Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

εγω ειναι  να ξεκινησω πρακτικη 1/4 , αλλα δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι, τωρα με το κλεισιμο των ιδρυματων. Δεν προλαβα να παρω και την συμβαση εργασιας απο τη γραμματεια (και μαλλον ουτε προκειται να την παρω τις επομενες δυο εβδομαδες ) . 

Δεν νομιζω οτι ειναι δυνατον, επισημως, να παρεις κατι στις επομενες 14 ημερες..
(Για τον Απριλιο, δεν εχω ιδεα! Ελπιζω μην παραταθει, μεχρι "παραλογο" βαθμο 🤫)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν νομιζω οτι ειναι δυνατον, επισημως, να παρεις κατι στις επομενες 14 ημερες..
(Για τον Απριλιο, δεν εχω ιδεα! Ελπιζω μην παραταθει, μεχρι "παραλογο" βαθμο 🤫)

και εγω αυτο νομιζω....παραταση θα παρει λογικα , οποτε περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Κλείσαμε τα σχολεία για να παρκάρουμε τα παιδιά στις γιαγιάδες να πηγαίνουμε εμείς στις δουλειές και μόλις γυρνάμε να πηγαίνουν οι γιαγιάδες εκκλησία να φιλάνε εικόνες και να προσεύχονται να μην κολλήσουμε τπτ. Μαλακα μου παράνοια!!!!!!!!!! 

Για να απαντήσω σε αυτό που θεωρείς παράνοια. Να βρεις τρόπο να πείσεις την κάθε γιαγιά ή παππού να μην πηγαίνει εκκλησία δεν παίζει ε; Ε λοιπόν παράνοια είναι να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και να μην αναλαμβάνουμε την ατομική μας ευθύνη!!!!

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sabeas είπε

Τα οποια εχει βιασει ο κυριος αυτος αφου δεν εχει κανονικοποιησει ουτε με τον πληθυσμο ουτε με τον αριθμο των τεστ που εχουν γινει

νομίζω το αναλύουν παρακάτω. και το γεγονός ότι μόνο οι Κορεάτες κάνουν εκτεταμένα τεστ και ότι οι Ιάπωνες ίσως το κρύβουν για τους Ολυμιακούς

επίσης λέει ο "φίλος"

Agreed. I could have normalized by population, but with doubling rates this short, it doesn't greatly change the conclusion

Επεξ/σία από circadian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Αυτο δεν το γνωριζω δυστυχως....

 

5 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Γιατί κλείνουν και οι γραμματείες;

Πονταρω πως, εκτος και κατι ειναι απολυτως αυτοματοποιημενο, ναι!
Δηλαδη μην εκπλαγεις ^^ εαν δεν σηκωνουν καν τα τηλεφωνα τους..😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για να απαντήσω σε αυτό που θεωρείς παράνοια. Να βρεις τρόπο να πείσεις την κάθε γιαγιά ή παππού να μην πηγαίνει εκκλησία δεν παίζει ε; Ε λοιπόν παράνοια είναι να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και να μην αναλαμβάνουμε την ατομική μας ευθύνη!!!!

γιατί να μην πας στην εκκλησιά; αν δεν αρχίσεις να φιλάς τις εικόνες και τα καθίσματα τι περισσότερο μπορείς να πάθεις από το λεωφορείο και την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Πονταρω πως, εκτος και κατι ειναι απολυτως αυτοματοποιημενο, ναι!
Δηλαδη μην εκπλαγεις ^^ εαν δεν σηκωνουν καν τα τηλεφωνα τους..😛

σε εμας σηκωνουν 2/10 τηλεφωνα παντως στον καλο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Sabeas είπε

Τα οποια εχει βιασει ο κυριος αυτος αφου δεν εχει κανονικοποιησει ουτε με τον πληθυσμο ουτε με τον αριθμο των τεστ που εχουν γινει

Αναφερει επιβεβαιωμενα κρουσματα.Επισης ασχετα με τον πληθυσμο μιας χωρας δειχνει τον ρυθμο αναπτυξης του ιου.Οσο για τον αριθμο των τεστ δεν νομιζω να κανουν μαζικα τεστ οι χωρες αυτες στα τυφλα αλλα μονο σε υποπτα ατομα (μιλαμε παντα για ευρωπη).

Επεξ/σία από auron12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, auron12 είπε

Αναφερει επιβεβαιωμενα κρουσματα.Επισης ασχετα με τον πληθυσμο μιας χωρας δειχνει τον ρυθμο αναπτυξης του ιου.Οσο για τον αριθμο των τεστ δεν νομιζω να κανουν μαζικα τεστ οι χωρες αυτες στα τυφλα αλλα μονο σε υποπτα ατομα (μιλαμε παντα για ευρωπη).

έχει στο thread πιο κάτω εικόνα με τα τεστ

 

Image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Προς το παρόν συζητιέται να δωθεί 15 μέρες άδεια σε πατέρα και 15 σε μητέρα με παιδιά σε σχολεία... σπονδυλωτά... Ξαναλέω ήταν πολύ λογικό να γίνει μιας και τα παιδιά είναι συνήθως ασυμπτωματικοί φορείς της συγκεκριμένης ασθεμιας και άρα οι πιο επικίνδυνοι. Τώρα θα βγουν να με κράξουν κάποιοι ότι εγώ ως εκπαιδευτικός μια χαρά θα την βγάλω και θα κάθομαι και θα με πληρώνει το κράτος, ότι τα παιδιά δεν θα καθήσουν μέσα κλπ κλπ... Οπότε πάλι τα λέω...δεν είμαι μόνιμος, άρα δεν με πληρώνει όταν κάθομαι το κράτος, πολύ ευχαρίστως ειλικρινά με πολύ μεγάλη διάθεση θα κάνω στους μαθητές μου μάθημα για να αναπληρωθούν τα χαμένα μαθήματα ΟΠΟΤΕ  και αν μου ζητηθεί. Μέσα στο Πάσχα, το καλοκαίρι κλπ. Αρκεί να έχουμε ηρεμήσει λιγάκι με την επιδημία αυτή... Μακάρι να βοηθήσει το μέτρο. Τέλος για τα παιδιά που δεν θα καθήσουν μέσα ένα έχω να πω. Πρέπει να σταματήσουμε σε όλα να αναζητούμε ευθύνη στο κράτος, να αναλάβουμε ο καθένας μας την ατομική του ευθύνη! Όντας εκπαιδευτικός για 13 χρόνια περίπου αυτό που νομίζω είναι ότι δεν υπάρχει "δεν καταλαβαίνουν τα παιδιά", υπάρχει εμείς δεν τους το εξηγούμε με τον απαραίτητο τρόπο για να καταλάβουν. Ατομική ευθύνη λοιπόν. Είναι η ώρα μας πια.

Θέλω να μου πεις εγώ που έχω δύο μικρά παιδιά που δεν μπορούν να κάτσουν μόνα τους και εγώ λείπω εκτός χώρας και η γυναίκα μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και επίσης οι γονείς μας ή έχουν φύγει ή δεν είναι σε θέση να τα κρατήσουν τι μπορώ να κάνω; Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια γενική πρόβλεψη για όλους αλλά και ούτε βλέπω να μας λέει κανείς τι θα γίνει μετά με την οικονομία κυρίως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για να απαντήσω σε αυτό που θεωρείς παράνοια. Να βρεις τρόπο να πείσεις την κάθε γιαγιά ή παππού να μην πηγαίνει εκκλησία δεν παίζει ε; Ε λοιπόν παράνοια είναι να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και να μην αναλαμβάνουμε την ατομική μας ευθύνη!!!!

Tι λετε ρε;

Επειδη το κρατος και οι αρμοδιοι δεν αναλαμβανουν την ευθυνη να παρουν μια αποφαση επειδη θεωρουν οτι θα εχει πολιτικο κοστος, θα παρω εγω τους δρομους σαν την Ελενη Λουκα, να τους λεω να μη πηγαινουν εκκλησια κι ολα αυτα με κινδυνο να με λιντσαρουν οι χριστιανοταλιμπαν;

Κι αμα ειναι ετσι τι τους εχουμε τους αρμοδιους;

Ποια ατομικη ευθυνη λες ρε παιχτη; Ατομικη ευθυνη ειναι να σου πουν οτι πρεπει να κανεις κατι κι εσυ να μην το κανεις! Οταν σου λενε, "να πηγαινεις εκκλησια και να κοινωνεις, διοτι ουτε εσυ κινδυνευεις, ουτε οι γυρω σου", ποια ατομικη ευθυνη ψαχνεις σε αυτον που απλως θα το κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, sensai είπε

γιατί να μην πας στην εκκλησιά; αν δεν αρχίσεις να φιλάς τις εικόνες και τα καθίσματα τι περισσότερο μπορείς να πάθεις από το λεωφορείο και την τράπεζα;

Για όνομα ρε παιδιά. Την κολοκυθιά θα παίξουμε; Γιατί σου λένε οτι πρέπει να αποφεύγεις τους συνωστισμούς. Όπως πρέπει να αποφεύγεις και τα ΜΜΜ και την τράπεζα αν δεν είναι επιτακτική ανάγκη. Η εκκλησία δεν είναι επιτακτική ανάγκη. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Επειδή δηλαδή κάποιος είναι αναγκασμένος να μπαίνει στο λεωφορείο για να πάει στην δουλειά του και δεν έχει άλλο τρόπο πάει να πει οτι πρέπει να συνωστίζεται και όπου αλλού μπορεί; Μερικοί ή το έχετε χάσει ή τρολάρετε. Παιδί δημοτικού δεν θα έκανε τόσο αφελείς ερωτήσεις.

Το να πας στην καφετέρια, στην εκκλησία, στο γήπεδο και οπουδήποτε αλλού μαζεύεται κόσμος για ψυχαγωγία είναι κρετινισμός απλά. Μεθαύριο που θα κλαίτε όμως θα είναι αργά.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εμαθα οτι 2 γνωστοι μου κολησαν και στον εναν κανονισαν να κλεισουν το σχολειο που πανε τα παιδια του αλλα τελικα εκλεισαν ολα. Περιοχη αττικη. Απορώ που τα κρυβουν εκτος αν βγουν αυριο. Εχουμε εδω και αναλογες αναφορες αλλα τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, ParhsG said:

Εγω παντως εμαθα οτι 2 γνωστοι μου κολησαν και στον εναν κανονισαν να κλεισουν το σχολειο που πανε τα παιδια του αλλα τελικα εκλεισαν ολα. Περιοχη αττικη. Απορώ που τα κρυβουν εκτος αν βγουν αυριο. Εχουμε εδω και αναλογες αναφορες αλλα τιποτα

Και το ράδιο αρβύλα οργιάζει επίσης τελευταία... Ψυχραιμία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gbsam είπε

Θέλω να μου πεις εγώ που έχω δύο μικρά παιδιά που δεν μπορούν να κάτσουν μόνα τους και εγώ λείπω εκτός χώρας και η γυναίκα μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και επίσης οι γονείς μας ή έχουν φύγει ή δεν είναι σε θέση να τα κρατήσουν τι μπορώ να κάνω; Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια γενική πρόβλεψη για όλους αλλά και ούτε βλέπω να μας λέει κανείς τι θα γίνει μετά με την οικονομία κυρίως .

Μόνο για το δημόσιο υπάρχει πρόβλεψη. Αύριο δεν θα πατήσει άνθρωπος και δεν τρέχει τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...