Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, soterman είπε

Test page τυπώνει ο εκτυπωτής; Από τις ιδιότητές του εννοώ...

Αν όχι τότε σίγουρα χάθηκε/άλλαξε η ρύθμιση της ip του εκτυπωτή. (ή το laptop συνδέθηκε σε κανένα ελεύθερο wifi και όχι στου εκτυπωτή)

Με καλώδιο usb το έχω φίλε.Το καινούργιο laptop δεν έχει ethernet θύρα.Και με το ίδιο το είχα στο παλιό το laptop με windows 10 που εκτυπωνε κανονικά

Κάνω remove device από τον πίνακα ελέγχου ,βγάζω καλώδιο, ξαναβάζω καλώδιο να τον βρει ,τον βρίσκει.

Εκτυπώνει για κάποιες φορές και μετά στα ξαφνικά πετάει στα δεξιά ένα pop-up μήνυμα ότι ο εκτυπωτής δεν μπορεί να εκτυπώσει το τάδε αρχείο.Και συνεχίζει έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα...

Υπάρχει περίπτωση αυτό που πας να τυπώσεις να μην είναι Α4; Εννοώ το αρχείο να είναι πχ μεγαλύτερο ή μικρότερο μέγεθος και ο εκτυπωτής να μην καταλαβαίνει να το προσαρμόσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johnstef34 είπε

Με καλώδιο usb το έχω φίλε.Το καινούργιο laptop δεν έχει ethernet θύρα.Και με το ίδιο το είχα στο παλιό το laptop με windows 10 που εκτυπωνε κανονικά

Κάνω remove device από τον πίνακα ελέγχου ,βγάζω καλώδιο, ξαναβάζω καλώδιο να τον βρει ,τον βρίσκει.

Εκτυπώνει για κάποιες φορές και μετά στα ξαφνικά πετάει στα δεξιά ένα pop-up μήνυμα ότι ο εκτυπωτής δεν μπορεί να εκτυπώσει το τάδε αρχείο.Και συνεχίζει έτσι

Oπως το περιγραφεις εχεις θεμα στο λειτουργικο ή στη θυρα usb. Δοκιμασε καταρχην σε αλλη θυρα κι αν εχεις τα ιδια, απεγκατεστησε τους οδηγους, διεγραψε και τις θυρες usb απο το συστημα, επανεκκινησε κι εγκατεστησε ξανα. Αν κι ουτε ετσι φτιαξει, δες καλυτερα τις ρυθμισεις του συστηματος και ειδικα εκεινες της ενεργειας μηπως "σβηνουν" καποιες θυρες/συσκευες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnstef34 είπε

Με καλώδιο usb το έχω φίλε.Το καινούργιο laptop δεν έχει ethernet θύρα.Και με το ίδιο το είχα στο παλιό το laptop με windows 10 που εκτυπωνε κανονικά

Κάνω remove device από τον πίνακα ελέγχου ,βγάζω καλώδιο, ξαναβάζω καλώδιο να τον βρει ,τον βρίσκει.

Εκτυπώνει για κάποιες φορές και μετά στα ξαφνικά πετάει στα δεξιά ένα pop-up μήνυμα ότι ο εκτυπωτής δεν μπορεί να εκτυπώσει το τάδε αρχείο.Και συνεχίζει έτσι

Το πρώτο που κάνεις είναι να αλλάξεις καλώδιο.

Μετά όλα τα υπόλοιπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δευτερη φορα σημερα που εβγαλα και "καθαρισα" το συρταρι με τα ντραμ του εκτυπωτη...
στο μαυρο μαζευοταν μαυρο τονερ....
το αποτελεσμα ηταν 1/3 της σελιδας μαυρο....
μεγαλη απογοητευση
παρηγγειλα καινουργιο τονερ μηπως και το προηγουμενο (καινουργιο κι αυτο ) ηταν ελαττωματικο
αντε να δουμε

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/3/2022 στις 9:31 ΜΜ, Saniresort είπε

...δευτερη φορα σημερα που εβγαλα και "καθαρισα" το συρταρι με τα ντραμ του εκτυπωτη...
στο μαυρο μαζευοταν μαυρο τονερ....
το αποτελεσμα ηταν 1/3 της σελιδας μαυρο....
μεγαλη απογοητευση
παρηγγειλα καινουργιο τονερ μηπως και το προηγουμενο (καινουργιο κι αυτο ) ηταν ελαττωματικο
αντε να δουμε

 

Ήρθε το νέο tonner; 

Τι έγινε με τον εκτυπωτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 2:26 ΜΜ, Saniresort είπε

Scan_00151.pdfκαλησπερα
εχω αυτον το εκτυπωτη και τον δουλευω δικτυακα διχως προβλημα απο τον 09/2020
και μου εχει αφησει αριστες εντυπωσεις

πριν ομως απο 10 μερες αρχισε να εκτυπωνει αρχεια εικονας
με περιορισμενο αριθμο χρωματων
(κατι σαν 256 χρωματα)
με αποτελεσμα να εχει αχρηστευθει σαν εκτυπωτης

αρχεια word excel txt τα τυπωνει αριστα
μολις ομως εχω ενα αρχειο εικονας μεσα στα κανει σκ@τ@
προσπαθοντας να βρω ακρη με ρυθμισεις δε καταφερα τιποτε
η εταιρια μ εβαλε να κανω καθαρισμους
χωρις αποτελεσμα
σημερα απεγκατεστησα το προγραμμα οδηγησης
και εβαλα αυτο που βρηκε απο τα windows 10
φυσικα διχως καμια βελτιωση

αντιμετωπισε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ???
εχει τυπωσει μεχρι στιγμης 3000 σελιδες
μετα τα πρωτα τονερ τοποθετηθηκαν συμβατα με πολυ καλες εκτυπωσεις

θα ανεβασω αργοτερα και σκαναρισματα καθως και αρχεια πρωτοτυπα για να καταλαβετε για τι ακριβως συμβαινει

Extracted pages.pdf 283 kB · 34 downloads Scan_00151.pdf 198 kB · 41 downloads

Καλησπέρα, έχω τον εκτυπωτή 2 χρόνια τώρα και μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Το κείμενο το εκτυπώνει καλά, τις φωτογραφίες χάλια μαύρο..

Σαν να λείπουν χρώματα, εμφανίζει θολά με πίξελ πλαίσια στις εικόνες.. 

Λίγο πριν λήξει η εγγύηση τον έστειλα στη αντιπροσωπεία. Έκαναν καθαρισμό και για κανένα δίμηνο δούλεψε μια χαρά παρόλο που δεν έχει γνήσιο τόνερ. Τώρα τα ίδια πάλι. Άλλαξα τόνερ και τίποτα, τον άνοιξα μόνος και έκανα καθαρισμό και πάλι τίποτα.. 

Φαντάζομαι ότι αποθηκεύει το τόνερ κάπου μέσα του ( δεν βρήκα που) και αργεί να τραβήξει  νέο. 
 

Απορώ με τις τόσο καλές κριτικές που έχει στο Σκρουτζ.. Παρακαλω αν έχει κάποιος λύση στο πρόβλημα να μου πει. Επίσης, αν έχετε βρει καλά τόνερ τα οποία τα δουλεύετε καιρό, από κάποιο κατάστημα στείλτε κάποιος ένα μήνυμα.. Ευχαριστώ πολύ.. 

 

Μόλις τώρα, petinoss είπε

Καλησπέρα, έχω τον εκτυπωτή 2 χρόνια τώρα και μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Το κείμενο το εκτυπώνει καλά, τις φωτογραφίες χάλια μαύρο..

Σαν να λείπουν χρώματα, εμφανίζει θολά με πίξελ πλαίσια στις εικόνες.. 

Λίγο πριν λήξει η εγγύηση τον έστειλα στη αντιπροσωπεία. Έκαναν καθαρισμό και για κανένα δίμηνο δούλεψε μια χαρά παρόλο που δεν έχει γνήσιο τόνερ. Τώρα τα ίδια πάλι. Άλλαξα τόνερ και τίποτα, τον άνοιξα μόνος και έκανα καθαρισμό και πάλι τίποτα.. 

Φαντάζομαι ότι αποθηκεύει το τόνερ κάπου μέσα του ( δεν βρήκα που) και αργεί να τραβήξει  νέο. 
 

Απορώ με τις τόσο καλές κριτικές που έχει στο Σκρουτζ.. Παρακαλω αν έχει κάποιος λύση στο πρόβλημα να μου πει. Επίσης, αν έχετε βρει καλά τόνερ τα οποία τα δουλεύετε καιρό, από κάποιο κατάστημα στείλτε κάποιος ένα μήνυμα.. Ευχαριστώ πολύ.. 

 

Παράδειγμα εκτύπωσης παρακάτω.. Έπρεπε να είναι άσπρο το φόντο.

https://photos.app.goo.gl/LL4mK2f4qEn5QZPh6

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petinoss είπε

Παράδειγμα εκτύπωσης παρακάτω.. Έπρεπε να είναι άσπρο το φόντο.

https://photos.app.goo.gl/LL4mK2f4qEn5QZPh6

Εννοεις οτι αυτο που φαινεται γκρι επρεπε να ειναι ασπρο; Αυτο δε μοιαζει για μηχανικη δυσλειτουργια του εκτυπωτη, μαλλον καποια λαθος εντολη λαμβανει. Τι ειναι αυτο που προσπαθεις να εκτυπωσεις; Ετοιμο pdf; Αν δοκιμασεις να τυπωσεις ενα καθαρο εγγραφο, πχ. word, πως βγαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lector είπε

Εννοεις οτι αυτο που φαινεται γκρι επρεπε να ειναι ασπρο; Αυτο δε μοιαζει για μηχανικη δυσλειτουργια του εκτυπωτη, μαλλον καποια λαθος εντολη λαμβανει. Τι ειναι αυτο που προσπαθεις να εκτυπωσεις; Ετοιμο pdf; Αν δοκιμασεις να τυπωσεις ενα καθαρο εγγραφο, πχ. word, πως βγαινει;

Βάζω άλλη μια φωτογραφία από εκτύπωση. Είναι ασπρόμαυρη εκτύπωση.    Ότι έχει να κάνει με εικόνα το βγάζει χάλια…

https://photos.app.goo.gl/pab8ibwRLgXdiCnT7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos00 είπε

Θα σου πρότεινα να επαναφέρεις τον εκτυπωτή στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, καθώς και να βάλεις άλλους drivers.

Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει.

Εκτυπώνω από κινητα, τάμπλετ και υπολογιστή. Όλα το ίδιο χάλι.. 
Στο σέρβις μου είχαν περάσει την τελευταία ρομ στον εκτυπωτή. Υπάρχει τρόπος να του περάσω ξανά ρομ; 
Που μπορώ να τη βρω και πως γίνεται;

56 λεπτά πριν, avraam5 είπε

Μηπως θα μπορουσες να μας δειξεις  τις ρυθμισεις του εκτυπωτη με screenshot ωστε να δουμε μηπως εχεις καποια λαθος ρυθμιση?

 

Δεν έχω πειράξει τίποτα.. θα κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών να δω το γίνεται.. 
Δεν ξέρω αν γίνεται να του περάσω ξανά την ρομ που τρέχει μέσα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petinoss είπε

Εκτυπώνω από κινητα, τάμπλετ και υπολογιστή. Όλα το ίδιο χάλι.. 
Στο σέρβις μου είχαν περάσει την τελευταία ρομ στον εκτυπωτή. Υπάρχει τρόπος να του περάσω ξανά ρομ; 
Που μπορώ να τη βρω και πως γίνεται;

Δεν έχω πειράξει τίποτα.. θα κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών να δω το γίνεται.. 
Δεν ξέρω αν γίνεται να του περάσω ξανά την ρομ που τρέχει μέσα του..

παραθέτω τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή παρακάτω.. Ξέρει κάποιος πως γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Δεν το βρίσκω..

https://photos.app.goo.gl/HHMVsYvqfkovpjHx9

21 λεπτά πριν, petinoss είπε

παραθέτω τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή παρακάτω.. Ξέρει κάποιος πως γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Δεν το βρίσκω..

https://photos.app.goo.gl/HHMVsYvqfkovpjHx9

Και άλλες λεπτομέρειες του εκτυπωτή.. Το κίτρινο είναι πολύ αχνό.

https://photos.app.goo.gl/ZDB2fVkVe8Ey3YG78

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2022 στις 9:29 ΜΜ, petinoss είπε

Καλησπέρα, έχω τον εκτυπωτή 2 χρόνια τώρα και μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Το κείμενο το εκτυπώνει καλά, τις φωτογραφίες χάλια μαύρο..
Σαν να λείπουν χρώματα, εμφανίζει θολά με πίξελ πλαίσια στις εικόνες.. 

...

Λίγο πριν λήξει η εγγύηση τον έστειλα στη αντιπροσωπεία. Έκαναν καθαρισμό και για κανένα δίμηνο δούλεψε μια χαρά παρόλο που δεν έχει γνήσιο τόνερ. Τώρα τα ίδια πάλι. Άλλαξα τόνερ και τίποτα, τον άνοιξα μόνος και έκανα καθαρισμό και πάλι τίποτα.

Φιλε μου θα σε δυσαρεστησω. Η χρηση κακης ποιοτητας τονερ δημιουργει αυτα τα προβληματα... Και συνηθως ειναι μη επαναστρεψιμα ή πολυ δυσκολα επαναστεψιμα απο καποιον που δεν γνωριζει (χρηστης).

Η λυση που εχεις ειναι να τον δωσεις σε καποιον(ους) που να αναλαβουν να τον φτιαξουν. Οπως στην αντιπροσωπεια που εχεις αναφερει οτι τον εφτιαξε μια φορα.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση με το τόνερ ή το drum αυτό που βλέπω στις εικόνες.

Εχει να κάνει με το πως "μεταφράζει" ο υπολογιστής την κωδικοποίηση των αρχείων. 

ΠΧ PCL5 ή PCL6 ή Post script κλπ.

Κάπου πείραξες κάτι άθελα σου και τώρα σου βγάζει έτσι τις εικόνες. Αυτό επιβεβαιώνεται και απο τις άλλες εκτυπώσεις που παίρνεις στο διάγραμμα μενού που εκτυπώνει με χαμηλό dpi αλλά πεντακάθαρα.

Μπαίνεις πίνακα ελέγχου, κάνεις απεγκατάσταση τον εκτυπωτή και όλα τα προγράμματα του και ξανακάνεις εγκατάσταση απο την αρχή με τους προτεινόμενους οδηγούς και firmware απο το cd.

Αν κάνεις εγκατάσταση απο drivers απο το ιντερνετ, μπορεί να σου πετάξει τυχόν συμβατά τόνερ εκτός και να μην τα αναγνωρίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...