Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

αν δεν κάνω λάθος ο @7nisiotis έχει τόσο bad binned chip στην 5700ΧΤ +το μικρό κουτί που έχει. 

οκ πετυχε οχι-τοσο-καλο τσιπακι, εγω ομως εχω 5700 που σημαινει οτι εχω χειροτερο, αρα δε παιζει το σεναριο να χρειαζεται το δικο μου λιγοτερο ρευμα.. μπορει να ειναι απ τις περιπτωσεις που χει κομπλεξ η καρτα με μια ορισμενη τιμη. πχ μπορει στα 1952 να ναι μια χαρα αλλα στα 1950 να μη γουσταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, nicksoti είπε

βρε παιδιά αφού ο άνθρωπος έχει γράψει ότι όλα στοκ πάλι τα ίδια έχει. Όλα, cpu μνήμες κάρτες. Η γλώσσα του έχει μαλιάσει να το λέει.

Όσο για την λύση "πήγαινέ τες πίσω" που διαβάζω συνέχεια,  είναι σαν να τους λέτε "μη μας πρήζετε τα@ μπιπ ΄χέστηκα για την κάρτα σου" . Αυτοί που νοιάζονται για το thread και το forum. Αν όμως σας πουν μετά για ελατωματικές navi, αα ειναι fanboys την Nvidia.

Λες για πρόβλημα σε navi, ααα εξαίρεση είσαι σε όλους καλά δουλεύει τριγύρω.

Λες για τα προβλήματα σε όλους τριγύρω, αααα δεν έχεις navi

Λες για προβλήματα σε άλλους ΚΑΙ έχεις navi, ααα fanboy της Nvidia (άσχετο αλλά κάτι πρέπει να πεις).

Λες ωραία εσύ που έχεις navi τρεξε το τάδε να δούμε πως πάει, ααα δεν κάνω render, δεν μου έχεις πει τι να τρέξω

Σας λέει ο άνθρωπος όλα στοκ έχει δοκιμάσει, ααα φταίει το OC.

Black screens σε σύστημα που είχε τον... υποσταθμό δεή 290, ά δεν άλλαξες τροφοδοτικό και μιλάς, άλλαξε και ξαναπέρνα.

αν δεν μας ενδιεφερε δε θα ασχολουμασταν, το θεμα ειναι ομως να ασχοληθει και ο καθενας που μπαινει και ρωταει. ναι, αυτα που προτινουμε ΜΑΛΛΟΝ δε θα πιασουν, αν ηξερε ομως ο καθενας τι επιανε τοτε δε θα ειχε θεμα να το φτιαξει μονος του. εφοσον ομως κανενας δε ξερει καλο ειναι να δοκιμασει διαφορες "λυσεις". οπως ειπα πριν 3 λυσεις υπαρχουν, ειτε αρεσει ειτε οχι.. την επιστρεφεις και ησυχαζεις, το παιζεις μπομπ ο μαστορας και τα δοκιμαζεις ΟΛΑ, ή περιμενεις ΜΗΠΩΣ και το φτιαξει η αμδ και μεχρι τοτε κλαις τα λεφτα σου. δεν υπαρχει κατι αλλο

στη περιπτωση που λες οι τελευταιες προτασεις ειναι να βγαλει το oc απ τη vram (λες και θα δει καμια διαφορα απ το +50) και να βαλει 800-900/950-Χ στα ρευματα. στοκ τα συγκεκριμενα ρευματα ειναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ, οποτε αν του φταιει αυτο δε φτιαχνει με τις στοκ ρυθμισεις. και ειναι ευκολη λυση 1 λεπτο υποθεση, αλλα δε θελει. επισης δε θελει και να την επιστρεψει. με ημιμετρα δε γινεται δουλεια (θα λεγε κανεις οτι οσοι ζουμε στην ελλαδα θα το ειχαμε καταλαβει επιτελους :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πρόσφατα πούλησα την 2060 που είχα και αγόρασα μια MSI RX 5700 XT MECH OC.Πολύ δυνατότερη κάρτα 25% με 8GB αντί για 6GB που είχε η 2060.

Είχα και εγώ στην αρχή κάποια θέματα αλλά είδα ότι η κάρτα έρχεται ήδη κλοκαρισμένη με οριακή τάση 1,2v που είναι αχρείαστη.

Σε στοκ την έριξα στα 1,12 και παίζει τέλεια χωρίς κολλήματα με θερμοκρασία που δεν ξεπερνά τους 75 βαθμούς  66-75 βαθμούς με κλειστό κουτί

Οι συχνότητες στο OC μου είναι  τάση 1180   Power limit +20 δεν πάει περισσότερο  Core clock 2070 και τέλος Memory Clock 1820.Εκεί έχουμε υψηλή άνοδο θερμοκρασίας που φτάνει μέχρι 83 βαθμούς και ανοιχτό κουτί..

Η θερμοκρασία σταθεροποιείται στους 73 βαθμούς με ανοιχτό το VSync το οποίο είναι απαραίτητο αν θες να λειτουργεί η κάρτα σου ποιο ξεκούραστα.

Πολύ ευχαριστημένος παιδιά με 370 ευρώ έφτασα κοντά σε επιδόσεις 2070 super.Μιλάμε για απόλυτο VFM ...

Παλαιότερα είχα μια φοβερή υπλοποίηση XFX R9 290 την οποία κράτησα 4 χρόνια πρωτοφανές  αλλά έπαιζε τα πάντα πολύ καλά.

Στηρίζω AMD γιατί απλά σκίζει σε όλους τους τομείς για τα χρήματα που πληρώνεις.Αν δεν υπήρχε AMD η Intel και η nvidia θα οργίαζαν!!

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mameloukos είπε

αν εχει ορεξη καποιος ας ανεβασει κανα profile με undervolt που εχει να το δοκιμασω μιας και ηρθε καλοκαιρακι

https://gofile.io/d/W3cBPf

https://gofile.io/d/OtDjAR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

βρε παιδιά αφού ο άνθρωπος έχει γράψει ότι όλα στοκ πάλι τα ίδια έχει.

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά με τέτοιες ''ομορφιές'' στα voltage settings της 5700xt , είναι θαύμα που μπαίνει στα windows...

Aν έχει κάνει αντίστοιχο tuning και στις υπόλοιπες προβληματικές κάρτες που αναφέρει, καταλαβαίνω γιατί έχει 4 στα 4 πρόβλημα με τους drivers... 

 

 

10 ώρες πριν, mameloukos είπε

αν εχει ορεξη καποιος ας ανεβασει κανα profile με undervolt που εχει να το δοκιμασω μιας και ηρθε καλοκαιρακι

έχει και προφίλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

pulse 5700xt

Capture.PNG

 

δοκιμασε με 1070 και δες πως παει

εγω παιζω με 1070 στα 2000 και στα 1050 εχω πεσει με furmark κανενα μισαωρο αλλα ειδα οτι πεφτω περιπου 3-5 watt και λεω να το αφησω ετσι γιατι εχει μικρη διαφορα

σε συγκριση με 1110 που ειχε περιπου 20-25 watt

την μνημη δεν την εχω πειραξει δεν ξερω αν αξιζει και τον κοπο (αν καποιος εχει κλοκαρει μνημη και εχει δει διαφορα ας μου γραψει να ξερω αν ειναι να ασχοληθω)

τωρα για το power limit το off οπως και την μνημη

τωρα για αυτο που λες για την θερμοκρασια και εγω εχω δει τρομερη διαφορα ειναι λες και εγω μια λαμπα απο σομπα διπλα μου σε συγκριση με την 960 και στα 10% που επεζε το cpu ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overclock...Θυμάμαι το 1995 έναν Pentium Στα 100Mhz  που τον είχα πάει στα 120  και έναν Cyrix 166MHZ που τον είχα πάει μετά από ώρες τζαμπερόματος στα 180.Τότε τα mobos άλλαζαν τάση και χρονισμό μέσα από διακοπτάκια επάνω στην μητρική.Ότι επιχειρούσες τότε είχε μεγάλο ρίσκο.Σε κάθε επιτυχημένο κλοκάρισμα  χοροπηδούσα σαν χαζός μέσα στο δωμάτιο...

Άλλα χρόνια άλλες εποχές αλλά χαίρομαι που τις έζησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akmakas είπε

Overclock...Θυμάμαι το 1995 έναν Pentium Στα 100Mhz  που τον είχα πάει στα 120  και έναν Cyrix 166MHZ που τον είχα πάει μετά από ώρες τζαμπερόματος στα 180.Τότε τα mobos άλλαζαν τάση και χρονισμό μέσα από διακοπτάκια επάνω στην μητρική.Ότι επιχειρούσες τότε είχε μεγάλο ρίσκο.Σε κάθε επιτυχημένο κλοκάρισμα  χοροπηδούσα σαν χαζός μέσα στο δωμάτιο...

Άλλα χρόνια άλλες εποχές αλλά χαίρομαι που τις έζησα..

εγω θυμαμαι το 1995 να εχω μαθει να περπαταω και να πηγαινω με μπαντες ολο το σπιτι 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα...

Aν έχει κάνει αντίστοιχο tuning....

Δεν ξέρεις, υποθέτεις. Ούτε κι εγώ ξέρω. Καλοπροαίρετα, αν κάποιος εδώ που δεν ξέρουμε λέει κάτι, το θεωρείς αρχικά αληθές. Από το nickname δεν μπορείς να κρίνεις. 

Ούτε καν ξέρουμε ούτε μπορούμε να αποδείξουμε ποιος είναι ποιός, τι κάρτα έχει,  τίποτε απολύτως. Αφού όλοι με ψευδώνυμα είναι.

Και τί εγινε αv ανέβασε ένα screenshot από προφίλ που έφτιαξε κατόπιν. Σε όλους ψάχνετε εδώ να βρείτε κουσούρια; Υπερβολές όλοι λέμε, άλλο αυτό.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ακριβως λεει ο λεζαντας ρε παιδια..

Κανεις δεν ειπε οτι δεν εχουν θεματα οι ναβι..

Αν σου κατσει στραβη, η το ψαχνεις η την πας πισω..

Καποιοι που ελυσαν τα προβληματα τους ειπαν τις λυσεις που τους βοηθησαν. Στην δικη μου περιπτωση ηταν unsable ram oc.

Δεν θα πιασει σε ολους..

Το να κραζεις ατομα που λενε την εμπειρια τους και προσπαθουν να βοηθησουν ειναι τελειως χαζο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, splanis είπε

εχω κλεισει 2 μερες χωρις blackscreen, με xmp off και τα manual timmings που μου εδωσε ο @LIGHT1NG , βεβαια με κλειστο xmp μ εκανε αυτο καποια στιγμη

το βίντεο κατά λάθος το έβαλες γιατί είναι από 7 Μαΐου, χαίρομαι που σου δούλεψαν τα timings. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, splanis είπε

εχω κλεισει 2 μερες χωρις blackscreen, με xmp off και τα manual timmings που μου εδωσε ο @LIGHT1NG , βεβαια με κλειστο xmp μ εκανε αυτο καποια στιγμη

εμενα δε μου κανει για θεμα οδηγων αλλα οτι η καρτα σου ειναι με το ενα ποδι στο ταφο :P

πηγαινε την πισω.

αν εχεις sapphire εχουν διακοπτακι που σε βαζει σε silent bios, χρησιμοποιησε το για να μειωσεις τις πιθανοτητες να σου "ψοφησει" μεχρι τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

το βίντεο κατά λάθος το έβαλες γιατί είναι από 7 Μαΐου, χαίρομαι που σου δούλεψαν τα timings. 

ναι εννοω οτι το video ειναι με xpm off (χωρις τα timing σου)

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...