Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι,δεν αλλαζει κατι.

no idea then, δοκιμασε να κανεις ενα restore defaults τις επιλογες για το παιχνιδι στους catalyst αλλα δεν νομιζω να δεις διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, EddieObscurant είπε

no idea then, δοκιμασε να κανεις ενα restore defaults τις επιλογες για το παιχνιδι στους catalyst αλλα δεν νομιζω να δεις διαφορα

Το κανει σε 3 διαφορετικα παιχνιδια,δοκιμαστηκαν ολοι οι drivers απο 20.2.2 και μετα και τα ιδια.

Ειναι στο συστημα του ξαδελφου μου.

Του πα επομενο βημα το φορματ και μετα ρμα.

Θελει να τη ξεφορτωθει βασικα μιας και ειχε πολλα θεματα και αυτος με black screen κτλ.

Δηλαδη τον εφτασε σε σημειο να πει,να δωσω +300Ε να παρω την 2070 και τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το κανει σε 3 διαφορετικα παιχνιδια,δοκιμαστηκαν ολοι οι drivers απο 20.2.2 και μετα και τα ιδια.

Ειναι στο συστημα του ξαδελφου μου.

Του πα επομενο βημα το φορματ και μετα ρμα.

Θελει να τη ξεφορτωθει βασικα μιας και ειχε πολλα θεματα και αυτος με black screen κτλ.

Δηλαδη τον εφτασε σε σημειο να πει,να δωσω +300Ε να παρω την 2070 και τελος.

ε ας πάρει 2060 super, σκέτη 2070 δεν πολύ αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο το πιξελιασμα στο λαιμο?

Ειναι σα να το εχεις παρακανει στο anti aliasing.Με upscale ψιλο φτιαχνει

spacer.png

Το έχω παρατηρήσει και εγώ νομίζω στο RDR2 , υπέθεσα είναι απο τα μαλλιά και λόγο κίνησης δημιουργείτε κάποιου είδους ghosting?(μπορεί να λέω και βλακείες δν ξερω :DAν έχει VA panel και υπάρχει κίνηση στην εικόνα που μας δείχνεις τοτε μπορεί να είναι αυτό.

ΑΝ είναι static και δν το βλέπεις σε διαφορετικό pc τότε είναι σίγουρα κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Το έχω παρατηρήσει και εγώ νομίζω στο RDR2 , υπέθεσα είναι απο τα μαλλιά και λόγο κίνησης δημιουργείτε κάποιου είδους ghosting?(μπορεί να λέω και βλακείες δν ξερω :DAν έχει VA panel και υπάρχει κίνηση στην εικόνα που μας δείχνεις τοτε μπορεί να είναι αυτό.

ΑΝ είναι static και δν το βλέπεις σε διαφορετικό pc τότε είναι σίγουρα κάτι άλλο

Και VA panel να έχει αυτός.. Εσύ το βλέπεις στη δική σου οθόνη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sozz είπε

καλημερα σε ολη την παρεα , εδω και τοσο καιρο συνεχιζουμε κανονικα χωρις black screen οποτε το εχουμε ξεχασει τα προφιλ για ενα περιεργο τροπο πλεον το αποθηκευει και δεν χρειαζεται να το βαζω συνεχεια χειροκινητα .

αυτο που παρατηρησα ομως και με κανενα 2ωρο ψαξιμο χθες και δεν εβγαλα ακρη ειναι το προβλημα που υπαρχει με τα 144hz και η vram δεν μπαινει σε idle και ειναι συνεχεια στα 1750 με αποτελεσμα να ανεβαζει εως 60c και το zero fan να ειναι αχρηστο ... εχουμε βρει κανενα τροπο να λυνεται? δοκιμασα με cru αλλα το προβλημα ειναι ενω πχ το κατεβαζα στα 141 η στα 144 με προφιλ μου αλλαζε το bit της οθονης απο 8 -> 6 και δεν αλλαζε (καθε δοκιμη μετα ηθελε διαγραφη driver με ddu και ξανα εγκατασταση) και το DP απο 4 χ 5,4 -> 4 χ 2,6 δεν θυμαμαι ακριβως αλλα αλλαζε

κανενας που να γνωριζει για το θεμα αυτο με τα 144hz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, sozz said:

κανενας που να γνωριζει για το θεμα αυτο με τα 144hz?

Εγώ δεν έχω 144hz οθόνη αλλά έχω δει ότι έχουν γράψει αρκετά fixes για το θέμα στο reddit. Τα έχεις δοκιμάσει αυτά? Εν το μεταξύ με έβαλες σε σκέψεις το μεσημέρι και κατέβασα το CRU και θα προσπαθήσω να κάνω πειράγματα στην δικιά μου να δω αν αλλάζει κάτι. Απλά ψάχνω τρόπους να το ψάξω τώρα. Έχω και άλλες 2 οθόνες εδώ (μια TV samsung και μια Dell U2417H) για να δω αν αλλάζουν κάτι στα stutters που έχω όταν δεν παίζει το VSYNC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

ε ας πάρει 2060 super, σκέτη 2070 δεν πολύ αξίζει 

Καλα αν την αλλαξει για 2070 super θα παει.

53 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Το έχω παρατηρήσει και εγώ νομίζω στο RDR2 , υπέθεσα είναι απο τα μαλλιά και λόγο κίνησης δημιουργείτε κάποιου είδους ghosting?(μπορεί να λέω και βλακείες δν ξερω :DAν έχει VA panel και υπάρχει κίνηση στην εικόνα που μας δείχνεις τοτε μπορεί να είναι αυτό.

ΑΝ είναι static και δν το βλέπεις σε διαφορετικό pc τότε είναι σίγουρα κάτι άλλο

Ε static ειναι στο screenshot που εβαλα,αρα υποθετω κατι θεμα drivers θα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ δεν έχω 144hz οθόνη αλλά έχω δει ότι έχουν γράψει αρκετά fixes για το θέμα στο reddit. Τα έχεις δοκιμάσει αυτά? Εν το μεταξύ με έβαλες σε σκέψεις το μεσημέρι και κατέβασα το CRU και θα προσπαθήσω να κάνω πειράγματα στην δικιά μου να δω αν αλλάζει κάτι. Απλά ψάχνω τρόπους να το ψάξω τώρα. Έχω και άλλες 2 οθόνες εδώ (μια TV samsung και μια Dell U2417H) για να δω αν αλλάζουν κάτι στα stutters που έχω όταν δεν παίζει το VSYNC.

ναι μπορεις να το κανεις με το cru αλλα σε εμενα δεν ξερω εσενα ριχνει το bit στα 6 απο τα 8 της οθονης και εκει που λεει τρεχουσες ρυθμισεις συσκευης παει απο 5,4 gps x4 σε 2,7 gps x4

με freesync κλειστο απο την οθονη και απο το προγραμμα συνεχιζει κανονικα να δουλευει στα 1750 λεω και εγω παντως πως γινεται χωρις να κανω κατι να ανεβαζει θερμοκρασια ^^ και αυτο δουλευει φουλ στη vram... σου βγαζει και ακυρο το zero rpm...

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sozz said:

ναι μπορεις να το κανεις με το cru αλλα σε εμενα δεν ξερω εσενα ριχνει το bit στα 6 απο τα 8 της οθονης και εκει που λεει τρεχουσες ρυθμισεις συσκευης παει απο 5,4 gps x4 σε 2,7 gps x4

με freesync κλειστο απο την οθονη και απο το προγραμμα συνεχιζει κανονικα να δουλευει στα 1750 λεω και εγω παντως πως γινεται χωρις να κανω κατι να ανεβαζει θερμοκρασια ^^ και αυτο δουλευει φουλ στη vram... σου βγαζει και ακυρο το zero rpm...

Εμένα πάντως το CRU μου έκλεισε το Freesync.. ενώ απτους drivers δεν μπορουσα να το κλείσω. Βέβαια συνεχίζει το stuttering αν και λίγο μειωμένο νομίζω.. Εν το μεταξύ είχα αφήσει το VSYNC ανοιχτό in Game και μία άνοιγε μια έκλεινε... δηλαδή στην αρχή έπαιζα με 150 FPS και ξαφνικά κλείδωσε το VSYNC και πήγε 75... πολύ γέλιο :P Θα κάνω και άλλες δοκιμές αργότερα γιατί τώρα παίζω με παρέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εμένα πάντως το CRU μου έκλεισε το Freesync.. ενώ απτους drivers δεν μπορουσα να το κλείσω. Βέβαια συνεχίζει το stuttering αν και λίγο μειωμένο νομίζω.. Εν το μεταξύ είχα αφήσει το VSYNC ανοιχτό in Game και μία άνοιγε μια έκλεινε... δηλαδή στην αρχή έπαιζα με 150 FPS και ξαφνικά κλείδωσε το VSYNC και πήγε 75... πολύ γέλιο :P Θα κάνω και άλλες δοκιμές αργότερα γιατί τώρα παίζω με παρέα. 

εγω παντως μετα τις δοκιμες σε καθε CRU δεν μπορουσα να ρυθμισω τα bit της οθονης στο 8 απο το 6 ακομα και με reset και ηθελε ddu + driver ... δεν νομιζω να το φτιαξουν ποτε αφου ειναι προβλημα απο το 2019...  δεν εχω και gsync οθονη για την μελλοντικη αναβαθμιση 😈

το φαν παντως που μου εβγαζε τον ηχο εβγαλα την καρτα σημερα αλλα δεν ειχε καποιο προβλημα στο φαν και το αφησα κανενα 10 λεπτο σε φουλ στροφες(σαν ηλεκτρικη σκουπα χαχα) και εχω να το ακουσω κανενα 2ωρο...(το εκανε ποιο πολυ τον ηχο οταν ανεβοκατεβαζε 1000 - 1200 rpm )

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη καλησπερα μου και απο εμενα! Mετα απο αρκετες βδομαδες γολγοθα και αγχους, επιτελους ερχεται το refund απο το καταστημα, μου εψησαν το ψαρι στα χειλη στην αρχη και περιμεναν και την επισημη απαντηση απο την AMD, επειδη ανοιξαν ticket, η οποια φυσικα δεν ηρθε ποτε.

Δυστυχως και εγω αυτη τη φορα για το αντιθετο στρατοπεδο με βλεπω, θα αργησω πολυ να ξαναπαρω AMD μετα το χουνερι αυτο!

Επεξ/σία από BlitzKrieg Hellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, sozz είπε

...  δεν εχω και gsync οθονη για την μελλοντικη αναβαθμιση 😈

Το FreeSync λειτουργεί και με NVIDIA κάρτες μια χαρά πάντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το FreeSync λειτουργεί και με NVIDIA κάρτες μια χαρά πάντως ;)

δεν εισαι 100% σιγουρος οτι θα δουλεψει και η οθονη μου δεν ειναι g sync compatible

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...