Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, -Arcturus- είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Βλέπω έχετε φτιάξει ωραία κατάσταση εδώ πέρα. Λοιπόν, ας πω και εγώ την ιστορία μου με την κάρτα.
Είμαι απο αυτούς που δεν έχουν προβλήματα με την 5700 XT όπως black screens, υψηλές θερμοκρασίες κτλ.
αλλά με έχει παιδέψει αρκετά και αν είχα απλά ξεκολλήσει την ταινία γνησιότητας θα την επέστρεφα και θα ησύχαζα.
Αρχικά είχα πολύ stuttering στο warzone. Δοκίμασα τα πάντα και τελικά το "έλυσα" με τους drivers 19.12.1.
Όλα κομπλέ, μέχρι που άρχισα να παρατηρώ ότι  έφυγε το stuttering αλλά ήρθε το tearing. Και μιλάμε για πολύ ενοχλητικό tearing (έχω και βιντεο, μπορεί να το ανεβάσω). Άντε πάλι βγάλε άκρη με το τι συμβαίνει...
Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο warzone συμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ( assasins creed odyssey, gta v, metro...). Δοκίμασα πάλι τα πάντα, βάλε βγάλε freesync, 
βαλε βγαλε vsync, το σύνδεσα σε άλλη οθόνη(1050p), δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς των settings τα ίδια.
Πολύς κόπος για 100 ευρώ λιγότερα για μένα. Θα είχα την 2070 ή την 2060 super και θα ηρεμούσε το κεφάλι μου!!!

Επίσης, από το προχθεσινό patch του warzone, μου crasharei το pc, σβήνει η οθόνη στα 4-5 πρωτα λεπτα, συνήθως πριν ακόμα μπω στο παιχνίδι. Είναι πλέον unplayable! Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 19.12.1, 20.2.2 kai 20.4.2, έχω επαναγκαταστήσει το παιχνίδι( 6 ώρες download, καλή φάση!), auto repair από το battlenet και έχω δοκιμάσει ότι έχω βρει στο internet, τίποτα... :(
Βλέπω έχετε γνώσεις πολλοί από εδώ μέσα και έχετε ασχοληθεί. Αν έχετε κάτι να προτείνετε είμαι όλος αυτιά...και μάτια...

Το error που βγάζει στον event viewer είναι το εξής:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Faulting application name: ModernWarfare.exe, version: 1.0.0.0, time stamp: 0x5ebed412
Faulting module name: ntdll.dll, version: 10.0.17763.1192, time stamp: 0x5854f5da
Exception code: 0xc0000374
Fault offset: 0x00000000000fb0b9
Faulting process id: 0x1ba8
Faulting application start time: 0x01d62edffb03dd0f
Faulting application path: F:\Games\Call of Duty Modern Warfare\ModernWarfare.exe
Faulting module path: C:\Windows\SYSTEM32\ntdll.dll
Report Id: b18cf962-7eeb-4422-bd63-c9be9d3ae911
Faulting package full name: 
Faulting package-relative application ID: 

SYSTEM
CPU: AMD RYZEN 5 2600X
RAM: 2 X 8 GB G SKILL 3000
GPU: AMD Radeon RX 5700 XT
MONITOR: LG 24UD58-B 4K
 

Τις μνημες σε τι ρυθμισεις τις εχεις ; Επισης απο αυτο που περιγραφεις μαλλον το update  το προκαλεσε ολο αυτο...

 

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο γρήγορο XMP profile που είχε: 2933 MHZ

Πολύ πιθανό να είναι το update αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάποιον άλλον να έχει το ίδιο θέμα...

Επεξ/σία από -Arcturus-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, -Arcturus- said:

Το πιο γρήγορο XMP profile που είχε: 2933 MHZ

Πολύ πιθανό να είναι το update αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάποιον άλλον να έχει το ίδιο θέμα...

Εμένα παίζει μια χαρά και με το update. Και έχω πειράξει πολλά πράγματα και δεν σκάει με τίποτα. Δηλαδή είχα Nvidia drivers 3 μήνες μαζί με τους AMD, τους έβγαλα πρόσφατα και ξαναέβαλα τους AMD latest (γιατί το uninstall της nvidia μου έσβησε το opencl.dll), ανοίγω κλείνω PBO, κάνω memory OC και το βγάζω με random voltage ([email protected]). Στο Warzone ένα βασικό που πρέπει να κανεις για να μην εχεις stuttering είναι να βάλεις το memory scaling στο 0.55. Το έχω γράψει πιο αναλυτικά εδώ.

To να έχεις tearing με vsync είναι περίεργο πάντως. Αν θες βάλε και στην υπογραφή αναλυτικά το PC σου και γράψε και τα monitors και με τι καλώδια τα έχεις συνδέσει για να δουμε μηπως υπάρχει κάποιο θέμα με τις οθόνες η τα καλώδια.

Quote

Πολύς κόπος για 100 ευρώ λιγότερα για μένα. Θα είχα την 2070 ή την 2060 super και θα ηρεμούσε το κεφάλι μου!!!

Αυτές τις υποθέσεις που κάνετε συνεχίζω να μην τις καταλαβαίνω. Και στο PC μου παίζει τέλεια η 5700 XT σημαίνει ότι θα παίζει σε όλους? Ρίξε μια ματιά στο subreddit του Warzone να δεις πόσος κόσμος έχει πρόβλημα με τις Nvidia. Όλοι κάτι μαύρα σύνεφα και stuttering που δεν φτιάχνεται, την ώρα που η 5700 XT παίζει άψογα μετά το fix για το memory scaling.

Spoiler

ZDvQceY.png

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις υποθέσεις τις κάνω βάσει αυτών που ακούω από τους γύρω μου και από αυτά που βλέπω στο internet. Επίσης δεν βλέπω να έχει ανοιχτεί κάποιο thread για 2060/2070 με 76 σελίδες άρα αυτό από μόνο του κάτι λεει! Δεν λέω ότι οπωσδήποτε δεν θα είχα θεμα με μια 2070 αυτό εννοείται, απλά οι πιθανότητες θα ήταν με το μέρος μου. Τέλοσπαντων, αυτό με το scaling το χω δοκιμάσει, το μόνο που έκανε είναι οτι σταμάτησε ενα μικρό freeze που έτρωγε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Το κρασαρισμα που τρώει όμως τώρα με αποτρέπει από το να παίξω το παιχνίδι οπότε έιναι πολύ ενοχλητικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, -Arcturus- είπε

Τις υποθέσεις τις κάνω βάσει αυτών που ακούω από τους γύρω μου και από αυτά που βλέπω στο internet. Επίσης δεν βλέπω να έχει ανοιχτεί κάποιο thread για 2060/2070 με 76 σελίδες άρα αυτό από μόνο του κάτι λεει! Δεν λέω ότι οπωσδήποτε δεν θα είχα θεμα με μια 2070 αυτό εννοείται, απλά οι πιθανότητες θα ήταν με το μέρος μου. Τέλοσπαντων, αυτό με το scaling το χω δοκιμάσει, το μόνο που έκανε είναι οτι σταμάτησε ενα μικρό freeze που έτρωγε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Το κρασαρισμα που τρώει όμως τώρα με αποτρέπει από το να παίξω το παιχνίδι οπότε έιναι πολύ ενοχλητικό!

αυτο με το stutter το παθαινα και γω μερικες φορες στο warzone (ακομα και με το παραπανω fix), νομιζω ειναι καθαρα θεμα του γκειμ, στα αλλα γκειμς δεν ειχα παρατηρησει κατι, δεν χρειαζεται toxicity, αν θες να παρεις nvidia παρε nvidia

3η μερα χωρις κρασ στο πσ του φιλου, θα την αφησω λογικα 5-6 μερες και μετα θα την παρω, τωρα αν δεν κρασαρει πραγματικα τι να πω. Αν την βαλω αγγελια ποσο λετε να πουληθει με αυτο το θεμα; (με εγγυηση κανονικα)

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, -Arcturus- said:

Τις υποθέσεις τις κάνω βάσει αυτών που ακούω από τους γύρω μου και από αυτά που βλέπω στο internet. Επίσης δεν βλέπω να έχει ανοιχτεί κάποιο thread για 2060/2070 με 76 σελίδες άρα αυτό από μόνο του κάτι λεει!

Το τοπικ δεν έχει φτιαχτει για troubleshooting αλλά για γενική συζήτηση. Δεν σημαίνει ότι όποιος γράφει εδώ έχει πρόβλημα. Και εγώ σου λέω ψάξε να δεις τι γίνεται με τις Nvidia όλοι έχουν προβλήματα και περιμένουν μήνες να βγει update να τους τα φτιάξει. Είναι θέμα mindset, όταν κάτι δεν δουλεύει σε AMD αυτόματα "η AMD είναι φτηνή και έχει χάλια drivers", όταν δεν δουλεύει σε Nvidia "το παιχνίδι δεν είναι optimized, Activision sucks etc"... και μετά κάποιοι μας λένε fanboys. Για το κρασάρισμα μπορει να φταίνε 100 πράγματα. Αν έχεις όρεξη να τα διερευνήσεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, το να λες οτι φταίει η 5700 XT απλα επειδή ακους τους γύρω σου δεν θα βοηθήσει.

2 minutes ago, splanis said:

3η μερα χωρις κρασ στο πσ του φιλου, θα την αφησω λογικα 5-6 μερες και μετα θα την παρω, τωρα αν δεν κρασαρει πραγματικα τι να πω. Αν την βαλω αγγελια ποσο λετε να πουληθει με αυτο το θεμα; (με εγγυηση κανονικα)

Με τις μνήμες τι έκανες τελικά? Έκανες memory stability check? Είδα να γράφουν πολλοί ότι είτε ειχαν πρόβλημα με τις RAM είτε με την σύνδεση του τροφοδοτικού με τα 2 καλώδια και μολις τα φτιάξανε αυτά σταμάτησε τα crash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Το τοπικ δεν έχει φτιαχτει για troubleshooting αλλά για γενική συζήτηση. Δεν σημαίνει ότι όποιος γράφει εδώ έχει πρόβλημα. Και εγώ σου λέω ψάξε να δεις τι γίνεται με τις Nvidia όλοι έχουν προβλήματα και περιμένουν μήνες να βγει update να τους τα φτιάξει. Είναι θέμα mindset, όταν κάτι δεν δουλεύει σε AMD αυτόματα "η AMD είναι φτηνή και έχει χάλια drivers", όταν δεν δουλεύει σε Nvidia "το παιχνίδι δεν είναι optimized, Activision sucks etc"... και μετά κάποιοι μας λένε fanboys. Για το κρασάρισμα μπορει να φταίνε 100 πράγματα. Αν έχεις όρεξη να τα διερευνήσεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, το να λες οτι φταίει η 5700 XT απλα επειδή ακους τους γύρω σου δεν θα βοηθήσει.

Με τις μνήμες τι έκανες τελικά? Έκανες memory stability check? Είδα να γράφουν πολλοί ότι είτε ειχαν πρόβλημα με τις RAM είτε με την σύνδεση του τροφοδοτικού με τα 2 καλώδια και μολις τα φτιάξανε αυτά σταμάτησε τα crash.

ετρεξα το memtest64 με xmp off, xmp on και με manual timings του @LIGHT1NG και ηταν ενταξει (με oc στα 3400+ εφαγε bluescreen). 

crash ειχα και με xpm off παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, splanis said:

ετρεξα το memtest64 με xmp off, xmp on και με manual timings του @LIGHT1NG και ηταν ενταξει (με oc στα 3400+ εφαγε bluescreen). 

crash ειχα και με xpm off παντως

Θες να δοκιμάσεις και το mem test του Ryzen calculator? Απο ότι έχω διαβάσει το memtest64 δεν είναι και τόσο reliable.

edit: μπορεί να τα μπερδεύω και με το memtest86 βεβαια

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως κατέβασα σήμερα το LoL για να μου λυθεί η απορία για το gpu usage καλά βρε χριστιανε εσύ που είχες παράπονο για το 40-50% gpu usage αφού βγάζει 300 fps + με uncapped για ποιον λόγο να κάτσει η gpu να ζοριστεί και να παίζει τέρμα? xd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Splanis κατ' αρχήν δεν καταλαβαίνω που το είδες το toxicity απλά απάντησα στον Lucid στο πως κάνουμε υποθέσεις για όλα αυτά κτλ Και δεν τα χω με την AMD, ότι έχω στο pc μου είναι της AMD αλλά ειναι πιο φτηνά για κάποιο λόγο, δεν περιμένουμε να είναι και πιο ποιοτικά από της Intel/Nvidia (επίσης έχουμε ακριβώς το ίδιο pc τι φάση;)

Δεν μπήκα εδώ όμως για να πιάσω μια τέτοια είδους συζήτηση, θεωρώ ότι έχει βοηθήσει πολύ κόσμο το συγκεκριμένο thread και αυτό είναι σημαντικό. Θεωρείτε ότι μπορεί να δημιουργεί τόσο σοβαρό θέμα ένα εργοστασιακό καλώδιο; Και για το τροφοδοτικό και για την οθόνη (DisplayPort Cable E119932 AWM STYLE 20276) χρησιμοποιώ αυτά που είχε μέσα η συσκευασία.

Edit: Υποπτέυομαι ότι μπορεί να είναι και θέμα των windows, αλλά δουλεύω στο pc και είναι πολύ δύσκολο να κάνω format. Θα το κάνω μόνο αν είναι η τελευταία λύση...

Επεξ/σία από -Arcturus-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, -Arcturus- said:

Edit: Υποπτέυομαι ότι μπορεί να είναι και θέμα των windows, αλλά δουλεύω στο pc και είναι πολύ δύσκολο να κάνω format. Θα το κάνω μόνο αν είναι η τελευταία λύση.

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια βήματα απο εδώ. Θα έλεγα πρώτα RAM / SSD / HDD / Windows check

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια βήματα απο εδώ. Θα έλεγα πρώτα RAM / SSD / HDD / Windows check

Το έχω βρει το άρθρο έχω κάνει κάποια πράγματα. Επίσης, μόλις παρατήρησα ότι είχα manual τα updates των windows και έχει ένα βαρβάτο update (Feature update to Windows 10, version 1909). Will see, αν δεν αλλάξει κάτι κάνω ram check και βλέπουμε, thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 6:11 ΜΜ, splanis είπε

αυτο με το stutter το παθαινα και γω μερικες φορες στο warzone (ακομα και με το παραπανω fix), νομιζω ειναι καθαρα θεμα του γκειμ, στα αλλα γκειμς δεν ειχα παρατηρησει κατι, δεν χρειαζεται toxicity, αν θες να παρεις nvidia παρε nvidia

3η μερα χωρις κρασ στο πσ του φιλου, θα την αφησω λογικα 5-6 μερες και μετα θα την παρω, τωρα αν δεν κρασαρει πραγματικα τι να πω. Αν την βαλω αγγελια ποσο λετε να πουληθει με αυτο το θεμα; (με εγγυηση κανονικα)

Τι οθόνη έχει ο φίλος σου και τι οθόνη έχεις εσύ; Ανάλυση, refresh rate, συνδεσμολογία, freesync ή όχι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι οθόνη έχει ο φίλος σου και τι οθόνη έχεις εσύ; Ανάλυση, refresh rate, συνδεσμολογία, freesync ή όχι κτλ

μια aoc 2k144hz, οχι freesync με dp, καλα δεν νομιζω πως φταιει η οθονη για bsod 😕

 Viewsonic XG2402 144hz εγω 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 5:40 ΜΜ, Luciddream είπε

5700 XT παίζει άψογα μετά το fix για το memory scaling

Αυτό που αλλάζεις στο 0.55 σωστά; Το δοκίμασα προχθές και όντως νομίζω δουλεύει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...