Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, xx1100 είπε

Χρυσή Βροχή (no camera during breakfast) 

Huawei Mate 20Pro

IMG_20200812_130218.jpg

Μου κάνει εντύπωση δεν είχα ποτέ την τύχη να έχω απαγόρευση μηχανής συ πρωινό μου!!! Μάλιστα πολλές φορές με ανθρώπους που έτυχε να γνωριστούμε σε ταξίδι με γκρουπ βγάζαμε φωτογραφίες στο πρωινό κανονικά με μηχανές να έχουμε να θυμόμαστε φάτσες.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μου κάνει εντύπωση δεν είχα ποτέ την τύχη να έχω απαγόρευση μηχανής συ πρωινό μου!!! Μάλιστα πολλές φορές με ανθρώπους που έτυχε να γνωριστούμε σε ταξίδι με γκρουπ βγάζαμε φωτογραφίες στο πρωινό κανονικά με μηχανές να έχουμε να θυμόμαστε φάτσες.🙂

Οχι, μάλλον δεν το διατύπωσα με σαφήνεια: εγώ δεν είχα μαζί μου ... κανείς δεν είχε πρόβλημα με μένα να βγάζω φωτογραφίες. Συμφωνώ, νομίζω στους περισσότερους - πέραν εκείνων που είναι αρκετά παρανοϊκοί ώστε να υποψιάζονται πάντα το κακό και ύπουλο - αρέσει να βλέπουν κάποιον να τραβάει (αρκεί να μην είναι εμφανώς αδιάκριτος). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού μια λήψη που θαα ηταν δύσκολη με dslr... 😄

IMG_20200812_195417.jpg

BTW η λεπτομέρεια του Mate είναι όμορφη σε αυτή την λήψη 

Iso 250

Ταχ 1/50

F 1,8 

Edit μόνο crop για μα περιοριστεί το μέγεθος στο όριο των 2mb του insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τι μέγεθος είχε η ορίτζιναλ φωτο;

2.41 mb

Οι επόμενες είναι με την Canon 6d Markii + Tamron 70-200/2.8 

Σε όλες έχει γίνει αρκετή επεξεργασία στο Lightroom

2020_summer (1 of 57).JPG

2020_summer (39 of 57).JPG

2020_summer (32 of 57).JPG

2020_summer (40 of 57).JPG

Στην 1η είχα ξεχάσει το iso στο βραδυνο 4000 ....  😋 

Στις υπόλοιπες το iso ήταν στο auto (στις περισσότερες έμεινε <250), f7.1, ταχύτητα 1/2000 (αν και τελικά μια ακόμα υψηλότερη ταχύτητα θα ήταν πιο ακριβής επιλογή ... these birds are [email protected] fast!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Jason 93 είπε

DSC_1043g.jpg.b2aa8de60b816d0a38fa54cb4951884e.jpg

Ωραία φώτο!

Με τί τραβήχτηκε? Ρυθμίσεις?

15 ώρες πριν, bc00l είπε

to keep thread rolling ;) 

Νομίζω καλή σύγκριση συνολικά και λέει αυτό που λέω και εγώ. Τα κινητά δεν μπορούν να συγκριθούν με επαγγελματικό εξοπλισμό, απέναντι όμως σε μια εξελιγμένη compact (που είναι πολύ κοντά και υπό συνθήκες λίγο καλύτερη από κιτ σύστημα) τα πάνε πολύ καλά και μάλλον αξίζει κανείς να δώσει τα χρήματα στο νέο κινητό παρά στην κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι casual που παιρναν compact φωτογραφική πλεον την βγάζουν με το κινητό τους, με κάποιες εξαιρέσεις παντα πχ rx100 σειρα και αναλογες. Οι budget compacts των 100e τελιωσαν ισως, δεν υπάρχει λογος να παρει κανεις. Παρόλα αυτα, ειδες τι detail κραταει σε σύγκριση με το iphone. 

Οι apsc και entry level full frame δεν θεωρούνται πλέον επαγγελματικος εξοπλισμός, πιο πολύ για enthusiast χρήστες και hobbyists το λες, εκεί παίζετε το παιχνίδι τωρα.

1000ε κάνει το iPhone, με 250-300ευρω και φθηνότερα βρίσκεις καινούργιες και μεταχειρισμένες apsc,  με κιτ φακο που με την απαραίτητη εμπειρία αφήνουν τα τηλέφωνα πολυ πίσω. 

Η φωτογραφία ειναι και λιγο σαν τους audiophile, αλλος ακούει απο το Bluetooth ηχείο των 50ευρω και ειναι ικανοποιημένος και άλλοι χαλάνε πολλά παραπάνω για κάτι καλύτερο . 

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κιτ φακό απέναντι σε καινούργιο κινητό θα πρέπει να προσπαθήσεις για να πάρεις λίγο καλύτερη φώτο.

Για παράδειγμα δείτε το ταπεινό Iphone 7+ μου σε σχέση με την M100 και τον κιτ φακό στο f/3.5 και 1/2s έκθεση.

Το κινητό τραβούσε τη φώτο σκοτεινή στο 1/4s και ISO 400 οπότε απλά στο stock app ανέβασα τις σκιές για να έχουν παρόμοια φωτεινότητα στο θέμα.

https://share.icloud.com/photos/0uoUFrTu6e_f7MrdK62L8x5qw

Επίσης στο μακρο ίσως το κινητό να μπορεί να βγάλει λίγο περισσότερη λεπτομέρεια (αν και το αποτέλεσμα του κιτ φακού είναι οπτικά πιο όμορφο)

Εδω έβαλα τον κιτ στο τερμα του και τερμα ανοικτό στο 45/6.3. Ίσως αν το έκλεινα στο 45/7.1 η 45/8 να είχα λίγο καλύτερη οξύτητα (1/100s έκθεση)

https://share.icloud.com/photos/0G-_Yoz1EZ1LRCNDVFalH-Ktg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Με κιτ φακό απέναντι σε καινούργιο κινητό θα πρέπει να προσπαθήσεις για να πάρεις λίγο καλύτερη φώτο.

Για παράδειγμα δείτε το ταπεινό Iphone 7+ μου σε σχέση με την M100 και τον κιτ φακό στο f/3.5 και 1/2s έκθεση.

 

με κιτ φακο ΕΣΥ πρεπει να προσπαθησεις να παρεις καλυτερες φωτογραφιες απεναντι σε καινουργιο κινητο. Καποιος που ξερει τι κανει δεν θα μπει καν στην συγκριση. Επισης γιατι στην φωτογραφια με το κινητο βλεπω ανοιχτο παραθυρο κ ΦΩΣ ενω στην φωτο με την καμερα σκοταδια; Επισης γιατι συνεχιζει κ υπαρχει αυτο το νημα το οποιο λεγεται κ κινητο εναντιον dslr κ μας βαζεις δειγματα απο καμερα που δεν ειναι dslr. Παω να ταισω τις γατες, καλη συνεχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis_colt είπε

με κιτ φακο ΕΣΥ πρεπει να προσπαθησεις να παρεις καλυτερες φωτογραφιες απεναντι σε καινουργιο κινητο. Καποιος που ξερει τι κανει δεν θα μπει καν στην συγκριση. Επισης γιατι στην φωτογραφια με το κινητο βλεπω ανοιχτο παραθυρο κ ΦΩΣ ενω στην φωτο με την καμερα σκοταδια; Επισης γιατι συνεχιζει κ υπαρχει αυτο το νημα το οποιο λεγεται κ κινητο εναντιον dslr κ μας βαζεις δειγματα απο καμερα που δεν ειναι dslr. Παω να ταισω τις γατες, καλη συνεχεια.

Βλέπεις ανοιχτό παράθυρο! Αλήθεια?

Ακούς μήπως φωνές?

Η φώτο είναι στα ~10lux (μετρημένη με το κινητό και το ProMovie app στα 2ΕV για την ακρίβεια) και είναι με κλειστά μπατζούρια (που όμως αφήνουν αρκετό φως).

Οι DSLR μας απέθαναν... θα μας μείνουν οι μιρορλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickolas είπε

Ωραία φώτο!

Με τί τραβήχτηκε? Ρυθμίσεις?

Νομίζω καλή σύγκριση συνολικά και λέει αυτό που λέω και εγώ. Τα κινητά δεν μπορούν να συγκριθούν με επαγγελματικό εξοπλισμό, απέναντι όμως σε μια εξελιγμένη compact (που είναι πολύ κοντά και υπό συνθήκες λίγο καλύτερη από κιτ σύστημα) τα πάνε πολύ καλά και μάλλον αξίζει κανείς να δώσει τα χρήματα στο νέο κινητό παρά στην κάμερα.

Τραβήχτηκε με μια ταπεινή D3300 με τον kit φακό 18-55mm χρόνος έκθεσης 4 δεύτερα με 3,5 f (δεν ανοίγει πιο πολύ δυστυχώς ο kit φακός) και iso 200 έχει βέβαια γίνει επεξεργασία  στο .raw αρχείο με την βοήθεια του photoshop. με πιο φωτεινό φακό θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...