Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, stavpup είπε

O γιατρός μας είπε ότι γίνεται δύο χρονιές διαδοχικά και ύστερα μετά από 5 χρόνια

Την πρώτη χρονιά γίνεται το 13δύναμο (Prevenar 13).

Tη δεύτερη χρονιά γίνεται το 23δύναμο (Pneumovax 23).

Την έκτη χρονιά (πέντε χρόνια μετά το 23δύναμο) γίνεται μια δεύτερη δόση (επαναληπτική) του ίδιου (23δύναμο, Pneumovax 23). Κανονικά αυτό ισχύει για ανοσοκατεσταλμένους και άτομα με ασπληνία, αλλά συνηθίζεται ενίοτε να γίνεται και στους υπόλοιπους.

 

Πνευμονιόκοκκος.pdf

Επεξ/σία από FCastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εμένα άρχισε να τρέχει η μύτη μου σήμερα το απόγευμα. Πρώτα είχα έναν ξηρό βήχα, αλλά όχι τόσο συχνό και μετά σταμάτησε εντελώς ο βήχας και άρχισε η μύτη μου. Επίσης, από χθες είχα έναν ελαφρύ πονόλαιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vargas είπε

Για τον Ερντογάν μιλάμε...τον άνθρωπο που βάζει μια πάυλα στον Καντέρ όταν παίζουν οι celtics...😝😝😂😂😂

Εντωμεταξύ οι τουρκοι ταξιδεύουν ανέμελα σε όλο τον κόσμο με 1 κρούσμα.ολα καλά δηλαδη

 

UK - Boris Johnson has addressed the nation today
called coronavirus "worst public health crisis for a generation"
warned "many families are going to lose loved ones before their time"
UK is 4 weeks behind Italy
true UK cases likely up to 10,000

Επεξ/σία από lionheart20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άσχετο αλλά οι Κινέζοι τώρα τρώνε σαν άνθρωποι ή πάλι γάτες και ποντίκια;

https://www.newscientist.com/article/mg24532723-900-china-has-shut-all-of-its-wild-animal-markets-it-was-long-overdue/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω πονόλαιμο, προσπαθούσα όλο το πρωί να καλέσω ΕΟΔΥ ωστόσο δεν απαντούσε κανένας σε κανέναν από τους 4 αριθμούς που μου έδινε το 112 ούτε εκείνοι μπόρεσαν να με συνδέσουν.

Το 112 στην τελευταία επικοινωνία μας μου είπε να πάω σε νοσοκομείο και αφού μου δώσουν μάσκα να περίμενα να με καθοδηγήσουν εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που υπάρχουν περιπτώσεις που δεν εμφανίζουν το παραμικρό σύμπτωμα, έχει απαντηθεί από κάποιον γνώστη αν αυτοί οι οργανισμοί μολύνουν με την ίδια βαρύτητα όσο κάποιος που έχει πυρετό και βήχει ξερωγω. Γενικά το σενάριο του κολλάω εξασθενημένο ιό ή ενισχυμένο παίζει ή είναι το ίδιο; Άσχετα με το ανοσοποιητικό αυτού που θα μολυνθεί πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Και εμένα άρχισε να τρέχει η μύτη μου σήμερα το απόγευμα. Πρώτα είχα έναν ξηρό βήχα, αλλά όχι τόσο συχνό και μετά σταμάτησε εντελώς ο βήχας και άρχισε η μύτη μου. Επίσης, από χθες είχα έναν ελαφρύ πονόλαιμο.

 

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Και εγώ έχω πονόλαιμο, προσπαθούσα όλο το πρωί να καλέσω ΕΟΔΥ ωστόσο δεν απαντούσε κανένας σε κανέναν από τους 4 αριθμούς που μου έδινε το 112 ούτε εκείνοι μπόρεσαν να με συνδέσουν.

Το 112 στην τελευταία επικοινωνία μας μου είπε να πάω σε νοσοκομείο και αφού μου δώσουν μάσκα να περίμενα να με καθοδηγήσουν εκεί

Παρτε κανα aerius πρωτα γιατι για εποχιακη αλλεργια σας κοβω.Δεν εχει σημασια αν δν ειχατε ποτε,μπορει να εμφανιστει σε οποιαδηποτε ηλικια

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Δεν ξερω αν ισχυει απλα το βαζω,γιατι και μενα περιεργο μου φαινεται να εχει η Τουρκια μονο ενα κρουσμα

89775097_3128670967146099_6567206253456523264_n.jpg.b0ea906910748a2d22e5121f6213f206.jpg

Σαπίλα που έλεγε και ο λεβεντης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armored είπε

Από τη στιγμή που υπάρχουν περιπτώσεις που δεν εμφανίζουν το παραμικρό σύμπτωμα, έχει απαντηθεί από κάποιον γνώστη αν αυτοί οι οργανισμοί μολύνουν με την ίδια βαρύτητα όσο κάποιος που έχει πυρετό και βήχει ξερωγω. Γενικά το σενάριο του κολλάω εξασθενημένο ιό ή ενισχυμένο παίζει ή είναι το ίδιο; Άσχετα με το ανοσοποιητικό αυτού που θα μολυνθεί πάντα. 

Δεν υπάρχουν εξασθενημένοι ή ισχυροί ιοί κατά περίπτωση ανθρώπου. Υπάρχουν 2 μεταλλάξεις και αυτές κολλάει όλος ο πλανήτης. Μία φονικότερη και μία πιο ήπια, με αποτέλεσμα να μεταδίδεται περισσότερο η δεύτερη και η πρώτη να έχει εξαφανιστεί στη Γουχάν γιατί ο κόσμος που την πάθαινε έπεφτε κάτω πριν προλάβει να τη μεταδώσει. 😛

Υπάρχουν εξασθενημένα και ισχυρά ανοσοποιητικά συστήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Δεν ξερω αν ισχυει απλα το βαζω,γιατι και μενα περιεργο μου φαινεται να εχει η Τουρκια μονο ενα κρουσμα

89775097_3128670967146099_6567206253456523264_n.jpg.b0ea906910748a2d22e5121f6213f206.jpg

Αφού το δήλωσαν ότι είναι ανώτερη φυλή και δε τους πιάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένουμε Σπίτι:
Το πιο αποτελεσματικό μέτρο περιορισμού της επιδημίας είναι, με την εμφάνιση συμπτωμάτων ίωσης, εάν δεν ανήκουμε σε ευπαθή ομάδα. 

Όσοι δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες να μην προσέρχονται στα δημόσια νοσοκομεία της χώρας προκειμένου να εξεταστούν για τον νέο κορωνοϊό SARS-CoV-2 αν έχουν ήπια συμπτώματα➡️Υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης της νόσου σε ευπαθείς ομάδες αλλά και να εκτεθούν οι ίδιοι στον SARS-CoV-2 σε περίπτωση που δεν νοσούν ήδη. 

Δίνουμε προτεραιότητα για την εξέταση στους συμπολίτες μας με σοβαρή αναπνευστική νόσο καθώς και σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας με χρόνια προβλήματα υγείας. Ανακοίνωση του υπουργου υγείας  τώρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...