Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sozz είπε

εδω και τρεις μερες εχω ενα προβλημα αλλα σημερα το παρακανει... το ενα φαν ειναι σαν να βρισκει καπου αλλα απο εκει που το εκανε σπανια οσο παει γινεται και πιο ανησυχητικο

λετε αν την γυρισω στο πλαισιο να μου δωσουν καμια αλλη και να εχω κανενα προβλημα ^_^ δεν ειναι να ρισκαρεις με αυτα που βλεπεις αλλα δεν γινεται να χασω και το ενα φαν...

κατι σαν και αυτο αλλα πιο ηπιο θορυβο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ποια υλοποιηση εχεις ; οι 5700χτ ειναι πολυ βαριες ισως να εχει κρεμασει και να αρχισει να βρισκει εγω προσωπικα εχω βαλει card holder και ησυχασα για μενα τουλαχιστον δε μπορουσα να τη βλεπω να γερνει οσο ενυσχιμενες και αν τις κανουν τις pci e ντεμεκ ..  https://www.skroutz.gr/s/21343903/CoolerMaster-ELV8.html?o=graphic+card+holder κατι τετοιο εχει και πιο φθηνα και πρακτικα στο 10ρικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

ποια υλοποιηση εχεις ; οι 5700χτ ειναι πολυ βαριες ισως να εχει κρεμασει και να αρχισει να βρισκει εγω προσωπικα εχω βαλει card holder και ησυχασα για μενα τουλαχιστον δε μπορουσα να τη βλεπω να γερνει οσο ενυσχιμενες και αν τις κανουν τις pci e ντεμεκ ..  https://www.skroutz.gr/s/21343903/CoolerMaster-ELV8.html?o=graphic+card+holder κατι τετοιο εχει και πιο φθηνα και πρακτικα στο 10ρικο 

την νιτρο εχω και οχι δεν εχω βαλει κατι τετιοο λες να φταιει αυτο?

εχει κανενας καποιο προβλημα χωρις να εχει βαλει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sozz είπε

εδω και τρεις μερες εχω ενα προβλημα αλλα σημερα το παρακανει... το ενα φαν ειναι σαν να βρισκει καπου αλλα απο εκει που το εκανε σπανια οσο παει γινεται και πιο ανησυχητικο

λετε αν την γυρισω στο πλαισιο να μου δωσουν καμια αλλη και να εχω κανενα προβλημα ^_^ δεν ειναι να ρισκαρεις με αυτα που βλεπεις αλλα δεν γινεται να χασω και το ενα φαν...

κατι σαν και αυτο αλλα πιο ηπιο θορυβο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει κανένα καλώδιο από το case κατευθείαν Πλαίσιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sozz είπε

την νιτρο εχω και οχι δεν εχω βαλει κατι τετιοο λες να φταιει αυτο?

εχει κανενας καποιο προβλημα χωρις να εχει βαλει κατι τετοιο?

Καλημερα ...

Βγαλε την καρτα και με ενα κατσαβιδακι μπορεις να αφερεσεις τα fans απο την καρτα ..τσεκαρε μηπως δεν εκανε καλη επαφη οπως κουμπωνουν  και δοκιμασε παλι να τα βαλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δευτερα θα την παω στο πλαισιο και θα τους πω να κανουν αντικατασταση μονο το φαν μακαρι να γινεται και μην χρειαστει να αλλαξω καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sozz είπε

απο δευτερα θα την παω στο πλαισιο και θα τους πω να κανουν αντικατασταση μονο το φαν μακαρι να γινεται και μην χρειαστει να αλλαξω καρτα

Δεν γίνεται. Θα σου αλλάξουν κάρτα, αν βρουν πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, sozz είπε

απο δευτερα θα την παω στο πλαισιο και θα τους πω να κανουν αντικατασταση μονο το φαν μακαρι να γινεται και μην χρειαστει να αλλαξω καρτα

Γιατι δεν κατεβαζεις το sapphire trix  software  και εχει εκει να κανεις ελεγχο καθε fan  και αν εχει προβλημα μιλας απευθειας μαζι τους για αντικατασταση του προβληματικου

 

image.png.73e7fe6bc22201c49eaa3aadb25bd793.png

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/05/2020 at 00:40, enable_your_mind said:

Εγω που εχω το πισι συνδεμενο με HDMi  σε 49 LG 4K TV  , εχω ετσι τις ρυθμισεις και οσα παιχνιδια εχω δοκιμασει το HDR10  παιζει μια χαρα ... Θα κατεβασω και θα δοκιμασω και το Division να δω ....

image.png

image.png

δοκιμασα να κανω disabled το hdr μεσω των windows και να δοκιμασω το hdr να ενεργοποιησω μεσα απο το παιχνιδι αλλα δυστηχως ηταν σαν να μην ενεργοποιειται.. Δηλαδη καμια διαφορα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sozz είπε

την νιτρο εχω και οχι δεν εχω βαλει κατι τετιοο λες να φταιει αυτο?

εχει κανενας καποιο προβλημα χωρις να εχει βαλει κατι τετοιο?

δε χρειαζετε να αγορασεις holder για να το τσεκαρεις βαλε στο 50-60% τους ανεμιστηρες και σικωσε λιγο το πλαστικο να δεις αν θα σταματησει ο θορυβος..αν σταματησει σημαινει οτι αρχισε να κρεμαει με αυτο θα ησυχασεις βεβαια εαν δε σταματαει ο θορυβος καλυτερα να απευθυνθεις εκει που το αγορασες κατευθειαν απο τη στιγμη που παιζει στο συστημα σου δεν εχεις να φοβασαι κατι 

5 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Καλημερα ...

Βγαλε την καρτα και με ενα κατσαβιδακι μπορεις να αφερεσεις τα fans απο την καρτα ..τσεκαρε μηπως δεν εκανε καλη επαφη οπως κουμπωνουν  και δοκιμασε παλι να τα βαλεις...

δεν ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι δεν ειμαστε ολοι προσεκτικη μπορει οντως εαν εχει προβλημα η καρτα να χασει την εγγυηση .. εκτος αμα ξερει τι κανει αλλα και παλι αμα εχει προβλημα και το βρει θα πρεπει να το φτιαξει μετα μονος του ψοφανε για να τη κρινουν εκτος εγγυησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

δε χρειαζετε να αγορασεις holder για να το τσεκαρεις βαλε στο 50-60% τους ανεμιστηρες και σικωσε λιγο το πλαστικο να δεις αν θα σταματησει ο θορυβος..αν σταματησει σημαινει οτι αρχισε να κρεμαει με αυτο θα ησυχασεις βεβαια εαν δε σταματαει ο θορυβος καλυτερα να απευθυνθεις εκει που το αγορασες κατευθειαν απο τη στιγμη που παιζει στο συστημα σου δεν εχεις να φοβασαι κατι 

δεν ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι δεν ειμαστε ολοι προσεκτικη μπορει οντως εαν εχει προβλημα η καρτα να χασει την εγγυηση .. εκτος αμα ξερει τι κανει αλλα και παλι αμα εχει προβλημα και το βρει θα πρεπει να το φτιαξει μετα μονος του ψοφανε για να τη κρινουν εκτος εγγυησης

Δεν χανει καμια εγγυηση στην Νιτρο ισα ισα η ιδια η Sapphire σου λεει μπορεις να το κανεις μονο σου για αυτο και μπορεις να αγορασεις και τα αλλα φανακια με rgb  που υπαρχουν για την ΝΙτρο που δινει ..και αν υπαρχει θεμα με καποιο φαν σου στελνει καινουργιο για να το αντικαταστησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Δεν χανει καμια εγγυηση στην Νιτρο ισα ισα η ιδια η Sapphire σου λεει μπορεις να το κανεις μονο σου για αυτο και μπορεις να αγορασεις και τα αλλα φανακια με rgb  που υπαρχουν για την ΝΙτρο που δινει ..και αν υπαρχει θεμα με καποιο φαν σου στελνει καινουργιο για να το αντικαταστησεις...

παω πασο τοτε εγω ενα κιτ με βιδακια ηθελα να αλλαξω στη rog και δε με αφησαν μου πανε να τη στειλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νομίζω στην nitro+ τα ανεμιστηράκια βγαίνουν πολύ εύκολα, από μπροστά. Δεν χρειάζεται να βγάλεις όλο το shroud..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Νομίζω στην nitro+ τα ανεμιστηράκια βγαίνουν πολύ εύκολα, από μπροστά. Δεν χρειάζεται να βγάλεις όλο το shroud..

Βγαινει ξεχωριστα το καθε φαν απο μονο του .. μια βιδα εχει που απλα την βγαζεις και ξεκουμπωνει.. πριν 2 βδομαδες τα ειχα βγαλει και τα ειχα καθαρισει ( αν και δεν ειχαν και πολυ σκονη ) .. Ειναι παρα πολυ ευκολο και για αυτο το εχουν κανει ετσι τοσο friendly user...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι να πω δεν ξερω αν θα το βγαλουν και για προβλημα τωρα που εκατσα κανενα μισα ωρακι να το δω απο το trixx δεν εβγαλε κανενα προβλημα

και αυτο το τικ τικ που θα κανει θα το κανει μια στο τοσο δηλαδη δεν ειναι οτι βρισκει συνεχεια(αλλα τωρα που το καταλαβα το ακουω με τη μια ^^ ) , στις πολλες στροφες δεν το κανει η το κανει και δεν ακουγετε γτ κανει παραπανω ο αερας

αλλα αμα το παω απο 100% στα 26 θα το κανει ποιο ευκολα μου θυμιζει το μαπα φανακι που ειχε το coolermaster να βγαζει που το εβγαλα και εβαλα ενα artic και υσηχασα...

ο θορυβος που βγαζει ειναι σαν να γυρναει ο σκληρος δισκος(δεν ενοω οτι ειναι απο τον σκληρο αλλα οτι κανει τον ιδιο θορυβο) για κανενα δευτερολεπτο και μετα ξανα οποτε το πιασει μπορει στα 5 λεπτα μπορει στα 10 μπορει στο μισαωρο ...


 

 

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Βλέπω έχετε φτιάξει ωραία κατάσταση εδώ πέρα. Λοιπόν, ας πω και εγώ την ιστορία μου με την κάρτα.
Είμαι απο αυτούς που δεν έχουν προβλήματα με την 5700 XT όπως black screens, υψηλές θερμοκρασίες κτλ.
αλλά με έχει παιδέψει αρκετά και αν είχα απλά ξεκολλήσει την ταινία γνησιότητας θα την επέστρεφα και θα ησύχαζα.
Αρχικά είχα πολύ stuttering στο warzone. Δοκίμασα τα πάντα και τελικά το "έλυσα" με τους drivers 19.12.1.
Όλα κομπλέ, μέχρι που άρχισα να παρατηρώ ότι  έφυγε το stuttering αλλά ήρθε το tearing. Και μιλάμε για πολύ ενοχλητικό tearing (έχω και βιντεο, μπορεί να το ανεβάσω). Άντε πάλι βγάλε άκρη με το τι συμβαίνει...
Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο warzone συμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ( assasins creed odyssey, gta v, metro...). Δοκίμασα πάλι τα πάντα, βάλε βγάλε freesync, 
βαλε βγαλε vsync, το σύνδεσα σε άλλη οθόνη(1050p), δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς των settings τα ίδια.
Πολύς κόπος για 100 ευρώ λιγότερα για μένα. Θα είχα την 2070 ή την 2060 super και θα ηρεμούσε το κεφάλι μου!!!

Επίσης, από το προχθεσινό patch του warzone, μου crasharei το pc, σβήνει η οθόνη στα 4-5 πρωτα λεπτα, συνήθως πριν ακόμα μπω στο παιχνίδι. Είναι πλέον unplayable! Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 19.12.1, 20.2.2 kai 20.4.2, έχω επαναγκαταστήσει το παιχνίδι( 6 ώρες download, καλή φάση!), auto repair από το battlenet και έχω δοκιμάσει ότι έχω βρει στο internet, τίποτα... :(
Βλέπω έχετε γνώσεις πολλοί από εδώ μέσα και έχετε ασχοληθεί. Αν έχετε κάτι να προτείνετε είμαι όλος αυτιά...και μάτια...

Το error που βγάζει στον event viewer είναι το εξής:

Spoiler

Faulting application name: ModernWarfare.exe, version: 1.0.0.0, time stamp: 0x5ebed412
Faulting module name: ntdll.dll, version: 10.0.17763.1192, time stamp: 0x5854f5da
Exception code: 0xc0000374
Fault offset: 0x00000000000fb0b9
Faulting process id: 0x1ba8
Faulting application start time: 0x01d62edffb03dd0f
Faulting application path: F:\Games\Call of Duty Modern Warfare\ModernWarfare.exe
Faulting module path: C:\Windows\SYSTEM32\ntdll.dll
Report Id: b18cf962-7eeb-4422-bd63-c9be9d3ae911
Faulting package full name: 
Faulting package-relative application ID: 

 

 

SYSTEM
CPU: AMD RYZEN 5 2600X
RAM: 2 X 8 GB G SKILL 3000
GPU: AMD Radeon RX 5700 XT
MONITOR: LG 24UD58-B 4K
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...