Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Όχι δεν δίνει, δεν αγοράζει. Είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες να δώσουν, αν ζητηθεί από τους άλλους, με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια (εκτός από Inalan και HCN που έχουν ιδιόκτητο δίκτυο).

Δεν ξέρω αν δεν θέλει να δώσει ή αν δίνει και δεν αγοράζουν οι άλλοι αλλά, ίσως, το ζουμί να βρίσκεται σε αυτήν τη λέξη που είπες. "Αντίτιμο". Μακάρι να γνωρίζαμε πώς ορίζεται και από ποιους φορείς αλλά για να μην αγοράζει ένας πάροχος μάλλον δεν τον συμφέρει. Και θα φτάσουμε στο σημείο να δίνει πχ η νόβα 10gigabit σε λίγα χρόνια και αυτοί που έχουν ΟΤΕ σε δίκτυο Vodafone να μένουν στα 100mbps επειδή δεν "συμφέρει" τον ΟΤΕ να αγοράσει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην παραδιπλανη πολυκατοικία που τα έργα της βονταφον είχαν ολοκληρωθεί πριν 1,5 χρόνο περίπου η wind δίνει πακετα αρα δεν ειναι θέμα για το ΑΝ θα αγοράσει απο την βονταφον αλλά το ΠΌΤΕ. Κι άντε να κανει 1 μήνα να περιμενω (μεχρι να ερθει η βονταφον να στησει τα κουτακια στην πολυκατοικία θα περάσουν έτσι κι αλλιώς 2 μήνες). Μην περνάνε οι μήνες και η wind κοιμαται φοβάμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, -WISE- said:

Πολύ σωστά τα λες. Να χαρώ εγώ μονοπωλιακή πολιτική. 4 πάροχοι στην Ελλάδα (με Inalan) και δεν δίνει ο ένας στον άλλον χονδρική για να μην τους φάνε πελάτες...

Για τα 100 και τα 200 δίνουν όλοι χονδρική, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος κάποιος (Vodafone) να πάρει. 

Για τα 300/500/1000, μάλλον η Vodafone έχει αργήσει? Δεν ξέρω.

Οι τιμές χονδρικής έχουν εγκριθεί από την ΕΕΤΤ κι είναι fixed, δεν χρεώνει ο καθένας ό,τι του καπνίσει ανάλογα το ποιος ζητάει.

Οι Inalan και HCN δεν ρυθμίζονται, είναι αρκετά μικρές κι επειδή δεν συμμετείχαν στο SFBB δεν υπήρχε υποχρέωση να παρέχουν χονδρική στους υπόλοιπους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για τα 300/500/1000, μάλλον η Vodafone έχει αργήσει? Δεν ξέρω.

 

Κατά τον κ. Μπρουμίδη δεν άργησε, απλά δεν είναι προτεραιότητα. Giga Network... χωρίς Giga.🤡

Αναφορά σε κείμενο

 

το  1 Gbps δεν αποτελεί για εμάς προτεραιότητα, καθώς δεν θεωρούμε ότι υπάρχει τέτοια ζήτηση σε οικιακούς πελάτες.

πηγή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, CMOS_Z said:

Κατά τον κ. Μπρουμίδη δεν άργησε, απλά δεν είναι προτεραιότητα. Giga Network... χωρίς Giga.🤡

 

Το είχα ξεχάσει αυτό.😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Thresh είπε

Η Vodafone μέχρι στιγμής δεν θέλει να δίνει FTTH σε περιοχές που δεν έχει περάσει η ίδια τις οπτικές.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, δεν παρέχει προς το παρόν ούτε 300/500/1000 χονδρική στην Cosmote, σε αντίθεση με τη Wind.

Δίνει η Vodafone πλέον FTTH πάνω απο OTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Angeldust είπε

Αν δεν κάνω λάθος από αρχές Οκτωβρίου

Μήπως κάνεις λάθος;

Στην περιοχή της κατοικίας μου (Δυτικά προάστια Αθήνας) υπάρχουν συνδέσεις FTTH 2 χρόνια αλλά η Vodafon δεν δίνει ακόμα, αν και έχει πολλούς πελάτες. Μήπως δίνει μόνο σε μερικές επιλεγμένες περιοχές;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filipN είπε

Μήπως κάνεις λάθος;

Στην περιοχή της κατοικίας μου (Δυτικά προάστια Αθήνας) υπάρχουν συνδέσεις FTTH 2 χρόνια αλλά η Vodafon δεν δίνει ακόμα, αν και έχει πολλούς πελάτες. Μήπως δίνει μόνο σε μερικές επιλεγμένες περιοχές;

Τσέκαρε ξανά. Αν η περιοχή είναι ΟΤΕ θα πρέπει να δίνει πλέον διαθεσιμότητα. Αν είναι Wind όχι ακόμα.

*Οχι απο το site γιατί βγάζει ο,τι να΄ναι. Τηλεφωνικά ή σε κατάστημα.

Επεξ/σία από Angeldust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/10/2022 στις 10:47 ΠΜ, Thresh είπε

Γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος. Λογικά θα μπορείς να αξιοποιήσεις την επιδότηση στο πάγιο, αλλά την επιδότηση στην εγκατάσταση δεν θα την έχεις αφού θα έχει γίνει ήδη.

Μιλησα σημερα με ανθρωπο της Cosmote. Για να επωφεληθει καποιος απο το νεο κουπονι οταν αυτο βγει (το οποιο μου ειπε πως θα αργησει και μιλαμε τουλαχιστονο για αρχες 23) θα πρεπει να κανει ''νεα'' συνδεση ftth. Γινεται να γινει αναβαθμιση απο απλη vdsl ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Argkon said:

Μιλησα σημερα με ανθρωπο της Cosmote. Για να επωφεληθει καποιος απο το νεο κουπονι οταν αυτο βγει (το οποιο μου ειπε πως θα αργησει και μιλαμε τουλαχιστονο για αρχες 23) θα πρεπει να κανει ''νεα'' συνδεση ftth. Γινεται να γινει αναβαθμιση απο απλη vdsl ομως

Όταν λες άνθρωπο της Cosmote?

H διαβούλευση πάντως δεν έχει τελειώσει, οπότε τα τελικά κριτήρια δεν ξέρουμε ποια θα είναι, ούτε πότε θα αρχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 10:01 ΜΜ, Thresh είπε

Όταν λες άνθρωπο της Cosmote?

H διαβούλευση πάντως δεν έχει τελειώσει, οπότε τα τελικά κριτήρια δεν ξέρουμε ποια θα είναι, ούτε πότε θα αρχίσει.

Εξωτερικος πωλητης ειναι ο οποιος πριν απο λιγες ημερες περασε σε συνεργατη ftth (ετρεχε ακομα η δραση sfbb). Δεν κανει κατι διαφορετικο απο τα καταστηματα απλα διευκολυνει την ολη διαδικασια/χαρτουρα με το να ερχεται στον χωρο σου. Οπως και να εχει φανηκε αρκετα ενημερωμενος, σε αντιθεση με το τοπικο καταστημα που δεν ξερανε καν για τη νεα δραση και οπως σωστα λες δεν εχει ολοκληρωθει καν η διαβουλευση για αυτο μου ειπε και οτι θα αργησει. Αν εννοεις ως τελικα κριτηρια το αν θα γινεται να επωφεληθει καποιος απο τη δραση ενω εχει ηδη ενεργοποιησει γραμμη ftth, ο ανθρωπος μου ειπε τι ισχυε μεχρι τωρα και οτι το ιδιο θα ισχυει και στην επομενη. Κανεις δεν μπορει να ειναι απολυτα βεβαιος αλλα προσωπικα δεν θα παρω το ρισκο. Προτιμω να περιμενω μερικους μηνες ακομα με vdsl.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, Argkon said:

Εξωτερικος πωλητης ειναι ο οποιος πριν απο λιγες ημερες περασε σε συνεργατη ftth (ετρεχε ακομα η δραση sfbb).

Άρα κανένα "inside info" από τις διαβουλεύσεις που γίνονται ανάμεσα στην ΕΕΤΤ και στους παρόχους.

 

  

14 hours ago, Argkon said:

ο ανθρωπος μου ειπε τι ισχυε μεχρι τωρα και οτι το ιδιο θα ισχυει και στην επομενη.

Το καινούριο θα είναι για 300 κι άνω κι όχι για 100 κι άνω όπως ήταν το SFBB, άρα όχι ότι ίσχυε μέχρι τώρα.

Επιπλέον είναι 16Ε/μηνα κι όχι 13Ε/μηνα όπως το παλιό για τα οικιακά και 36Ε/μηνα για τις επιχειρήσεις.

Επίσης για τα vouchers προς επιχειρήσεις θα υπάρχει απαίτηση από τους παρόχους για πακέτα με 1:1 downstream κι upstream, πράγμα που δεν ίσχυε στο παλιό.

Ωφελούμενοι της δράσης είναι όλοι οι πολίτες (φυσικά πρόσωπα συμπεριλαμβανομένων των επιτηδευματιών) και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις που βρίσκονται εντός των περιοχών παρέμβασης και δεν διαθέτουν ήδη ευρυζωνική σύνδεση με ταχύτητα download μεγαλύτερη των 100 Mbps.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ένα μπάχαλο νομίζω επικρατεί με όλα αυτά και κυρίως με την εξυπηρέτηση όπου συνήθως κάθε υπάλληλος δίνει και τη δική του απάντηση - άποψη .

Για παράδειγμα όταν έκανα αρχικά αιτήσεις για οπτική παρότι είχε περάσει εργολάβος και τα συναφή επειδή η διεύθυνση μου δεν ήταν εμπορικά διαθέσιμη δεν γινόταν να εκδόσω κουπόνι .Ότι πατέντα και αν προσπαθήσαμε να χρησιμοποιήσουμε με τους πωλητές δεν καταφέραμε να γίνει κάτι .Το κορυφαίο ήταν όταν ήρθε κάποια στιγμή τεχνικός για να κάνει αυτοψία και επειδή το σπίτι φαινόταν σαν ¨ Σπίτι Χωρίς Διεύθυνση ¨ στο gps που είχε δεν γινόταν να προχωρήσει .

Αργοτερα αφού πέρασε Κανένας χρόνος με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι πλέον η διεύθυνση μου είναι διαθέσιμη εμπορικά. Ξεκίνησα λοιπόν πάλι τις διαδικασίες αλλά στο SFBB Πάλι η διεύθυνση μου δεν εμφανιζόταν. Όταν τελικά προχώρησα τις διαδικασίες μετά από δύο εβδομάδες περίπου η διεύθυνση μου εμφανίστηκε στο SFBB αλλά ήταν πλέον αργά καθώς οι διαδικασίες με τον τεχνικό είχαν ήδη προχωρήσει.

Πριν λίγο καιρό έκανα ξανά αναβάθμιση στα 300 mbps Και αναφέροντας το θέμα με το κουπόνι μου είπαν ότι ίσως ήμασταν προς τη λήξη του και δεν θα μπορούσε να μπει. Σε μεταγενέστερη επικοινωνία ο υπάλληλος μου είπε οτι όταν θα βγουν τα καινούργια μπορώ να επικοινωνήσω Και να κάνω χρήση το καινούργιο κουπόνι giga voucher) . Αν πάλι δω οτι δε γίνεται κάτι θα προχωρήσω σε μεταβίβαση της γραμμής και η έκδοση του κουπονιού στην γυναίκα μου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...