Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα εφοσον επαιξε στο πσ του αλλου κομπλε 1 βδομαδα σημαινει οτι η καρτα ειναι κομπλε; Το λεω αν ειναι να την δωσω σε αγγελια σημαινει οτι δεν χασει μεγαλη αγοραστικη αξια

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, splanis είπε

Τωρα εφοσον επαιξε στο πσ του αλλου κομπλε 1 βδομαδα σημαινει οτι η καρτα ειναι κομπλε; Το λεω αν ειναι να την δωσω σε αγγελια σημαινει οτι δεν χασει μεγαλη αγοραστικη αξια

Δοκίμασες να δουλέψεις το pc μόνο με τον δίσκο που έχεις εγκατεστημενα τα windows?
Τελικά είχες κάνει clean install τα windows ή ασχοληθηκες μόνο με το ddu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Δοκίμασες να δουλέψεις το pc μόνο με τον δίσκο που έχεις εγκατεστημενα τα windows?
Τελικά είχες κάνει clean install τα windows ή ασχοληθηκες μόνο με το ddu?

clean install εκανα οταν πηρα την καρτα. 

Τι εννοεις; να βγαλω τους αλλους δισκους;

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει στο valorant που παιζω τελευταια ειναι οτι με την 5700xt τρωει αρκετα crashes (χωρις error, απλα κλεινει), συνηθως οταν ειναι στο μενου, ενω με την 570 δεν το ειχα αυτο

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

clean install εκανα οταν πηρα την καρτα. 

Τι εννοεις; να βγαλω τους αλλους δισκους;

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει στο valorant που παιζω τελευταια ειναι οτι με την 5700xt τρωει αρκετα crashes (χωρις error, απλα κλεινει), συνηθως οταν ειναι στο μενου, ενω με την 570 δεν το ειχα αυτο

Ολο και ποιο πολυ δειχνει για τροφοδοτικο παντως... 1 βδομαδα για μια καρτα να μην παρουσιασει προβλημα σε χρηση θεωρω ειναι αρκετα καλο διαστημα για να βγει συμπερασμα... Κριμα παντως την ταλαιπωρια που τρως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, splanis είπε

clean install εκανα οταν πηρα την καρτα. 

Τι εννοεις; να βγαλω τους αλλους δισκους;

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει στο valorant που παιζω τελευταια ειναι οτι με την 5700xt τρωει αρκετα crashes (χωρις error, απλα κλεινει), συνηθως οταν ειναι στο μενου, ενω με την 570 δεν το ειχα αυτο

Πάρε NVIDIA, μόλις έβγαλε game ready driver για το Valorant :P Πέρα από την πλάκα μπορείς να τρέξεις το PSU stress test που έχει το Aida64 ή το OCCT, δεν θυμάμαι ακριβώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, VasKag είπε

@ilos

Ποιο είναι το banned bios?

Κάποια b450 bios που επιτρέπανε pcie4 στην gpu και στον m2, τα απαγόρεψε μετά η AMD να διατίθενται στο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασα και τους 20.5.1 και έβαλα ένα Game μόνο γιατί πήγε αργά.. νομίζω παίζει καλύτερα τώρα με unlimited FPS, πρόσεξα μέχρι και 200 σε κλειστό χώρο. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές αύριο. Αν δεν βαριέται κάποιος στο Radeon Settings / Performance / Advisors στο Cod Warzone (όσοι παίζουν),  πώς είναι το γράφημα που έχετε? Εμένα είναι κάπως έτσι. Με προηγούμενους drivers δεν είχα προσέξει πως ήταν απλά αναρωτιέμαι αν έχουν και άλλοι αυτα τα 23ms+ spikes.

 

cod-5700.JPG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

11 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πέρασα και τους 20.5.1 και έβαλα ένα Game μόνο γιατί πήγε αργά.. νομίζω παίζει καλύτερα τώρα με unlimited FPS, πρόσεξα μέχρι και 200 σε κλειστό χώρο. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές αύριο. Αν δεν βαριέται κάποιος στο Radeon Settings / Performance / Advisors στο Cod Warzone (όσοι παίζουν),  πώς είναι το γράφημα που έχετε? Εμένα είναι κάπως έτσι. Με προηγούμενους drivers δεν είχα προσέξει πως ήταν απλά αναρωτιέμαι αν έχουν και άλλοι αυτα τα 23ms+ spikes.

cod-5700.JPG

 

υπαρχει λογος να αναβαθμισω τους drivers απο τη στιγμη που δεν εχω κανενα προβλημα και δεν με απασχολει τπτ απο αυτα που διορθωσανε ; 

Επεξ/σία από NikolasdaL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, NikolasdaL said:

  υπαρχει λογος να αναβαθμισω τους drivers απο τη στιγμη που δεν εχω κανενα προβλημα και δεν με απασχολει τπτ απο αυτα που διορθωσανε ; 

IMO ναι, πολλά απο αυτά που φτιάχνουν δεν τα γράφουν στο change log. Και πολλοί έχουν αναφέρει καλύτερο performance π.χ στο Time Spy απο 9700 σε 9900 score.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πέρασα και τους 20.5.1 και έβαλα ένα Game μόνο γιατί πήγε αργά.. νομίζω παίζει καλύτερα τώρα με unlimited FPS, πρόσεξα μέχρι και 200 σε κλειστό χώρο. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές αύριο. Αν δεν βαριέται κάποιος στο Radeon Settings / Performance / Advisors στο Cod Warzone (όσοι παίζουν),  πώς είναι το γράφημα που έχετε? Εμένα είναι κάπως έτσι. Με προηγούμενους drivers δεν είχα προσέξει πως ήταν απλά αναρωτιέμαι αν έχουν και άλλοι αυτα τα 23ms+ spikes.

cod-5700.JPG

Εχω το ιδιο σχεδον συστημα 2700χ χ470 στριξ 5700χτ νιτρο+ 16γβ τρινετντ@3200.

Θα δοκιμασω το βράδυ στο call of duty να cod.png.268b2140e571334fd17c3f329c384c52.pngδω και θα σου πω

Επεξ/σία από epp1907
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

  

υπαρχει λογος να αναβαθμισω τους drivers απο τη στιγμη που δεν εχω κανενα προβλημα και δεν με απασχολει τπτ απο αυτα που διορθωσανε ; 

Γενικά καλό είναι να περνάς τα νέα drivers αλλά δε χρειάζεται να περνάς το ΚΑΘΕ ΕΝΑ που βγαίνει. Ειδικά σε περιόδους που υπάρχουν πολλές νέες κυκλοφορίες ΑΑΑ συνήθως βγαίνουν σχεδόν κάθε βδομάδα νέοι drivers με optimizations για τα παιχνίδια που κυκλοφορούν κάθε βδομάδα . Εκεί δε τα περνάω όλα περνάω ένα το μήνα πχ

 

Τώρα αυτό θα το περάσω μιας κ ο προηγούμενος driver είχε βγει πριν καιρό νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, Dantε said:

Με τους optional 20.4.2 ειχα black screens παντως.

Ψηνομαι να δοκιμασω τους 5.1.

Καντε λιγο beta testers και πειτε μας :P

Λογικά θα βγάλουν και άλλο version σύντομα γιατί απο ότι διάβασα έχουν σπάσει τα overclock profiles. Παρόλα αυτά δεν βλέπω κάποια διαφορά εγω (προς το χειρότερο εννοώ). Αλλά διάβασα και αυτό στο reddit

Quote

If you own windows 2004, you get 27.20.1017.1011 display driver, if you own older version you get 26.21.14.4614. Keep that in mind when comparing experience.

edit: Εγώ με Windows 1909 έχω 27.20.1017.1011 οπότε μάλλον βλακείες λέει αυτός 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...