Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gbsam είπε

Θέλω να μου πεις εγώ που έχω δύο μικρά παιδιά που δεν μπορούν να κάτσουν μόνα τους και εγώ λείπω εκτός χώρας και η γυναίκα μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και επίσης οι γονείς μας ή έχουν φύγει ή δεν είναι σε θέση να τα κρατήσουν τι μπορώ να κάνω; Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια γενική πρόβλεψη για όλους αλλά και ούτε βλέπω να μας λέει κανείς τι θα γίνει μετά με την οικονομία κυρίως .

κάτσε άρα προτιμάς αυξημένα κρούσματα (με πιθανούς θανάτους) και να κολλήσεις και εσύ και η οικογένεια σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gbsam είπε

Θέλω να μου πεις εγώ που έχω δύο μικρά παιδιά που δεν μπορούν να κάτσουν μόνα τους και εγώ λείπω εκτός χώρας και η γυναίκα μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και επίσης οι γονείς μας ή έχουν φύγει ή δεν είναι σε θέση να τα κρατήσουν τι μπορώ να κάνω; Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια γενική πρόβλεψη για όλους αλλά και ούτε βλέπω να μας λέει κανείς τι θα γίνει μετά με την οικονομία κυρίως .

Γιατι, μπορει να σου πει κανεις με σιγουρια τι θα γινει με την οικονομια; Λαμβανονται μετρα ωστε να αποφευχθει οσο το δυνατο περισσοτερο αυτο που συμβαινει τωρα στην Ιταλια. Εαν τα παιδια σου πηγαινανε σχολειο, κολλουσανε, δεν χαμπαριαζανε ιδιαιτερα λογω της φυσης του ιου αλλα μετα κολλουσανε την συζυγο σου, τι θα εκανες; Δεν υπαρχει ακομα γενικη προβλεψη γιατι μεχρι 3 μερες πριν η συντριπτικη πλειονοτητα ηταν "α μωρε μια γριπουλα" Μετρα θα ληφθουν υπο το βαρος των απαιτησεων μας.

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbsam είπε

Θέλω να μου πεις εγώ που έχω δύο μικρά παιδιά που δεν μπορούν να κάτσουν μόνα τους και εγώ λείπω εκτός χώρας και η γυναίκα μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και επίσης οι γονείς μας ή έχουν φύγει ή δεν είναι σε θέση να τα κρατήσουν τι μπορώ να κάνω; Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια γενική πρόβλεψη για όλους αλλά και ούτε βλέπω να μας λέει κανείς τι θα γίνει μετά με την οικονομία κυρίως .

Θα υπάρχει λογικά ρύθμιση αν δεν είναι αποδεδειγμένα διαθέσιμος ο ένας από τους δύο γονείς να μπορεί να πάρει την άδεια ο άλλος. Όπως και να έχει εύχομαι καλή δύναμη. Για την οικονομία συμφωνώ όμως θεωρώ ότι άμεση ανάγκη είναι πρώτα η καθυστέρηση της επιδημίας. Φυσικά και χρειάζονται μέτρα ενίσχυσης για την οικονομία όμως αυτά θα έρθουν αφού ηρεμήσει λίγο η κατάσταση, λογικό δεν είναι αυτό που λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, circadian είπε

κάτσε άρα προτιμάς αυξημένα κρούσματα (με πιθανούς θανάτους) και να κολλήσεις και εσύ και η οικογένεια σου;

Όχι βέβαια αλλά θέλω να σκέφτονται όλες τίς πληθυσμιακές ανάγκες και όχι μόνο ένα μέρος. Δεν είναι δουλειά μου να πω εγώ το τι θα κάνουν και με τι τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oramatica είπε

ενα σφηνοποτηρακι καθε πρωι και ολα καλα...ουτε κορονοιους ουτε τιποτα...βοτκα πολωνιας 96% alcohol.

Δηλαδή να ζήσουμε από τον κορωνοϊό και να πεθάνουμε από κίρρωση του ήπατος. Fair enough.

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το θέμα είναι θα βρούμε κανένα μακαρόνι αύριο να κάνουμε με λίγο κιμά να τη βγάλουμε γιατί είδα και πάλι επιδρομές απόψε στα s/m

Όχιιιιιι μακαρόνια!

Δεν βλέπεις τί γίνεται δίπλα στην Ιταλία; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Θα υπάρχει λογικά ρύθμιση αν δεν είναι αποδεδειγμένα διαθέσιμος ο ένας από τους δύο γονείς να μπορεί να πάρει την άδεια ο άλλος. Όπως και να έχει εύχομαι καλή δύναμη. Για την οικονομία συμφωνώ όμως θεωρώ ότι άμεση ανάγκη είναι πρώτα η καθυστέρηση της επιδημίας. Φυσικά και χρειάζονται μέτρα ενίσχυσης για την οικονομία όμως αυτά θα έρθουν αφού ηρεμήσει λίγο η κατάσταση, λογικό δεν είναι αυτό που λέω;

Απόλυτα λογικό και τα μέτρα που έλαβαν είναι σωστά αλλά δεν είναι ολοκληρωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbsam είπε

Όχι βέβαια αλλά θέλω να σκέφτονται όλες τίς πληθυσμιακές ανάγκες και όχι μόνο ένα μέρος. Δεν είναι δουλειά μου να πω εγώ το τι θα κάνουν και με τι τρόπο.

ο περιορισμός της εξάπλωσης του ιού δυστυχώς θα δημιουργήσει προβλήματα σε ορισμένες πληθυσμιακές ομάδες. 

 

2 λεπτά πριν, gbsam είπε

Απόλυτα λογικό και τα μέτρα που έλαβαν είναι σωστά αλλά δεν είναι ολοκληρωμένα.

πρώτο μέλημα τώρα νομίζω είναι η πρόληψη.

1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

Mε τα στρατόπεδα, τί θα γίνει; 😛

μπορούμε να στείλουμε όλα τα παιδιά εκεί 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kondoras είπε

Όχιιιιιι μακαρόνια!

Δεν βλέπεις τί γίνεται δίπλα στην Ιταλία; 😛

Μη γράφεις τέτοια γιατί κάποιοι θα το πάρουν στα σοβαρά οτι ο ιος κολλάει από τα μακαρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Μη γράφεις τέτοια γιατί κάποιοι θα το πάρουν στα σοβαρά οτι ο ιος κολλάει από τα μακαρόνια!

εμένα μια θεία άκουσε από μια φίλη της για μία που τα έφαγε αλ ντέντε και κόλλησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόσιαλος: “Η Θεία Κοινωνία πρέπει να σταματήσει κατά τη διάρκεια της επιδημίας”

"Η λύση πρέπει να είναι και παγκόσμια και γι’ αυτό επικοινώνησα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας για να μάθω τι προτείνει. Διαπίστωσα ότι ως αυτή την ώρα ο Οργανισμός δεν έχει εκδώσει οδηγίες, πιστεύω όμως ότι προχωρούν διεργασίες για την εκπόνηση συγκεκριμένου πλαισίου κατευθυντήριων οδηγιών για τις θρησκευτικές δραστηριότητες σε παγκόσμιο επίπεδο. Η έκδοση αυτών των οδηγιών από τον κατεξοχήν αρμόδιο Οργανισμό θα κατευθύνει τις κυβερνήσεις στο έργο τους και θα συμβάλει σε μια ενιαία εφαρμογή μέτρων δημόσιας υγείας. Ο κορωνοϊός είναι μια νόσος που δεν γνωρίζει σύνορα, επομένως στο θέμα των θρησκευτικών δραστηριοτήτων χρειαζόμαστε λύσεις και σε εθνικό και σε παγκόσμιο επίπεδο".

Φυσικά η Εκκλησία μας είναι έτοιμη να παραδώσει μαθήματα επιστήμης και στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lightsout είπε

@qwertyuiop2Φαντάρος είσαι?

MAΛΙΣΤΑ.

Μας βλέπω να πέφτουμε σαν τις μύγες, πάμε πλέον όλοι γέροι κοντά στα 30 κιόλας... Ο Κυπριακός στρατός που αποτελείται 90% από 18χρονα θα έρθει να μας αντικαταστήσει. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

MAΛΙΣΤΑ.

Μας βλέπω να πέφτουμε σαν τις μύγες, πάμε πλέον όλοι γέροι κοντά στα 30 κιόλας... Ο Κυπριακός στρατός που αποτελείται 90% από 18χρονα θα έρθει να μας αντικαταστήσει. 😛

Κι εγώ στα 27 είχα μπει. Κλάμα..

Αν κρίνω βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας, μόνο τον σταυρό σας μπορείτε να κάνετε, κι αυτό παρηγορητικά, σε περίπτωση που σας ανακουφίζει ψυχικά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...