Προς το περιεχόμενο

Νοθευμενη Βενζινη προκαλεσε 800€ ζημια...


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Αν δεις εδω στο ποστ 11 πχ του δειχνει 64% αιθανολη

https://www.ctsvowners.com/threads/ethanol-on-torque-pro.36041/

Αυτό είναι από αυτοκίνητο που έχει αισθητήρα για αιθανόλη γιατί είναι σχεδιασμένο να δουλεύει από 0 ως 85 % αιθανόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, NT1G είπε

Αυτό είναι από αυτοκίνητο που έχει αισθητήρα για αιθανόλη γιατί είναι σχεδιασμένο να δουλεύει από 0 ως 85 % αιθανόλη.

αυτο λεω μηπως εχει και το δικο μου αισθητηρα αιθανολης γιατι παιρνει E10?

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Λες να έχει τίποτα μικροσκοπικούς επιστήμονες που κάνουν αναλύσεις στο καυσιμο;Για μούφα το κόβω.

Για βάλε λινκ που τα λέει όλα αυτα να δούμε.

Τελικα εχει αισθητηρα αιθανολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντλια απο νοθευμενη βενζινη που ΜΟΛΙΣ εβαλες, δεν γινεται να χαλασει. Αντιθετως ειπες οτι το κινει με αδειο ρεζερβουαρ, πραγμα που σημαινει οτι η αντλια δεν ψυχεται με αποτελεσμα να χαλασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Αντλια απο νοθευμενη βενζινη που ΜΟΛΙΣ εβαλες, δεν γινεται να χαλασει. Αντιθετως ειπες οτι το κινει με αδειο ρεζερβουαρ, πραγμα που σημαινει οτι η αντλια δεν ψυχεται με αποτελεσμα να χαλασει.

Πως δεν γίνεται...απλά σε βενζίνη είναι πιο δύσκολο.

Σε πετρέλαιο αντίθετα, η αντλία χαλάει για πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Πως δεν γίνεται...απλά σε βενζίνη είναι πιο δύσκολο.

Σε πετρέλαιο αντίθετα, η αντλία χαλάει για πλάκα

Δεν εχω γνωση για πετρελαιο. Για βενζινη παντως δεν γινεται. Η φθορα δημιουργηθηκε απο την χρηση της αντλιας με αδειο ρεζερβουαρ. Αλως ετυχε και την αφησε η αντλια μετα το βενζιναδικο και πιθανων να το συνδυασε ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2020 στις 2:21 ΜΜ, dimos15 είπε

της το ειπα αλλα μπορει να εχει οικονομικο προβλημα και γι'αυτο δεν θελει να μπλεξει..

Να μου τύχαινε εμένα κάτι τέτοιο δεν θα με ακούμπαγε τίποτα . 
Εχω ασφάλεια αποζημίωσης για ζημίες από νοθευμένο καύσιμο .  Επίσης έχω νομική προστασία στο αμάξι για τέτοιες περιπτώσεις όπου συνεργείο , βενζινάδικο ή οποιοσδήποτε προκαλέσει φθορά στο όχημα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2020 στις 4:58 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Οταν πέσει πρόστιμο αμέσως αλλάζει  ο ιδιοκτήτης ως όνομα.

η διεύθυνση (γεωγραφικά) του πρατήριου ομως δεν αλλάξει 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2020 στις 4:18 ΜΜ, KoreanW είπε

θα μπορούσες να πεις ποιά είναι τα πρόστιμα αυτά; 

αβερτα σημαίνει δεν θα έχεις ένα περιστατικό, σημαίνει ότι θα έχεις κατάλογο ολόκληρο...

Είναι όντως κατάλογος και τον είχα δει σε άρθρα που δημοσίευαν τα βενζινάδικα που έχουν φάει πρόστιμο.

Η Κλεισθένους είχε τα περισσότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vagelisda said:

Είναι όντως κατάλογος και τον είχα δει σε άρθρα που δημοσίευαν τα βενζινάδικα που έχουν φάει πρόστιμο.

Η Κλεισθένους είχε τα περισσότερα 

αμφιβάλλω, εκτός αν μου τον δείξεις

και αμφιβάλλω βάσιμα,
από τη στιγμή που έχω ρίξει μια ματιά στους μοναδικούς καταλόγους που υπάρχουν,
και δε δικαιολογούν ούτε κατά προσέγγιση αυτό που ισχυρίζεσαι

στην Κλεισθένους αν θυμάμαι ένα κρούσμα και αυτό παλιά σε ένα πρατήριο όχι από τα φτηνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τελευταία 10ετία ,κάθε δύο χρόνια ή 40.000χλμ περίπου αλλάζω φίλτρο βενζίνης και την αντλία άμα είναι στα τελευταία της και αυτή ,το φίλτρο βγαίνει κατάμαυρο λες και είναι γαλλικού καφέ , παλιότερα τα καύσιμα ήταν καθαρότερα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2020 στις 4:07 ΜΜ, vagelisda είπε

Στην Κλεισθένους στο Σταυρό πέφτουν πρόστιμα αβερτα εδώ και χρόνια ,είναι χαρακτηριστικη περιοχή που δεν πρέπει ούτε να τη μυρίζεις τη βενζίνη 

 

17 ώρες πριν, vagelisda είπε

Είναι όντως κατάλογος και τον είχα δει σε άρθρα που δημοσίευαν τα βενζινάδικα που έχουν φάει πρόστιμο.

Η Κλεισθένους είχε τα περισσότερα 

Μην το λες Κλεισθένους και γύρω περιοχή βάζω εδώ και πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Επίσης και από τις καλύτερες τιμές Πανελλαδικά.Όσοι μένουμε τριγύρω πιστεύω είμαστε από τους πιο τυχερούς οδηγούς.Πολλά πρατήρια  απίστευτες τιμές λόγω συναγωνισμού και πολύ καλή ποιότητα καυσίμου.

Όπως είπα ένα μόνο πρατήριο έχει παράξενη συμπεριφορά δεν ξέρω αν έχει και παραβάσεις το οποίο δεν χρησιμοποιώ.Πρόκειται για ένα ανεβαίνοντας την Κλεισθένους πριν την Αττική οδό δεξιά το οποίο αλλάζει συνέχεια ιδιοκτήτες και επωνυμία.Και τώρα είναι κλειστό γράφοντας ότι θα ανοίξει υπό καινούργια διεύθυνση.Γιατί γίνεται αυτό και αν έχει παραβάσεις και πρόστιμα δεν γνωρίζω.

Επίσης να πω ότι έχουμε και πάρα πολλά ΑΠ (ιδιωτικά) τα οποία προσωπικά εμπιστεύομαι περισσότερα από τα εταιρικά και από αυτά εφοδιάζομαι γιατί έχουν και πολύ καλύτερες τιμές..

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ScooterSuzas είπε

την τελευταία 10ετία ,κάθε δύο χρόνια ή 40.000χλμ περίπου αλλάζω φίλτρο βενζίνης και την αντλία άμα είναι στα τελευταία της και αυτή ,το φίλτρο βγαίνει κατάμαυρο λες και είναι γαλλικού καφέ , παλιότερα τα καύσιμα ήταν καθαρότερα ...

Αντλία κάθε 40000 χλμ;Τι στο καλό; Απο την πετρελαιοπηγή κατευθείαν βάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν διάβασα όλο το νήμα, αλλά πραγματικά αυτό με τον Βορίδη, μου προκαλεί πολύ γέλιο!

Σε δεύτερη ανάγνωση, μήπως ο βενζινάς έχει λερωμένη τη φωλιά του, και αντέδρασε έτσι γελοιωδώς;

Πλέον, οι αντλίες βενζίνης έχουν γίνει αναλώσιμες, ειδικά σε group vag και γαλλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Θα αναφέρω και εγώ το ατυχές μου περιστατικό (που μου κόστισε 400 ευρώ περίπου) και θα διαφωνήσω με τους φίλους που λένε ότι αν κάνεις καταγγελία για νοθεία το ΣΔΟΕ ή η ΚΕΔΑΚ ή ο ΧΨΖ εκδικητής θα τιμωρήσει τον κακό βενζινά. Από προσωπική μου εμπειρία...δε θα του κάνει τίποτα (για να μη πω κάτι πιο άκομψο). Πριν από 3 βδομάδες με ντεπόζιτο γεμάτο στο 25%, έβαλα βενζίνη (γέμισμα ντεπόζιτου) σε πρατήριο χρώματος πορτοκαλί-κόκκινο και σήμα κάτι που μοιάζει με όστρακο θάλασσας (καταλάβατε όλοι τη μάρκα) στα βριλήσσια. Μετά από 3 ημέρες λίγων χιλιομέτρων, την 4 ημέρα ξαφνικά το αμάξι άρχισε να μην έχει επιτάχυνση και στο ρελαντί να υπάρχει έντονος τρανταγμός και θόρυβος από τη μηχανή (ρετάρισμα). Από το συνεργείο σε επικοινωνία μου είπαν ότι μάλλον είναι από νοθευμένο καύσιμο. Μετά κόπων κ βασάνων κατάφερα να το πάω στο συνεργείο, όπου και πλέον (είχε καταναλωθεί πλέον το όποιο παλιό καύσιμο υπήρχε και πλέον ήταν σχεδόν γεμάτο με το νοθευμένο) το αμάξι δεν προχώραγε ούτε μέτρο. Αφού άδειασαν το ντεπόζιτο και καθάρισαν τον κινητήρα (350 ευρώ κόστος + 50 ευρώ για νέο καύσιμο), το αυτοκίνητο λειτουργούσε κανονικά. Μου έδωσαν μάλιστα και δείγμα από τη σάπια βενζίνη, η οποία ήταν πολύ πιο σκούρα από την κανονική και με τρομερά έντονη μυρωδιά. Μόλις βεβαιώθηκα λοιπόν για το νοθευμένο καύσιμο προχώρησα σε επώνυμη καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή (με σημείωση ότι θέτω στη διάθεσή τους το δείγμα του καυσίμου όπως και την απόδειξη πώλησης του καυσίμου και τις εργασίες από το συνεργείο), ο οποίος με τη σειρά του ενημέρωσε το υπουργείο ανάπτυξης και επενδύσεων. Προχτές μου ήρθε απλά μια απάντηση από το υπουργείο ότι πήγε στο πρατήριο η ΚΕΔΑΚ και έκανε έλεγχο πριν 4 ημέρες και τα βρήκε όλα καλά! Ούτε που μου ζήτησαν να εξετάσουν το δείγμα που έχω, ούτε που μου ζήτησαν τα παραστατικά για να πιστοποιήσουν τη ζημιά που έπαθα...Με συνοπτικές διαδικασίες λοιπόν αθώος ο κατηγορούμενος ο οποίος συνεχίζει να πουλάει ότι θέλει και όποιον πάρει ο χάρος!

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...