Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, Krepalidis said:

Need mode on:Θα καίει λίγο παραπανω αλλά για άλλους λόγους. Επειδή θα είναι κατασκευασμένο να δουλεύει σε μεγαλύτερα φορτία 1000και 1400, τα 300 και 500 βατ θα τα βγάζει με χαμηλότερη απόδοση. Σα να έχεις 8κυλινδρο τετραλιτρο για να πας στην δουλειά αντί για χιλιαράκι.

Αν είναι Gold rated και πάνω το τροφοδοτικό η κατανάλωση δεν θα είναι ιδιαίτερη ακόμη κι αν υπολειτουργεί.

Γι' αυτό έγραψα Bronze VS Titanium κι όχι ίδια. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, hellhunder είπε

Εγω ενα καταλαβα οτι αφου η τροφοδοσια 5V και 3,3V περναει στην μητρικη θα ακριβηνουν οι μητρικες

Για να κατέβει στα 5v η 3.3v από τα 12 δεν είναι τίποτα , για να το κάνετε σε συνθήκες σπιτιού (να τα αγοράσετε σε λιανική τιμή τα components δεν θα δώσετε ούτε 5 ευρώ) 

και τώρα που σκέφτομαι είναι και άλλος θετικός παράγοντας αν το κάνουν τα 12v  σκεφτείτε ότι πατε να πάρετε ένα καλό τροφοδοτικό σήμερα.. τι πάει να πει καλό με τα σημερινά δεδομένα; Καλό πάει να πει εκτός από τα watts και καλή κατασκευή είναι και πολλές παροχές στους εξόδους του τροφοδοτικου! Σήμερα ένας θέλει να συνδέσει μόνο έναν σκληρό και τίποτα άλλο και τι κάνει; δεν αξιοποιεί όλα τα αλλά παρόλο που τα έχει πληρώσει! Αρα ; Δεν είναι καλλίτερα ανάλογα με το μηχάνημα που θα φτιάχνουμε νε έχει και όλα που θελουμε;  Λίγους ssd η Hdd η dvd ότι και αν είναι λέω εγώ ένα παράδειγμα! Όποτε θα ξέρουμε ότι θελουμε 12v 450w για αυτά και τέλος όλα τα αλλά κάνει η μητρική ! Μόνο θετικά σου μένουν απ όλο αυτό! Τι καθόμαστε και άμεσος σκεφτόμαστε ε τους κλέφτες θέλουν να μας τα πάρουνε! Έτσι και αλλιώς τα παίρνουνε !!!! Δεν λέει κανένας που το πράγμα έχει φτάσει σε σημείο αν θες να κανείς αναβαθμίσει στο τέλος τέλος τα αλλάζεις όλα! Κάποιος από επάνω ανέφερε ότι δεν φτάνει που αλλάζουμε την mobo την ram το cpu τώρα πρέπει να πάρουμε και τροφοδοτικό! Ε συγνώμη δεν καταλαβαίνουμε ότι έτσι και αλλιώς τα εχουν κάνει έτσι που θελουμε η όχι το περιθώριο αναβαθμίσεις που μας έχουν είναι ούτε 20% ! Τι αλλάζουμε την ραμ; Με το που βγαίνει ένα καλό cpu μαζί θελουμε και μητρική άλλως ο επεξεργαστείς δεν αποδίδει στο μάξιμουμ ! Τέλος πάντων νομίζω πρέπει πρώτα να το ψάχνουμε το θέμα και μετά να αναλύουμε ότι διαβάζουμε και ύστερα να γράφουμε! 
αλλά θα έπρεπε να συζητάμε κάτω από αυτό το κείμενο και αλλά συζητάμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν αρκετό καιρό να μας να τα κάνουν "τσουρέκια"  .... 

3 ώρες πριν, Mixalix είπε

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά διάβασα 3 φορές το κείμενο και δεν κατάλαβα επάνω σε τι βασίζεται η θεωρία σας; 

Νομίζω ότι μιλάει σωστά..... Ζήτω tα Rig ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xtheodor είπε

Είχαν αρκετό καιρό να μας να τα κάνουν "τσουρέκια"  .... 

Νομίζω ότι μιλάει σωστά..... Ζήτω tα Rig ..... 

Ο σκοπός δεν είναι να τα πω έτσι που να λέω α εγώ ξέρω και τα λέω απλά τυχαίνει και είμαι στο αντικείμενο , αν μου πει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να βγει το παστίτσιο το μόνο που θα έχω να πω είναι να βάλεις Μπεσαμέλ και κλασικά θα φάω κράξιμο 😂 και καλά να πάθω αφού δεν ξέρω πρέπει να πω δεν ξέρω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά μπούρδες (όσον αφορά το socket με τα 10 pin), να δείτε θα εκτοξεύσουν τις τιμές των μητρικών και των τροφοδοτικών θα παραμείνουνε ίδιες. Από την άλλη πώς θα επηρεάσει το μέγεθος των μητρικών μιας και θα πρέπει να μπούνε περισσότερα components για τη διαχείριση των ρευμάτων στη μητρική;

Επεξ/σία από chrpal1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrpal1977 είπε

Απλά μπούρδες, να δείτε θα εκτοξεύσουν τις τιμές των μητρικών και των τροφοδοτικών θα παραμείνουνε ίδιες.

Ας περιμένουμε! αυτό δεν το ξέρει κανένας από εμάς, μπορεί να ανεβάσουν μπορεί και όχι! 

19 λεπτά πριν, chrpal1977 είπε

Απλά μπούρδες (όσον αφορά το socket με τα 10 pin), να δείτε θα εκτοξεύσουν τις τιμές των μητρικών και των τροφοδοτικών θα παραμείνουνε ίδιες. Από την άλλη πώς θα επηρεάσει το μέγεθος των μητρικών μιας και θα πρέπει να μπούνε περισσότερα components για τη διαχείριση των ρευμάτων στη μητρική;

Το πάμε το ξαναπάμε για να κατεβάσεις την τάση δεν χρειάζονται πολλά components! 🤷‍♂️

Επεξ/σία από Mixalix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mixalix είπε

Για να κατέβει στα 5v η 3.3v από τα 12 δεν είναι τίποτα , για να το κάνετε σε συνθήκες σπιτιού (να τα αγοράσετε σε λιανική τιμή τα components δεν θα δώσετε ούτε 5 ευρώ) 

και τώρα που σκέφτομαι είναι και άλλος θετικός παράγοντας αν το κάνουν τα 12v  σκεφτείτε ότι πατε να πάρετε ένα καλό τροφοδοτικό σήμερα.. τι πάει να πει καλό με τα σημερινά δεδομένα; Καλό πάει να πει εκτός από τα watts και καλή κατασκευή είναι και πολλές παροχές στους εξόδους του τροφοδοτικου! Σήμερα ένας θέλει να συνδέσει μόνο έναν σκληρό και τίποτα άλλο και τι κάνει; δεν αξιοποιεί όλα τα αλλά παρόλο που τα έχει πληρώσει! Αρα ; Δεν είναι καλλίτερα ανάλογα με το μηχάνημα που θα φτιάχνουμε νε έχει και όλα που θελουμε;  Λίγους ssd η Hdd η dvd ότι και αν είναι λέω εγώ ένα παράδειγμα! Όποτε θα ξέρουμε ότι θελουμε 12v 450w για αυτά και τέλος όλα τα αλλά κάνει η μητρική ! Μόνο θετικά σου μένουν απ όλο αυτό! Τι καθόμαστε και άμεσος σκεφτόμαστε ε τους κλέφτες θέλουν να μας τα πάρουνε! Έτσι και αλλιώς τα παίρνουνε !!!! Δεν λέει κανένας που το πράγμα έχει φτάσει σε σημείο αν θες να κανείς αναβαθμίσει στο τέλος τέλος τα αλλάζεις όλα! Κάποιος από επάνω ανέφερε ότι δεν φτάνει που αλλάζουμε την mobo την ram το cpu τώρα πρέπει να πάρουμε και τροφοδοτικό! Ε συγνώμη δεν καταλαβαίνουμε ότι έτσι και αλλιώς τα εχουν κάνει έτσι που θελουμε η όχι το περιθώριο αναβαθμίσεις που μας έχουν είναι ούτε 20% ! Τι αλλάζουμε την ραμ; Με το που βγαίνει ένα καλό cpu μαζί θελουμε και μητρική άλλως ο επεξεργαστείς δεν αποδίδει στο μάξιμουμ ! Τέλος πάντων νομίζω πρέπει πρώτα να το ψάχνουμε το θέμα και μετά να αναλύουμε ότι διαβάζουμε και ύστερα να γράφουμε! 
αλλά θα έπρεπε να συζητάμε κάτω από αυτό το κείμενο και αλλά συζητάμε !

Εγω το ξερω , εσυ το ξερεις και αυτοι το ξερουν αλλα τις μητρικες θα τις ακριβηνουν με αυτην την δικαιολογια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, hellhunder είπε

Εγω το ξερω , εσυ το ξερεις και αυτοι το ξερουν αλλα τις μητρικες θα τις ακριβηνουν με αυτην την δικαιολογια

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το κάνουν! Άλλωστε τώρα (off topic) οι μητρικές είναι σαν τσίρκο! Και οι κάρτες γραφικών... δες τι έχουν βάλει πάνω τους ... λες τώρα μητρική είναι η Ferrari!!! Περισσότερο κόστος έχει το φαίνεστε αν το καλοσκεφτούμε ! Ευτυχώς δεν πείραξαν μέχρι στιγμής τα σερβερς Και δεν τα κάνανε σαν τα pc!   Για αυτό λέω ας περιμένουμε να δούμε ! 

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mixalix είπε

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το κάνουν! Άλλωστε τώρα (off topic) οι μητρικές είναι σαν τσίρκο! Και οι κάρτες γραφικών... δες τι έχουν βάλει πάνω τους ... λες τώρα μητρική είναι η Ferrari!!! Περισσότερο κόστος έχει το φαίνεστε αν το καλοσκεφτούμε ! Ευτυχώς δεν πείραξαν μέχρι στιγμής τα σερβερς Και δεν τα κάνανε σαν τα pc!   Για αυτό λέω ας περιμένουμε να δούμε ! 

Αν συγκρινεις τις asus x370 x470 x570 hero οι 2 πρωτες εχουν mosfet και chokes που κοστιζουν τα διπλα απο την Χ570 και το chipset συμφωνα με την AMD μολις 10% πιο ακριβο αλλα η μητρικη ειναι 50% πιο ακριβη 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τρελό nonesense εδώ μέσα αλλά βαριέμαι να γράφω σεντόνια οπότε θα αφήσω αυτό εδώ γι αυτούς που ξέρουν και θα καταλάβουν και θα πάω για ύπνο...
Νινίτες!

339by9RKoyqgstuvRVFQxR-650-80.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κάτι ανάλογο γίνεται ήδη στα laptop ...  Xρόνια τώρα ...

Με μόνη διαφορά ότι το τροφοδοτικό εκεί δίνει γύρω στα 18V, αντί για 12V που θέλει τώρα η νέα "μόδα".

Ο στόχος βέβαια δεν εχει καμμία σχεση με την οικολογία, μείωση καλωδίων, κλπ κλπ κλπ  Αυτά είναι οι τυπικές δικαιολογίες προς τους αφελείς, ώστε να εισπραχθούν και τα αναγκαία χειροκροτήματα και οι επιδοτήσεις για "πράσινους υπλογιστές" και άλλα πράσινα ...

Σε πράσινα δολλάρια, εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Extol3D είπε

Διαβάζω τρελό nonesense εδώ μέσα αλλά βαριέμαι να γράφω σεντόνια οπότε θα αφήσω αυτό εδώ γι αυτούς που ξέρουν και θα καταλάβουν και θα πάω για ύπνο...
Νινίτες!

339by9RKoyqgstuvRVFQxR-650-80.jpg

Καλημέρα σας, 3 μέρα κουβέντες χωρίς να ξέρουμε τι λέμε, ζητάω συγνώμη αλλά το παράδειγμα σας είναι τόσο λάθος που δεν μπορούσα να μην απαντήσω , αλλά για να μην λέω λεπτομέρειες μπορείτε να μπείτε εδώ να διαβάσετε να καταλάβετε ότι το παράδειγμα σας είναι εκτός.. και πανο απ όλα μόνο το χρωμα που έχει η μητρική καταλαβαίνουμε ποτέ έχει φτιαχτεί... 17 χρόνια πάνε..

https://www.guru3d.com/articles-pages/gigabyte-7nnxp-nforce-2-review,8.html

Αν συνεχίσουμε να λέμε κάτι απλά για να λέμε μπορείτε να πείτε τα επιχειρήματα σας , θα προσπαθήσω να απαντήσω με πολύ ανάλυση και με components αναλυτικά τι θελουμε σε μια μητρική για να το κάνουμε να παίρνει 12v Αλλά μπορείτε και να σκεφτείτε εδώ μερικά άτομα είπαν κάποιο παράδειγμα και θα έπρεπε να είχε μπει τέλος στην κουβέντα (laptops) και μην ακούσω τα λαπτοπ δεν τραβάνε , πάρτε για παράδειγμα gaming laptop. Και καλό είναι να μην ειρωνευόμαστε μετάξι μας γιατί ο σκοπός είναι να μάθουμε περισσότερα νέα πράγματα.

Με σεβασμό,

Καλημέρα σας.

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Mixalix είπε

Ας περιμένουμε! αυτό δεν το ξέρει κανένας από εμάς, μπορεί να ανεβάσουν μπορεί και όχι! 

Το πάμε το ξαναπάμε για να κατεβάσεις την τάση δεν χρειάζονται πολλά components! 🤷‍♂️

Μην ασχολεισαι δεν νοιώθουν τιποτα ειναι πεπισμενοι οτι θα ανεβουν στον θεο οι τιμες στις μητρικες και πως θα πρεπει να πανε ολοι σε νεα τροφοδοτικα χωρις καν βασιμα δεδομενα και εικασιες για εξωγηινους

¨Ενας μετασχηματιστής με usb απο 12v σε 5v κάνει 2.5 ευρω για 3A σε τιμή λιανικής σαν τσιπάκι σε μαγαζιά με το φπα , με τα έξοδα του μαγαζιού, με τους εμπόρους,με την άδεια για USB port με όλα σαν κόστος παραγωγής δεν είναι ούτε 10 λεπτά δηλαδή σε έναν κατασκευαστή για να δώσει 30Α (3,5v*30A=105w) μπορεί να κοστίσει και στην χειρώτερη λέμε τώρα 1 ευρώ και εδώ έχουν πάρει φωτιά ότι θα ακριβήνουν οι μητρικές ! λες και μια διαταξη υποβάθμισης τάσης απο DC σε DC κιόλας είναι κάτι το τραγικό σαν κόστος και τεχνολογία. 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Μην ασχολεισαι δεν νοιώθουν τιποτα ειναι πεπισμενοι οτι θα ανεβουν στον θεο οι τιμες στις μητρικες και πως θα πρεπει να πανε ολοι σε νεα τροφοδοτικα χωρις καν βασιμα δεδομενα και εικασιες για εξωγηινους

¨Ενας μετασχηματιστής με usb απο 12v σε 5v κάνει 2.5 ευρω για 3A σε τιμή λιανικής σαν τσιπάκι σε μαγαζιά με το φπα , με τα έξοδα του μαγαζιού, με τους εμπόρους,με την άδεια για USB port με όλα σαν κόστος παραγωγής δεν είναι ούτε 10 λεπτά δηλαδή σε έναν κατασκευαστή για να δώσει 30Α (3,5v*30A=105w) μπορεί να κοστίσει και στην χειρώτερη λέμε τώρα 1 ευρώ και εδώ έχουν πάρει φωτιά ότι θα ακριβήνουν οι μητρικές ! λες και μια διαταξη υποβάθμισης τάσης απο DC σε DC κιόλας είναι κάτι το τραγικό σαν κόστος και τεχνολογία. 

Αυτό προσπαθώ να τους περάσω αλλά τίποτα... δεν θέλουν να ακούσουν τίποτα. Είναι η πρώτη μου παρέμβαση σε φόρουμ και κοντεύουν να με φάνε! Να έστεκε τουλάχιστον όλο αυτό πάει στο καλό! Και πάλι καλημέρα έχουμε να πάμε και στην δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...