Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, eri77 είπε

εχω μια ερωτηση,δεν ξερω αν εχει τεθει πριν από κάποιον άλλον.εχεις περιπου 100 κρουσματα και κλεινεις τα σχολεια για 15 μερες.μετα απο 15 μερες λογικα θα εχεις ας πουμε 150....τι κανεις??ανοιγεις τα σχολεια???

Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ. Έτρεξαν όμως μαθηματικά μοντέλα με πολλούς αγνώστους με τα παιδιά ως πολλαπλασιαστές. Μέχρι τότε θα έχουν νεότερα και ασφαλέστερα δεδομένα, θα τρέξουν νεότερα μαθηματικά μοντέλα και θα αποφασίσουν αναλόγως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ADHD είπε

Ναι εχεις δικιο 977 ειναι.

Και οταν γινει θα αρχιζουν να φωναζουν οι "αλλοι" πραγματικα σπανια βλεπω twitter αλλα εχω παθει λιγο πλακα με τα trending, σαν να μην μπορουμε να συνενοηθουμε στο τι θελουμε σαν λαος. Ετσι απλα διχασμος για να υπαρχει ακομα και σε δυσκολες ωρες..

Δεν είναι διχασμός... Είναι κοιτάω την πάρτη μου... έκλεισαν τα σχολεία πχ να δεις τώρα που θα ζητήσουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι να κλείσουν και οι δικές τους υπηρεσίες... Μετά από αυτό θα πάρουν σειρά οι υπάλληλοι στις συγκοινωνίες και στο τέλος θα νεκρώσει το σύμπαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ. Έτρεξαν όμως μαθηματικά μοντέλα με πολλούς αγνώστους με τα παιδιά ως πολλαπλασιαστές. Μέχρι τότε θα έχουν νεότερα και ασφαλέστερα δεδομένα, θα τρέξουν νεότερα μαθηματικά μοντέλα και θα αποφασίσουν αναλόγως.

τα κρατας κλειστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MaxiJazz είπε

Μόλις άκουσα την παρακάτω συνέντευξη, που δίνει βάση στις οικονομικές επιπτώσεις του ιού διεθνώς. Ίσως ενδιαφέρει κάποιους.

Και αυτος εμμεσα ειναι σαν να λει οτι θα γινει πολεμος γιαυτο υπαρχει αναταραχη......πραγματικα δεν το εχω με τα πετρελαια κ.τ.λ(αλλα για να τα λει κατι θα ξερει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Δεν είναι διχασμός... Είναι κοιτάω την πάρτη μου... έκλεισαν τα σχολεία πχ να δεις τώρα που θα ζητήσουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι να κλείσουν και οι δικές τους υπηρεσίες... Μετά από αυτό θα πάρουν σειρά οι υπάλληλοι στις συγκοινωνίες και στο τέλος θα νεκρώσει το σύμπαν...

εχεις δικιο φιλε...απο το να μην νεκρωσει το συμπαν καλυτερα να νεκροσουμε εμεις...Ξαναρωταω 6η φορα ποσο χρονων εισαι;;;; Γιατι κατα τα αλλα αν ακουσουμε αυτα που λες θα φτασουμε εδω https://www.news247.gr/kosmos/koronoios-italia-168-thanatoi-se-mia-mera-631-synolika.7599471.html?fbclid=IwAR3skqZ0Bi5pIdKegGamJPoAvWwkeJp2IKx4uJa23q50H3xppzAJUXZTVDc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό μέτρο και τέλος, οι Έλληνες γονείς θα πρέπει να βρούμε μια λύση πάλι, ούτως ή άλλως έχουμε συνηθίσει στην  εργασιακή ζούγκλα και θα τα καταφέρουμε. Αν νομίζετε όμως ότι τα σχολεία θα κλείσουν για 2 μόνο εβδομάδες γελιέστε. Για την μεγαλύτερη υγειονομική βόμβα αυτή τη στιγμή στη χώρα η οποία μάλιστα αφορά κυρίως ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, θα μιλήσουμε ή κάνει τζιζ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gas7777 είπε

Ήρωας :)

Να τα χαίρεσαι.

Είναι πρωτόγνωρες καταστάσεις οπότε οφείλει το κράτος να επιδοτήσει τις επιχειρήσεις. Είναι ο λόγος ύπαρξης της κρατικής μηχανής τέτοιες στιγμές. 

Προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο το κράτος. 

Για όσους προτείνουν ως λύσεις την γονική άδεια, πιστεύω ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί, σκεφτήκατε ότι πολλοί εργαζόμενοι στα νοσοκομεία, στην αποκομιδή απορριμμάτων, στα σούπερ μάρκετ, έχουν παιδιά. Αν όλοι ταυτόχρονα σταματήσουν να δουλεύουν για 10 μέρες ποιός θα φροντίσει τους ασθενείς, ποιός θα μαζέψει τα σκουπίδια, ποιός θα μας προμηθεύει προϊόντα, ποιός θα φυλάει τα σύνορα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Για την μεγαλύτερη υγειονομική βόμβα αυτή τη στιγμή στη χώρα η οποία μάλιστα αφορά κυρίως ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, θα μιλήσουμε ή κάνει τζιζ? 

τζιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Θέλω να δω τι θα γίνει με την παρέλαση..

Θα τραγουδήσουμε το 'Μακεδονία ξακουστή', θα πει ο πιλότος κάνα 'οι Έλληνες δεν προσκυνάνε', τα γνωστά. Του χρόνου οι υπερπαραγωγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια παρέλαση? Αυτή τη στιγμή και για μέχρι το Πάσχα όλες οι εκκλησίες είναι τίγκα ηλικιωμένους που φιλάνε εικόνες. Σε όλο τον κόσμο οι θρησκευτικοι ηγέτες αντιμετωπίζουν το θέμα με υπευθυνότητα , εδώ οι μουλαδες οι δικοί μας φοβούνται μην χάσουν την πελατεία τους. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είναι διχασμός... Είναι κοιτάω την πάρτη μου... έκλεισαν τα σχολεία πχ να δεις τώρα που θα ζητήσουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι να κλείσουν και οι δικές τους υπηρεσίες... Μετά από αυτό θα πάρουν σειρά οι υπάλληλοι στις συγκοινωνίες και στο τέλος θα νεκρώσει το σύμπαν...

Ναι το θεμα ειναι οτι καλως η κακως δεν γινεται να παγώσει η χωρα και να γυρισουμε στο 1980 οικονομικα, ναι αυστηρα μετρα για να περιορίσουμε τον ιο οπως λενε οι 2 επομενοι μηνες ειναι κρίσιμοι και καλως έκλεισαν τα σχολεια. Μην πεταχτει κανεις οτι θα πεθανουμε ολοι κλπ δεν ειπα να υποτιμήσουμε τον ιο και να πουμε οτι ειναι ενα απλο κρυολόγημα αλλα δεν χρειάζεται να είμαστε πάντα ο λαός της ακραίας υπερβολής σε ολα.

Α και εννοείται να κλείσουν εκκλησίες κλπ δεν τίθεται θεμα.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vali είπε

Προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο το κράτος. 

Για όσους προτείνουν ως λύσεις την γονική άδεια, πιστεύω ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί, σκεφτήκατε ότι πολλοί εργαζόμενοι στα νοσοκομεία, στην αποκομιδή απορριμμάτων, στα σούπερ μάρκετ, έχουν παιδιά. Αν όλοι ταυτόχρονα σταματήσουν να δουλεύουν για 10 μέρες ποιός θα φροντίσει τους ασθενείς, ποιός θα μαζέψει τα σκουπίδια, ποιός θα μας προμηθεύει προϊόντα, ποιός θα φυλάει τα σύνορα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο καθένας.

Άρα η λύση ποια είναι;

Γιατί ο άλλος στο Mega πριν λίγο είπε ότι αποφασίστηκε να κλείσουν τα σχολεία ώστε να προστατεύσουν τις ευπαθείς ομάδες, δηλαδή τους ηλικιωμένους.

Οπότε τι νόημα έχει τα παιδιά να τα κρατάνε οι παππούδες; Για να ψοφήσουν μια ώρα αρχύτερα; 

Και οι γονείς θα πηγαίνουν κανονικά για δουλειά, θα συναναστρέφονται με κόσμο, με μετρητά, με με με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...