Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Εφοσων είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, και το αμάξι ειναι στο όνομα σου όχι δεν μπορείς καθόλου να το κυκλοφορείς Ελλάδα. 

Τωρα βέβαια υπάρχουν πολλοί Έλληνες με αμάξια που έχουν βουλγαρικές κυρίως πινακίδες, και τα κυκλοφορούν παράνομα με το ανάλογο ρισκο. Το προστιμο ειναι αρκετές χιλιάδες ευρώ και πάει ανάλογα τα κυβικά,βλέπε φώτο πιο κάτω. Αν δεν το πληρώσεις το αμάξι κατασχεται.Αλλιως αν θέλεις να κρατήσεις το αμάξι πληρώνεις το προστιμο και μετά ή το εκτελωνίζεις ή το βγάζεις εκτός Ελλάδας και το κάνεις ότι θέλεις. 

Μεχρι πριν 10 χρόνια περίπου, δεν έκαναν σχεδόν καθόλου ελέγχους,μετά επειδή γέμισε με βουλγαρικές πινακίδες λόγω κρίσης και αυξημένων τελών κυκλοφορίας, έκαναν και κάνουν συχνά ελέγχους. 

Οπότε αν φέρεις το αμάξι, κανείς δηλωση άφιξης οχήματος, ΔΑΟ, στα σύνορα,πας το αμάξι σπίτι σού ή τελωνείο ή όπου θέλεις τέλος πάντων, και το βγάζεις για κυκλοφορία μόλις πάρει ελληνικές πινακίδες. 

Τα κόστη στην Ελλάδα είναι το τέλος ταξινόμησης, η αμοιβή του εκτελωνιστη, τα τέλη κυκλοφορίας, η ασφάλεια, τα παράβολα στο μηχανολογικο,το περιβαλλοντικο τέλος, αν είναι λίγο παλιό και το Κτεο.

Screenshot_20220103_115120_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

η αμοιβη του εκτελωνιστη ποσο ειναι περιου; που κινεται η αγορα

επισης μεταφορα ποσο κσοτιζει;

τα παραβολα μηχανολογικο επισης

κτεο γιατι; αφου θεωρητικα εχει ισχυ του εξωτερικου, ή οχι;

περιβαντολογικο τελος ειναι για euro 5a και πισω; οποτε 5b δεν εχει;

επισης καπου διαβαζα οτι οταν το αυτοκινητο ξεπερναει τιμη καινουργιου προ φορων τις 17.000 αυξανεται πολυ το τελος ταξινομισης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 524
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αμοιβή του εκτελωνιστη είναι 150-250 ευρώ. 

Η μεταφορά ανάλογα αν θα έρθει με καράβι ή μέσω Σερβίας/Βουλγαρίας, από που θα ξεκινήσει το όχημα, που θα φορτωθεί δηλαδή, αν θα είναι αυτοκίνητοαμαξα ή επικαθημενο, δηλαδή ποιος θα είναι ο μεταφορέας.

Παραβολα δεν θυμάμαι πόσα είχα πληρώσει το 2017,καπου στα 60 ευρώ. 

Το 2017 ήθελε νέο ελληνικό κτεο, βέβαια τότε δεν χρειαζοταν να έχει ήδη κτεο σε ισχύ. 

Περιβαλλοντικο τέλος, 3000 ευρώ για Ευρώ 4,1000 ευρώ για Ευρώ 5α.Πιο παλιά δεν εισάγονται, πιο καινούρια δεν πληρώνουν. 

Αυτο το εχει καταγγείλει μεν η Ε. Ε.,οπως και το τέλος ταξινόμησης, αλλά κλασσικά ο Έλληνας στα τέτοια του. 

Γενικα θα στα εξηγήσει όλα ο εκτελωνιστης. Μόνο για την αγορά και την μεταφορά δεν θα ασχοληθεί. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα σαιτ με αμαξια ολλανδια; βρηκα το autoscout24 αλλα θεωρω υπαρχει και καλυτερο.

ολα τους τα αμαξια εκει για καποιο λογο εχουν 150.000. ψυχολογικο οριο; τα πουλανε με το που παταναε 150? τα γυρνανε στις 150? δε ξερω...

πολυ γαλλικο και ιταλικο παντως... γερμανικα κτλ δεν εχει πολλα. τα κρατανε πιο πολυ απο 150.000? θεωρουν αντεχουν πιο πολυ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

κανα σαιτ με αμαξια ολλανδια; βρηκα το autoscout24 αλλα θεωρω υπαρχει και καλυτερο.

ολα τους τα αμαξια εκει για καποιο λογο εχουν 150.000. ψυχολογικο οριο; τα πουλανε με το που παταναε 150? τα γυρνανε στις 150? δε ξερω...

πολυ γαλλικο και ιταλικο παντως... γερμανικα κτλ δεν εχει πολλα. τα κρατανε πιο πολυ απο 150.000? θεωρουν αντεχουν πιο πολυ;;

https://www.eurostocks.nl/

Για ρίξε και εδώ μια ματιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeTrzs είπε

https://www.eurostocks.nl/

Για ρίξε και εδώ μια ματιά...

το εχω δει και αυτο... γτπ ειναι
δεν μπορεις να ψαχνεις γενικα αμαξια, σε περιοριζει σε κατηγορια και πρεπει να κανεις 5 αναζητησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

το εχω δει και αυτο... γτπ ειναι
δεν μπορεις να ψαχνεις γενικα αμαξια, σε περιοριζει σε κατηγορια και πρεπει να κανεις 5 αναζητησεις

Τι ακριβώς αμάξι ψάχνεις; Επειδή είναι και η Γερμανία δίπλα, με πολλαπλάσιες επιλογές,με πολλές πόλεις κοντά στα ολλανδικά σύνορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmmys είπε

Τι ακριβώς αμάξι ψάχνεις; Επειδή είναι και η Γερμανία δίπλα, με πολλαπλάσιες επιλογές,με πολλές πόλεις κοντά στα ολλανδικά σύνορα. 

δεν εχω κατι συγκεκριμενο
the bigger the better αλλα και Polo μεγεθος its fine

ψαχνω ολλανδια γιατι εχω γνωστο εκει για ελεγχο, αγορα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2021 στις 7:22 ΜΜ, Jimmy90 είπε

Ρώτησα και σε άλλο εκτελωνιστή και μου είπε 7,5κ για το συγκεκριμένο. Είναι πολλά ρε γαμώτο. Εδώ δε βρίσκεις σχεδόν τίποτα, μόνο στημένος με καραμπίνα. Το πιο κοντινό σε έξτρα στο καρ με τα διπλά και βάλε χιλιόμετρα ζητά 30000. Άλλοι ζητάνε τρελά ποσά, πάνω και από 40κ! Τελοσπάντων...

Το παραμύθι του ότι μόνο εκτελωνιστής μπορεί να σου πει το τελωνείο ενός αυτοκινήτου έχει ξεπεραστεί πολύ καιρό τώρα, ο μόνος που μπορεί να σου πει 100% το τέλος ταξινόμησης είναι το ΤΕΛΩΝΕΙΟ και οι τελώνιδες ΚΑΙ ΜΟΝΟ εφόσον έρθει το αυτοκίνητο με τα απαραίτητα έγγραφα!!! Λοιπόν, οι εκτελωνιστές το μόνο που μπορούν να σου πουν είναι ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ μια τιμή για το τέλος ταξινόμησης και θα πέσουν μέσα 100% ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΕΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΞΤΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ... Οπότε φίλε ξέροντας ότι μερικοί εκτωλιστές κοροϊδεύουν τον κόσμο αφού δεν έχουν καν το πρόγραμμα υπολογισμού μην τους πιστεύεις 100%... Αγορά φίλε από το εξωτερικό και ΜΟΝΟ, τα αμάξια που έχουν κυκλοφορίσει στους κατσικόδρομους μας με πρώτη δευτέρα πρώτη δευτέρα δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του εξωτερικού που έχουν δρομάρες...

Στις 21/12/2021 στις 1:06 ΜΜ, zakailiou είπε

@tutuyo Εκτελωνιστής είσαι  ? 

Το ότι είμαστε μπανανία δεν περιμένω να το επιβεβαιώσω από το παραπάνω γεγονός. Αν θέλεις να ανοίξουμε κουβέντα να πάμε σε άλλο Thread να μην κουράσουμε τους φίλους που γράφουν και διαβάζουν το παρόν.

Η μπανανία (που ήμαστε) αναφέρθηκε για τον κλίμακα φορολόγησης. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το αναφέρω με λεπτομερώς αν και δεν συνηθίζω να κάνω quote τον εαυτό μου RTFP ¨ Η διαφορά επιβάρυνσης μόλις ξεπεραστεί το όριο των 17,000 είναι τεράστια , για 1479 euro αξίας ζητάνε 783,87 φόρο 😡 " Για να σε βοηθήσω είναι το 53% φόρος για αξίες άνω των 18,000 euro.
 

Και για να το κλείσω ... Δεν θα παραδοθώ στον παραλογισμό κανενός και θα διαλέξω όποιο αυτοκίνητο θέλω 

Φίλε στο μπανανιστάν όλα τα περιμένουμε πλέον... Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω αν τα στοιχεία που ανέβασες στα έδωσε ο εκτελωνιστής ή τα υπολόγισες μόνος ή τα πήρες αφού έφερες το αμάξι σου... κάτι δεν μου πάει καλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 5:44 ΜΜ, geoland22 είπε

Το παραμύθι του ότι μόνο εκτελωνιστής μπορεί να σου πει το τελωνείο ενός αυτοκινήτου έχει ξεπεραστεί πολύ καιρό τώρα, ο μόνος που μπορεί να σου πει 100% το τέλος ταξινόμησης είναι το ΤΕΛΩΝΕΙΟ και οι τελώνιδες ΚΑΙ ΜΟΝΟ εφόσον έρθει το αυτοκίνητο με τα απαραίτητα έγγραφα!!! Λοιπόν, οι εκτελωνιστές το μόνο που μπορούν να σου πουν είναι ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ μια τιμή για το τέλος ταξινόμησης και θα πέσουν μέσα 100% ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΕΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΞΤΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ... Οπότε φίλε ξέροντας ότι μερικοί εκτωλιστές κοροϊδεύουν τον κόσμο αφού δεν έχουν καν το πρόγραμμα υπολογισμού μην τους πιστεύεις 100%... Αγορά φίλε από το εξωτερικό και ΜΟΝΟ, τα αμάξια που έχουν κυκλοφορίσει στους κατσικόδρομους μας με πρώτη δευτέρα πρώτη δευτέρα δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του εξωτερικού που έχουν δρομάρες...

Φίλε στο μπανανιστάν όλα τα περιμένουμε πλέον... Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω αν τα στοιχεία που ανέβασες στα έδωσε ο εκτελωνιστής ή τα υπολόγισες μόνος ή τα πήρες αφού έφερες το αμάξι σου... κάτι δεν μου πάει καλά... 

Αυτό με αγχώνει που λες...γιατί έχω στο μυαλό μου ένα μπάτζετ έως 28 χιλιάδες για αυτό το αμάξι. Δηλαδή πάω στα τυφλά με λίγα λόγια, γιατί τα περισσότερα Γερμανία έχουν παραπάνω εξοπλισμό από τα βασικά ελληνικά. Ας πούμε πως επιλέγω ενα με 22κ και εκεί που λέω είμαι εντάξει, μου βγαίνει ας πούμε μια λυπητερή 9κ...3κ είναι αρκετά μεγάλη απόκλιση...εκτός και αν συμβιβαστώ και φέρω ένα φορτωμένο με πολλά χιλιόμετρα, ώστε να βοηθήσει στην απομείωση του τελικού ποσού εκτελωνισμού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 5:44 ΜΜ, geoland22 είπε

Φίλε στο μπανανιστάν όλα τα περιμένουμε πλέον... Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω αν τα στοιχεία που ανέβασες στα έδωσε ο εκτελωνιστής ή τα υπολόγισες μόνος ή τα πήρες αφού έφερες το αμάξι σου... κάτι δεν μου πάει καλά... 

Εκτελωνιστής φυσικά ... από μόνος μου πως ... 
Εδώ το excel που μου έστειλε 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γνωστο σιτε υπολογισμου του τελους ταξινομησης αρχικα φαινεται να εχει bug για την επιλογη euro 5, 0-100gr
βγαζει 0 κοστος

anyway βαζοντας euro 5 101-...gr

μου βγαζει για renault megane 2013, 100.000km  με ενδεικιτκη τιμη προ φορων 14000, κοστος ταξινομησης 250€

παιζει να ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 6:14 ΜΜ, Jimmy90 είπε

Αυτό με αγχώνει που λες...γιατί έχω στο μυαλό μου ένα μπάτζετ έως 28 χιλιάδες για αυτό το αμάξι. Δηλαδή πάω στα τυφλά με λίγα λόγια, γιατί τα περισσότερα Γερμανία έχουν παραπάνω εξοπλισμό από τα βασικά ελληνικά. Ας πούμε πως επιλέγω ενα με 22κ και εκεί που λέω είμαι εντάξει, μου βγαίνει ας πούμε μια λυπητερή 9κ...3κ είναι αρκετά μεγάλη απόκλιση...εκτός και αν συμβιβαστώ και φέρω ένα φορτωμένο με πολλά χιλιόμετρα, ώστε να βοηθήσει στην απομείωση του τελικού ποσού εκτελωνισμού....

Φίλε ο εκτελωνιστής εφόσον ξέρει και ασχοληθεί σοβαρά(να κάτσει δηλαδή να δει τι έξτρα εξοπλισμό έχει το αμάξι κλπ) θα στο βγάλει στο 90-95% αν όχι στο 100%, για να βγει στο 100% θα πρέπει να έρθει το αμάξι εδώ, να κατατεθούν τα χαρτιά στην αντιπροσωπεία για να σου απαντήσει αν εισάγεται ή όχι το συγκεκριμένο αμάξι και αν ναι με τι έξτρα εξοπλισμό έχει έρθει αυτό που έχεις φέρει και να βγει η τιμή λιανικής προ φόρων. Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά ότι και να λένε μερικοί ξερολάκιδες ότι εμένα μου το έβγαλε ο τάδε εμένα ο δικηγόρος κλπ κλπ κλπ... Παραμύθια της χαλιμάς με λίγα λόγια... Τα πολλά χλμ θα σου γλυτώσουν μάξιμουμ 10% που εν τέλει δεν είναι 10% αλλά λιγότερα γιατί γίνεται συγκεκριμένη πράξη για να βγει το ποσοστό...

 

Στις 8/1/2022 στις 1:29 ΜΜ, zakailiou είπε

Εκτελωνιστής φυσικά ... από μόνος μου πως ... 
Εδώ το excel που μου έστειλε 

 

Φίλε το τέλος στο έβγαλε στην τύχη ή έχεις ήδη φέρει το αμάξι κλπ; γιατί κοιτάζοντας το εξελ κάτι δεν μου πάει καλά, δεν μου βγαίνουν ακριβώς τα νούμερα και επίσης βλέπεις τα μισά...

 

17 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

το γνωστο σιτε υπολογισμου του τελους ταξινομησης αρχικα φαινεται να εχει bug για την επιλογη euro 5, 0-100gr
βγαζει 0 κοστος

anyway βαζοντας euro 5 101-...gr

μου βγαζει για renault megane 2013, 100.000km  με ενδεικιτκη τιμη προ φορων 14000, κοστος ταξινομησης 250€

παιζει να ισχυει;

Το γνωστό σαιτ υπολογισμού είναι για τα πανυγήρια και δεν τα υπολογίζει καθόλου σωστά :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 3:16 ΜΜ, geoland22 είπε

Φίλε το τέλος στο έβγαλε στην τύχη ή έχεις ήδη φέρει το αμάξι κλπ; γιατί κοιτάζοντας το εξελ κάτι δεν μου πάει καλά, δεν μου βγαίνουν ακριβώς τα νούμερα και επίσης βλέπεις τα μισά...

Τι να σου πώ, αυτό μου έστειλε αυτό ανέβασα ... Το αμάξι μόλις ήρθε ...
Τις επόμενες μέρες θα γίνει ο εκτελωνισμός και θα ανεβάσω το τελικό. Ελπίζω να μην πάθουμε καμία ζημιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zakailiou είπε

Τι να σου πώ, αυτό μου έστειλε αυτό ανέβασα ... Το αμάξι μόλις ήρθε ...
Τις επόμενες μέρες θα γίνει ο εκτελωνισμός και θα ανεβάσω το τελικό. Ελπίζω να μην πάθουμε καμία ζημιά 

Φίλε στείλε μου το λινκ του αυτοκινήτου ή κάποιου παρόμοιου να δω αν τα βγάζω τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει στο μάτι ένα Panda CNG. Στην Ελλάδα μέχρι πρόσφατα, καινούριο είχε γύρω στα 14500 (Δεν εισάγεται πια).
Μεταχειρισμένο, για κάτω από 100.000χμ παίζει 10-11.000 για αυτοκίνητο 5ετίας. Όλα από μάντρα, και, κατά 99% εισαγόμενα. 
Στην Ολλανδία, για 55-65.000χμ οι τιμές είναι 6700-7700.
Κάποιος έφρε το ίδιο αυτοκίνητο από Ολλανδία και έδωσε:
317 Τελωνείο
150 εκτελωνιστής
700 μεταφορά
70 πινακίδες
34 κτεο
Σύνολο: 1300 περίπου.
Δηλαδή με 8-9000 το έχω στην Ελλάδα, σε τιμή που αγοράζω αυτοκίνητο με διπλάσια έως τριπλάσια χιλιόμετρα, με ηλικία 1 έως 4 χρόνια παραπάνω.
Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει το όποιο ρίσκο;
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...