Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, naive είπε

Τα τετραγωνικά του ΔΕΔΔΗΕ θα τα πάρει όταν προσθέσεις τον αριθμό παροχής, δε χρειάζεται να υπάρχει ο αριθμός ήδη στο Ε9

Σε μενα δεν βρισκει λεει το αριθμο παροχης στην ΔΕΔΔΗΕ.

Εχω δοκιμασει με παυλες,χωρις παυλες με κενα αλλα τιποτα...

Εβαλα και τον παλιο (εχουν αλλαξει 2 ψηφια στο τελος απο οταν πηγα απο ΔΕΗ στην Elpedison )αλλα τιποτα παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, naive είπε

Αυτό ισχύει γενικά, ή εξαρτάται από το Δήμο; 

Το ποιοι ακριβώς χώροι προβλέπεται να πληρώνουν ΔΤ και ΔΦ είναι θέμα νομοθεσίας του κράτους, όχι Δήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το ποιοι ακριβώς χώροι προβλέπεται να πληρώνουν ΔΤ και ΔΦ είναι θέμα νομοθεσίας του κράτους, όχι Δήμου.

μπορείς να μου πεις ποια είναι να τη διαβάσω;

7 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Σε μενα δεν βρισκει λεει το αριθμο παροχης στην ΔΕΔΔΗΕ.

Εχω δοκιμασει με παυλες,χωρις παυλες με κενα αλλα τιποτα...

Εβαλα και τον παλιο (εχουν αλλαξει 2 ψηφια στο τελος απο οταν πηγα απο ΔΕΗ στην Elpedison )αλλα τιποτα παλι...

Βάζεις τα 8 μεσαία ψηφία (παραλείπεις το 1ο, απο το 2ο μέχρι το 9ο, ανάμεσα στις πάυλες)

Επεξ/σία από naive
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, naive είπε

Πού το βρήκες αυτό; Διάβασα το νόμο και δεν είδα να λέει κάτι τέτοιο.

Ν. 3937/2011, άρθρο 33, παρ. 2:

Η περίπτωση γ` της παρ. 5 του άρθρου 22 του ν. 3897/2010 αντικαθίσταται ως ακολούθως:  «γ. Η αλλαγή της χρήσης του ακινήτου που επέρχεται με την υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 3843/2010 δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό του τέλους του άρθρου 24 του ν. 2130/1993, καθώς και των τελών του ν. 25/1975 και του άρθρου 25 του ν. 1828/1989, όπως ισχύουν.»

Επίσης, δες και Επιβολή δημοτικών τελών και φόρων σε χώρους που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων των ν.3775/09, ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13

Β) Κατ' εξαίρεση, δεν επιβάλλονται για το χρονικό διάστημα που επιτρέπεται η διατήρησή τους, τα τέλη του άρθρου 24 του ν. 2130/1993, του ν. 25/1975 και του άρθρου 25 του ν. 1828/1989, όπως εκάστοτε ισχύουν, που αναλογούν σε αυθαίρετες αλλαγές χρήσης και μόνον, καθώς και τυχόν διαφορές που προκύπτουν στο ύψος των τελών αυτών από την αλλαγή χρήσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.5 του άρθρου 22 του ν. 3897/2010 (ΦΕΚ 208/Α/10-12-2010) όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 33 παρ. 2 του ν. 3937/2011 (ΦΕΚ 60/Α/31-3-2011), στην παρ.22 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 και στην παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4178/2013.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

μπορείς να μου πεις ποια είναι να τη διαβάσω;

Ευχαρίστως:

"Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει των Νόμων Ν.3979/2011 αρθρ.43 παρ.β, 25/75, 429/76, και 1080/80, να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς ρεύματος τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάσει του Ν.2130/93 το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη."

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/logariasmos-kai-xrewseis/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5/dimotika-teli-dt-dimotikoi-foroi-dt-telos-akinitis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ευχαρίστως:

"Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει των Νόμων Ν.3979/2011 αρθρ.43 παρ.β, 25/75, 429/76, και 1080/80, να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς ρεύματος τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάσει του Ν.2130/93 το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη."

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/logariasmos-kai-xrewseis/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5/dimotika-teli-dt-dimotikoi-foroi-dt-telos-akinitis

Δε βρήκα κάπου να λέει ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν επιβαρύνονται με ΔΦ-ΔΤ. Αντίθετα, έχω βρει  τέτοιες χρεώσεις σε όλους του κοινόχρηστους λογαριασμούς ρεύματος που έχω δει. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ;
 

 

16 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Ν. 3937/2011, άρθρο 33, παρ. 2:

Η περίπτωση γ` της παρ. 5 του άρθρου 22 του ν. 3897/2010 αντικαθίσταται ως ακολούθως:  «γ. Η αλλαγή της χρήσης του ακινήτου που επέρχεται με την υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 3843/2010 δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό του τέλους του άρθρου 24 του ν. 2130/1993, καθώς και των τελών του ν. 25/1975 και του άρθρου 25 του ν. 1828/1989, όπως ισχύουν.»

Επίσης, δες και Επιβολή δημοτικών τελών και φόρων σε χώρους που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων των ν.3775/09, ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13

Β) Κατ' εξαίρεση, δεν επιβάλλονται για το χρονικό διάστημα που επιτρέπεται η διατήρησή τους, τα τέλη του άρθρου 24 του ν. 2130/1993, του ν. 25/1975 και του άρθρου 25 του ν. 1828/1989, όπως εκάστοτε ισχύουν, που αναλογούν σε αυθαίρετες αλλαγές χρήσης και μόνον, καθώς και τυχόν διαφορές που προκύπτουν στο ύψος των τελών αυτών από την αλλαγή χρήσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.5 του άρθρου 22 του ν. 3897/2010 (ΦΕΚ 208/Α/10-12-2010) όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 33 παρ. 2 του ν. 3937/2011 (ΦΕΚ 60/Α/31-3-2011), στην παρ.22 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 και στην παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4178/2013.

πολύ ενδιαφέρον, θα τα κοιτάξω προσεκτικά. Αυτό πάντως φέρνει τα πάνω κάνω σε αυτο που κάνουν οι Δήμοι τώρα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, naive είπε

Δε βρήκα κάπου να λέει ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν επιβαρύνονται με ΔΦ-ΔΤ. Αντίθετα, έχω βρει  τέτοιες χρεώσεις σε όλους του κοινόχρηστους λογαριασμούς ρεύματος που έχω δει. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ;
 

πολύ ενδιαφέρον, θα τα κοιτάξω προσεκτικά. Αυτό πάντως φέρνει τα πάνω κάνω σε αυτο που κάνουν οι Δήμοι τώρα έτσι;

Εχω μπροστα μου τον κοινοχρηστο λογαριασμο ...

Εχει κανονικα και ΔΤ και ΔΦ και ΤΑΠ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, naive είπε

Δε βρήκα κάπου να λέει ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν επιβαρύνονται με ΔΦ-ΔΤ. Αντίθετα, έχω βρει  τέτοιες χρεώσεις σε όλους του κοινόχρηστους λογαριασμούς ρεύματος που έχω δει. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ;
 

πολύ ενδιαφέρον, θα τα κοιτάξω προσεκτικά. Αυτό πάντως φέρνει τα πάνω κάνω σε αυτο που κάνουν οι Δήμοι τώρα έτσι;

Έτσι ακριβώς. Δες και γνωμοδότηση του 2018 του ΝΣΚ για το θέμα που αποδέχτηκε το Υπουργείο Εσωτερικών και ενημερώνει τους δήμους: Αποδοχή της υπ’ αριθ. 237/2018 Γνωμοδότησης του Ε΄ Τμήματος του Ν.Σ.Κ. Δες τις σελίδες 33 για το ερώτημα και 40 και 41 για την απάντηση.

Επομένως, δεν καταλαβαίνω τη φασαρία για τους ημιυπαίθριους, το θέμα το έχουν τα αυθαίρετα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Ε9 έχουμε 89,5 τετραγωνικα και στη ΔΕΔΔΗΕ οταν πηγαμε την τακτοποιηση το εβαλαν 89
Και το 48,86 το εκαναν 49

Για το 2ο οκ δεν το πειράζω
Στο πρωτο πρεπει να κανω διόρθωση απο 89 σε 89,5 η το αφήνω ως έχει; (έχουν πει επισήμως κάτι για το τι ποσοστο δεν πειράζουμε ; )

Επεξ/σία από pmakr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εχω μπροστα μου τον κοινοχρηστο λογαριασμο ...

Εχει κανονικα και ΔΤ και ΔΦ και ΤΑΠ...

ΤΑΠ κακώς έχει https://www.toxrima.gr/prosoxi-i-dei-mas-xreonei-tap-gia-koino/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pmakr είπε

Στο Ε9 έχουμε 89,5 τετραγωνικα και στη ΔΕΔΔΗΕ οταν πηγαμε την τακτοποιηση το εβαλαν 89
Και το 48,86 το εκαναν 49

Για το 2ο οκ δεν το πειράζω
Στο πρωτο πρεπει να κανω διόρθωση απο 89 σε 89,5 η το αφήνω ως έχει; (έχουν πει επισήμως κάτι;)

To μισο υπερ του μαθητη!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Έτσι ακριβώς. Δες και γνωμοδότηση του 2018 του ΝΣΚ για το θέμα που αποδέχτηκε το Υπουργείο Εσωτερικών και ενημερώνει τους δήμους: Αποδοχή της υπ’ αριθ. 237/2018 Γνωμοδότησης του Ε΄ Τμήματος του Ν.Σ.Κ. Δες τις σελίδες 33 για το ερώτημα και 44 για την απάντηση.

Επομένως, δεν καταλαβαίνω τη φασαρία για τους ημιυπαίθριους, το θέμα το έχουν τα αυθαίρετα.

Άντε τώρα να βγάλουμε άκρη. Εμένα είναι λάθος τα τετραγωνικά και του βασικού σπιτιού, οπότε θα κάνω δήλωση, αλλά μάλλον μετά θα πάω να τους ζητήσω να τα αφαιρέσουν τα του ημιυπαίθριου. Εκτός αν βρω χρόνο να πάω απο το Δήμο έχοντας αυτή τη νομοθεσία στα χέρια. Αν βρω χρόνο, το δεύτερο μου ακούγεται πιο διασκεδαστικό...

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pmakr είπε

Πέρα από την πλάκα όμως τί κάνω;

Εαν το στρογγυλοποιει η εφαρμογη το αφηνεις οπως το εβγαλε...

Δεν νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις για 0,5 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θελω να ασχοληθω καν. Τι λένε αυτοί όμως; Στην περιπτωση που πληρώνω ταπ 0.5 παραπανω οκ
Εκει που πληρωνω 0.5 παρακατω ομως;;;;; ΑΝ το πανε σε δεκαετια με προσαυξησεις που ξέρω τι παίζει; Η δεη βεβαια ΠΟΤΕ δεν τα εβαζε με δεκαδικους
Οπότε η μισή χώρα προφανώς θα είναι προς τα κατω 0.5 η αλλη μιση προς τα πανω. 

Αυτοί τι θέλλουν όμως να κανουμε ειναι το θέμα

Επίσης έχει κανεις δηλωμένο το δικαίωμα υψουν; Εμας δεν ερχόταν ποτέ στο λογαριασμό ρεύματος ( προφανως ) ούτε ήξερα ότι έπρεπε να τον πληρώσουμε. Οπότε πρέπει να μπει τελικά κι αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...