. Γιατι σε τετοιες συνθηκες raw τραβας με μια φωτογραφικη.

Κανε μας οπως προειπωθηκε και μια κριτικη στις real life photo σου. Για τις photo απο το DXO γραφεις κατεβατα. Πες μας δυο γραμμουλες και εδω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ Nickolas μια συμβουλή.

Καλό είναι να συγκρίνεις στο ίδιο κάδρο. Ποιό είναι το θέμα σου εδώ; Ο φίλος σου, το τοπίο; Έτσι δεν βγάζεις συμπέρασμα.

Αν είχες δηλ 85μμ φακό πάνω δεν θα έκανες λίγο πίσω στη σύγκριση, θα σύγκρινες με το πορτραίτο του φίλου σου;

Εννοείται η M100 με τον 22άρη είναι καλύτερο φωτογραφικό εργαλείο, αλλά πρέπει να το χρησιμοποιήσεις και ανάλογα. Δεν βγαίνουν αυτόματα οι φωτογραφίες.

Επίσης από την Canon φαίνεται λίγο ανεστίαστη, ή είναι ελαφρώς κουνημένη γιατί η ευκρίνειά της πάσχει και εμφανίζει και τεχνουργήματα στο χρώμα.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αγαπητέ Nickolas μια συμβουλή.

Καλό είναι να συγκρίνεις στο ίδιο κάδρο. Ποιό είναι το θέμα σου εδώ; Ο φίλος σου, το τοπίο; Έτσι δεν βγάζεις συμπέρασμα.

Αν είχες δηλ 85μμ φακό πάνω δεν θα έκανες λίγο πίσω στη σύγκριση, θα σύγκρινες με το πορτραίτο του φίλου σου;

Εννοείται η M100 με τον 22άρη είναι καλύτερο φωτογραφικό εργαλείο, αλλά πρέπει να το χρησιμοποιήσεις και ανάλογα. Δεν βγαίνουν αυτόματα οι φωτογραφίες.

Επίσης από την Canon φαίνεται λίγο ανεστίαστη, ή είναι ελαφρώς κουνημένη γιατί η ευκρίνειά της πάσχει και εμφανίζει και τεχνουργήματα στο χρώμα.

Σωστή παρατήρηση για το κάδρο. Τα αυτονόητα δηλαδή.

Στην αποκάτω φωτογραφία επίσης, το White Balance δε δείχνει σωστό. Είναι μετατοπισμένο προς το θερμό.

Επίσης, εφόσον μας ενδιαφέρει η ποιότητα εικόνας, θα πρέπει να παρατίθεται κροπαρισμένο τμήμα της φωτογραφίας ικανού μεγέθους ώστε να πληρούνται δύο προϋποθέσεις: α) να είναι το πολύ 2mb ώστε να ανέβει εδώ και β) να είναι τόσο μικρό ώστε να μην υπάρχει καμία περαιτέρω απώλεια ποιότητας. Ή, εναλλακτικά, να ανέβουν κάπου οι φωτογραφίες ώστε να μπορούμε να τις δούμε ως έχουν. 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Για το κροπ μέρος θα διαφωνήσω μόνο... πας σε pixel peeping μετά.

Δεν ισχυρίζομαι ότι μια φωτογραφία πρέπει να κρίνεται μόνο στα επιμέρους. Αλλά το νήμα είναι τεχνικό. Και, το τι υπάρχει στα επιμέρους, δηλώνει μια δυνατότητα του εξοπλισμού σου που κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τη συνολική σύνθεση. Επίσης, συχνά θες να φτιάξεις το κάδρο σου εκ των υστέρων. Με crop. Σε αυτές τις συνθήκες, όσο περισσότερη λεπτομέρεια και ποιότητα διασώζεται, τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δεν ισχυρίζομαι ότι μια φωτογραφία πρέπει να κρίνεται μόνο στα επιμέρους. Αλλά το νήμα είναι τεχνικό. Και, το τι υπάρχει στα επιμέρους, δηλώνει μια δυνατότητα του εξοπλισμού σου που κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τη συνολική σύνθεση. Επίσης, συχνά θες να φτιάξεις το κάδρο σου εκ των υστέρων. Με crop. Σε αυτές τις συνθήκες, όσο περισσότερη λεπτομέρεια και ποιότητα διασώζεται, τόσο το καλύτερο.

Καταρχην ουτως ή αλλως το κάδρο ειναι λιγο ασχετο. Δεν εχω καταλαβει τι θελει να αποτυπωσει σε αυτη την φωτο ο φωτογραφος.

Σε καθε περιπτωση εαν δεν παρεις το raw να το επεξεργαστεις εστω και λιγο σε μια φωτο με low light τι νοημα εχει μια φωτογραφικη.

Οκ. Ο le petit Nicolas δεν ενδιαφερεται να ασχοληθει με τιποτε παραπανω απο το να πατησει το κλικ στην μηχανη/κινητο. Αν μπορουσε μαλιστα να το αποφυγει και αυτο θα το προτιμουσε. Αλλα αυτο δεν μας λεει τιποτε για τις δυνατοτητες και την πραγματικη συγκριση αναμεσα στις δυο φωτογραφιες.

Το auto jpg της καθε καμερας δεν εχει νοημα να το συγκρινεις με το κινητο εκτος παλι και εαν μιλαμε για snapshots αποκλειστικα οποτε εκει ολοι συμφωνουμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε τα κινητα μας.

Οποτε αναμενουμε το raw απο το οποιο θα μπορουσες να βγαλεις κλασεις καλυτερη φωτο απο την ηδη καλυτερη που εχουμε εδω. Αμφιβαλω βεβαια εαν μπηκε στο μυαλο του le petit Nicolas οτι τραβαμε σε raw στα δυσκολα....

Αναμενουμε και μια δικη του αναλυση/συγκριση των δυο φωτο βεβαια, απο αυτες τις ωραιες που κανει στις φωτο του DXO (δεν εχει για αυτη ομως copy-paste....).

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας στέλνω μια φωτό από το βασικό κιτ που κουβαλάω πάντα μαζί μου. Για σύγκριση μεγέθους δίπλα σε ένα iphone 11. Panasonic Lumix GX80, Olympus 17mm f1.8 (34 mm σε FF), Lumix 25mm 1.7 (50mm σε FF). Συνολική αξία σίγουρα κάτω από 1000 ευρώ, με ψάξιμο στα μεταχειρισμένα και πολύ λιγότερο. 

Το παραθέτω για κάποιον που θέλει να ξεφύγει απο το κινητό, αλλά φοβάται το βάρος και το μέγεθος.

IMG_20200804_092935_resize_5.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nickolas είπε

Α ναι. Την είχα στην πλαϊνή τσέπη της βερμούδας. Δεν ξέρω αν φαίνεται εδώ αλλά σε εμένα το κινητό φαίνεται τουλάχιστον το ίδιο καλό με την κάμερα. 
Αν τα βαλεις όλα κάτω (1 στοπ περιθώριο να ανοίξω το διάφραγμα στο κινητό αλλά 35mm vs 26mm ισοδύναμο εστιακό μήκος σε κάμερα/κινητό), σε δύσκολες συνθήκες το κινητό φτάνει την κάμερα με τον prime φακό. 
Δεν το περίμενα!

    😂😂😂😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂😂😂😂 😂😂😂😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 😂😂😂 

 

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις μην τον αποπέρνετε στα πάντα. Η πλαϊνή τσέπη της βερμούδας ήταν η απάντηση σε αυτό που ρώτησα για τον 22 f2, κάνει την μηχανή pocketable, εντάξει είπαμε, αλλά το τραβάτε νομίζω. Εγώ απλά θα ήθελα να μας ανεβάσει κάπου τις φωτογραφίες ασυμπίεστες όπως βγήκαν από τις 2 συσκευές. Και ας μην έχει raw στην μηχανή. Το λάθος νομίζω ήταν ότι άφησε την μηχανή στο auto.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρε σεις μην τον αποπέρνετε στα πάντα. Η πλαϊνή τσέπη της βερμούδας ήταν η απάντηση σε αυτό που ρώτησα για τον 22 f2, κάνει την μηχανή pocketable, εντάξει είπαμε, αλλά το τραβάτε νομίζω. Εγώ απλά θα ήθελα να μας ανεβάσει κάπου τις φωτογραφίες ασυμπίεστες όπως βγήκαν από τις 2 συσκευές. Και ας μην έχει raw στην μηχανή. Το λάθος νομίζω ήταν ότι άφησε την μηχανή στο auto.

   OK ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ρε σεις μην τον αποπέρνετε στα πάντα. Η πλαϊνή τσέπη της βερμούδας ήταν η απάντηση σε αυτό που ρώτησα για τον 22 f2, κάνει την μηχανή pocketable, εντάξει είπαμε, αλλά το τραβάτε νομίζω. Εγώ απλά θα ήθελα να μας ανεβάσει κάπου τις φωτογραφίες ασυμπίεστες όπως βγήκαν από τις 2 συσκευές. Και ας μην έχει raw στην μηχανή. Το λάθος νομίζω ήταν ότι άφησε την μηχανή στο auto.

Μα μόνο auto θέλει να τραβάει. Όπως λέει ο @SeNNinhA πιο πάνω, αν μπορούσε δεν θα πατούσε ούτε το κουμπί του κλείστρου για τη λήψη.

Ο συλλογισμός του είναι ο εξής: Το αυτοκίνητο πηγαίνει, η βέσπα πηγαίνει, άρα η βέσπα είναι ισοδύναμη με το αυτοκίνητο.

Στη φωτογραφία αντίστοιχα: Το κινητό τραβάει αυτόματα, οι dslr τραβάνε αυτόματα, άρα είναι ισοδύναμα. Δεν μπορεί ή σκόπιμα δεν θέλει να αντιληφθεί ότι η φωτογραφική είναι εργαλείο που απαιτεί εκμάθηση και χειρισμό, για να σου αποδώσει και να πάρεις αυτά που μπορείς από αυτή. Ακόμα και η ρύθμιση να τραβάς σε raw, απαιτεί ενασχόληση και εκμάθηση - ρύθμιση στη μηχανή, εξαγωγή αργότερα στο PC.

Έτσι μας πρήζει τόσο καιρό ότι τα κινητά είναι ίσα με τις dslr. Εγώ απαντάω ότι τα κινητά είναι σκουπίδια όταν συγκρίνονται με τις dslr. Προσοχή δεν λέω ότι δεν έχουν χρησιμότητα. Φυσικά και έχουν. Για snapshots, για στιγμές που δεν έχουμε μαζί μας τη μηχανή, για πρόχειρες φωτογραφίες που απλά μας ενδιαφέρει να θυμόμαστε ότι "ήμουν εκεί". Και εγώ χρησιμοποιώ, ελάχιστα μεν, αλλά χρησιμοποιώ και το κινητό μου. Τι σχέση έχει αυτό με τη χρήση της dslr;

Για το ανέβασμα, μπορεί να χρησιμοποιήσει το imgbb, που επιτρέπει ανέβασμα πλήρους μεγέθους jpg. Εγώ το χρησιμοποιώ όποτε θέλω να βάλω φωτό εδώ στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μα μόνο auto θέλει να τραβάει. Όπως λέει ο @SeNNinhA πιο πάνω, αν μπορούσε δεν θα πατούσε ούτε το κουμπί του κλείστρου για τη λήψη.

Ο συλλογισμός του είναι ο εξής: Το αυτοκίνητο πηγαίνει, η βέσπα πηγαίνει, άρα η βέσπα είναι ισοδύναμη με το αυτοκίνητο.

Στη φωτογραφία αντίστοιχα: Το κινητό τραβάει αυτόματα, οι dslr τραβάνε αυτόματα, άρα είναι ισοδύναμα. Δεν μπορεί ή σκόπιμα δεν θέλει να αντιληφθεί ότι η φωτογραφική είναι εργαλείο που απαιτεί εκμάθηση και χειρισμό, για να σου αποδώσει και να πάρεις αυτά που μπορείς από αυτή. Ακόμα και η ρύθμιση να τραβάς σε raw, απαιτεί ενασχόληση και εκμάθηση - ρύθμιση στη μηχανή, εξαγωγή αργότερα στο PC.

Έτσι μας πρήζει τόσο καιρό ότι τα κινητά είναι ίσα με τις dslr. Εγώ απαντάω ότι τα κινητά είναι σκουπίδια όταν συγκρίνονται με τις dslr. Προσοχή δεν λέω ότι δεν έχουν χρησιμότητα. Φυσικά και έχουν. Για snapshots, για στιγμές που δεν έχουμε μαζί μας τη μηχανή, για πρόχειρες φωτογραφίες που απλά μας ενδιαφέρει να θυμόμαστε ότι "ήμουν εκεί". Και εγώ χρησιμοποιώ, ελάχιστα μεν, αλλά χρησιμοποιώ και το κινητό μου. Τι σχέση έχει αυτό με τη χρήση της dslr;

Για το ανέβασμα, μπορεί να χρησιμοποιήσει το imgbb, που επιτρέπει ανέβασμα πλήρους μεγέθους jpg. Εγώ το χρησιμοποιώ όποτε θέλω να βάλω φωτό εδώ στο insomnia.

Και εγώ δεν συμφωνώ με τον συλλογισμό του. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα τον αποπάρω για την βερμούδα φιλτατε. Είπαμε ήταν απάντηση σε μένα για τον φακό εκείνη οκ. Μην τα παρεξηγούμε όλα πια. Εκεί πήγαινε το μην τον αποπέρνετε για όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφική μηχανή έχει μια και μόνο αποστολή: να βγάζει φωτογραφίες. Συνεπώς, οφείλει να είναι καλύτερη από ένα κινητό, ακόμα και στο Auto. Δε βλέπω που το κακό να γίνεται έτσι μια σύγκριση. Από την άλλη, αν κάποιος πιστεύει ότι στις δεδομένες συνθήκες η φωτογραφία θα μπορούσε να βγει καλύτερα με κάποιες άλλες ρυθμίσεις, μπορεί να το υποδείξει. Το σύστημα εστίασης, στη φωτογραφία του παραδείγματος δε θα έπρεπε να είχε κάποια δυσκολία με το θέμα ακόμα και στο Auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...