Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιταλία κάθε μέρα και χειρότερα. Επιμένω πως πρέπει να παρθούν πιο αυστηρά μέτρα. Κυκλοφορεί κόσμος που υποτίθεται είναι σε καραντίνα ελεύθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδώ για τα σχολεία μπας και ξεστραβωθούμε

και εδώ για όσους συγκρίνουν Ιταλία με Γερμανία, Αγγλία, κλπ

Επεξ/σία από circadian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσσηνίας Χρυσόστομος: Η μετάληψη δεν κολλάει, αλλά όσοι έχουν κορονοϊό μην έρθουν στην εκκλησία

https://www.tharrosnews.gr/2020/03/Μεσσηνίας-Χρυσόστομος-Η-μετάληψη-δεν/

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν συζητιέται να δωθεί 15 μέρες άδεια σε πατέρα και 15 σε μητέρα με παιδιά σε σχολεία... σπονδυλωτά... Ξαναλέω ήταν πολύ λογικό να γίνει μιας και τα παιδιά είναι συνήθως ασυμπτωματικοί φορείς της συγκεκριμένης ασθεμιας και άρα οι πιο επικίνδυνοι. Τώρα θα βγουν να με κράξουν κάποιοι ότι εγώ ως εκπαιδευτικός μια χαρά θα την βγάλω και θα κάθομαι και θα με πληρώνει το κράτος, ότι τα παιδιά δεν θα καθήσουν μέσα κλπ κλπ... Οπότε πάλι τα λέω...δεν είμαι μόνιμος, άρα δεν με πληρώνει όταν κάθομαι το κράτος, πολύ ευχαρίστως ειλικρινά με πολύ μεγάλη διάθεση θα κάνω στους μαθητές μου μάθημα για να αναπληρωθούν τα χαμένα μαθήματα ΟΠΟΤΕ  και αν μου ζητηθεί. Μέσα στο Πάσχα, το καλοκαίρι κλπ. Αρκεί να έχουμε ηρεμήσει λιγάκι με την επιδημία αυτή... Μακάρι να βοηθήσει το μέτρο. Τέλος για τα παιδιά που δεν θα καθήσουν μέσα ένα έχω να πω. Πρέπει να σταματήσουμε σε όλα να αναζητούμε ευθύνη στο κράτος, να αναλάβουμε ο καθένας μας την ατομική του ευθύνη! Όντας εκπαιδευτικός για 13 χρόνια περίπου αυτό που νομίζω είναι ότι δεν υπάρχει "δεν καταλαβαίνουν τα παιδιά", υπάρχει εμείς δεν τους το εξηγούμε με τον απαραίτητο τρόπο για να καταλάβουν. Ατομική ευθύνη λοιπόν. Είναι η ώρα μας πια.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Exodia The Forbidden One said:

Μεσσηνίας Χρυσόστομος: Η μετάληψη δεν κολλάει, αλλά όσοι έχουν κορονοϊό μην έρθουν στην εκκλησία

https://www.tharrosnews.gr/2020/03/Μεσσηνίας-Χρυσόστομος-Η-μετάληψη-δεν/

Το θέμα είναι να ξέρουν αν έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Παιδες, εχει αναφερθει πως διεκοψαν: ακομη και τις...πρακτικες ασκησεις φοιτητων
-και εννοω
100% σε χωρους...εκτος Σχολων! Δεν ξερω αν ειναι καθολικο μεν, αλλα με
ποια  <<λογικη>> κατι τετοιο, οεο? 🤪 Μηπως για να γλυτωσουν ετσι, ξερωγω τις /οι
γραμματειες εξτρα γραφειοκρατια = αν κλεισει οντως μετα καποια ασχετη πρακτικη?
😒
...Η ανακοίνωση αφορά και την παύση της πρακτικής άσκησης για το διάστημα αυτό.
Παρακαλούμε πολύ, όσοι από εσάς είχατε πρακτική άσκηση αύριο, ενημερώστε
εγκαίρως για να μη σας περιμένουν....

εγω ειναι  να ξεκινησω πρακτικη 1/4 , αλλα δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι, τωρα με το κλεισιμο των ιδρυματων. Δεν προλαβα να παρω και την συμβαση εργασιας απο τη γραμματεια (και μαλλον ουτε προκειται να την παρω τις επομενες δυο εβδομαδες ) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Σημερα επισημα μονο 5 ηταν τα νεα κρουσματα;

Έτσι λένε... 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chessplayer-alexis είπε

Έτσι λένε... 🤔

Συνήθως βλεπω οτι απο τον ταδε αριθμο που εξετάστηκαν τοσοι εινσι μολυσμένοι.  Ελλαδα το εχουν αναφερει καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

εγω ειναι  να ξεκινησω πρακτικη 1/4 , αλλα δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι, τωρα με το κλεισιμο των ιδρυματων. Δεν προλαβα να παρω και την συμβαση εργασιας απο τη γραμματεια (και μαλλον ουτε προκειται να την παρω τις επομενες δυο εβδομαδες ) . 

Γιατί κλείνουν και οι γραμματείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Κλείσαμε τα σχολεία για να παρκάρουμε τα παιδιά στις γιαγιάδες να πηγαίνουμε εμείς στις δουλειές και μόλις γυρνάμε να πηγαίνουν οι γιαγιάδες εκκλησία να φιλάνε εικόνες και να προσεύχονται να μην κολλήσουμε τπτ. Μαλακα μου παράνοια!!!!!!!!!! 

Όχι φίλε μου τα σχολειά τα κλείσαμε για να μην κολλήσουν οι μπόμπιρες και στείλουν αδιάβαστους τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους, όλη η ιστορία γίνεται για να προστατεύσουμε όσο μπορούμε αυτούς τους ανθρώπους, είναι υποχρέωση μας και οφείλουμε σαν κοινωνία να συμπεριφερθούμε υπεύθυνα απέναντι τους!

------------------------------

Δυο πραγματάκια από τις πολύ ιδιαίτερες και αξιόπιστες πηγές μου

1. Η μεγαλύτερη κρατική ανησυχία αυτήν την στιγμή που μιλάμε είναι το οτι δυστυχώς το σύστημα υγείας μας δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί και οτι τα νοσοκομεία δεν θα αντέξουν να σηκώσουν το βάρος.

2. Τα ΜΜΕ  όχι μόνο δεν μας πανικοβάλλουν αντιθέτως μας λένε πολύ λιγότερα από όσα θα έπρεπε να μας πούνε.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, circadian είπε

εδώ για τα σχολεία μπας και ξεστραβωθούμε

και εδώ για όσους συγκρίνουν Ιταλία με Γερμανία, Αγγλία, κλπ

Εφιαλτικη προβλεψη το δευτερο Link.Το χειροτερο ειναι οτι βασιζεται σε απτα,πραγματικα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...