Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, artist1 είπε

δεν με βαζει σε αναμονη απλα λεει καλεστε αργοτερα οποτε δεν θα πιασω ποτε προφανως!

επισης εγω ειμαι στην κυριολεξία εγκλειστη πως κολλησα τον ιο; δεν ειχα καμια επαφη με ατομα του εξωτερικου ουτε με ατομα γενικως περαν οτι πηγαινε σε ομαδικα στο γυμναστήριο αλλα με δικο μου στρωμα και χωρις χειραψίες κλπ! δεν μπαινω στα μεσα ΠΩΣ ΚΟΛΛΗΣΑ; 

Ειναι απιστευτο! Απο το πρωι και απο χθες το βραδυ κατι καταλαβα πως δεν παει καλα εγω δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε ! Και το περιεργο ειναι πως ταυτοχρονα με την μητερα μου αρρωστησαμε και εκεινη εδω και λιγες ωρες δεν ειναι καλα. Συνηθως οσες ελαχιστες φορες κολλησα γριπη ηταν ενω ειχε περασει την γριπη η μητερα μου! Ειμαι σχεδον βεβαιη πως ειναι ο κορονοιός αλλα αν αρρωστησε εγω που μαι στην κυριολεξια εγκλειστη δεν μπαινω σε μεσα και δεν εχω επαφες με κανεναν δεν ξερω τι εχει να γινει στην Ελλαδα! 

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη κ μην ενημέρωνεσαι από το ίντερνετ για ρ συμπτώματα σου . Επίσης πέρα από την εποχική γρίπη έχουν ξεκινήσει κ οι αλλεργίες.γτ σωνει κ καλά να ναι ο ιός ; Εκτός πια κ αν έχεις τα πιο εμφανή συμπτώματα του ιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω πως κολλησες ιωση μεσα σε κλειστο χωρο γυμναστηριου ; πανευκολο . Μην απασχολείς τις γραμμες ετσι ..

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εχουν ξεκινησει και αλλεργιες και σκονες κτλ.ΑΝ εισαι τοσο σιγουρη που μακαρι να μην ειναι μπορεις να ερθεις αυριο Σωτηρια που ειναι νοσοκομειο αναφορας να κανεις εξετασεις.Απλα αυριο εχει γενικη εφημερια οποτε η ταλαιπωρια θα ειναι μεγαλη,αν πεις οτι εχεις εντονα συμπτωματα θα σε εξετασουν πιο γρηγορα,απλα να ξερεις μπορει να σε πανε σε καραντινα μεχρι να βγουν οι εξετασεις.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, vargas είπε

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη κ μην ενημέρωνεσαι από το ίντερνετ για ρ συμπτώματα σου . Επίσης πέρα από την εποχική γρίπη έχουν ξεκινήσει κ οι αλλεργίες.γτ σωνει κ καλά να ναι ο ιός ; Εκτός πια κ αν έχεις τα πιο εμφανή συμπτώματα του ιού

Δεν εχω εποχιακες αλλεργιες ! Ποτε δεν ειχα δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε σοβαρα περσι πχ δεν περασα τιποτα προπερσι το ιδιο την χρονια πριν ειχα παθει γριπη και αυτο ενω με κολλησε η μητερα μου! Τωρα ετσι χωρις λογο να αρρωστησω και την ιδια μερα και η μητερα μου; Μου φανηκε περιεργο ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειναι αυτο δεν ειπα πως θα παρω ορκο αλλα το πιθανότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akpe είπε

Ξέρεις, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν χτες. Αρχές Φεβρουαρίου περίπου πέρασα κρυολόγημα και καπάκια «βαρβάτη» γρίπη. Γενικά αρρωσταίνω κάθε χρόνο αλλά σχετικά ήπια, πιο πολύ νευριάζω με τα ελάχιστα συμπτώματα παρά υποφέρω. Φέτος ξεκίνησε ως συνάχι για καμιά βδομάδα, και αφού ανάρρωσα από αυτό ξαφνικά ανέβασα για πρώτη φορά μετά από 10+ χρόνια πυρετό (για περίπου 3 μέρες, έως 38.8), ειδικά τη πρώτη νύχτα ήμουν σα μεθυσμένος, κούραση, ζαλάδες, κ.λπ. Είχα πολύ έντονο ξηρό βήχα για περίπου μια εβδομάδα, και πονούσα παντού τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες. Δύσπνοια όχι, αν και έχω φαρμακευτική ρινίτιδα, πάντως είχα σχετική δυσκολία στην αναπνοή και από μύτη και από στόμα (συγκριτικά πάντα, όχι κάτι υπερβολικό). Δεν πήγε καν ο νους μου σοβαρά στον  covid19, είπα οκ, μια βαριά γρίπη είναι, έκατσα μέσα και προς το τέλος που πήγα σε γιατρό επειδή είχα αυτό που λέμε «γατάκια» μου είπε πως μπορεί να μου το γυρίζει σε πνευμονία και μου έγραψε αντιβίωση. Θυμάμαι μάλιστα που επειδή φόραγα μάσκα και γάντια έξω και έφαγα δούλεμα από μια γειτόνισσα, who's lauching now, bitch? :P

Ποιος μου λέει εμένα πως δεν πέρασα το νέο ιό, και πως δεν υπήρχε από τότε διασπορά στην κοινότητα με αποτέλεσμα τα πραγματικά κρούσματα να είναι πολλαπλάσια;

Βέβαια, όπως λέει ο @OneWaySystem, πες ένα 5% (λέω 15% εγώ) των περιπτώσεων θα τον περνούσε βαριά και θα φαινόταν, θα είχαμε αντίστοιχα πολλές καταγεγραμένες περιπτώσεις, σωστά; Έλα όμως που στην Ιταλία όταν έγινε η πρώτη διάγνωση περνούσαν ήδη έξαρση γρίπης και πνευμονιών (σύμφωνα με σχετικό άρθρο που είχα παραθέσει πριν μέρες) με μεγάλη πιθανότητα κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις να ήταν από covid19. Το ίδιο φαντάζομαι μπορεί να έγινε και εδώ, αν και κανένας δεν είναι σε θέση να το διαπιστώσει αυτό. Ούτε και έχει σημασία πια, προφανέστατα έχουμε διασπορά εντός Ελλάδος.

Σ αυτό έχεις δίκιο κ την ίδια εποχή για  4 μέρες ήμουν κ γω έτσι με πολύ βήχα και συνάχι αλλά χωρίς πυρετό. Τώρα έχω μια φάση 2-3 μέρες που εχω κομμαρες αλλά τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν έχει καμία σχέση με τον ιό . Από κρύωμα ως αλλεργίες μου είπαν ,ο Κορωναίος  έχει η πυρετό η ξηρό βήχα έντονο . Αυτά μου είπαν αυτά λέω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Να σου πω πως κολλησες ιωση μεσα σε κλειστο χωρο γυμναστηριου ; πανευκολο 

Κολλαει και η απλη γριπη τοσο πανευκολα γιατι τις αλλες χρονιες δεν ειχα κολλησει ενω γενικα συνεχως κυκλοφορουν γριπες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, artist1 είπε

Δεν εχω εποχιακες αλλεργιες ! Ποτε δεν ειχα δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε σοβαρα περσι πχ δεν περασα τιποτα προπερσι το ιδιο την χρονια πριν ειχα παθει γριπη και αυτο ενω με κολλησε η μητερα μου! Τωρα ετσι χωρις λογο να αρρωστησω και την ιδια μερα και η μητερα μου; Μου φανηκε περιεργο ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειναι αυτο δεν ειπα πως θα παρω ορκο αλλα το πιθανότερο.

Αν δεν μπορείς να πας εκεί κλείσε ένα ραντεβού με τον γιατρό σου κ εξήγησε του τι κ πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 νεκρους εχουμε φετος απο απλη γριπη . Πανευκολα .

2 λεπτά πριν, artist1 είπε

Κολλαει και η απλη γριπη τοσο πανευκολα γιατι τις αλλες χρονιες δεν ειχα κολλησει ενω γενικα συνεχως κυκλοφορουν γριπες; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, artist1 είπε

Δεν εχω εποχιακες αλλεργιες ! Ποτε δεν ειχα δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε σοβαρα περσι πχ δεν περασα τιποτα προπερσι το ιδιο την χρονια πριν ειχα παθει γριπη και αυτο ενω με κολλησε η μητερα μου! Τωρα ετσι χωρις λογο να αρρωστησω και την ιδια μερα και η μητερα μου; Μου φανηκε περιεργο ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειναι αυτο δεν ειπα πως θα παρω ορκο αλλα το πιθανότερο.

Περαστικά και ελαφρά να είναι φίλτατη. Περιορίσου, μέτρα πυρετό συχνά και της μητέρας σου και αύριο θα μπορούσες να πας σε νοσοκομείο αναφοράς με μάσκα μαζί με τη μητέρα σου. Καλή δύναμη με υγεία εύχομαι σε σένα και την οικογένειά σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aekoupoli είπε

Οντως εχουν ξεκινησει και αλλεργιες και σκονες κτλ.ΑΝ εισαι τοσο σιγουρη που μακαρι να μην ειναι μπορεις να ερθεις αυριο Σωτηρια που ειναι νοσοκομειο αναφορας να κανεις εξετασεις.Απλα αυριο εχει γενικη εφημερια οποτε η ταλαιπωρια θα ειναι μεγαλη,αν πεις οτι εχεις εντονα συμπτωματα θα σε εξετασουν πιο γρηγορα,απλα να ξερεις μπορει να σε πανε σε καραντινα μεχρι να βγουν οι εξετασεις.

Η καραντίνα είναι ατομική; Ή μπορεί τελικά να είχες άλλη ίωση και να κολλήσεις στην καραντίνα από άλλους 5; Πόσες ώρες είναι η αναμονή στην καραντίνα για αναμονή αποτελεσμάτων; Αν έρθει κάποιος που δεν βρήκε μάσκα, θα του δώσει μάσκα το Σωτηρία για όσο είναι στην καραντίνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

80 νεκρους εχουμε φετος απο απλη γριπη . Πανευκολα .

Δεν διαφωνω απλα εγω δεν την κολλαγα τοσο ευκολα αυτο ειπα! Για αυτο σκεφτομαι πως θα ναι ο κορονοιος γιατι λενε οτι κολλαει πολυ πιο ευκολα απο οτι η κοινη γριπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vargas είπε

Αν δεν μπορείς να πας εκεί κλείσε ένα ραντεβού με τον γιατρό σου κ εξήγησε του τι κ πως

Όχι ραντεβού στο ιατρείο του όμως! Να έρθει σπίτι σου πες του ή μίλησέ του από το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την γνωμη μου ,δεν ειμαι επιστημων αλλα ,μην δινετε πολυ σημασια τι κανουν και τι λενε ,Ν.Κορεα,Ταιβαν,Κινα και Ιαπωνια αυτοι μισούν τοσο πολυ ο ενας τον αλλον που θα εκαναν οτιδηποτε για να φανουν καλυτεροι απο τον αλλο.

Μονο η Σιγκαπούρη ειναι σοβαρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Οντως εχουν ξεκινησει και αλλεργιες και σκονες κτλ.ΑΝ εισαι τοσο σιγουρη που μακαρι να μην ειναι μπορεις να ερθεις αυριο Σωτηρια που ειναι νοσοκομειο αναφορας να κανεις εξετασεις.Απλα αυριο εχει γενικη εφημερια οποτε η ταλαιπωρια θα ειναι μεγαλη,αν πεις οτι εχεις εντονα συμπτωματα θα σε εξετασουν πιο γρηγορα,απλα να ξερεις μπορει να σε πανε σε καραντινα μεχρι να βγουν οι εξετασεις.

Πόσες ώρες κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα του τεστ; Στο μεταξύ εμένα με έπιασε ξερόβηχας εδώ και καμιά ώρα...μπήκα στο τρυπάκι και μετράω και πυρετό. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...