Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, vali είπε

Τέσσερα παιδιά έχω

Τέσσερα παιδιά έχω και οι παππούδες δεν μπορούν ούτε τον εαυτό τους να κοιτάξουν καλά καλά.  Το θέμα είναι τι λύση μπορεί να δώσει η πολιτεία;

Η υπουργός παιδείας τώρα στον ΑΝΤ1 κάνει λόγο για ενδεχόμενη παράταση του σχολικού έτους.

Για πες μου, πόσες άδειες δικαιούσαι το χρόνο εσύ;

Να σου πω μια λύση αφού το πάνε έτσι; 

Άδειες άνευ αποδοχών και πληρωμή απ' το κράτος, την ΕΕ, την παγκόσμια τράπεζα, τους 1.000 πλουσιότερους ανθρώπους του κόσμου, δε μ' απασχολεί.

Και κονδύλι για όσους δουλεύουν μαύρα και δε φαίνονται πουθενά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eliasjuve είπε

 

Η κοπελιά για το παλικάρι που ρώτησε είναι άνω του μετρίου, όμως εκείνη τη στιγμή δούλεψαν οι αμυντικοί μηχανισμοί του οργανισμού μου, fight or flight.

Έτσι χάνονται οι ευκαιρίες. Ένα μπουκαλάκι αγιασμό μπορούσες να έχεις πάνω σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση,δεν ξερω αν εχει τεθει πριν από κάποιον άλλον.εχεις περιπου 100 κρουσματα και κλεινεις τα σχολεια για 15 μερες.μετα απο 15 μερες λογικα θα εχεις ας πουμε 150....τι κανεις??ανοιγεις τα σχολεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Αν περιμένεις από την πολιτεία σώθηκες ειδικά τώρα που δεν έχει και σύντομα εκλογές.Κάνε ότι μπορείς να προστατέψεις την οικογένειά σου.Δεν σου λέω να πας να τα μεταλάβεις αλλά κάνε τουλάχιστον  ένα σταυρό στο μεγαλοδύνομο .

Παλι φταιει η πολιτεια .Δηλαδη τι θελεις να νοικιασει μια νταντα σε καθε οικογενεια ;

Μας τα πρηξατε να κλεισουν τα σχολεια και μολις κλεισανε ξανα γκρινια .Τι νομιζατε οτι οι γονεις θα παρουν απεριοριστη αδεια μετα αποδοχων οσο ειναι κλειστα τα σχολεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ με γονείς που ρωτούν τι θα κάνουν τωρα που έκλεισαν τα σχολεία. 
 

καταρχήν παίζουν οι γονικές  άδειες αν θυμάμαι καλά είναι 6 συν 2 ανά παιδί η 8+2. Δεν είναι τυχαίο το 2 βδομάδες κλειστά τα σχολεία. 
 

δυστηχως υπάρχουν και εργασιακά καθεστώτα που αυτά ακούγονται πολυτέλειες, εκεί πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους εργοδότης εργαζόμενος.

 

Πέρα των 2 εβδομαδων αν συνεχιστή το μέτρο τότε σίγουρα θα δωθουν οδηγίες.

 

 

Επεξ/σία από TitanX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

1) εγω θα εφευγα 2) ενα τηλεφωνο στην αστυνομια ή στο υγειονομικο;

Δύο πράγματα είναι άπειρα ...

Εγώ έχω χάσει κάθε ελπίδα εδώ και καιρό.Όταν κοπέλα για να διακωμωδήσει την κατάσταση ,κάνει πως βήχει αριστερά και δεξιά ,τι να πεις.

Όταν θίγεις ένα θέμα ,αυτό της πρόληψης και σε χαρακτηρίζουν εμμονικό και υπερβολικό ,τι να πεις.

Φτάνεις σε σημείο να μην θες να μιλήσεις σε κανέναν.

 

υ.γ.Συγγενής μου επισκέφθηκε φαρμακείο που του χρεώσαν το αντισηπτικό 5ε ενώ η υπάλληλος ήταν άρρωστη και δεν εκδοσε απόδειξη για την συναλλαγή.Του είπα πολύ κακώς αγόρασες οτι αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Αν περιμένεις από την πολιτεία σώθηκες ειδικά τώρα που δεν έχει και σύντομα εκλογές.Κάνε ότι μπορείς να προστατέψεις την οικογένειά σου.Δεν σου λέω να πας να τα μεταλάβεις αλλά κάνε τουλάχιστον  ένα σταυρό στο μεγαλοδύνομο .

Δεν περιμένω, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει και η δυνατότητα να κάνει κάτι. Απλά μην το γυρίσουμε το θέμα σε τι θα κάνουμε τώρα τα παιδιά μας, χωρίς οι ίδιοι να μπορούμε να προτείνουμε πρακτικές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κλείσουν τα σχολεία.

Αφού έχουν κάνει αγιασμό όλα στις αρχές του χρόνου. 😕

Έγινε debuf από την αρχή του έτους θέλουν ξανά buff 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω καθολου να το παω στο πολιτικο αλλα διαβαζω 5 μερες τωρα twitter "trending" #κλειστε_τα_σχολεια_τωρα τελικα κλείνουν με λιγοτερα απο 100 κρουσματα, μπαινω σημερα trending #κυβερνηση_τσιρκο για να μην πω και αλλα # "που θα αφήσουμε τα παιδια μας" κλπ κλπ ποτς γκενεν αυτο?? :P Δεν υπάρχει καν κοινη γραμμή για το τι θέλει ο κόσμος τελικά?? 

Επισης στην Ιταλια απο 1580 χτες σημερα ειχαν 600 κρουσματα κατι ισως θετικο για το πως χειρίζονται πλεον την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, afragorn είπε

H οδηγία που έχει δοθεί είναι να μη πηγαίνεις στο νοσοκομείο εάν δεν έχεις επικοινωνήσει με τον ΕΟΔΔΥ και χωρίς σοβαρά συμπτώματα.

Αμφιβάλλω αν ακολούθησαν αυτές τις οδηγίες...

Ακριβώς αυτό. Τα συμπτώματα αυτήν την στιγμή είναι ίδια με της γρίπης. Δεν γίνεται ο καθένας που ανεβάζει πυρετό να τρέχει στα νοσοκομεία να δουν αν έχει τον ιό, να τον πετάνε καπάκι στην καραντίνα και να τον κρατήσουν εκεί μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα.

Απλά δεν είναι εφικτό, θα έπρεπε να μετατρέψουμε ολόκληρη την Αθήνα σε νοσοκομείο και τον μισό πληθυσμό να τον κάνουμε ιατρικό προσωπικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TitanX είπε

Απορώ με γονείς που ρωτούν τι θα κάνουν τωρα που έκλεισαν τα σχολεία. 
 

καταρχήν παίζουν οι γονικές  άδειες αν θυμάμαι καλά είναι 6 συν 2 ανά παιδί η 8+2. Δεν είναι τυχαίο το 2 βδομάδες κλειστά τα σχολεία. 
 

δυστηχως υπάρχουν και εργασιακά καθεστώτα που αυτά ακούγονται πολυτέλειες, εκεί πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους εργοδότης εργαζόμενος.

Πέρα των 2 εβδομαδων αν συνεχιστή το μέτρο τότε σίγουρα θα δωθουν οδηγίες.

Υπάρχουν όμως και γονείς που έχουν ένα μαγαζάκι και δεν είναι υπάλληλοι και δεν δικαιούνται ούτε άδεια, ούτε να μην πληρώνουν τα έξοδα του μαγαζιού και τους τυχών υπαλλήλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TitanX είπε

Απορώ με γονείς που ρωτούν τι θα κάνουν τωρα που έκλεισαν τα σχολεία. 
 

καταρχήν παίζουν οι γονικές  άδειες αν θυμάμαι καλά είναι 6 συν 2 ανά παιδί η 8+2. Δεν είναι τυχαίο το 2 βδομάδες κλειστά τα σχολεία. 
 

δυστηχως υπάρχουν και εργασιακά καθεστώτα που αυτά ακούγονται πολυτέλειες, εκεί πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους εργοδότης εργαζόμενος.

Πέρα των 2 εβδομαδων αν συνεχιστή το μέτρο τότε σίγουρα θα δωθουν οδηγίες.

η γονικη αδεια θα ηταν λυση(αν και ειναι 4 μερες για καθε παιδι,και οχι συνεχομενες βεβαιως..) αν ζουσαμε σε καποια αλλη χωρα..ελαχιστοι κανουν χρηση της συγκεκριμενης αδειας στον ιδιωτικο τομεα,για ευνοητους λογους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...