Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να υποθέσω ότι πιο κοντά στα πραγματικά χρώματα είναι η canon; Γιατί είτε η canon είτε τα κινητά είναι στο γάμο του Καραγκιόζη από χρώματα άρα και από white balance. Λογικά τα κινητά μιας και γενικά η canon έχει πολύ εντάξει χρωματική απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χωρίς να τις δω κατεβασμένες ούτε σε κινητό ούτε σε pc απλά μόνο από το κινητό εδώ στο forum, είπα ότι οι πρώτες από τα κινητά έχουν χρώματα στο γάμο του Καραγκιόζη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να ασχολούμαστε με τη Φωτογραφία και το πώς θα γίνει καλύτερο το ''ματι'' μας και η αφήγηση μας σε αυτό που θέλουμε να πούμε μέσα από αυτή, κοιτάμε το χρώμα, το πίξελ, το δυναμικό εύρος και όλα αυτά τα τεχνικά.... μου θυμίζει έναν φίλο μου που πήγαινε σε κάτι freeday με ποδήλατα και κάναν πόσα χιλιόμετρα... αυτός με ένα ποδήλατο των 150 ευρώ και έβγαζε όλη τη διαδρομή και άλλοι με ποδήλατα χιλιάδων ευρώ, που όλη την ώρα μιλόυσαν για το τί έβαλαν στο ποδήλατό τους, τί φρένα, τί λάστιχα, τί τιμόνι, τί σέλα κλπ και στα πρώτα 5 χιλιόμετρα έστριβαν δεξιά και πήγαιναν σπίτι τους, γιατί το μόνο που ήξεραν ήταν τα τεχνικά, ποδήλατο δεν ήξεραν να κάνουν... 

Ένα τέτοιο πράγμα μου θυμίζουν κάτι θέματα σαν αυτό... 

Αντί να συζητάμε για παράδειγμα, τί είναι ο αρνητικός χώρος, τί είναι το σημείο φυγής, τί είναι οι οδηγικές γραμμές κλπ κλπ και το πώς θα τα χρησιμοποιήσουμε μέσα στη φωτογραφία μας για να αποδόσουμε αυτό που θέλουμε, συζητάμε αν ο αισθητήρας του Iphone κοντράει canon 5d... Στα @@ μου αν βγάζει καλύτερα ή χειρότερα το κάθε κινητό ή η κάθε μηχανή... η γνώση της φωτογραφίας μου λείπει, όχι τα Specs της...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Αντί να ασχολούμαστε με τη Φωτογραφία και το πώς θα γίνει καλύτερο το ''ματι'' μας και η αφήγηση μας σε αυτό που θέλουμε να πούμε μέσα από αυτή, κοιτάμε το χρώμα, το πίξελ, το δυναμικό εύρος και όλα αυτά τα τεχνικά.... μου θυμίζει έναν φίλο μου που πήγαινε σε κάτι freeday με ποδήλατα και κάναν πόσα χιλιόμετρα... αυτός με ένα ποδήλατο των 150 ευρώ και έβγαζε όλη τη διαδρομή και άλλοι με ποδήλατα χιλιάδων ευρώ, που όλη την ώρα μιλόυσαν για το τί έβαλαν στο ποδήλατό τους, τί φρένα, τί λάστιχα, τί τιμόνι, τί σέλα κλπ και στα πρώτα 5 χιλιόμετρα έστριβαν δεξιά και πήγαιναν σπίτι τους, γιατί το μόνο που ήξεραν ήταν τα τεχνικά, ποδήλατο δεν ήξεραν να κάνουν... 

Ένα τέτοιο πράγμα μου θυμίζουν κάτι θέματα σαν αυτό... 

Αντί να συζητάμε για παράδειγμα, τί είναι ο αρνητικός χώρος, τί είναι το σημείο φυγής, τί είναι οι οδηγικές γραμμές κλπ κλπ και το πώς θα τα χρησιμοποιήσουμε μέσα στη φωτογραφία μας για να αποδόσουμε αυτό που θέλουμε, συζητάμε αν ο αισθητήρας του Iphone κοντράει canon 5d... Στα @@ μου αν βγάζει καλύτερα ή χειρότερα το κάθε κινητό ή η κάθε μηχανή... η γνώση της φωτογραφίας μου λείπει, όχι τα Specs της...

Φιλτατε καταλαβαίνω τι θέλεις αλλά άνοιξε απλά ένα καινούργιο θέμα. Το συγκεκριμένο είναι ξεκάθαρο με τι ασχολείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickolas είπε

Πρέπει να είναι σε διαφορετική συμπίεση η φωτο. 
Εσυ ο ίδιος τι πιστεύεις;

ειναι ολες οι φωτο στο αυτοματο δεν εχω πειράξει τιποτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Φιλτατε καταλαβαίνω τι θέλεις αλλά άνοιξε απλά ένα καινούργιο θέμα. Το συγκεκριμένο είναι ξεκάθαρο με τι ασχολείται.

     Φυσικά και το συγκεκριμένο θέμα είναι ξεκάθαρο με τι ασχολείται ........... αν δεν ήταν ξεκάθαρο δεν θα είχε καταλήξει σε τόσα ασφαλή συμπεράσματα εδώ και τρία και πλέον χρόνια ......... όμως ο νηματοθετης δεν ψάχνει για συμπεράσματα κανενός είδους και μορφής !!!

     Έχω γράψει ήδη και σχετικό ανέκδοτο με τον λαοφιλή Τοτό , το οποίο προσομοιάζει απόλυτα την κατάσταση , τρολαρισμα κατ' άλλους που επικρατεί εδώ και καιρό .

    Ότι και να γράψετε θα πάρετε την γνωστή σε όλους μας εδώ μέσα πλέον " ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ " απάντηση η οποία θα είναι του είδους " Τζουμ τριαλαριλαρο " και ο Θεός μαζί σας .

    Αν δεν το έχετε κάνει δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε . Εμείς πάμε για να βγάλουμε καμιά φωτογραφία και το μεσημέρι για ούζο .......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos1965ny20 είπε

ειναι ολες οι φωτο στο αυτοματο δεν εχω πειράξει τιποτα ..

Είναι ~1MB η φωτο του IPhone, ~2MB η φωτο του Νote10 και σχεδόν 10MB η φωτο της κάμερας. 
Τα κινητά γενικά στο διαμοιρασμο δίνουν μικρότερα αρχεία σαν προεπιλογή.

 

Επισης ενδιαφέρον ότι το Νote επέλεξε να κλείσει το διάφραγμα στο 2,4 (είναι f/1,5 ο φακός του) παρα το ότι το φως ήταν σχετικά περιορισμένο. 
 

Ξεκινησες όμως λέγοντας ότι οι φωτο της κάμερας θα είναι τρομερά καλύτερες από τα κινητά. Τώρα που έκανες το τεστ τι πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Φυσικά και το συγκεκριμένο θέμα είναι ξεκάθαρο με τι ασχολείται ........... αν δεν ήταν ξεκάθαρο δεν θα είχε καταλήξει σε τόσα ασφαλή συμπεράσματα εδώ και τρία και πλέον χρόνια ......... όμως ο νηματοθετης δεν ψάχνει για συμπεράσματα κανενός είδους και μορφής !!!

     Έχω γράψει ήδη και σχετικό ανέκδοτο με τον λαοφιλή Τοτό , το οποίο προσομοιάζει απόλυτα την κατάσταση , τρολαρισμα κατ' άλλους που επικρατεί εδώ και καιρό .

    Ότι και να γράψετε θα πάρετε την γνωστή σε όλους μας εδώ μέσα πλέον " ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ " απάντηση η οποία θα είναι του είδους " Τζουμ τριαλαριλαρο " και ο Θεός μαζί σας .

    Αν δεν το έχετε κάνει δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε . Εμείς πάμε για να βγάλουμε καμιά φωτογραφία και το μεσημέρι για ούζο .......

Μπράβο χαίρομαι για εσάς, καλές φωτογραφίες και καλό ούζο να έχετε εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αντί να ασχολούμαστε με τη Φωτογραφία και το πώς θα γίνει καλύτερο το ''ματι'' μας και η αφήγηση μας σε αυτό που θέλουμε να πούμε μέσα από αυτή, κοιτάμε το χρώμα, το πίξελ, το δυναμικό εύρος και όλα αυτά τα τεχνικά.... μου θυμίζει έναν φίλο μου που πήγαινε σε κάτι freeday με ποδήλατα και κάναν πόσα χιλιόμετρα... αυτός με ένα ποδήλατο των 150 ευρώ και έβγαζε όλη τη διαδρομή και άλλοι με ποδήλατα χιλιάδων ευρώ, που όλη την ώρα μιλόυσαν για το τί έβαλαν στο ποδήλατό τους, τί φρένα, τί λάστιχα, τί τιμόνι, τί σέλα κλπ και στα πρώτα 5 χιλιόμετρα έστριβαν δεξιά και πήγαιναν σπίτι τους, γιατί το μόνο που ήξεραν ήταν τα τεχνικά, ποδήλατο δεν ήξεραν να κάνουν... 

Ένα τέτοιο πράγμα μου θυμίζουν κάτι θέματα σαν αυτό... 

Αντί να συζητάμε για παράδειγμα, τί είναι ο αρνητικός χώρος, τί είναι το σημείο φυγής, τί είναι οι οδηγικές γραμμές κλπ κλπ και το πώς θα τα χρησιμοποιήσουμε μέσα στη φωτογραφία μας για να αποδόσουμε αυτό που θέλουμε, συζητάμε αν ο αισθητήρας του Iphone κοντράει canon 5d... Στα @@ μου αν βγάζει καλύτερα ή χειρότερα το κάθε κινητό ή η κάθε μηχανή... η γνώση της φωτογραφίας μου λείπει, όχι τα Specs της...

Θα με ενδιέφερε μια συζήτηση σαν αυτή που προτείνεις. Πού θα μπορούσα να βρω σχετικό υλικό;

16 ώρες πριν, nikos1965ny20 είπε

note103.jpg
note102.jpg
note101.jpg
note10.jpg
iphone3.jpg
iphone2.jpg
iphone.jpg
canon4.jpg
canon3.jpg
canon2.jpg
canon.jpg

Χαοτική διαφορά υπέρ της φωτογραφικής μηχανής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

Είναι ~1MB η φωτο του IPhone, ~2MB η φωτο του Νote10 και σχεδόν 10MB η φωτο της κάμερας. 
Τα κινητά γενικά στο διαμοιρασμο δίνουν μικρότερα αρχεία σαν προεπιλογή.

Επισης ενδιαφέρον ότι το Νote επέλεξε να κλείσει το διάφραγμα στο 2,4 (είναι f/1,5 ο φακός του) παρα το ότι το φως ήταν σχετικά περιορισμένο. 
 

Ξεκινησες όμως λέγοντας ότι οι φωτο της κάμερας θα είναι τρομερά καλύτερες από τα κινητά. Τώρα που έκανες το τεστ τι πιστεύεις;

Πάντως έχει ενδιαφέρον να μας πεις και εσύ τελικά τι βλέπεις από τις φωτογραφίες. Όντως μεγάλη διαφορά της μηχανής που λένε τα παιδιά ή όχι; Εγώ ακόμη δεν έχω κάτσει να τις δω πάντως.

14 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αντί να ασχολούμαστε με τη Φωτογραφία και το πώς θα γίνει καλύτερο το ''ματι'' μας και η αφήγηση μας σε αυτό που θέλουμε να πούμε μέσα από αυτή, κοιτάμε το χρώμα, το πίξελ, το δυναμικό εύρος και όλα αυτά τα τεχνικά.... μου θυμίζει έναν φίλο μου που πήγαινε σε κάτι freeday με ποδήλατα και κάναν πόσα χιλιόμετρα... αυτός με ένα ποδήλατο των 150 ευρώ και έβγαζε όλη τη διαδρομή και άλλοι με ποδήλατα χιλιάδων ευρώ, που όλη την ώρα μιλόυσαν για το τί έβαλαν στο ποδήλατό τους, τί φρένα, τί λάστιχα, τί τιμόνι, τί σέλα κλπ και στα πρώτα 5 χιλιόμετρα έστριβαν δεξιά και πήγαιναν σπίτι τους, γιατί το μόνο που ήξεραν ήταν τα τεχνικά, ποδήλατο δεν ήξεραν να κάνουν... 

Ένα τέτοιο πράγμα μου θυμίζουν κάτι θέματα σαν αυτό... 

Αντί να συζητάμε για παράδειγμα, τί είναι ο αρνητικός χώρος, τί είναι το σημείο φυγής, τί είναι οι οδηγικές γραμμές κλπ κλπ και το πώς θα τα χρησιμοποιήσουμε μέσα στη φωτογραφία μας για να αποδόσουμε αυτό που θέλουμε, συζητάμε αν ο αισθητήρας του Iphone κοντράει canon 5d... Στα @@ μου αν βγάζει καλύτερα ή χειρότερα το κάθε κινητό ή η κάθε μηχανή... η γνώση της φωτογραφίας μου λείπει, όχι τα Specs της...

Εγώ πάντως αν ανοίξεις τέτοιο θέμα ενδιαφέρομαι και θεωρώ ότι και πολλοί από εδώ μέσα το ίδιο.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Θα με ενδιέφερε μια συζήτηση σαν αυτή που προτείνεις. Πού θα μπορούσα να βρω σχετικό υλικό;

 

17 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

 

Εγώ πάντως αν ανοίξεις τέτοιο θέμα ενδιαφέρομαι και θεωρώ ότι και πολλοί από εδώ μέσα το ίδιο.

Θα ανοίξω ένα τέτοιο θέμα, για να συζητάμε για όλα αυτά τα θέματα. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Θα ανοίξω ένα τέτοιο θέμα, για να συζητάμε για όλα αυτά τα θέματα. 

Ριξτο και ένα link εδώ φιλτατε ναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...