Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Με μια σχετικά σύγχρονη μηχανή με ibis, μπορείς να βγάλεις και με πιο περίεργες λαβές άψογες εικόνες.

Μπορεις αλλα γιατι πρεπει να το κανεις? Στην ουσια ότι παραπανω κερδίζεις απο το OIS/IBIS το χανεις απο το λαθος πιασιμο (και παραπανω μαλιστα). Εαν τελικα αποτυχεις θα φταιει το κακο ή μετριο stabilization και θα πρεπει να αγορασεις νεο σωμα, νεο φακο ή gimbal ή απλα να μαθεις να κρατας σωστα την μηχανη/κινητο σου που δεν κοστιζει κι ολας τιποτε?

Πιανεις σωστα την μηχανη/κινητο με δυο χερια απο τα σωστά σημεία, προσπαθεις να εχεις σταθερο το χερι σου και βγαζεις με μικρότερο shutter speed ωστε να κερδισεις σε φωτεινοτητα και ποιοτητα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Ωραίο μηχανάκι βγάζει στα 12800 τέτοια φώτο σαν την δεύτερη! Το όνομα της μηχανής; Ο Νικόλας είναι αλεξίπετρος δεν έχει ανάγκη από τέτοια. 🙂

a7ii με kit lens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δυστυχώς το auto ποτε δε ρίχνει σε f/2 και δεν ξέρω γιατί. Πάει μέχρι f/2.8. 

Γιατι και το auto σκεφτεται λογικα. Σου λεει αυτος εαν ήθελε να παει στα όρια θα το ειχε κανει απο μονος του. Λογικα δεν το εχει και πολύ για να φωτογραφιζει στο auto. Οποτε βαλε f/2.8 που το βαθος πεδιου ειναι πιο μεγαλο για να εχουμε σιγουρα μια φωτο μιας και το iso6800 θερωρειται normal σε αυτη την μηχανη με +0.1% επιπλεον θορυβο. Το ιδιο γινεται και με το ISO. Στο Auto δεν στο ανεβαζει στα ορια.

"When shooting JPG images noise is kept under 1.5 percent through ISO 3200, and increases to just 1.6 percent at ISO 6400"

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Δυστυχώς το auto ποτε δε ρίχνει σε f/2 και δεν ξέρω γιατί. Πάει μέχρι f/2.8. 

Στον kit πάντως στην δική μου m100 ρίχνει κανονικά μέχρι το μεγαλύτερο διάφραγμα αν χρειαστεί. Μόνο τον κιτ έχω βέβαια και δεν ξέρω για κάποιον άλλο. Δοκίμασε τον κιτ να δεις το κατεβάζει κανονικά αν χρειαστεί;

17 λεπτά πριν, bc00l είπε

a7ii με kit lens

αγαπάω a7 αλλά τότε που πήρα την fuji μου δεν μπορούσα να πάω σε εκείνα τα χρήματα, τώρα έχω και 3 έξτρα φακούς και δεν αλλάζω εύκολα σύστημα. Ζηλεύω με την καλή έννοια. Με υγεία να την χαίρεσαι!

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Γιατι και το auto σκεφτεται λογικα. Σου λεει αυτος εαν ήθελε να παει στα όρια θα το ειχε κανει απο μονος του. Λογικα δεν το εχει και πολύ για να φωτογραφιζει στο auto. Οποτε βαλε f/2.8 που το βαθος πεδιου ειναι πιο μεγαλο για να εχουμε σιγουρα μια φωτο μιας και το iso6800 θερωρειται normal σε αυτη την μηχανη με +0.1% επιπλεον θορυβο. Το ιδιο γινεται και με το ISO. Στο Auto δεν στο ανεβαζει στα ορια.

"When shooting JPG images noise is kept under 1.5 percent through ISO 3200, and increases to just 1.6 percent at ISO 6400"

Εδώ θα μου επιτραπεί να διαφωνήσω σε κάτι. Μιας και έχω την ίδια μηχανή το 3200 με το 6400 ISO δεν έχουν καμιά σχέση. Ούτε καν κοντά είναι, μάλιστα αν θέλετε το βραδάκι να ανεβάσω ακριβώς την ίδια φωτο με τρίποδο μια στα 3200 και μια στα 6400 με μισή ταχύτητα να το δούμε παρέα...δεν είναι λογικό να μην φτάνει στα όρια του f2 όταν μπορεί. Στην fuji μου κατεβάζει τον 35άρη μου στο f1.4 πριν ανεβάσει πάνω από 3200 ISO. Στους APSC στις φωτογραφίες που βλέπω εγώ έχει διαφορά το 3200 με το 6400. Δεν είναι Fullframe που κλάιν δεν μασάνε από τέτοια ISO.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Γιατι και το auto σκεφτεται λογικα. Σου λεει αυτος εαν ήθελε να παει στα όρια θα το ειχε κανει απο μονος του. Λογικα δεν το εχει και πολύ για να φωτογραφιζει στο auto. Οποτε βαλε f/2.8 που το βαθος πεδιου ειναι πιο μεγαλο για να εχουμε σιγουρα μια φωτο μιας και το iso6800 θερωρειται normal σε αυτη την μηχανη με +0.1% επιπλεον θορυβο. Το ιδιο γινεται και με το ISO. Στο Auto δεν στο ανεβαζει στα ορια.

"When shooting JPG images noise is kept under 1.5 percent through ISO 3200, and increases to just 1.6 percent at ISO 6400"

ακριβώς αυτό! 

 

Να σε καλα Dimos, υγεία να εχουμε να τις χαιρόμαστε, εντάξει δεν εχουν και τεράστια διαφορα με apsc, εχω και μια Nex σειρα 10ετιας, το iso 6400 της Nex ειναι σαν το 12800 της α7 πάνω-κατω. 

Και γω μην νομίζεις, οταν βλέπω αυτα τα ωραια σώματα με το vintage design και  τα χρωματα της fuji ζηλεύω με την καλή έννοια επισης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bc00l είπε

ακριβώς αυτό! 

Να σε καλα Dimos, υγεία να εχουμε να τις χαιρόμαστε, εντάξει δεν εχουν και τεράστια διαφορα με apsc, εχω και μια Nex σειρα 10ετιας, το iso 6400 της Nex ειναι σαν το 12800 της α7 πάνω-κατω. 

Και γω μην νομίζεις, οταν βλέπω αυτα τα ωραια σώματα με το vintage design και  τα χρωματα της fuji ζηλεύω με την καλή έννοια επισης. 

Νομίζω ότι πιο κοντά στο 3200 της nex είναι το 12800 της a7...άρε fuji μια ριμάδα full frame δεν μας έβγαλες...αν και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τους υπάρχοντες φακούς (μάλλον όχι)...και εγώ πήγα σε fuji γιατί αγαπάω χρώματα και b&w out of the camera.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Στον kit πάντως στην δική μου m100 ρίχνει κανονικά μέχρι το μεγαλύτερο διάφραγμα αν χρειαστεί. Μόνο τον κιτ έχω βέβαια και δεν ξέρω για κάποιον άλλο. Δοκίμασε τον κιτ να δεις το κατεβάζει κανονικά αν χρειαστεί;

Εδώ θα μου επιτραπεί να διαφωνήσω σε κάτι. Μιας και έχω την ίδια μηχανή το 3200 με το 6400 ISO δεν έχουν καμιά σχέση. Ούτε καν κοντά είναι, μάλιστα αν θέλετε το βραδάκι να ανεβάσω ακριβώς την ίδια φωτο με τρίποδο μια στα 3200 και μια στα 6400 με μισή ταχύτητα να το δούμε παρέα...δεν είναι λογικό να μην φτάνει στα όρια του f2 όταν μπορεί. Στην fuji μου κατεβάζει τον 35άρη μου στο f1.4 πριν ανεβάσει πάνω από 3200 ISO. Στους APSC στις φωτογραφίες που βλέπω εγώ έχει διαφορά το 3200 με το 6400. Δεν είναι Fullframe που κλάιν δεν μασάνε από τέτοια ISO.

Μιας και την εχεις δεν θα διαφωνησει κανενας μαζι σου. Τα παραπανω ειναι αυτα που δηλωνονται που οπως ξερουμε ολοι δεν ανταποκρινονται παντα και στην πραγματικοτητα απολυτα.

Βεβαια στον κιτ το διαφραγμα δεν ειναι ιδιαιτερα ανοιχτο ωστε να προβληματιζει το βαθος πεδιου.

Το "εαν χρειαστεί" είναι νομίζω ειναι το κλειδι. Ποτε χρειαζεται? Πιο ειναι καλυτερο συνολικα? Ποιε ειναι οι παραμετροι και ποιο το ειδικο βαρος της καθε μιας? Ο αλγορυθμος επιλογης στα AUTO δεν λειτουργει σχεδον ποτε συμφωνα με αυτο που θα καναμε εμεις σε manual. Το εχω δει σε πολλες μηχανες. Παει σε ενα θεωρητικό safe μεσης λογικης. Και ειναι αναμενομενο αφου δεν ξερει ακριβως τι επιδιώκει ο φωτογραφος εκεινη την στιγμη. Εαν λαβεις υποψην οτι λογικα λαμβανει ως δεδομενο το "noise is kept under 1.5 percent through ISO 3200, and increases to just 1.6 percent at ISO 6400" η αποφαση ειναι οτι ΔΕΝ χρειαζεται. Το auto δεν εχει απαραιτητα Low ISO priority.

Γενικα νομιζω ότι θα συμφωνησετε όλοι ότι ειναι παρα πολλες οι φορες που οι AUTO ρυθμισεις σας φαινονται περιεργες ή οχι απολυτα σωστες η έστω επιθυμητες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μιας και την εχεις δεν θα διαφωνησει κανενας μαζι σου. Τα παραπανω ειναι αυτα που δηλωνονται που οπως ξερουμε ολοι δεν ανταποκρινονται παντα και στην πραγματικοτητα απολυτα.

Βεβαια στον κιτ το διαφραγμα δεν ειναι ιδιαιτερα ανοιχτο ωστε να προβληματιζει το βαθος πεδιου.

Το "εαν χρειαστεί" είναι νομίζω ειναι το κλειδι. Ποτε χρειαζεται? Πιο ειναι καλυτερο συνολικα? Ποιε ειναι οι παραμετροι και ποιο το ειδικο βαρος της καθε μιας? Ο αλγορυθμος επιλογης στα AUTO δεν λειτουργει σχεδον ποτε συμφωνα με αυτο που θα καναμε εμεις σε manual. Το εχω δει σε πολλες μηχανες. Παει σε ενα θεωρητικό safe μεσης λογικης. Και ειναι αναμενομενο αφου δεν ξερει ακριβως τι επιδιώκει ο φωτογραφος εκεινη την στιγμη. Εαν λαβεις υποψην οτι λογικα λαμβανει ως δεδομενο το "noise is kept under 1.5 percent through ISO 3200, and increases to just 1.6 percent at ISO 6400" η αποφαση ειναι οτι ΔΕΝ χρειαζεται. Το auto δεν εχει απαραιτητα Low ISO priority.

Γενικα νομιζω ότι θα συμφωνησετε όλοι ότι ειναι παρα πολλες οι φορες που οι AUTO ρυθμισεις σας φαινονται περιεργες ή οχι απολυτα σωστες η έστω επιθυμητες.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες φυσικά. Όσο για το AUTO όντως εμένα μου φαίνονται αρκετές φορές περίεργες οι ρυμθίσεις.Γι αυτό και όσο συντομότερα βγει κανείς από το AUTO τόσο πιο καλά θα καταλάβει φωτογραφία στο τεχνικό κομμάτι. Παρόλα αυτά δεν είναι λογικό το auto να λαβμάνει υπόψη low noise priority; Ειδικά όταν σηκώνει ISO στο θεό...πάντως για να μην κράζουμε μόνο την m100 να πω εδώ ότι στο auto ISO η συγκεκριμένη έχει ρύθμιση για το max ISO που θέλει ο χρήστης. Οπότε υποθέτω ότι αν το έβαζε στα 3200 max, μετά η μηχανή θα άνοιγε και άλλο το διάφραγμα στο f2...βέβαια μπορεί να έριχνε ταχύτητα η ριμάδα αντί να ανοίξει διάφραγμα!!! 😁

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

 Οπότε υποθέτω ότι αν το έβαζε στα 3200 max, μετά η μηχανή θα άνοιγε και άλλο το διάφραγμα στο f2...βέβαια μπορεί να έριχνε ταχύτητα η ριμάδα αντί να ανοίξει διάφραγμα!!! 😁

Κοβω το χερι μου οτι αυτο θα εκανε.

Μπορειτε να το δοκιμασετε να μου πειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κοβω το χερι μου οτι αυτο θα εκανε.

Μπορειτε να το δοκιμασετε να μου πειτε?

ποιο από τα δύο θα έκανε δεν κατάλαβα; Θα άνοιγε διάφραγμα ή θα έριχνε ταχύτητα; Εγώ δεν έχω τον 22 f2 μόνο τον κιτ...ευχαρίστως να ψαχτώ να το δοκιμάσω.

EDIT: @SeNNinhA Να πω τα εξής από δοκιμή στην m100, σχετικά πρόχειρη βέβαια. Με τον κιτ φακό πάντα, μέσα στο σπίτι που δεν έχει τρελό φως επιλέγει πάντα το πιο ανοιχτό διάφραγμα που μπορεί (δεν ξέρω γιατί δεν το κάνει με τον 22 f2, ίσως για το βάθος πεδίου). Μετά νομίζω δίνει προτεραιότητα να κρατήσει σχετικά φυσιολογική ταχύτητα (πχ μου κρατάει στο 1/60 ss παρότι έχω τον φακό στα 16mm και έχει και σταθεροποίηση ο κιτ) ανεβάζοντας το iso. Δεν νομίζω ότι αυτό θα επιθυμούσα πάντα. Έξω από το σπίτι τώρα μεσημέρι δίνει προτεραιότητα στο χαμηλότερο δυνατό ISO, μετά κρατάει πάλι αρκετά ανοιχτό το διάφραγμα και ανεβάζει χωρίς να νοιάζεται και πολύ ταχύτητα. Η xe2 μου έξω συμπεριφέρεται λιγάκι διαφορετικά πάντα στο AUTO, ναι μεν πάλι το ISO όσο πιο χαμηλά γίνεται αλλά προσπαθεί να ισοροπήσει περισσότερο το διάφραγμα και την ταχύτητα. Λέω πάλι ότι αυτά είναι προσωπικά συμπεράσματα από σχετικά σύντομο τεστ.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

ποιο από τα δύο θα έκανε δεν κατάλαβα; Θα άνοιγε διάφραγμα ή θα έριχνε ταχύτητα; Εγώ δεν έχω τον 22 f2 μόνο τον κιτ...ευχαρίστως να ψαχτώ να το δοκιμάσω.

EDIT: @SeNNinhA Να πω τα εξής από δοκιμή στην m100, σχετικά πρόχειρη βέβαια. Με τον κιτ φακό πάντα, μέσα στο σπίτι που δεν έχει τρελό φως επιλέγει πάντα το πιο ανοιχτό διάφραγμα που μπορεί (δεν ξέρω γιατί δεν το κάνει με τον 22 f2, ίσως για το βάθος πεδίου). Μετά νομίζω δίνει προτεραιότητα να κρατήσει σχετικά φυσιολογική ταχύτητα (πχ μου κρατάει στο 1/60 ss παρότι έχω τον φακό στα 16mm και έχει και σταθεροποίηση ο κιτ) ανεβάζοντας το iso. Δεν νομίζω ότι αυτό θα επιθυμούσα πάντα. Έξω από το σπίτι τώρα μεσημέρι δίνει προτεραιότητα στο χαμηλότερο δυνατό ISO, μετά κρατάει πάλι αρκετά ανοιχτό το διάφραγμα και ανεβάζει χωρίς να νοιάζεται και πολύ ταχύτητα. Η xe2 μου έξω συμπεριφέρεται λιγάκι διαφορετικά πάντα στο AUTO, ναι μεν πάλι το ISO όσο πιο χαμηλά γίνεται αλλά προσπαθεί να ισοροπήσει περισσότερο το διάφραγμα και την ταχύτητα. Λέω πάλι ότι αυτά είναι προσωπικά συμπεράσματα από σχετικά σύντομο τεστ.

Δεν θα βγαλεις ακρη. η καθε μηχανη το βλεπει διαφορετικα για καθε περιπτωση και τωρα πια για καθε θεμα φωτογραφησης συμφωνα με το ΑΙ και το καθε update επισης κανει διορθωσεις. Απλα ο καθενας πρεπει δοκιμαζοντας να μαθει και να καταλαβει την δικη του μηχανη για να ξερει τι θα περιμενει απο το AUTO. Δεν ειναι κακο το auto. Το χρησιμοποιουμε πολλες φορες που δεν υπαρχει χρονος για ρυθμίσεις ή που τα δεδομενα αλλαζουν πολυ συχνα (αν και συνηθως ξερεις εαν θελεις κατα βαση shutter ή aperture priority).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οχι δεν μπορεις οταν το φως πεφτει και η ταχυτητα κλειστρου χαμηλωνει αρκετα. Καλο το OIS και το IBIS αλλα αυτα τα θελεις να σε βοηθησουν να πας σε ακομη πιο χαμηλες ταχυτητες οχι για να κανουν την δουλεια που βαριεται να κανει το αλλο χερι!

Αυτή τη στιγμή με μια σύγχρονη μηχανή πρέπει να το θες για να βγάλεις κουνημένη, έστω και με μέτριο φως. Βέβαια με μια μικρούλα gx80 θα βγάλεις και με το ένα χέρι. Δε λέω ότι ο σκοπός της σταθεροποίησης είναι για να βγάζεις κάνοντας ακροβατικά, προς Θεού, αλλά σίγουρα δίνει σε οριακές συνθήκες περισσότερα καλά κλικ. 

Επεξ/σία από DVaderLa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε να δούμε τη σύγκριση ενός ταπεινού Iphone 7+ απέναντι σε μια Μ100 που κάνει σχεδόν πλήρη χρήση του κιτ φακού της.

Στο 1ο σετ τράβηξα ταυτόχρονα και με τις 2 συσκευές. Το Iphone έριξε την έκθεση στο 1/33s και το ISO στο 32. Η Canon αποφάσισε να τραβήξει με 1/250s έκθεση και να ανεβάσει το ISO στο 1000 θυσιάζοντας πρακτικά το πλεονέκτημα του μεγάλου αισθητήρα της.. Ο φακός ήταν τέρμα ανοικτός στα 17mm που μου έδινε παρόμοιο πεδίο με τον κύριο φακό του Iphone (17/3.5).

 https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0j5nhQSTiQHiI

To 2o σετ είναι με τον 2o φακό του Iphone σε τετραγωνισμένο καρέ vs τον κιτ φακό σχεδόν στο τέρμα του και τέρμα ανοικτό (@42/6,3 - φτάνει μέχρι 45/6,3). Πάλι αν θυμάμαι καλά κρατούσα και τις δύο μηχανές μαζί. Εδώ η μηχανή έριξε την ταχύτητα στο 1/160s όμως η φώτο είναι κουνημένη. Το κινητό αντίθετα τράβηξε στο 1/50s χωρίς πρόβλημα. Το κινητό ανέβασε το ISO στο 125 που στον μικρό 2ο αισθητήρα και σε οθόνη λαπτοπ φαίνεται πως είναι "φώτο κινητού" σε σχέση με την κουνημένη αλλά σαφώς πιο "φυσική" φώτο της μηχανής (ISO 1600).

 https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0j5Uzl7VCryqQ

Στο 3ο σετ έπιασα την κάθε συσκευή ξεχωριστά και προσπάθησα να βγάλω "καλή φώτο". Βρίσκω την οπτική των 56mm του 2ου φακού στο Iphone πιο φυσική και σε πορτρέτα την προτιμώ παρά το ότι ο αισθητήρας είναι μόλις 1/3.6 ίντσες και ο φακός f/2.8 δηλαδή σχετικά σκοτεινός για κινητό. Την μηχανή την έβαλα πάλι στο 42/6,3 (δηλαδή τέρμα ανοικτός κοντά στο τέρμα άκρο που μου έδινε παρόμοιο καρέ με το τετραγωνισμένο του κινητού). Έριξα το κλείστρο στο 1/40s και επειδή δεν υπήρχε πολύ φως στη σκηνή το ISO ήταν 2500 με καλό αποτέλεσμα. Το κινητό εδώ διάλεξε πάλι 1/50s έκθεση και αναγκάστηκε να ανεβάσει το ISO στο 320. Εδώ η διαφορά είναι οφθαλμοφανής στο λαπτοπ μου και θα έλεγα ορατή και στην οθόνη του κινητού μου. https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGrq0zwGNaNrr

Για εμένα το συμπέρασμα είναι πως αν απλώς κάποιος θέλει να τραβάει "καλύτερες φώτο", ακόμα και ένα ταπεινό Iphone 7+ στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι σε μια κιτ Μ100 στο auto.

Θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο με τις ρυθμίσεις για να βγάλει καλύτερη φώτο όπως δείχνει το  3ο σετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Πάμε να δούμε τη σύγκριση ενός ταπεινού Iphone 7+ απέναντι σε μια Μ100 που κάνει σχεδόν πλήρη χρήση του κιτ φακού της.

Στο 1ο σετ τράβηξα ταυτόχρονα και με τις 2 συσκευές. Το Iphone έριξε την έκθεση στο 1/33s και το ISO στο 32. Η Canon αποφάσισε να τραβήξει με 1/250s έκθεση και να ανεβάσει το ISO στο 1000 θυσιάζοντας πρακτικά το πλεονέκτημα του μεγάλου αισθητήρα της.. Ο φακός ήταν τέρμα ανοικτός στα 17mm που μου έδινε παρόμοιο πεδίο με τον κύριο φακό του Iphone (17/3.5).

 https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0j5nhQSTiQHiI

To 2o σετ είναι με τον 2o φακό του Iphone σε τετραγωνισμένο καρέ vs τον κιτ φακό σχεδόν στο τέρμα του και τέρμα ανοικτό (@42/6,3 - φτάνει μέχρι 45/6,3). Πάλι αν θυμάμαι καλά κρατούσα και τις δύο μηχανές μαζί. Εδώ η μηχανή έριξε την ταχύτητα στο 1/160s όμως η φώτο είναι κουνημένη. Το κινητό αντίθετα τράβηξε στο 1/50s χωρίς πρόβλημα. Το κινητό ανέβασε το ISO στο 125 που στον μικρό 2ο αισθητήρα και σε οθόνη λαπτοπ φαίνεται πως είναι "φώτο κινητού" σε σχέση με την κουνημένη αλλά σαφώς πιο "φυσική" φώτο της μηχανής (ISO 1600).

 https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0j5Uzl7VCryqQ

Στο 3ο σετ έπιασα την κάθε συσκευή ξεχωριστά και προσπάθησα να βγάλω "καλή φώτο". Βρίσκω την οπτική των 56mm του 2ου φακού στο Iphone πιο φυσική και σε πορτρέτα την προτιμώ παρά το ότι ο αισθητήρας είναι μόλις 1/3.6 ίντσες και ο φακός f/2.8 δηλαδή σχετικά σκοτεινός για κινητό. Την μηχανή την έβαλα πάλι στο 42/6,3 (δηλαδή τέρμα ανοικτός κοντά στο τέρμα άκρο που μου έδινε παρόμοιο καρέ με το τετραγωνισμένο του κινητού). Έριξα το κλείστρο στο 1/40s και επειδή δεν υπήρχε πολύ φως στη σκηνή το ISO ήταν 2500 με καλό αποτέλεσμα. Το κινητό εδώ διάλεξε πάλι 1/50s έκθεση και αναγκάστηκε να ανεβάσει το ISO στο 320. Εδώ η διαφορά είναι οφθαλμοφανής στο λαπτοπ μου και θα έλεγα ορατή και στην οθόνη του κινητού μου. https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGrq0zwGNaNrr

Για εμένα το συμπέρασμα είναι πως αν απλώς κάποιος θέλει να τραβάει "καλύτερες φώτο", ακόμα και ένα ταπεινό Iphone 7+ στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι σε μια κιτ Μ100 στο auto.

Θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο με τις ρυθμίσεις για να βγάλει καλύτερη φώτο όπως δείχνει το  3ο σετ.

Σαφως καλύτερες της Canon ακομα και κουνημένες και με λαθος εστίαση μερικες. Σαν να εχει εστιάσει στο πατωμα σε μερικες φωτο η Canon? Η ίδεα μου; 

Το iphone ψιλο τραγικο ιδιως στην 3η φωτο / σετ, γιατί τα πηγε τοσο χαλια; Σαν κινητό του 2010 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Η Canon αποφάσισε να τραβήξει με 1/250s έκθεση και να ανεβάσει το ISO στο 1000

Φυσικα. Η μηχανη αποφασιζει για οσους δεν ενδιαφερονται.

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Ο φακός ήταν τέρμα ανοικτός στα 17mm που μου έδινε παρόμοιο πεδίο με τον κύριο φακό του Iphone (17/3.5).

.... τον κιτ φακό σχεδόν στο τέρμα του και τέρμα ανοικτό (@42/6,3 - φτάνει μέχρι 45/6,3).

Τερμα ανοιχτος ατα 17mm ο κιτ. Τερμα ανοιχτος και στα 45mm o κιτ! Εχουμε μπερδεψει λιγο τις ενοοιες νομιζω.

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Πάλι αν θυμάμαι καλά κρατούσα και τις δύο μηχανές μαζί. Εδώ η μηχανή έριξε την ταχύτητα στο 1/160s όμως η φώτο είναι κουνημένη. Το κινητό αντίθετα τράβηξε στο 1/50s χωρίς πρόβλημα.

Καποιος κραταει μηχανη και κινητο μαζι στα χερια και βγαζει φωτογραφιες αλλα οταν βγαινουν κουνημενες (για αλλη μια φορα) φταει η μηχανη....!!

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Στο 3ο σετ έπιασα την κάθε συσκευή ξεχωριστά και προσπάθησα να βγάλω "καλή φώτο". Βρίσκω την οπτική των 56mm του 2ου φακού στο Iphone πιο φυσική και σε πορτρέτα την προτιμώ παρά το ότι ο αισθητήρας είναι μόλις 1/3.6 ίντσες και ο φακός f/2.8 δηλαδή σχετικά σκοτεινός για κινητό. Την μηχανή την έβαλα πάλι στο 42/6,3 (δηλαδή τέρμα ανοικτός κοντά στο τέρμα άκρο που μου έδινε παρόμοιο καρέ με το τετραγωνισμένο του κινητού).

f/2.8 vs f/6.3 έτσι απλά για να βγει το κάδρο ίδιο. Πολύ δίκαιη συγκριση!

Το να τραβηχθει στα 15mm με f/3.5 και να γινει crop το πλανο εκ των υστερων ούτε περναει απο το μυαλο σε καποιον που προσπαθει να βγαλει "καλη" φωτο έτσι? Το οτι το iPhone 7 εχει 12mp αισθητηρα και η Μ12 24mp αρα θα ηταν και πιο λογικο και δικαιο να γινει crop ουτε αυτο περναει απο το μυαλο?

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο με τις ρυθμίσεις για να βγάλει καλύτερη φώτο όπως δείχνει το  3ο σετ.

Απλα γραπωνουμε την μηχανη την κραταμε με δυο δαχτυλα (στο αλλο χερι κραταμε το σαντουιτς) και παταμε το κουμπι κι οτι βγει οπως βγει. Λογικο το βρισκω να βολευει το κινητο!

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...