Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για μεταχειρισμένο εισαγωγής από μάντρα που εγκρίθηκε το δάνειο αλλά δνε έχουν υπογράφει χαρτιά για εκταμίευση, ειπώθηκε ότι το αμάξι τώρα είναι στο τελωνείο ( από τη μάντρα) για έλεγχο εξοπλισμού κλπ. Ισχύει αυτό με τη νέα νομοθεσία ή κάτι δεν πάει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2020 στις 6:11 ΜΜ, Ribopaido είπε

Παιδιά για μεταχειρισμένο εισαγωγής από μάντρα που εγκρίθηκε το δάνειο αλλά δνε έχουν υπογράφει χαρτιά για εκταμίευση, ειπώθηκε ότι το αμάξι τώρα είναι στο τελωνείο ( από τη μάντρα) για έλεγχο εξοπλισμού κλπ. Ισχύει αυτό με τη νέα νομοθεσία ή κάτι δεν πάει καλά?

Δεν παει κανενα αμαξι στο τελωνειο. Μπορουν να ζητησουν για ελεγχο οποιο αμαξι θελουν αλλα πρακτικα να τα ελεγχουν ολα δεν γινεται. Συνηθως καλουν αυτα τα οποια τους κινουν το ενδιαφερον με υποψια οτι κατι κρυβουν. Πχ αμαξι αξιας 30 χιλιαδων ,να παρουσιαζεις τιμολογιο αγορας 10 χιλιαδω ευρω. Εκει ισως το ζητησουν για ελεγχο

Στις 8/3/2020 στις 8:50 ΜΜ, NickAtsi είπε

Επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούργιο post το γράφω εδώ, εγώ θέλω να φέρω αμάξι από Αγγλία αλλά για ανταλλακτικά. Πρέπει να το εκτελωνίσω αναγκαστικά εφόσον δεν θα είναι για κυκλοφορία; 

Οταν ενα οχημα ειναι για ανταλλακτικα ο νομος λεει οτι πρεπει να ερθει σε 2 κομματια. Δλδ κομμενο στην μεση. Πληρωνεις ενα συμβολικο ποσο για την χαρτουρα μονο. Υπαρχει κ ο τροπος να μπει στην χωρα οδηγωντας ,να μην κανεις Δαο (δηλωση αφιξης οχηματος) και να το κοψεις αμεσα για ανταλλακτικα. Αν σε πιασουν ομως πας για φοροδιαφυγη

Στις 8/3/2020 στις 6:53 ΜΜ, Burgos είπε

Μια που συζητάτε για εκτελωνισμούς μπορείτε να μου λύσετε και μένα μια απορία; Αξίζει να αγοράσω καινούριο υβριδικό από Γερμανία και να το εκτελωνίσω μόνος στην Ελλάδα ή θα μου βγει πάνω κάτω το ίδιο;

Η διαφορα σου θα ναι στο 5%του φπα που εχει λιγοτερο η γερμανια και αν πετυχεις καλυτερη τιμη σε παζαρι στην αγορα του. Κανονικα τα υβριδικα δεν θα πρεπε να εχουν κανενα τελωνειο, αλλα ειπαμε, ελλαδαρα. Μεχρι στιγμης εχουν εκπτωση 50% απο τον κανονικο δασμο που θα ειχε το εν λογο αυτοκινητο αν δεν ηταν υβριδικο.με τα νεα μετρα λεγεται οτι θα γινει 75% η εκπτωση και μηδενικο δασμο θα εχουν μονο τα plug in που βγαζουν κατω απο 50gr μονοξειδιο

Στις 9/3/2020 στις 10:17 ΠΜ, sirboux είπε

εγω ειδα οτι ατομο το οποιο ειναι μεσα στα πραγματα εβγαλε βιβλιο τελωνειακη νομοθεσια και φορολογια αυτοκινητων οποτε μηπως και δεν θα βγει τπτ προς το παρων?

περιμενω το βιβλιο απο μεσα σε μερα..

απο οτι γνωριζω οι εμπειροι ζητανε να σταματησουμε να κοιταμε την αξια του αυτοκινητου και τα καυσαερια και να γυρισουμε πισω στα κυβικα αλλα δεν θελουν καποιοι φωστηρες.......

υπαρχει κανενας εκτελωνιστης συναδελφος στο insomnia?

Το τελωνειο κ οι δασμοι ειναι παραλογοι, μονο στην ελλαδα γινοντε αυτα. Ενα qashqai 1.5dci  euro6 με 99gr co πληρωνει τελωνειο 1500 κ πανω αναλογα την εκδοση,στην κυπρο πληρωνει 24 ευρω και στην γερμανια νομιζω 70. Ενα mercedes c350 hybrid με 47gr co σε ολη την ευρωπη δεν πληρωνει τπτ και στην ελλαδα θα πληρωσει 6000....παραλογισμος

Ετσι ηταν παντα στην ελλαδα.οπου μας συμφερει, ειναι ευρωπαικος νομος λεει θα γινει βαση ευρωπαικης νομοθεσιας...οταν εχουν τα μετρα εισπρακτικο χαρακτηρα εκει δεν μας νοιαζει τι κανει η υπολοιπη ευρωπη...γι αυτο κ εχουμε ενα σωρο σαβουρες γι αυτοκινητα

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 10:48 ΜΜ, jmmys είπε

Πανε σε έναν εκτελωνιστη και πες μου αν δεν παίζει ρόλο,πρωταρχικό ρολο,πόσο κόστιζε το αμάξι καινούριο στην Ελλάδα.

Τελικά το επιβεβαίωσαν αυτό οι εκτελωνιστες? Τιμή προ φόρων που έκανε καινούργιο στην Ελλάδα ή μήπως τιμή που αγοράζεις το μεταχειρισμένο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, bill_zaf είπε

Δεν παει κανενα αμαξι στο τελωνειο. Μπορουν να ζητησουν για ελεγχο οποιο αμαξι θελουν αλλα πρακτικα να τα ελεγχουν ολα δεν γινεται. Συνηθως καλουν αυτα τα οποια τους κινουν το ενδιαφερον με υποψια οτι κατι κρυβουν. Πχ αμαξι αξιας 30 χιλιαδων ,να παρουσιαζεις τιμολογιο αγορας 10 χιλιαδω ευρω. Εκει ισως το ζητησουν για ελεγχο

Οταν ενα οχημα ειναι για ανταλλακτικα ο νομος λεει οτι πρεπει να ερθει σε 2 κομματια. Δλδ κομμενο στην μεση. Πληρωνεις ενα συμβολικο ποσο για την χαρτουρα μονο. Υπαρχει κ ο τροπος να μπει στην χωρα οδηγωντας ,να μην κανεις Δαο (δηλωση αφιξης οχηματος) και να το κοψεις αμεσα για ανταλλακτικα. Αν σε πιασουν ομως πας για φοροδιαφυγη

Η διαφορα σου θα ναι στο 5%του φπα που εχει λιγοτερο η γερμανια και αν πετυχεις καλυτερη τιμη σε παζαρι στην αγορα του. Κανονικα τα υβριδικα δεν θα πρεπε να εχουν κανενα τελωνειο, αλλα ειπαμε, ελλαδαρα. Μεχρι στιγμης εχουν εκπτωση 50% απο τον κανονικο δασμο που θα ειχε το εν λογο αυτοκινητο αν δεν ηταν υβριδικο.με τα νεα μετρα λεγεται οτι θα γινει 75% η εκπτωση και μηδενικο δασμο θα εχουν μονο τα plug in που βγαζουν κατω απο 50gr μονοξειδιο

Το τελωνειο κ οι δασμοι ειναι παραλογοι, μονο στην ελλαδα γινοντε αυτα. Ενα qashqai 1.5dci  euro6 με 99gr co πληρωνει τελωνειο 1500 κ πανω αναλογα την εκδοση,στην κυπρο πληρωνει 24 ευρω και στην γερμανια νομιζω 70. Ενα mercedes c350 hybrid με 47gr co σε ολη την ευρωπη δεν πληρωνει τπτ και στην ελλαδα θα πληρωσει 6000....παραλογισμος

Ετσι ηταν παντα στην ελλαδα.οπου μας συμφερει, ειναι ευρωπαικος νομος λεει θα γινει βαση ευρωπαικης νομοθεσιας...οταν εχουν τα μετρα εισπρακτικο χαρακτηρα εκει δεν μας νοιαζει τι κανει η υπολοιπη ευρωπη...γι αυτο κ εχουμε ενα σωρο σαβουρες γι αυτοκινητα

Σε ευχαριστώ πολύ Bill 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Μίλησα με υπάλληλο του υποικ και μουπε πως περιμένει όπου να ναι να περάσει η τροπολογία του νέου υπολογισμού ταξινόμισης με κάποιο νόμο.Πρεπει "λέει" να το περάσουν από την Βουλή με κάποιο άλλο νομό..οι υπογραφές έχουν πέσει καιρό τώρα από τους φωστήρες..ακόμη περιμένω να εκτελωνισω με το ιστορικό ταξινόμισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, huver είπε

Καλησπέρα 

Μίλησα με υπάλληλο του υποικ και μουπε πως περιμένει όπου να ναι να περάσει η τροπολογία του νέου υπολογισμού ταξινόμισης με κάποιο νόμο.Πρεπει "λέει" να το περάσουν από την Βουλή με κάποιο άλλο νομό..οι υπογραφές έχουν πέσει καιρό τώρα από τους φωστήρες..ακόμη περιμένω να εκτελωνισω με το ιστορικό ταξινόμισης...

Αξιόπιστος ο υπάλληλος ή είναι τύπου ξάδερφος του ανηψιου από ένα φίλο από το χωριό που ο θείος του είναι καντινιερης στο υπουργείο? Πλάκα κάνω προφανώς, απλά περιμένω και εγώ πως και πως να περάσει γτ έχουμε ξεμείνει από αμάξι και με τον κωρονοιο δεν είμαστε για καταχρήσεις με τα ΜΜΜ. Αποκλειστικά για την δουλειά βέβαια, αλλά είναι καθημερινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε γερουσία στη Βουλή που ψαχνει με τη πρώτη ευκαιρία να αραξει για υπνακο θεωρώ το πράμα θα αργήσει μέχρι να ξαναπατήσουν το πόδι τους στη Βουλή.Μπορει βέβαια να κάνω λάθος και να την επισκέπτονται τα πρωτοπαλίκαρα.ο Δημόσιος υπάλληλος που μου το είπε μου είναι άγνωστος.Ζητησα να μιλήσω με κάποιον αρμόδιο στο υπουργείο οικονομικών δια τηλεφώνου και με προθυμία μου έδωσαν αυτον. Η αλήθεια είναι πως είχε διάθεση να με ενημερώσει και ακουγόταν ειλικρινής και γνώστης της κατάστασης.Ειδομεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, huver είπε

Επειδή έχουμε γερουσία στη Βουλή που ψαχνει με τη πρώτη ευκαιρία να αραξει για υπνακο θεωρώ το πράμα θα αργήσει μέχρι να ξαναπατήσουν το πόδι τους στη Βουλή.Μπορει βέβαια να κάνω λάθος και να την επισκέπτονται τα πρωτοπαλίκαρα.ο Δημόσιος υπάλληλος που μου το είπε μου είναι άγνωστος.Ζητησα να μιλήσω με κάποιον αρμόδιο στο υπουργείο οικονομικών δια τηλεφώνου και με προθυμία μου έδωσαν αυτον. Η αλήθεια είναι πως είχε διάθεση να με ενημερώσει και ακουγόταν ειλικρινής και γνώστης της κατάστασης.Ειδομεν..

Μακάρι να πάρουν μπρος.. Ελπίζω να μη παρεξήγησες το ύφος μου φίλε.. Δεν ήθελα να σε προσβάλω, με την τύχη μου τα βάζω... Πάνω που περιμένουμε να ψηφιστεί, κλείνουν τα πάντα στην Ελλάδα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, huver είπε

Καλησπέρα 

Μίλησα με υπάλληλο του υποικ και μουπε πως περιμένει όπου να ναι να περάσει η τροπολογία του νέου υπολογισμού ταξινόμισης με κάποιο νόμο.Πρεπει "λέει" να το περάσουν από την Βουλή με κάποιο άλλο νομό..οι υπογραφές έχουν πέσει καιρό τώρα από τους φωστήρες..ακόμη περιμένω να εκτελωνισω με το ιστορικό ταξινόμισης...

Εχω και εγω ενα αμαξι στην επιτροπη αδερφε απο τον οκτωμβρη. Προσφατα που μιλησα μου ειπε ο δικος μου οτι "εξεταζουν" τον περσινο ιουνιο ακομα. 

Τι εχεις για εκτελωνισμο φιλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Jake07 είπε

Μακάρι να πάρουν μπρος.. Ελπίζω να μη παρεξήγησες το ύφος μου φίλε.. Δεν ήθελα να σε προσβάλω, με την τύχη μου τα βάζω... Πάνω που περιμένουμε να ψηφιστεί, κλείνουν τα πάντα στην Ελλάδα.. 

Όχι βέβαια φίλε μου..εννοείτε κάνουμε πλακα

2 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Εχω και εγω ενα αμαξι στην επιτροπη αδερφε απο τον οκτωμβρη. Προσφατα που μιλησα μου ειπε ο δικος μου οτι "εξεταζουν" τον περσινο ιουνιο ακομα. 

Τι εχεις για εκτελωνισμο φιλε μου?

Ένα nissan.Εμενα μουπε μια τύπισσα από την Ααδε πως μόλις μπήκαν στον Μάιο του 2019..τεσπά κάπου εκεί βρίσκονται..κ μετά σου λέει σεβασου το κράτος.Οχι φίλε μου δεν το σέβομαι γιατί με βλέπει ανταγωνιστικά.

Παιδιά ότι μάθουμε ποσταρετε το εδώ μπας και τελειώσει η αγωνία μας. Πιστεύω πάντως πως πλησιάζει η ώρα.Αυτο που δε ξέρω εάν και ο νέος νόμος ταξινόμησης είναι απαγορευτικος και αναγκαστούμε να περιμένουμε με το ιστορικό ταξινόμισης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, huver είπε

Όχι βέβαια φίλε μου..εννοείτε κάνουμε πλακα

Ένα nissan.Εμενα μουπε μια τύπισσα από την Ααδε πως μόλις μπήκαν στον Μάιο του 2019..τεσπά κάπου εκεί βρίσκονται..κ μετά σου λέει σεβασου το κράτος.Οχι φίλε μου δεν το σέβομαι γιατί με βλέπει ανταγωνιστικά.

Ναι κατι τετοιο.τελειωνουν μάιο και πανε για ιουνιο. Παντως ο εκτελωνιστης μου για ενα αλλο αμαξι ενος πελατη του τους εκανε ωραια πλακα...

Ειχε παρει γλυκά κ πηγε να τους κερασει, οταν τον ρωτουσαν τι γιορταζει, τους ελεγε οτι εχει γεννεθλια το ταδε αμαξι γιατι εχει κλεισει 1 χρονο στην επιτροπη...εννοειται οτι δεν ντραπηκαν καθολου οι χοντροπετσοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bill_zaf thanks για την απαντηση. Ελπίζω στο 0 βασικά αν και το θεωρώ απίθανο εδώ που ζούμε.

Εσείς που περιμένετε εκτελωνισμό τι φάση; Είναι σε ακινησία τα αυτοκίνητα για μήνες μέχρι να έρθει η σειρά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου θέλουμε επικαλούμαστε την νομοθεσία της Ε.Ε.

Στα αυτοκίνητα δεν υπάρχει Ε.Ε.

(Ευρωπαϊκή Ένωση)

Ελπίζω κάποια μέρα να γίνουμε Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Burgos είπε

@bill_zaf thanks για την απαντηση. Ελπίζω στο 0 βασικά αν και το θεωρώ απίθανο εδώ που ζούμε.

Εσείς που περιμένετε εκτελωνισμό τι φάση; Είναι σε ακινησία τα αυτοκίνητα για μήνες μέχρι να έρθει η σειρά τους;

Ναι δυστυχώς ..το βλέπω και με βλεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, huver είπε

Ναι δυστυχώς ..το βλέπω και με βλεπει

Και προφανώς δεν θα γίνει καμία έκπτωση στο κόστος εκτελωνισμού λόγω φθοράς από την ακινησία και του χρόνου που πέρασε και έχασε αξία το αυτοκίνητο...Τι να πω πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...